Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Екзофталмо (Puchitis): Симптоми и третман

Екзофталмосот (пухитис) - главните симптоми:

Езофталмосот или пухитисот е патологија на окото, во кое се протега напред надвор од нивото на орбитата, а понекогаш и настрана. Обично, оваа состојба е симптом на други болести - офталмолошки или не-офталмолошки, така што кога езофталмосот се појавува кај некоја личност, веднаш треба да се консултирате со лекар и да бидете испитани за да ги утврдите причините за повредата.

Кај луѓето, оваа патологија се нарекува бубачки очи и може да биде вродена карактеристика на една личност. Во исто време, вродениот езофталмоз е билатерален и има неизбежни симптоми, додека стекнатото може да биде едно- или двострано, а неговите манифестации се сосема јасно изразени. Очите може да напредуваат со текот на годините, со зголемување на симптомите или да се развијат за само неколку недели, и мажите и жените од било која возраст, па дури и децата, можат да страдаат од оваа болест.

Причини

Pucheglazy укажува на присуство на лице на некои вродени или стекнати болести. Во тие случаи, ако повредата е предизвикана од болести на очите, гласното озрачување се развива главно од едната страна, и ако има билатерални езофталмоми, ова обично укажува на тоа дека има проблеми со тироидната жлезда. Најчесто човекот се развива само како ендокриниот егзофталмос, односно испакнатоста на очното јаболко поради присуството на патологии на ендокриниот систем.

Болеста се развива поради прекумерната пролиферација на ткивата на орбитата на окото во ретробулбарниот простор. За возврат, ткивото почнува да расте поради трауматски повреди, воспалителни процеси или процеси кои имаат невродистрофична природа. Во исто време, поради природата на преваленцата на процесот, се случува грешка:

 • локален;
 • дифузни.

Во локалната форма се забележуваат воспалителни или трауматски повреди на непосредната окуларна орбита. Во дифузната пеескопија е последица на патологии како што се:

Пинцети

Најчести фактори кои предизвикуваат развој на таква повреда се исто така:

 • парализа на очните мускули;
 • повреди со крварење во орбитата;
 • конгенитален глауком ;
 • оток во орбитата;
 • воспаление на синусите и лакрималните жлезди;
 • проширени вени на орбитата или васкулитисот и некои други.

Симптоми

Пред да ги опишете симптомите на таквата патологија како очите со бубачки очи, треба да се разберат кои форми се пронајдени во модерната медицинска пракса. Постојат четири такви форми.

Првиот е имагинарен егзофталмоз , кој се развива како резултат на абнормалности во структурата на черепот и орбитата, како и конгенитални абнормалности, како што се глауком или тешка миопија .

Втората форма е вистинска очила . Тие зборуваат за тоа во случаи каде што болеста е предизвикана од ендокрини пореметувања или тумор-како и воспалителни процеси во орбитата.

Третата форма е наизменична . Се случува кога лицето ја навалува главата - ова се случува како резултат на лезија на садовите на орбитата, на пример, со проширени вени.

Четвртиот облик на оваа патологија, како бубачки око, пулсира . Се манифестира со изразена пулсација на очното јаболко, која на врвот силно напредува, а потоа се враќа во границите на орбитата. Оваа состојба се јавува кај луѓе со аневризма на орбитата или страдаат од периферна синусна тромбоза.

Одделно, треба да обрнете внимание на оваа патологија, како едематозен егзофталмос . Оваа болест се развива претежно кај луѓе постари од 40 години и носи малигнен тек, карактеризиран со тешки симптоми со нарушена подвижност на окото и намалување на квалитетот на видот до нејзината целосна загуба поради стегање од едемот на оптичкиот нерв. Се развива со дифузен токсичен зглоб како резултат на хормонална нерамнотежа во телото.

Едематозен езофталмосот се изразува со силна испакнатост, до дислокација, како и прекумерно изразен болен синдром - во некои случаи болката не е ослободена дури и од опојни дроги. Третманот на таквата болест треба да биде оперативен - во повеќето случаи, декомпресивна трепанација на орбитата е индицирана со цел да се врати орбитата на очите на своето место и да се запре болката и другите изразени манифестации.

Симптомите на болеста зависат од сцената - едвај забележителното испакнување не предизвикува непријатност за лицето и не може да се види со голо око и може да се утврди само со помош на специјални уреди. Кога се изразува бубачки очи, на лицето му се дава не само физичка, туку и психолошка непријатност, бидејќи очите се видливи, а другите секогаш обрнуваат внимание на нив кога комуницираат со некоја личност, поради што пациентот се чувствува непријатно и други негативни чувства. Затоа, колку побрзо некој ќе побара медицинска помош, толку побрзо може да ја излечи болеста и да се врати во нормален живот.

Ако болеста е започната, егзофталмосот напредува, а следните симптоми се развиваат:

 • подпухнатост на очните капаци;
 • намален вид;
 • црвенило на склерата;
 • двоен вид.

Друг симптом карактеристичен за пугеглазија е неможноста за затворање на очните капаци, што предизвикува конјунктивата да се исуши и да се развијат воспалителни и дистрофични промени во него.

Во случаи кога еден пациент има унилатерален егзофталмос, многу е веројатно дека тој е предизвикан од тумор во орбитата. Ограничувањето на мобилноста на окото или нејзиното целосно отсуство е карактеристичен симптом на туморската патологија. Доколку во оваа фаза патологијата не се излечи, може да дојде до стегање на оптичкиот нерв, што резултира со симптоми како што се повреда, а потоа и со целосно губење на видот без можност за опоравување.

Дијагноза и третман

За да се излечи болеста кај луѓето, неопходно е да се дијагностицира навремено. Се разбира, полесно е да се третираат очите на пугите во почетната фаза, кога нема нагласени дистрофични промени и намален вид. Сепак, ретко е можно да се дијагностицира повредата, затоа што првичните симптоми може да не се видливи со голо око. Во принцип, дијагнозата во случај на ова прекршување не е тешка, бидејќи сите симптоми се видливи. Покрај тоа, се изведува егзофталмометрија - се испитува очното јаболко со специјални огледала.

Третманот на бубачки очи треба да биде да се отстрани основната причина за повредата. Особено, ако причината е нарушување во работата на тироидната жлезда, тогаш лицето треба да се јави кај ендокринолог, кој ќе ја пропише соодветната терапија, имено лекови кои ја корегираат функцијата на тироидната жлезда - глукокортикостероиди.

Во случаи кога патолошката состојба на лицето е предизвикана од воспалителни процеси, третманот на егзофталмосот ќе вклучува земање анти-инфламаторни и антибактериски лекови со широк спектар на дејства. Сулфа лекови и витамини се исто така пропишани. И ако болеста е предизвикана од рак, се врши хируршка интервенција, хемотерапија и радиотерапија според индивидуалните режими.

Третманот на егзофталмоти со тешки симптоми, кога постои ризик од стегање на оптичкиот нерв, бара операција. Општо земено, операцијата во многу случаи станува единствена можност да се врати испакната око во орбитата. Имајте на ум дека народни лекови не можат да ја излечат болеста, па не трошете драгоцено време во потрага по "чудесни лекови", туку подобро побарајте медицинска помош.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Exophthalmos (застаклување на окото) и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: оптометрист , ендокринолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Птоза (појавување симптоми: 5 од 11)

Птоза или пролапс на горниот очен капак е болест на органите на видот, во која горниот очен капак го покрива ирисот за 2 милиметри или повеќе. Таквото нарушување делува не само како козметички дефект, туку и го попречува нормалниот развој и функционирање на окото.

...
Офталмоплегија (појавување симптоми: 5 од 11)

Офталмоплегија е парализа на очните мускули, која се јавува поради дефект на нервните влакна одговорни за регулирање на движењата на очите. Оваа патологија може да биде знак за сериозни невролошки заболувања, развивајќи ги позади различните лезии на централниот нервен систем.

...
Синдром на суво око (симптоми на појавување: 4 од 11)

Синдромот на суво око е патолошки процес кој се карактеризира со сушење на површината на рожницата. Со долготрајно кршење на стабилноста на филмот солза почнува да се јавува како компликација како конјунктивитис. Синдромот на суво око е дијагностициран кај 9-18% од популацијата. Најчесто, болеста влијае врз луѓето по 30 години. Третманот на болеста обично е насочен кон елиминирање на воспалителниот процес, кој предизвикува овој патолошки процес.

...
Амблиопија (појавување симптоми: 4 од 11)

Во медицината, амблиопија или мрзлив очен синдром во медицината се однесува на намалување на визијата на еден или двата очи, што нема никаква врска со неточната работа на оптичкиот нерв. Обично за време на дијагностичкиот преглед на окото, лекарот не ги идентификува причините за појава на таква болест. Со прогресијата на патологијата, острината на видот во една од очите се намалува поради нарушување на целосното и правилно функционирање на мозокот и визуелниот апарат.

...
Астенопија (појавување симптоми: 4 од 11)

Астенопија е состојба или оштетување на видот во која сликите или буквите се замаглуваат и стануваат нејасни, што е предизвикано од силен вирус на очите. Промените може да бидат краткотрајни, да исчезнат по одмор, но тие можат да бидат постојани, а подоцна и да се развијат во очни болести.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .