Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Склеритис: Симптоми и третман

Склеритис - главните симптоми:

Склеритис е тешка болест на визуелниот апарат, во кој воспалителниот процес влијае на протеинскиот школка на окото (склера). Болеста може да се изрази како мали црвеникави нодули и да ја окупира целата склера. Речиси секогаш е зафатено само едно око, но во зависност од видот, може да се прошири на две одеднаш, или да се појавува наизменично во двете очи. Таа се јавува кај жени неколку пати почесто отколку кај мажите. Во детството, ретко се јавува, најчесто поради друг воспалителен процес во телото. Комплицирано од фактот дека е многу болно и може да доведе до влошување на видот.

Болните симптоми на воспаление кај возрасните се многу чести. Покрај тоа, постои промена на бојата на окото и нетолеранција кон сончева светлина или осветлување во собата (во овој случај, пациентите не можат да излезат надвор од очилата за сонце, а во просторијата не можат да сторат без посебни леќи).

Склеритисот може да се дијагностицира само во клинички услови, бидејќи може да има заеднички знаци со други заболувања на очите. Последици од склеритис на окото, кои произлегуваат од занемарување на сите симптоми или доцнење, комплетно слепило или значително намалување на визуелната острина.

Етиологија

Во прилог на воспалителни процеси, причините за склеритис може да вклучуваат:

 • повреда на очите;
 • алергиски реакции на лекови кои одат директно во мукозната мембрана на окото;
 • ефекти по офталмолошка хирургија;
 • пневмонија ;
 • туберкулоза ;
 • сифилис ;
 • ревматизам ;
 • пенетрација на патогени бактерии или микроби во око;
 • гихт ;
 • херпес зостер;
 • хемиски ефекти;
 • мал странски предмет во окото;
 • убод од инсекти е причината за оваа болест е многу ретка, но сепак се јавува;
 • влијанието на радиоактивното зрачење.

Видови

Бидејќи очното јаболко се состои од задниот и задниот дел, склеритисот исто така може да биде:

 • пред - се јавуваат кај возрасни и деца;
 • задниот дел - кој влијае само на очите на децата.

Според ширењето во обвивката на воспалението на очите е:

 • полн - кога поголемиот дел од протеините на окото се засегнати;
 • нодуларен - со манифестација на мали јазли кои се движат слободно со движењето на окото;
 • дифузно - воспаление се шири на двете очи, понекогаш наизменично.

Во некои случаи, склеритисот може да биде гноен, што значи дека во очите се јавува мал оток, кој е исполнет со гној. За да се ослободат од неа, тие вршат хируршка интервенција (аутопсија на формацијата). Само искусен офталмолог може да го стори тоа.

Симптоми

Симптоми на склеритис

Покрај изречената црвенило на окото, симптомите на склеритис може да бидат:

 • тежок чешање во окото, што може да се развие во печење;
 • преосетливост кон било каква светлина, природна или вештачка;
 • намалување на визуелната острина во мракот, односно во тотална темнина или самракот;
 • зголемено кинење;
 • сензации на болка со различен интензитет - од мал непријатност при допирање на окото, до болна болка при вршење на разни движења;
 • намалена визуелна острина (но само во случај на оштетување на ретиналот);
 • конјунктивален оток;
 • празнење на гној - со гноен склелит;
 • непријатност во окото, како да има туѓ предмет во него;
 • зголемен притисок на очите;
 • тешки главоболки - поради слично чувство во очите.

Во случај кога е откриен еден или повеќе од горенаведените симптоми, итно е да се побара помош од лекар. Ако ова не е направено на време, тогаш може да го изгубиме од вид. Ова е особено опасно ако случајно го повредите окото со постоечки склерит, што може да доведе до прекин или отфрлање на мрежницата.

Дијагностика

За високо квалификуван офталмолог, не е тешко да се дијагностицира склеритис при испитување на засегнатото око и фундус. За да се прикаже комплетна слика за воспаление, лекарот треба да ги открие можните причини, времетраењето и интензитетот на симптомите, а исто така да исклучи други слични болести на очите, како што се еписклеритис и конјунктивитис. За ова, се врши лабораториска студија за течноста во крвта и окото на повреденото око на пациентот. За точна потврда на дијагнозата се изведува:

 • офталмоскопија;
 • пресечена биомикроскопија;
 • МНР ;
 • КТ на окото ;
 • Ултразвук на окото;
 • мерење на притисокот на очите.

Покрај тоа, можеби ќе треба да се консултирате со алергија, но само ако причината за склеритис е алергиска реакција.

Третман

Третманот, исто како дијагнозата, треба да го врши само специјалист. Во медицината, постојат неколку методи на терапија:

 • третман со лекови, чија цел е директно зависна од причините за склеритис, особено ако се специфични болести. Во основа, овој метод се состои од земање глукокортикоиди;
 • физиотерапија - вклучува употреба на електрофореза и ласерска корекција на видот;
 • Хирургија - овој метод на лекување се изведува во случај на гноен склеритис, кога е неопходно да се отвори гнојна неоплазма во окото, со ретинални лезии или глауком и астигматизам.

За да се подобри ефектот од претходните терапии, склеритисот исто така може да се третира со народни лекови, кои вклучуваат подготовка на инфузии за облоги од:

 • црн чај, но тоа не треба да биде многу силно и секогаш малку топло;
 • желе-како дел од алое;
 • мешавина од календула и камилица;
 • сецкани лисја на детелина и хмељен;
 • семки од копар;
 • мудрец и мајчина душичка.

Но домашните лекови не треба да бидат единствениот начин да се ослободи од склеритис, бидејќи без квалификувана помош од лекари, оваа болест може да доведе до слепило.

Превенција

Прво, спречувањето на склеритисот треба да биде насочено кон зајакнување на имунолошкиот систем, а исто така вклучува и усогласување со:

 • рационална и избалансирана исхрана;
 • хигиена на очите. Родителите треба да обезбедат децата да се мијат правилно и да ги заштитат од паѓање во мали делови од играчки во очите;
 • ги заштити очите кога одите надвор од директна сончева светлина, прашина или инсекти;
 • навремен третман на болести кои придонесуваат за прогресија на склеритис;
 • редовни посети на офталмолог за испитување на очите;
 • мечување од алергиски патогени.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате склеритис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот окулист може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кератоконус (појавување симптоми: 7 од 13)

Кератоконус - од гледна точка на офталмологијата се смета за исклучително ретка болест која ја зафаќа рожницата. Болеста се јавува во иста мера кај двата пола, но децата и адолесцентите ја сочинуваат главната група за ризик. Факторите кои предизвикуваат формирање на патологија се моментално непозната, но лекарите изнесоа неколку теории во врска со неговото потекло.

...
Конјуктивитис кај деца (појавување симптоми: 6 од 13)

Конјуктивитис кај дете обично влијае на двете очи одеднаш. Иако не е невообичаено болеста да биде асиметрична - оштетувањето на едното око е поголемо од другото. Според статистичките податоци, 30% од офталмолошките заболувања кај деца под 4-годишна возраст се конјуктивитис. Со навремено започнување третманот не предизвикува значителни компликации. Меѓутоа, ако не веднаш побарате медицинска помош и не започнете со третман, ова може дополнително да влијае на квалитетот на видот на детето.

...
Ретинобластома (појавување симптоми: 6 од 13)

Ретинобластомот е малигна неоплазма на мрежницата. Овој тип на онкологија најчесто ги зафаќа децата, најчесто помлади од пет години. Случаи кога болеста била дијагностицирана кај адолесценти постари од петнаесет години, не е евидентирана. Тоа се случува со иста фреквенција кај бебињата на двата пола. Манифестацијата на ова нарушување кај возрасните не е фиксна.

...
Рајтер-ова болест (појавување симптоми: 6 од 13)

Рајтер-ова болест - е класифицирана како ревматски заболувања. Патологијата се карактеризира со комбинирана лезија на урогениталниот тракт, поставата на очите и зглобовите. Инфекционо-воспалителни промени можат да се развијат истовремено и последователно.

...
Мидриазија (појавување симптоми: 6 од 13)

Mydriasis (syn. Дијалација на учениците) е болест која може да има и физиолошка и патолошка основа. Од ова произлегува дека апсолутно секој човек е предмет на ова нарушување, без оглед на возрасната категорија и полот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .