Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ноќно слепило: симптоми и третман

Ноќно слепило - главните симптоми:

Ноќно слепило е национална ознака на патологијата на видот, која во медицината се нарекува како хемалопија или никталопија. Оваа болест се манифестира во значително влошување на визуелната перцепција при услови на слабо осветлување. Во исто време, координацијата на лицето е нарушена, визуелните полиња се стеснуваат и се забележува погрешна перцепција на нештата во сина и жолта боја.

Етиологија

Ноќното слепило има специфични причини за манифестација. Лекарите посочија дека болеста може да има конгенитална етиологија, чии причини не се прецизно дефинирани. Главниот предизвикувачки фактор е поврзан со недостатокот на витамин А во телото.

Никталопија, уште еден медицински термин за ноќно слепило, исто така дејствува како симптом на различни патологии кои се засновани на оштетување на око ретината:

Со недостаток на витамини А, ПП, Б2, визуелната перцепција на лицето исто така се влошува. Одредени болести и индикатори може да предизвикаат ваква состојба:

 • неурамнотежена исхрана;
 • постот;
 • анемија ;
 • рубеола или сипаници ;
 • заболување на црниот дроб;
 • оштетување на дигестивниот тракт;
 • алкохолизам;
 • интоксикација ;
 • осиромашување на телото;
 • одредени лекови;
 • долг престој во силна светлина.

Класификација

Врз основа на етиологијата на болеста, лекарите утврдиле дека ноќното слепило, како болест, може да се манифестира во три форми:

 • вродени - се развива на наследниот фактор во детството;
 • неопходен - формира ноќно слепило поради недостиг на витамини и микроелементи, со нарушување на структурата на мрежницата;
 • симптоматски - напредува од конкомитантните заболувања кои влијаат на ретината или на оптичкиот нерв.

Исто така во медицината постои уште еден вид на болест, која се нарекува лажна хемалопија. Се манифестира во помала повреда на визуелната функција во мракот. Болеста е предизвикана од тежок напрегнување на очите. Овој тип на болест не бара медицинска помош, поради што пациентот целосно се релаксира.

Симптоматологија

Типично, ноќно слепило се јавува кај луѓе од витамински недостатоци. Затоа, за да се справи со оваа болест не е тешко за пациентот. Со цел да се препознае болеста со текот на времето, лицето треба да ги следи сите промени во видот, особено за време на самракот.

Лекарите ги идентификуваа главните симптоми кај лицето кое е болно за ноќно слепило:

 • постепено влошување на визуелната перцепција;
 • мрежницата реагира лошо на изворот на светлина;
 • бојата на перцепцијата се влошува;
 • се појавуваат темни дамки;
 • сува корнеа ;
 • чувство на туѓо тело;
 • губење на ориентацијата во просторот.

Ако ноќното слепило се манифестира кај возрасни, тогаш плактот на Искерски-Бито може да укаже на болест. Тие се појавуваат како точки на конјуктивата на очите и се обоени во карактеристична сива боја, а исто така се испрскаат со површината на школка.

Во случај на развивање на ницалопија поради недостаток на витамини, тогаш пациентот има малку поинакви знаци. Кај луѓето, некои од горенаведените промени се манифестираат, а кожата е дехидрирана, непцата почнуваат да крварат, а на телото се појавуваат силно кондензирани области. Ноќното слепило се манифестира во карактеристични знаци, на кои се додаваат такви симптоми - чешање на кожата и кератоматоза. На место каде што рожницата малку омекнува, пациентот може да доживее ерозија или чир.

Во детството, анксиозноста се манифестира со почетокот на темното време од денот.

Дијагностика

Една болест како што е ноќно слепило може да се утврди исклучиво од лекар. Ако некое лице има некои симптоми од горенаведеното, дефинитивно треба да контактирате со офталмолог. Со помош на анализа на електроретинографија и анамнеза, лекарот може да ја утврди точната дијагноза и да ги утврди причините за абнормалности на окото.

Исто така, во дијагностичките мерки, пациентот може да биде испратен да спроведе такви испитувања:

 • периметрија - идентификација на полето на окото;
 • адаптиометрија - тест за перцепција на изворот на светлина;
 • електрокулографија - испитување на очните мускули и површината на мрежницата при движење на очите.

Третман

Ако некое лице е дијагностицирано со конгенитална хемалопија, тогаш нејзиниот третман е невозможен. Други форми на болеста може да се излечат со медицински и популарни методи. Во многу ретки и тешки случаи, лекарите прибегнуваат кон хируршки третман.

Новите проблеми со очите на основниот тип можат да се отстранат со диета. Пациентот е едноставно назначен да користи повеќе витамин А, како и почитување на правилната и здрава дневна терапија. Исхрана терапија, која може да назначи пациент, се базира на употребата на овие состојки:

 • морков;
 • пилешки жолчка од јајца;
 • домати;
 • сирење млечни производи;
 • просо;
 • бобинки;
 • путер;
 • спанаќ;
 • говедско црн дроб

Исто така, пациентот не треба да заборави на свеж зеленчук и овошје. Лекарите препорачуваат јадење повеќе праски, тикви, грашок, магдонос и кајсии. Во прилог на витамин А, телото треба да се збогати со витамин Е. За да го направите ова, додадете ореви, семиња, компири и брокула во исхраната.

Третман на лекови на ноќно слепило е да се користат витамини и специјални капки за подобрување на видот. Често капките содржат витамински комплекси кои позитивно влијаат на ретината на окото.

Традиционалната медицина предвидува елиминација на хемалупија на вакви начини:

 • пијте рибино масло три пати на ден;
 • земи супа од колба.

Можно е хируршко да се третира болеста само ако хемаропопијата се манифестира во личност во симптоматска форма. Често, операцијата е пропишана за пациенти со глауком. Благодарение на оперативната помош, пациентот ја враќа својата претходна визија со било кој интензитет на осветлување.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате пилешко слепило и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш оптометристот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дистрофија на ретинал (појавување на симптоми: 3 од 11)

Дистрофијата на мрежницата е опасна болест во која се нарушува ретиналната мембрана на окото. Без оглед на причината за оваа болест кај луѓето, со ненавремено и неквалификуван третман, исходот од дистрофија е една - атрофија или целосна смрт на ткивата кои ја сочинуваат мрежницата. Поради ова, пациентот ќе добие неповратно оштетување на видот, вклучувајќи и слепило. Вреди да се напомене дека времето на губење на видот е директно зависно од видот на болеста. Дистрофијата на мрежницата продолжува прилично бавно, но како што напредува, состојбата на пациентот се влошува.

...
Розацеа (појавување симптоми: 2 од 11)

Розацеа, или, како што е поинаку дефинирано од оваа болест на кожата, акне розацеа, во согласност со карактеристиките на манифестацијата е хронична болест. Розацеа, чии симптоми се манифестираат во црвенило на кожата, како и во формирањето на туберкули и пустули, заедно со друг вид осип на лицето, покрај овој редослед во повеќе од половина од случаите, се јавува со оштетување на очите.

...
Холестаза (појавување симптоми: 2 од 11)

Холестазата е болест која се карактеризира со намалување на протокот на жолчката во дуоденумот поради нарушување на неговата екскреција, формирање или екскреција. Холестазата, симптоми кои се манифестираат првенствено кај пруритус, темна урина и лесни измет, во зависност од карактеристиките на етиологијата, може да бидат екстрахепатични или интрахепатични, во зависност од природата на курсот, акутна или хронична, со жолтица или без неа.

...
Менопауза (појавување симптоми: 2 од 11)

Менопаузата (менопауза), буквална дефиниција која значи завршување на менструацијата, се јавува кај жени како резултат на прекин на функциите што ги вршат јајниците кога одредена возраст е достигнато. Менопауза, симптоми од кои се доста комплексни и изразени во сопствени манифестации, се јавува ако поминала најмалку една година од последното менструација кај жената.

...
Цироза (појавување симптоми: 2 од 11)

Цироза на црн дроб е хронична болест предизвикана од прогресивната замена на парченското ткиво на црниот дроб со фиброзно сврзното ткиво, што резултира со реструктуирање на нејзината структура и кршење на актуелните функции. Главните симптоми на цироза се жолтица, зголемување на големината на црниот дроб и слезината, болка во десниот хипохондриум.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .