Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Корнеарен улкус: симптоми и третман

Корнеарен улкус - главните симптоми:

Корнеарен чир е болест која најчесто е предизвикана од активноста на бактериите, како што се стафилококи, стрептококи, пневмококи, пус итн., Што доведува до дефект на рожницата и како резултат на тоа оштетен вид или дури и слепило. Тежината на клиничката слика и следната прогноза директно ќе зависат од длабочината на формирање на чир. Третманот е пропишан само од лекарот што посетува, само-лекувањето е неприфатливо.

Етиологија

Човечкиот чир на рожницата може да се активира со следните етиолошки фактори:

 • механичко оштетување на рожницата;
 • изгореници на очите;
 • суви очи поради периферна парализа на фацијалниот нерв, хранливи недостатоци или хроничен блеферитис, итн;
 • хемикалии на корнеа;
 • патогени бактерии, габи, вируси.

Одделно, неопходно е да се идентификуваат фактори кои можат да бидат предиспонирачки за развојот на оваа болест:

 • продолжено триење на окото со контактна леќа;
 • неовластена употреба на капки за очи, масти и слични лекови за органите на видот;
 • недостаток на лична хигиена;
 • прекумерно изложување на рожницата до ултравиолетовите зраци.

Без оглед на етиолошкиот фактор, третманот треба да го препише само лекар, откако ќе ги спроведе потребните дијагностички процедури.

Класификација

Врз основа на етиологијата на воспалителниот процес, разликуваат такви форми на оваа болест:

 • инфективни - бактериски, габични, херпес вирус, паразитски, трахоматозни, инфективни-алергични;
 • неинфективен - поврзан со сезонска поллиноза, автоимуно оштетување, синдром на суво око , ерозија.

Имајќи го предвид степенот на ширење на патолошкиот процес, се разликуваат следниве форми на офталмолошка болест:

 • прилепен корнеарен улкус - уништување се протега по должината на школката и оди на еден раб на окото. Покрај тоа, во исто време постои дразба на дланката на рожницата, што може да предизвика развој на гноен процес;
 • корозивен чир - одеднаш се јавуваат неколку улцерозни дефекти, што доведува до развој на уништување на лудатната форма. Етиологијата на оваа форма на болеста е непозната.

Исто така, се разликуваат формите на патологија врз основа на локализација на воспалителниот процес:

 • парацентрално;
 • централно;
 • периферни.

Од природата на курсот, чир може да биде акутен или хроничен.

Симптоматологија

По правило, првичните симптоми се појавуваат веќе во првите денови од траумата на органот на видот или влијанието на одреден етиолошки фактор. Клиничката слика може да се манифестира на следниов начин:

 • силна болка која може да биде периодична, сечење во природата;
 • зголемено кинење;
 • фотофобија;
 • тешка црвенило на очите и кожата околу неа;
 • чувство на туѓо тело во окото;
 • намалена визуелна острина;
 • тешкотии при отворање и затворање на очите;
 • екскреција на гноен ексудат.

Во присуство на таква клиничка слика, офталмолог треба итно да се побара, строго е забрането да се употребуваат капки за очи, бидејќи ова може само да го влоши текот на воспалителниот процес. Можеби формирање на лузна, која ќе доведе до неповратни патолошки процес и формирање на фаќач.

Симптоми на корнеални улцери

Дијагностика

Прво на сите, темелно физичко испитување на пациентот се врши со помош на пресечна светилка со збирка на општа историја. За да се разјасни дијагнозата, се спроведуваат следниве постапки:

 • инстилација на флуоресцеин во окото и испитување со пресечна светилка;
 • диафаноскопија;
 • офталмоскопија;
 • дијагностицирање на процесот на кинење;
 • Ултразвук на органот на видот.

Ако има забележано надворешно празнење, тогаш се врши бактериолошка анализа на ексудат.

Врз основа на резултатите од испитувањето, испитувањето на видниот орган и собраната историја, лекарот ја прави конечната дијагноза и ја избира најефективната стратегија за лекување.

Третман

Програмата за третман ќе зависи од сцената, формата и локализацијата на развојот на воспалителниот процес. Терапијата со лекови може да вклучува земање такви лекови:

 • антибиотици;
 • антиинфламаторно;
 • циклолегици;
 • витамински и минерални комплекси.

Примената на завој на засегнатиот орган на визија е забранета, бидејќи тоа може да доведе до развој на бактериска средина и да го влоши патолошкиот процес.

Дополнително на лекарски третман, лекарот може да пропише и премин на такви физиотерапевтски постапки:

 • магнетна терапија;
 • фонофореза;
 • електрофореза.

Времетраењето и начинот на овие постапки се определува само од окулист. Дури и ако забележително подобрување е забележливо, невозможно е да се запре третманот на чир на корнеали без препорака од доктор.

Можни компликации

Ако третманот не се започне навремено, развојот на такви компликации е веројатно:

Затоа, на првите манифестации на погоре опишаната клиничка слика, веднаш треба да побарате медицинска помош. Раниот третман ви овозможува целосно да се ослободите од болеста.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате улкус на корнеа и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш оптометристот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Склеритис (појавување симптоми: 5 од 10)

Склеритис е тешка болест на визуелниот апарат, во кој воспалителниот процес влијае на протеинскиот школка на окото (склера). Болеста може да се изрази како мали црвеникави нодули и да ја окупира целата склера. Речиси секогаш е зафатено само едно око, но во зависност од видот, може да се прошири на две одеднаш, или да се појавува наизменично во двете очи. Таа се јавува кај жени неколку пати почесто отколку кај мажите. Во детството, ретко се јавува, најчесто поради друг воспалителен процес во телото. Комплицирано од фактот дека е многу болно и може да доведе до влошување на видот.

...
Иридоциклитис (појавување на симптоми: 4 од 10)

Иридоциклитис се нарекува воспалителен процес во предниот дел на очното јаболко. Во неговото јадро, оваа болест е вид на болест како што е предниот увеитис. Обично тие се болни луѓе на возраст од 25 до 45 години. Оваа болест се карактеризира со релапс и се развива во предниот дел на хориоидот, вклучувајќи ја ирисот, воспалението кое се нарекува иритис.

...
Амблиопија (појавување на симптоми: 4 од 10)

Во медицината, амблиопија или мрзлив очен синдром во медицината се однесува на намалување на визијата на еден или двата очи, што нема никаква врска со неточната работа на оптичкиот нерв. Обично за време на дијагностичкиот преглед на окото, лекарот не ги идентификува причините за појава на таква болест. Со прогресијата на патологијата, острината на видот во една од очите се намалува поради нарушување на целосното и правилно функционирање на мозокот и визуелниот апарат.

...
Конјуктивитис кај деца (појавување симптоми: 4 од 10)

Конјуктивитис кај дете обично влијае на двете очи одеднаш. Иако не е невообичаено болеста да биде асиметрична - оштетувањето на едното око е поголемо од другото. Според статистичките податоци, 30% од офталмолошките заболувања кај деца под 4-годишна возраст се конјуктивитис. Со навремено започнување третманот не предизвикува значителни компликации. Меѓутоа, ако не веднаш побарате медицинска помош и не започнете со третман, ова може дополнително да влијае на квалитетот на видот на детето.

...
Ретинобластома (појавување симптоми: 4 од 10)

Ретинобластомот е малигна неоплазма на мрежницата. Овој тип на онкологија најчесто ги зафаќа децата, најчесто помлади од пет години. Случаи кога болеста била дијагностицирана кај адолесценти постари од петнаесет години, не е евидентирана. Тоа се случува со иста фреквенција кај бебињата на двата пола. Манифестацијата на ова нарушување кај возрасните не е фиксна.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .