Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Трахома: Симптоми и третман

Трахома - главните симптоми:

Трахома - е хронична болест на инфективна природа која влијае на очите. Главниот и единствен предизвикувач на болеста е бактерија од семејството на кламидија. Оваа болест припаѓа на инфективната група, која може да се пренесе од човек на човек. Тоа влијае на луѓето, без оглед на возраста и полот, поради што често се дијагностицира кај децата.

Клиничката слика во раните фази на болеста може да остане незабележана, ретко, таквото пореметување се манифестира во акутна форма. Првите симптоми може да бидат црвенило на очите, фотофобија и зголемено кинење. Во процесот на развој на болеста е формирање на лузна ткиво.

Дијагнозата на болеста се базира на широк спектар на лабораториски студии кои имаат за цел откривање на предизвикувачкиот агенс на трахома. Третманот се состои од употреба на лекови и хируршки процедури.

Опасноста од болеста лежи во тоа што напредува многу брзо и без навремена елиминација може да доведе до појава на неповратни компликации, особено до целосно губење на видот.

Етиологија

Главниот предизвикувач на трахома е бактерија од семејството на кламидија, која е паразитна во клетките на човечкото тело. Главниот начин на пренос е контакт-домаќинство. Односно фактор во појавата е трансферот на инфициран исцедок од мукозната мембрана на болно лице на здрава. Покрај тоа, инфективниот процес може да се шири преку лични хигиенски елементи, а патогенот може да влезе во конјуктивалната вреќа со контаминирани раце.

Извори на пренос на бактерии можат да послужат како луѓе со појава на активна форма на инфективниот процес и носители со атипичен или избришан тек на ова нарушување.

Експертите не ја оспоруваат веројатноста за механички трансфер на патолошки микроорганизам, на пример, инсекти, особено муви. Исто така, главната улога во формирањето на болеста се игра со незадоволителни услови за живеење или работа, како и ниско ниво на санитарна писменост на населението.

Најактивниот тек на трахома е забележан кај деца на возраст од четири до десет години. Најголема веројатност за развој на компликации од ова нарушување е забележано кај луѓе постари од педесет години. Специјалистите од областа на офталмологијата забележале дека болеста се открива неколку пати почесто кај жените.

Исто така, карактеристичен симптом на болеста е тоа што дури и ако е излечен, тогаш организмот не развива имунитет против овој патоген, што овозможува повторно да се појави болеста.

Класификација

Како што се развива инфективниот процес, трахома кај деца и возрасни поминува низ неколку фази на развој:

 • во почетната фаза - во оваа фаза се забележува појава на изразен процес на инфекција, наспроти позадината на која се развива подпнатоста и се јавуваат промени во структурата на конјунктивата - станува изгубена. Детекцијата на болеста во оваа фаза е можна само со помош на офталмолошко испитување;
 • се случуваат средно - фоликуларни нодули, кои постепено се зголемуваат во големина. Покрај тоа, доаѓа и врската на неколку мали нодули во еден голем. Во исто време, некои од нив може да пропаднат, наспроти позадината на која се јавува формирање на лузначко ткиво. Во оваа фаза на курсот пациентите се најмногу заразни;
 • умерена тежина - воспаление се смирува, прво се појавува лузни;
 • тешка - постои завршување на воспаление со целосно лузни.
Фази на трахома

Покрај тоа, неколку форми на трахома на увото:

 • фоликуларен - во кој формирање на мали меурчиња или нодули;
 • папиларен - се разликува по тоа што се забележани папиларни израстоци;
 • мешани - постојат знаци на горенаведените две форми;
 • инфилтративна трахома.

Симптоматологија

Трахомата болеста често се шири на двете очи. Сепак, во првата фаза на формирање, едно око е засегната, а по една недела втората е вклучена. Од моментот на инфекција со хламидија до појава на првите симптоми, во просек, трае од десет до четиринаесет дена. Во првите фази на развој, покрај воспаление, кое е изразено во црвенило и оток на конјуктивата, не се забележуваат други знаци на болест.

Но, како што болеста напредува, се појавуваат следните симптоми на трахома:

 • обилно кинење;
 • развој на фотофобија;
 • чувство на песок во очите ;
 • промена на сенка не само конјунктива, туку и поврзување на очните капаци;
 • тешка подпухнатост;
 • црвенило на протеинскиот школка;
 • манифестација на мали папили или нодули;
 • фоликул колапс и лузни;
 • фузија на нодули, што се изразува во зголемување на волуменот и густината на ткивото;
 • постепено намалување на визуелната острина.

Компликациите како што се туберкулоза , скрофла, инфекција со хелминти, маларија и сл. Можат да го влошат текот на болеста кај дете или возрасен пациент. Покрај тоа, додавањето на конјуктивитис од бактериска или вирална природа може да биде товар. Во случаи на развој на секундарна инфекција, се јавуваат компликации на трахома.

Дијагностика

Дијагностичката вредност при утврдувањето на точната дијагноза има лабораториски тестови и специјалистички испитувања. Така, дијагнозата на трахома вклучува:

 • темелно испитување од офталмолог, кој се изведува со помош на специјални алатки. Таа е насочена кон утврдување на видот на болеста и идентификување на фазата на трахома, која игра многу важна улога во пропишување на третманот на болеста;
 • конјуктивално стружење - за следните хистолошки и цитолошки студии. Ова ќе ви даде можност да ја дознаете причината за трахома;
 • спроведување на специфични тестови за да се идентификува патогенскиот антиген;
 • откривање на патогенот со користење на ПЦР, кој се базира на отстранување на ДНК честички на патогените бактерии;
 • откривање на антитела кон патогенот во крвта.

Третман

Стиснување на фоликулите

Тактиката на елиминација на болеста зависи од тоа во која фаза на курсот била поставена дијагнозата. На пример, терапијата на заболувања на четвртата и третата фаза се изведува во болница, а со првата и втората фаза, фоликулите се елиминираат со пинцети.

Без оглед на стадиумот на болеста, пациентите се пропишани со антибиотици и сулфонамиди, кои можат да се користат во форма на маст, ставени во конјуктивална кесичка, или да се администрираат интравенозно.

Хируршките техники вклучуваат фоликул експресија, алтернатива за стегање на нодули со пинцети. Оваа постапка овозможува значително намалување на времето на лекување на трахома. Доколку е потребно, повторените екструзии се изведуваат со интервал од петнаесет дена.

Исто така, медицинска интервенција е индицирана во развојот на компликации на болеста. Ова може да вклучува такви постапки како што се:

 • Пластична хирургија за да се поправи торзијата на очните капаци. Доколку е потребно, се јавува трансплантација на мукозна графт од оралната мембрана;
 • имплантација на паротидниот канал на плунковната жлезда - за да ја навлажни површината на окото.

Во хроничната форма на болеста тие прибегнуваат кон дакриоцистрохиностомија.

Компликации

Ако ги игнорирате симптомите и одложениот третман, постои можност за развој на такви компликации како што се:

 • формирање на панус, кој е матна филм кој се шири низ целата рожница, а мукозната мембрана е лузна;
 • нарушување на растот на трепките, односно, тие се насочени кон окото;
 • комплетен прекин на растот на трепките;
 • пристапувањето на секундарниот процес на инфекција;
 • појава на гнојни улкуси на корнеална форма;
 • претворајќи го очниот капак во очното јаболко;
 • вкупно слепило.

Навремената елиминација на болеста е главен фактор во поволната прогноза. Околу 80% од пациентите целосно се опоравуваат по три месеци на комплексна терапија. Во последната фаза од развојот на болеста постои можност за повторување на болеста во интервал од пет до дваесет години.

Специфична превенција на трахома не постои. Возрасните и децата треба само да ги почитуваат правилата за лична хигиена, да ја минимизираат комуникацијата и контактот со заразено лице.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате трахома и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот очен лекар може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:

Кламидијалниот конјунктивитис се нарекува инфекција на мукозната мембрана на окото со хламидија, која е придружена со воспаление на конјунктивата. Поради прогресијата на оваа болест, преодните набори и конјунктивата се развиваат и стануваат воспалени, а гноен издутува истекување од очите. Еден од најкарактеристичните симптоми на болеста е појавата на осип, локализиран на долниот очен капак.

...
Блефароконјуктивитис (појавување симптоми: 5 од 11)

Блефароконјуктивитис (регионален блефаритис) е вид на конјуктивитис кој се развива истовремено со блефаритис (воспаление на очните капаци). Денес таа е една од најчестите офталмолошки заболувања. Според статистичките податоци, се дијагностицира кај 70% од вкупниот број на пациенти.

...
Кератоконјуктивитис (појавување симптоми: 5 од 11)

Кератоконјуктивитис е болест на воспалителна природа, која влијае на рожницата и конјунктивата на окото. Оваа болест е една од најчестите кај сите болести на очите. Ова се објаснува со фактот дека конјунктивата е високо реактивна - брзо и лесно реагира на егзогените и ендогените фактори. Некои видови на кератоконјуктивитис се многу заразни. Акутен и хроничен кератоконјуктивит се разликува по природата на патолошкиот процес.

...
Ретинобластома (појавување симптоми: 5 од 11)

Ретинобластомот е малигна неоплазма на мрежницата. Овој тип на онкологија најчесто ги зафаќа децата, најчесто помлади од пет години. Случаи кога болеста била дијагностицирана кај адолесценти постари од петнаесет години, не е евидентирана. Тоа се случува со иста фреквенција кај бебињата на двата пола. Манифестацијата на ова нарушување кај возрасните не е фиксна.

...
Chalazion (појавување симптоми: 5 од 11)

Халијазин или градски град - бенигнен тумор, локализиран во дебелината на горниот или долниот очен капак. Секој човек може да страда од проблемот, без оглед на полот и возраста, но најчесто се дијагностицираат луѓе на возраст над 30 години.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .