Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ендофталмитис: Симптоми и третман

Ендофталмитис - главните симптоми:

Ендофталмитисот е болест која се карактеризира со формирање на воспалителен процес во внатрешните структури на окото, што предизвикува акумулација на пурулентна течност. Ваквото нарушување бара итна медицинска помош.

Многу фактори можат да предизвикаат развој на таква опасна болест, поради што е вообичаено да се делат на неколку големи групи - надворешни и внатрешни. Во секој случај, болеста води кон развој на сериозни компликации.

Меѓу клиничките знаци, болката од засегнатото око, подмладок и црвенило на очните капаци, како и намалената визуелна острина, доаѓаат во прв план.

За да се направи точна дијагноза ќе биде потребно офталмолошко испитување и инструментален преглед. Тактиката на третманот се прави поединечно за секој пациент, бидејќи тоа ќе се разликува во зависност од тежината на болеста.

Етиологија

Како што споменавме погоре, и надворешните и внатрешните фактори може да доведат до формирање на болеста. Првата група причини се:

 • пенетрирачка рана на око - е најчест извор на надворешна инфекција, што е 95% од вкупниот број на случаи на оваа болест;
 • претходна операција на очите;
 • перфорација на гнојни улкуси на корнеална форма ;
 • изгореници на очите со хемиски, токсични и други опасни материи;
 • пенетрација во око на туѓ објект.

Групата внатрешни причини се карактеризира со пенетрација и патолошко влијание на патогените микроорганизми. Ова може да се случи во позадина:

Како и со влијанието на егзогените фактори и под влијание на ендогени причини, предизвикувачките агенси на оваа болест може да бидат:

Во принцип, ендофталмитисот може да предизвика повеќе од дваесет патогени, како и разни бактериски асоцијации. Покрај тоа, болеста може да предизвика габа, особено:

 • Кандида;
 • аспергилоза;
 • невроспори;
 • цефалоспириум.

Класификација

Во зависност од преваленцата на воспалителниот процес, ендофталмитисот на окото е:

 • фокусна - се карактеризира со локални промени во областа на пенетрација на инфективниот агенс. Ова значи дека само дел од гасот е вклучен во патолошкиот процес. Овој тип на воспаление може да биде од два степени на сериозност. Светлина - придружена со мало замаглување на стаклестото тело, но визијата е зачувана, но малку намалена. Тешки - вклучува топење на мембраните на окото, што доведува до значително губење на видот;
 • дифузни - промените предизвикани од воспаление се шират на целото тело од стаклестото тело, што резултира со целосна омраза;
 • мешани - е такво во случаите кога, врз основа на вкупното воспаление, постои ограничена зона во која се појавува стаклестото соединение.

Покрај тоа, постојат акутни и хронични текот на болеста. Вториот се смета за такво ако воспалението се развива не порано од шест недели од моментот на инфекција.

Симптоматологија

Ендофталмитис симптоми

Основата на клиничката слика е болка, против која може да се појават следниве симптоми на ендофталмитис:

 • црвенило и оток на долниот и горниот очен капак;
 • појавата на лента на долниот раб на ирисот што има бела или жолта боја. Ова е акумулација на гнојна или влакнеста течност;
 • намалување на визуелната острина - од мала нејасност на сликата до целосна загуба;
 • зголемено кинење на засегнатото око;
 • ширење на болка во главата.

Следните знаци може да бидат исклучително ретки:

 • промена на бојата на ирисот;
 • деформација на учениците;
 • зголемување на интраокуларниот притисок;
 • појавата на жолтеникаво место во зеницата - ова укажува на формирање на апсцес;
 • профусна суппурација.

Во некои случаи, ендофталмитисот е билатерален.

Дијагностика

За да се направи точна дијагноза ќе биде потребен голем број инструментални испитувања, но пред да се спроведат, офталмологот ќе треба:

 • прашање на пациентот во детали за прв пат на појава и сериозност на симптомите;
 • да ја проучува историјата на болеста и да собира анамнеза на животот на пациентот;
 • спроведе темелно испитување на очите, кое вклучува проценка на визуелната острина и мерење на интраокуларниот притисок.

Вршење на лабораториски испитувања на крв, урина и измет со ендофталмитис нема дијагностичка вредност.

Меѓу инструменталните испити вредни за истакнување:

 • Ултразвук на засегнатото око;
 • биомикроскопија;
 • диафаноскопија;
 • директна и обратна офталмоскопија;
 • електроретинографија.

Третман

По потврдувањето на дијагнозата на "ендофталмитисот" на пациентот се праќа во одделот за хируршка офталмологија. После тоа, веднаш се администрира шок доза на антибиотици.

Покрај тоа, се врши моќна детоксикација, ресорпција и терапија за ренатуирање.

Со цел да се максимизира концентрацијата на антибактериски супстанции во окото, може да се препишат:

 • интравенозно;
 • интрамускулно;
 • субконјунктивален;
 • ретробулбар - преку кожата на долниот очен капак;
 • parabulbarno - лекови се инјектираат во областа помеѓу окото и перистоумот;
 • супрахороидни;
 • интравитреално - инјекција се инјектира директно во погоденото око.

Во случај на неуспех на конзервативен третман на ендофталмитисот, е индицирана хируршка - витректомија.

Компликации

Доцнежното барање за квалификувана помош е полн со развој на следните компликации:

Превенција и прогноза

Со цел да се избегнат проблеми со појавата на таква опасна болест, како ендофталмитис, неопходно е:

 • веднаш отстранете ги туѓите предмети од окото;
 • спречување на повреда на органите на видот;
 • редовно се подложени на испитувања од офталмолог.

Навременото откривање и сложената терапија обезбедува поволна прогноза, односно зачувување на видот. Тежок тек на болеста често доведува до формирање на тешки компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Ендофталмитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот окулист може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ретинобластома (појавување симптоми: 6 од 11)

Ретинобластомот е малигна неоплазма на мрежницата. Овој тип на онкологија најчесто ги зафаќа децата, најчесто помлади од пет години. Случаи кога болеста била дијагностицирана кај адолесценти постари од петнаесет години, не е евидентирана. Тоа се случува со иста фреквенција кај бебињата на двата пола. Манифестацијата на ова нарушување кај возрасните не е фиксна.

...
Склеритис (појавување симптоми: 5 од 11)

Склеритис е тешка болест на визуелниот апарат, во кој воспалителниот процес влијае на протеинскиот школка на окото (склера). Болеста може да се изрази како мали црвеникави нодули и да ја окупира целата склера. Речиси секогаш е зафатено само едно око, но во зависност од видот, може да се прошири на две одеднаш, или да се појавува наизменично во двете очи. Таа се јавува кај жени неколку пати почесто отколку кај мажите. Во детството, ретко се јавува, најчесто поради друг воспалителен процес во телото. Комплицирано од фактот дека е многу болно и може да доведе до влошување на видот.

...
Алергија на прашина (појавување симптоми: 4 од 11)

Алергиска состојба е зголемена чувствителност која организам поседува, манифестирана во специфична специфична реакција која се јавува како реакција на контактот со одредени елементи кои делуваат како алергени во животната средина. Алергијата на прашина, чии симптоми се нешто пониски, сметаме, е еден од најчестите видови на алергија, и е забележано кај околу 80% од пациентите со дијагноза на бронхијална астма, како и кај 46% со дијагноза на алергиски ринитис и конјунктивитис.

...
Листериоза (појавување на симптоми: 4 од 11)

Листериоза - болест од инфективна природа, предизвикана од патогениот тип на Listeria L. Monocytogenes. Овој микроорганизам е многу стабилен и може да преживее дури и во неповолни еколошки услови, така што секој човек кој не е одговорно одговара на прашањето за нивната хигиена може да се зарази.

...
Трахома (појавување симптоми: 4 од 11)

Трахома - е хронична болест на инфективна природа која влијае на очите. Главниот и единствен предизвикувач на болеста е бактерија од семејството на кламидија. Оваа болест припаѓа на инфективната група, која може да се пренесе од човек на човек. Тоа влијае на луѓето, без оглед на возраста и полот, поради што често се дијагностицира кај децата.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .