Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ретинобластом: Симптоми и третман

Ретинобластома - главните симптоми:

Ретинобластомот е малигна неоплазма на мрежницата. Овој тип на онкологија најчесто ги зафаќа децата, најчесто помлади од пет години. Случаи кога болеста била дијагностицирана кај адолесценти постари од петнаесет години, не е евидентирана. Тоа се случува со иста фреквенција кај бебињата на двата пола. Манифестацијата на ова нарушување кај возрасните не е фиксна.

Карактеристична особина е фактот дека родителите кои имале ретинобластом во детството имаат здрави деца се раѓаат исклучително ретко. Болеста во раните фази продолжува без никакви симптоми, и бидејќи мало дете страда, не може да каже или да сфати дека неговата визуелна острина почнува да се намалува.

Ракот влијае на ретината и хориоидот. Се карактеризира со далечни метастази. Отекувањето на окото подразбира формирање на страбизам , глауком , губење на бинокуларен вид. Дијагнозата на ракот вклучува испитување на визуелната острина, испитување од офталмолог, ултразвучен скенирање и мерење на притисокот во окото. Третманот на туморот се изведува со користење на ласерско и фото-зрачење, како и криотерапија. Во случаи каде што е невозможно да се зачува погодениот орган на видот, се прибегнаа кон негово отстранување, а потоа следи протетичко око.

Етиологија

Во повеќето случаи, ретинобластомот се должи на генетски фактор. Наследниот тип на онкологија е често билатерален и напредува многу брзо. По истекот на времето, туморот почнува да дисипира и продира во блиските ткива. Причините за формирање на случајна ретинобластома не се целосно утврдени, но постојат неколку поволни етиолошки фактори:

 • употребата на дете од голем број производи со висока содржина на ГМО;
 • контаминирана животна средина;
 • возраст на родителите.

Видови

Во зависност од причините, ретинобластомот може да биде:

 • наследни - се карактеризира со појава поради присуството на мутиран ген кој предизвикува формирање на тумор. Наследниот ретинобластом кај децата влијае и на очите. Оваа патологија не е единствениот конгенитален дефект кај децата. Покрај ова нарушување, тие имаат нарушено функционирање на кардиоваскуларниот систем, расцеп на непце. Покрај тоа, децата имаат тенденција на болест наречена сарком - малигнен тумор кој расте директно од коскеното ткиво;
 • спорадично - тоа е случајно генерирано. Ваквото отекување на окото е изразено многу подоцна од претходниот тип на болеста, но се одликува со мал тек и подобро се служи со лекување.

Како што туморот се шири, ретинобластомот се изразува во неколку видови:

 • интраокуларна или ендофитско-онколошка неоплазма целосно го покрива окото. Се карактеризира со зголемен притисок, одвојување на мрежницата , глауком, развој и прогресија на слепило;
 • егзофит - рак се шири на склерата и хороидната жлезда. Како што се развива, туморот се шири низ оптичкиот нерв, фаќајќи го нервниот систем. Регионалните лимфни јазли може да бидат предмет на метастази;
 • мешани - во многу ретки случаи, формирањето на два вида одеднаш може да се забележи во окото.

Според степенот на ширење на патолошкиот процес, болеста е поделена на неколку степени:

 • почетна - туморот не се протега надвор од мрежницата;
 • умерен - постои ширење на рак целосно на окото;
 • тешка - ширење на болеста во длабоки ткива;
 • комплицирани - метастази се шират на оддалечени локации.

Во медицината, дијаметарот на око-онкологијата се смета за големината на оптичкиот диск, кој е еден и пол милиметри. Затоа, постои класификација на ретинобластом, во зависност од големината на туморот:

 • најповолната фаза е дека ракот на туморот по волумен не е повеќе од четири оптички дискови. Еден или повеќе тумори се наоѓаат на или зад екваторот;
 • поволни - големината на туморот варира од четири до десет големини на оптички диск;
 • сомнителни - тумори на повеќе од десет оптички дискови, лоцирани пред или зад екваторот;
 • неповолен - голем број на карциноми, над десет оптички дискови;
 • најнеповолна - онкологија влијае на половината или на сета ретината.

Како што се развиваат симптомите, оваа болест на очите се јавува во четири фази:

 • смирено - нема манифестација на какви било знаци. Но, во некои случаи постои мало намалување на визуелната острина;
 • глауком - воспалителниот процес почнува да се формира во засегнатото око;
 • ртење - уништување на ѕидовите на орбитата на окото и ширење на туморот;
 • метастази - ракот се шири кон коските и мозокот, црниот дроб и коските на черепот.

Симптоми

Како се шири ретинобластомот, ќе се појават следните симптоми:

 • постепено намалување на видот;
 • зголемен притисок во очите;
 • појава на болка. Бидејќи едно дете од две или три години не може да ги изрази овие чувства самостојно, родителите може да ги забележат првите изрази на знаци, обрнувајќи внимание на фактот дека нивното дете секогаш трепери едно око. Поретко, родителите можат самостојно да детектираат намалување на визуелната острина;
 • знакот на "окото на мачката" - појава на бело место на ученикот;
 • губење на бинокуларен вид;
 • развој на страбизам;
 • фотофобија;
 • зголемено кинење;
 • оток и црвенило на окото;
 • промена на бојата на ирисот;
 • деформација на учениците;
 • хоридона инфламација.
Ретинобластом кај дете

Појавата на следните симптоми сугерира дека ретинобластомот се протега на далечни места:

 • тешка интоксикација на телото;
 • намалување или целосно недостаток на апетит;
 • општа слабост;
 • напади на гадење и повраќање;
 • остар главоболки.

Дијагностика

Успешните дијагностички активности може да се вршат во почетните фази на ретинобластомот, пред да се изразат првите симптоми на болеста. За време на офталмолошко испитување, искусен специјалист може јасно да види тумор, дури и на мала големина. Но, успехот на третманот е да се открие колку онкологија се шири. За да го направите ова, мора да ги извршите следниве испитувања на пациентот, кој се состои од:

 • биомикроскопија на очите - благодарение на оваа техника, можно е да се испитаат сите структури на орган под повеќекратно зголемување;
 • директна и обратна офталмоскопија - ви овозможува целосно да го истражите фундусот;
 • проверка на визуелната острина со користење на специјални табели;
 • интраокуларни мерења на притисок;
 • gonioscopy - предната комора се испитува;
 • офталмолошка латерална визија тестирање;
 • егзофталмометрија - мерење на растојанието до кое излегува окото;
 • употреба на различни начини за мерење на аголот на страбизам;
 • Ултразвук на засегнатиот орган;
 • Х-зраци на орбитата и параназалните синуси на засегнатото око;
 • КТ и МРИ на мозокот;
 • црната сцинтиграфија;
 • лумбална пункција на коскената срцевина;
 • дополнителни консултации на специјалисти како невролог и отоларинголог.

Покрај тоа, постои едноставен тип на само-откривање на болеста долго пред манифестацијата на симптоми од страна на родителите кои ги проучуваат фотографиите на децата. Имаше неколку случаи кога белата точка на зеницата беше јасно видлива на фотографиите, и ова е една од првите манифестации на ретинобластом. Ова може да се открие преку вообичаениот блиц на камерата, бидејќи се рефлектира од мрежницата на здраво око, но не поминува низ ретината на погодената, што јасно го прави белиот сјај видлив.

По добивањето на сите резултати од испитувањето на пациентот, лекарот кој ќе присуствува ќе ја пропише најефективната индивидуална тактика на третман, која зависи од степенот на изразување на симптомите и ширењето на туморот, како и општата состојба на детето.

Третман

Во моментов, третманот на ретинобластом кај деца се изведува на неколку начини:

 • хирургија;
 • ласерска терапија;
 • cryodestruction;
 • хемотерапија.

Основата на медицинската интервенција е енуклеација - ова е најчестиот начин за отстранување на малигни тумори. Индикациите за спроведување може да бидат - силен раст на туморот, глауком, слепило и неспособност за враќање на видот. Во рок од два месеца по таквата операција, може да се изврши очна протеза.

Радиотерапија, чија главна цел е зачувување на видот. Често, оваа елиминација на ретинобластомот се врши заедно со криотерапијата. Операцијата се спроведува со воведување на анестетик, бидејќи пациентите се претежно бебиња под три години. Благодарение на ова, можно е да се постигнат најдобри резултати во зачувувањето на окото и враќањето на видот. Покрај тоа, најновите методи на третман вклучуваат фотокоагулација и термотерапија, при што туморот е под влијание на ултразвук или инфрацрвено зрачење.

Хемотерапијата за ретинобластом се однесува само во случаи на долгорочна метастаза на онкологија.

Со рана дијагноза и соодветен третман, можно е да се постигне најповолна прогноза за обновување на детето, бидејќи е можно да се спаси субјектот на рак на очите и целосно да се врати видот. Помалку поволна прогноза кај деца со комплициран тек на болеста. Вообичаено во вакви случаи се врши замена на око.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате ретинобластом и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: окулист , онколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Behcet-ова болест (појавување на симптоми: 8 од 19)

Behcet-овата болест е болест која се карактеризира со воспаление на ѕидовите на вените и артериите од мали и средни калибар. Патологија се однесува на системски васкулитис. Како што напредува Behcet синдромот, повторливи ерозивни и улцеративни лезии на мукозните генитални органи, усната шуплина и кожата покритие почнуваат да се развиваат. Процесот ги вклучува виталните внатрешни органи, како и големите и малите зглобови.

...
Еммоидитис (појавување симптоми: 7 од 19)

Етмоид синузитис или акутен етмоидитис е болест која се карактеризира со воспаление на мукозниот епител, кој се наоѓа во клетките на етмоидната коска. Значењето на овој поим е непознато за многу малку луѓе (најчесто постои синузитис или синузитис на слухот), но самата патологија е многу честа. Поради оваа причина потребно е да се знае што е еммоидитис, симптоми и третман. Патологијата е доста опасна, бидејќи фокусот на воспаление се наоѓа во близина на мозокот и гранката на тригеминалниот нерв, кој е одговорен за инервација на лицето. Етмоидален синузитис се јавува кај возрасни и деца.

...
Снежно слепило (појавување на симптоми: 7 од 19)

Снежно слепило (електро- или фотоофталмија) - изгореници на рожницата, конјуктивата, склерата, очните капаци на окото со моќно зрачење (јонизирачко, инфрацрвено, ултравиолетово). Резултатот од оштетувањето на зраците на очните структури е воспалителен процес на неинфективна етиологија по тип на конјуктивитис (воспаление на конјунктивитис), блефаритис (воспаление на очен капак), кератитис (корнеална лезија).

...
Салмонелоза (појавување симптоми: 6 од 19)

Салмонелозата е акутна инфективна болест предизвикана од изложеност на салмонела бактерии, што, всушност, го одредува нејзиното име. Салмонелозата, чии симптоми кај носителите на оваа инфекција се отсутни, и покрај активната репродукција, главно се пренесува преку храна контаминирана со салмонела, како и преку загадена вода. Главните манифестации на болеста во активна форма се манифестации на интоксикација и дехидрација.

...
Жолтица (појавување симптоми: 6 од 19)

Жолтицата е патолошки процес, чие формирање е под влијание на високата концентрација на билирубин во крвта. Да се ​​дијагностицира болеста може и возрасни и деца. Секоја болест може да предизвика таква патолошка состојба, и сите тие се сосема различни.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
онколог зема
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .