Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Еписклеритис: Симптоми и третман

Еписклеритис - главните симптоми:

Еписклеритис е воспалителен процес во ткивото што ја поврзува склерата и конјунктивата на окото. Самиот око често има светло-црвена боја, што до одреден степен го отежнува дијагностицирањето, бидејќи таков симптом често укажува на друга болест на визуелниот апарат, конјунктивитис. Еписклеритис е хронична болест која влијае и на очите. Старите лица, како и жените над четириесет години, се најмногу склони кон таква болест на очите. Многу поретко кај децата, но ги има истите причини и симптоми на текот на болеста.

Зошто постои таква болест е тешко да се утврди, бидејќи според статистичките податоци, речиси 60% од луѓето со еписклеритис не бараат помош од лекарите. Од ова произлегува дека тие се третираат независно, а тоа може значително да ја влоши нивната состојба. Дури и во случај на лесен тек на болеста, за лекување на болест како што е еписклеритис, треба да побарате помош од лекарите за целосно да ја зачувате визуелната функција. Но, вреди да се напомене дека болеста не носи никакви сериозни компликации за очите.

Етиологија

Бидејќи мал број луѓе прибегнуваат кон помош со еписклеритис, објаснувањето на причините за болеста е тешко. Но, лекарите успеале да откријат дека еписклеритисот се јавува во такви случаи:

 • Кај луѓето, забележано е високо ниво на урична киселина во крвта;
 • разни заразни болести напредуваат. Меѓу кои може да бидат - туберкулоза , сифилис , пневмонија ;
 • разни воспалителни процеси;
 • залак од инсекти;
 • хормонални промени;
 • алергиски реакции;
 • широк спектар на повреди на очите;
 • хемикалии во око;
 • странски предмет во око;
 • вирусни заболувања предизвикани од разни габи или бактерии.

Видови

Врз основа на манифестацијата и интензитетот на симптомите, во областа на медицината се познати следниве видови на еписклеритис:

 • обичен;
 • нодуларен;
 • мигрант
 • розацеа еписклеритис.

Текот на болеста може да биде:

 • лесно
 • тешки.

Најчестиот тип на еписклеритис е нодуларен. Често се забележува кај постари лица, се шири на двете очи, во некои случаи е придружена со болка. Нодули, со големина до три милиметри, се движат слободно заедно со конјуктивата. Текот на болеста е повлажна со чести егзацербации и повлекување на симптомите. Повозрасната личност е, толку посилни ќе бидат знаците на болеста. Треба да се забележи дека дури и без третман, сите манифестации наскоро исчезнуваат сами по себе.

Мигрирањето на еписклеритисот, врз основа на името, се појавува наизменично, потоа во едно, потоа во другото око. Овој тип се карактеризира со израз на болен фокус на болеста, што е придружено со силно црвенило на засегнатото око, тешки главоболки и подпухнатост на очните капаци и обликот на окото. Потребни се неколку дена.

Розацеа-еписклеритис се појавува исто како и претходниот тип, но се додава оштетување на корнеата на окото и појава на акни на лицето. Тежината на еписклеритисот зависи од степенот до кој е оштетена корнеата.

Симптоми

Кај постарите лица, возрасните и децата, симптомите на еписклеритис се исти, само силата на сериозноста може да се разликува. Меѓу знаците на болеста може да биде:

 • надворешна црвенило на белото на окото;
 • непријатност во очите;
 • зголемена раздвојување на течности;
 • чувствителност на светлина;
 • болка во очите;
 • оток на очните капаци и школка на окото;
 • појавата на акни бледо розова боја;
 • тешки и продолжени главоболки.

Ако еписклеритисот не се излечи навремено, особено кај децата, симптомите на болеста ќе поминат сами од пет дена до два месеци. Единствениот проблем е тоа што болеста е хронична, и затоа знаците на таквото нарушување постојано ќе се повторуваат.

Симптоми на Еписклеритис

Дијагностика

Да се ​​дијагностицира еписклеритис на очите, како и да се разликува од друга слична болест, конјунктивитис , може да се испита само од офталмолог при испитување на пациент со помош на посебно осветлување и инструменти. При испитување, важно е да се одреди типот и причините за ова нарушување кај пациентот. Покрај тоа, лекарот собира комплетна информација за претходно постоечките болести или повреди на очите, и дознава што може да биде извор на болеста. Доколку, сепак, по испитувањето не беше можно точно да се утврди оваа болест, се прават други студии за да се направи разлика помеѓу еписклерозата и другите болести на очите. На пример:

 • еписклеритис, за разлика од склелит, не влијае на садовите на очите и продолжува многу полесно;
 • Може да се разликува од конјунктивитис поради отсуство на промена на бојата на оштетеното око од црвена до виолетова.

За комплетна дијагноза, лекарот мора да изврши проверка на крвта - за да ги потврди или одбие инфекциите во телото или сифилисот. Исто така, потребно е да се следи нивото на урична киселина во крвта, користејќи биохемиска анализа. Направи рентген.

Третман

Во најголем дел, еписклеритисот не бара третман, бидејќи сите симптоми одат самостојно. Но, ако е потребно, лекови како што се вештачки солзи или глукокортикостероиди се пропишани за лекување на болеста. Но, треба да се забележи дека употребата на втората подолго време не се препорачува, бидејќи тие можат да предизвикаат други проблеми со визија - глауком или катаракта, а исто така предизвикуваат и влошување на основното нарушување. Доколку наведените лекови не предизвикале ефект, тогаш пациентите кои не се стероидни анти-инфламаторни лекови се препишуваат на пациентот.

Во случај кога едно лице има фотофобија, докторот го припишува носењето очила што штитат од сонцето. Но, ако причината за еписклеритис е странско тело во окото, треба да биде итно отстрането, понекогаш со хирургија.

Со навремено лекување на лекар и соодветно лекување, може трајно да се ослободите од ова нарушување. Но, ако дозволиш сè да оди сам, болеста ќе се врати повторно.

Покрај терапијата со лекови, еписклеритисот може да се третира со народни лекови, кои вклучуваат:

 • капки алое сок;
 • миење на очите со декорации на цвеќиња од камилица, коренот и коренот;
 • гаџети на црн лабав чај.

Се препорачува да се спроведе третман со народни лекови за три или четири месеци.

Превенција

Профилактичките мерки на еписклеритис вклучуваат:

 • почит кон твоите очи;
 • родителска грижа за време на извршување на хигиена на лице или игри со предмети кои се состојат од мали делови;
 • доцна во третманот на заразни болести кои можат да влијаат на појава на еписклеритис;
 • носи очила кои штитат од сончева светлина, прашина и инсекти;
 • секогаш побарајте помош од офталмолози во случај на најмало нарушување на визуелната функција, со цел да се разјасни вистинската причина за ова и назначувањето на соодветна терапија.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Еписклеритис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш оптикот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Вирусен конјунктивитис (појавување симптоми: 6 од 8)

Вирусен конјунктивитис е најчеста болест предизвикана од инфекција на конјуктивата на окото. Оваа болест може да се појави во епидемија или епизодна форма. Најчесто овој тип на конјуктивитис се развива во позадина на ослабен имунолошки систем. Тоа влијае на луѓето од различни возрасни групи, вклучувајќи ги и малите деца.

...
Кератитис (појавување симптоми: 5 од 8)

Кератитис е болест на рожницата на окото, придружена со воспаление. Таквата болест може да биде од вирусно или бактериско потекло. Многу ретко, лекарите дијагностицираат габични лезии на рожницата. Често придонесува за појава на патолошка повреда на корнеата. Око кератитис е многу сериозна болест која бара итна медицинска помош.

...
Аденовирусна инфекција (појавување на симптоми: 5 од 8)

Аденовирусната инфекција е заразна болест која припаѓа на групата на САРС. Тоа влијае на мукозната мембрана на респираторниот тракт, очите и дигестивниот тракт. Речиси една четвртина од луѓето дијагностицирани со САРС имаат заболување предизвикано од аденовирусите. Аденовирусната инфекција може да влијае на индивидуите, како и на епидемиолошките.

...
Ретинобластома (појавување симптоми: 5 од 8)

Ретинобластомот е малигна неоплазма на мрежницата. Овој тип на онкологија најчесто ги зафаќа децата, најчесто помлади од пет години. Случаи кога болеста била дијагностицирана кај адолесценти постари од петнаесет години, не е евидентирана. Тоа се случува со иста фреквенција кај бебињата на двата пола. Манифестацијата на ова нарушување кај возрасните не е фиксна.

...
Електрофталмија (појавување симптоми: 5 од 8)

Електрофталмијата е воспаление на надворешните мембрани на очите, што резултира од силна изложеност на ултравиолетовите зраци, кои активно се апсорбираат од ретината и предизвикуваат хемиски промени во него. Овој патолошки процес има други имиња - фотофталмија или снежно слепило.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .