Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Нистагмус: симптоми и третман

Нистагмус - главните симптоми:

Нистагмусот е патологија која се карактеризира со несакани осцилаторни движења на очите, најчесто во една насока. Оваа болест може да биде и вродена и стекната. Во вториот случај, патологијата може да се должи на повреда на главата што резултира од операцијата.

Ограничувања во однос на возраста и полот, нистагмусот нема очите, зошто може да се дијагностицира кај возрасни и деца. Во случај кога нистагмусот е предизвикан од друга болест, скоро секогаш е придружено со намалување на визуелната острина.

Според меѓународната класификација на болестите, нистагмусот има посебно значење, затоа кодот МКБ-10 ќе биде H55.

Третманот го пропишува само лекар, откако сите потребни дијагностички мерки и точна дијагноза се извршени.

Етиологија

Причината за оваа болест на очите може да биде и надворешни етиолошки фактори и одредени болести на мозокот и вестибуларниот апарат.

Болестите кои можат да предизвикаат таква повреда треба да вклучуваат:

 • хидроцефалус ;
 • неоплазми на бенигни или малигни видови во мозокот;
 • влошување на церебралната циркулација;
 • патологија на черепот, мозокот;
 • патолошки процеси кои се карактеризираат со распаѓање на миелинот;
 • инфективни процеси во мозокот и централниот нервен систем.
Можни причини за окуларен нистагмус

Патолошките процеси во вестибуларниот апарат, кои исто така доведуваат до спонтан или вестибуларниот нистагмус, вклучуваат:

Покрај тоа, развојот на спонтан нистагмус може да се должи на следните етиолошки фактори:

 • наследноста - во овој случај, најчесто, подразбира нистагмус кај новороденчиња од бенигна форма;
 • труење со токсични супстанции или апчиња за спиење;
 • остар влошување на видот - во овој случај, носењето очила или леќи ја елиминира патологијата.

Многу ретко се дијагностицира нистагмус од неодредена етиолошка природа.

Класификација

Нистагмусот е класифициран според неколку карактеристики. Значи, времето на настанување се разликува:

 • конгенитален нистагмус - дијагностициран веднаш по раѓањето;
 • Стекнува - се манифестира со текот на времето како резултат на влијанието на одредена болест, повреда или операција.

Врз основа на причините за настанување, овие видови на нистагмус се разликуваат:

 • оптокинетичка или физиолошка - привремена природа, манифестирана кај скоро сите луѓе во време кога пред очите брзо блеснаа предмети;
 • патолошки - како последица на патологијата на мозокот или вестибуларниот апарат.

За возврат, физиолошкиот тип на болеста може да биде од следнава форма:

 • инсталација нистагмус;
 • вестибуларен нистагмус.

Со оглед на флуктуациите на очното јаболко во насока, постојат такви форми на патолошки процес:

 • хоризонтален нистагмус - најчесто дијагностициран, лево-десно движење на очите;
 • вертикален нистагмус - горе / долу;
 • ротационен нистагмус или ротациона;
 • дијагонална

Од природата на движењата емитираат:

 • киднапиран;
 • нишало;
 • мешан тип.

Покрај тоа, тие можат да ја разгледаат следнава класификација:

 • дисоцирани - осцилации на очите во една насока;
 • поврзани - во секое око, вибрациите се различни;
 • монокуларно - движење на само едно око.

Одделно, неопходно е да се издвои класификацијата на ова офталмолошко нарушување според Григорјев:

 • позициониот нистагмус - се манифестира со остра промена во положбата на главата;
 • спонтан нистагмус - со одредени врти на главата, често се јавува кај цервикалната остеохондроза ;
 • гравитационо - е компликација на мозочниот тумор .

Симптоматологија

Спонтаниот нистагмус може да биде само периодичен по природа и како таков нема клиничка слика. Покрај тоа, многу луѓе едноставно не се чувствуваат како прекршување.

Општо земено, клиничката слика на позитивниот нистагмус, спонтана и која било друга форма на ова нарушување, се карактеризира како што следува:

 • чувството дека предметите постојано се менуваат;
 • гадење, што е последица на вртоглавица;
 • нарушена координација на движењата и промена на одењето;
 • влошување на мускулниот тонус;
 • губење на слухот и оштетен вид;
 • страбизам ;
 • диплопија - тоа е, чувство на двоен вид.

Интензитетот на манифестацијата на клиничката слика и времетраењето ќе зависи од видот на прекршување. Така, во случај на позитивен нистагмус, симптомите се краткотрајни по природа и се манифестираат само кога главата нагло се менува.

Сорти и карактеристики на хоризонталниот нистагмус

Дијагностика

Во овој случај, ќе ви треба совет од офталмолог и невропатолог. Првиот е физички преглед на пациентот со собирање на општа и фамилијарна историја, воспоставување на комплетна клиничка слика.

Исто така извршени се такви дијагностички мерки:

 • токсиколошко испитување на крвта;
 • невролошки преглед на пациентот;
 • КТ и МРИ;
 • електронистагмографија.

Можеби ќе треба да се консултирате со неврохирург.

Третман

Ако причината за позитивниот нистагмус или која било друга форма е тумор на мозокот, тогаш се врши хируршко отстранување, по што следи реставративен третман.

Општо земено, третманот на нистагмус кај деца и возрасни може да ги вклучува следните активности:

 • земајќи норотропии;
 • укинувањето на лекови кои ја предизвикаа оваа повреда;
 • со воспалителни етиолошки антибиотици;
 • корекција на видот со леќи или очила.

Доколку лекувањето започне брзо и точно, прогнозата е поволна.

Нистагмумот сам по себе не е причина за било какви компликации.

Превенција

За жал, не постојат ефикасни методи на превенција. Препорачливо е генерално да се следат правилата за здраво живеење и да се консултира лекар навреме.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Нистагм и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: оптометрист , невролог , неврохирург .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Исхемичен мозочен удар (појавување на симптоми: 5 од 10)

Исхемичниот мозочен удар е акутен тип на нарушување на церебралната циркулација, што се јавува поради недостаток на снабдување со крв во одреден дел од мозокот или до комплетен прекин на овој процес, исто така, предизвикува оштетување на мозочното ткиво во комбинација со неговите функции. Исхемичен мозочен удар, симптомите на кои, како и самата болест, најчесто се забележуваат кај најчестите видови на цереброваскуларни болести, е причината за последователна попреченост и често смрт.

...
Мигрена (појавување симптоми: 5 од 10)

Мигрената е прилично честа невролошка болест, придружена со тешка пароксизмална главоболка. Мигрена, чии симптоми се всушност болни, концентрирани од една половина од главата главно во областа на очите, храмовите и челото, во гадење, а во некои случаи и во повраќање, се случува без упатување на мозочни неоплазми, мозочен удар и сериозни повреди на главата, иако и може да укаже на релевантноста на развојот на одредени патологии.

...
Неурома (појавување на симптоми: 5 од 10)

Неурома (Schwannoma, невролемма) е бениген тумор кој е локализиран во помошни меки ткива со нервни завршетоци. Сепак, формирањето на оваа природа има тенденција да се дегенерира во малигнен, што е директна закана повеќе за здравјето на пациентот, но за живот.

...
Цервикална остеохондроза (појавување на симптоми: 4 од 10)

Цервикалната остеохондроза, чија концентрација е забележана, како што може да се утврди од името, во вратот, е прилично честа патологија. Цервикалната остеохондроза, чии симптоми не можат секогаш да се сметаат единствено единствено како оваа болест, со оглед на карактеристиките на нејзината локализација и локалните процеси, често доведува до третман на специјалисти во други области, па затоа е контрадикторни овој симптом.

...
Транзитен исхемичен напад (појавување на симптоми: 4 од 10)

Транзитен исхемичен напад (ТИА) - недостаток на церебрална циркулација поради васкуларни нарушувања, срцеви заболувања и намалување на крвниот притисок. Таа е почеста кај лицата кои страдаат од остеохондроза на цервикалниот 'рбет, кардијална и васкуларна патологија. Особеноста на транзиентниот исхемичен напад е целосно враќање на сите откажани функции во рок од 24 часа.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .