Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дистрофија на ретината: симптоми и третман

Ретината дистрофија - главните симптоми:

 • Дамки пред очите
 • Намалена визија
 • Губење на области од полето на гледање
 • Нарушување на перцепцијата на боите
 • Намалена острина на видот во самрак
 • Визија дисторзија
 • Погрешна перцепција на објекти во вселената
 • Заматен вид
 • Неможноста да се разликува објект во мирување или во движење

Дистрофијата на мрежницата е опасна болест во која се нарушува ретиналната мембрана на окото. Без оглед на причината за оваа болест кај луѓето, со ненавремено и неквалификуван третман, исходот од дистрофија е една - атрофија или целосна смрт на ткивата кои ја сочинуваат мрежницата. Поради ова, пациентот ќе добие неповратно оштетување на видот, вклучувајќи и слепило. Вреди да се напомене дека времето на губење на видот е директно зависно од видот на болеста. Дистрофијата на мрежницата продолжува прилично бавно, но како што напредува, состојбата на пациентот се влошува.

Оваа болест се карактеризира со асимптоматски, особено во почетната фаза на развој. Многу често, луѓето дури и не знаат дека се носители на таков проблем. Веројатноста за дистрофија е многу мала. Медицинската статистика е таква што кај сите можни болни состојби кои влијаат на визуелниот апарат, проблемите поврзани со ретинална дистрофија се помали од еден процент. Постарите луѓе најчесто се засегнати од него (по достигнување на педесет години). Во помлада возраст, болеста се јавува само кај жени за време на бременоста.

Етиологија

Главната улога во прогресијата на оваа болест припаѓа на наследна предиспозиција. Обично, поради овој етиолошки фактор, се забележува прогресија на ретиналната дистрофија кај децата.

Покрај тоа, следниве причини може да предизвикаат прогресија на болеста:

 • оштетување на видот како миопија ;
 • заразни болести на телото;
 • отстапувања од нормалната телесна тежина;
 • дијабетес мелитус ;
 • злоупотреба на алкохол и никотин;
 • висок крвен притисок ;
 • разни нарушувања на циркулацијата;
 • срцеви проблеми;
 • продолжена директна изложеност на сонце на очите;
 • бременост;
 • труење;
 • изложеност на стресни ситуации;
 • отстранување на половина или на целата тироидна жлезда;
 • неурамнотежена исхрана, поради што телото страда од недостаток на витамини и хранливи материи;
 • различни повреди на око.

Видови

Заради формирање, болеста е поделена на:

 • природно (поради генетиката);
 • стекнати.
Дистрофија на мрежницата

Овие видови на болести имаат своја поделба на подтипови. Така, вродената форма на болеста е:

 • пигментална дистрофија на ретината, манифестации од кои се многу ретки. Пренесува само од мајка на дете;
 • пунктира - се појавува на млада возраст и напредува кај постарите лица.

Стекната дистрофија поврзана со возраста е поделена на:

 • периферна ретинална дистрофија. Се појавува на позадината на миопија или повреди на очите. Како резултат на нејзината прогресија, доволна количина кислород и хранливи материи не тече кон окото. Ако доцната детекција или третманот, овој тип на болест ќе доведе до дефект на мрежницата или распаѓање на ретината;
 • макуларна дегенерација на мрежницата .

За возврат, периферната дистрофија на мрежницата се класифицира во:

 • решетка;
 • не-како;
 • ситно-грануларен;
 • пигмент.

Ретинална макуларна дистрофија може да биде:

 • сувата е изразена со жолтеникави гранули во мрежницата;
 • влажната крв влегува во окото.

Симптоми

На самиот почеток на појавата, ретиналната дистрофија не покажува никакви знаци. Првите симптоми на болеста почнуваат да се изразат во умерена или напредна фаза.

И покрај многуте видови на ова визуелно нарушување, сите тие имаат исти симптоми:

 • намалување на јасноста на видот;
 • чувство на нејасна и "гушавина" во очите;
 • нарушување на визуелната слика;
 • заматен вид во мракот;
 • оштетена способност да се разликуваат боите;
 • неможноста да се направи разлика помеѓу предметот или лицето кое е во мирување или во движење;
 • погрешна перцепција на нешто во вселената.

Кога се појави еден или повеќе од горенаведените знаци на дистрофија на ретината, лицето веднаш треба да контактира со офталмолог. Ако не побарате помош на време, болеста може брзо да се шири, што доведува до влошување на видот или до целосна загуба.

Дијагностика

По првичниот преглед од офталмолог, за да ја покажете точната дијагноза, ќе треба да поднесете неколку испитувања и тестови:

 • визометрија - да се измери визуелната острина;
 • периметрија - методот овозможува да се препознае промената во големината на полето на гледање;
 • рефрактометрија - метод на испитување на мрежницата;
 • биомикроскопија. Со него може да се идентификуваат коморбидитети во визуелниот систем;
 • електроретинографија - со наследна дистрофија нема да има промени во анализата;
 • адаптиометрија - измерен визуелен капацитет во мракот;
 • флуоресцентна ангиографија - да се одбележат областите каде што ќе се изврши ласерско обнова;
 • ретинална томографија;
 • офталмоскопија со вештачко проширување на ученикот (со помош на специјални капки) - да се добие докторска идеја за состојбата на фундусот;
 • Ултразвук на окото.

Овие дијагностички мерки се во можност да откријат знаци на дистрофија на ретинал во раните фази.

Третман

Денес, едно од најчестите и најефективни средства за лекување на ретинална дистрофија е ласерска корекција. Овој метод не е само високо ефективен, туку има и голем број на позитивни аспекти:

 • спречува хируршко отворање на окото;
 • ја елиминира можноста за инфекција или инфекција;
 • штити од стресни ситуации;
 • бесконтактна интервенција за време на операцијата;
 • не бара време за постоперативно закрепнување.
Ласерска коагулација на мрежницата

Третманот на болеста со лекови е насочен кон подобрување на микроциркулацијата. Најчесто пропишани:

 • витамински комплекс;
 • капки за очи;
 • вазодилататорски лекови.

Децата со наследна ретинална дистрофија се препорачуваат за посета на психолог. Ова се прави така што детето нема проблеми во комуникацијата и може да се прилагоди на општеството.

Директна хируршка интервенција се користи само кога двата методи опишани погоре не помогнале или во случај на тешка болест. Операциите се назначуваат и спроведуваат само од високо квалификувани специјалисти.

Покрај клиничките методи на лекување, постојат и традиционални средства за терапија, кои се користат истовремено со лекови или по ласерски третман. Најчестите фолк методи вклучуваат рецепти со користење:

 • козјо млеко разредено со вода. Резултирачката течност се всадува во окото;
 • лушпа на колкови, кромид и иглички лушпи;
 • тинктура од ким, сенф, лисја од бреза, конска опашка и лиснато;
 • сецкан целадин. По разредување, загревање, протегање и ладење - вметнат во окото.

Превенција

За спречување на проблеми со видот, се препорачува:

 • соодветно осветлување на станбени и работни простории;
 • да се обезбеди мирување на очите додека работите на компјутер, гледате телевизија, читате книга, користете мобилен телефон;
 • да биде испитуван од офталмолог секои шест месеци;
 • врши дневни гимнастички вежби за очите.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате ретинална дистрофија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот оптималист може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хориоретинитис (појавување симптоми: 3 од 9)

Хориоретинитис е воспалителна болест со акутен или хроничен тек кој влијае на задниот дел од хориоидот. Ретината исто така е вклучена во процесот. Циркулаторниот систем во задниот дел на окото е дизајниран така што садовите овде формираат широк кревет. Оваа анатомска карактеристика доведува до побавно циркулацијата на крвта во оваа област.

...
Увеитис (појавување симптоми: 3 од 9)

Увеитисот на окото е медицински термин кој се користи за означување на прогресијата на воспалителниот процес во различни делови на хориоидот (хориоид, цилијарно тело, ирис). Медицинската статистика е таква што во 25% од клиничките случаи тоа е болест што предизвикува намалување на визуелната функција или дури и слепило. Во просек, увеитисот се дијагностицира кај едно лице од 3000 (податоци за 12 месеци). Треба да се напомене дека патологијата се среќава неколку пати почесто кај претставниците на силната половина на човештвото отколку кај жените.

...
Ноќно слепило (појавување симптоми: 3 од 9)

Ноќно слепило е национална ознака на патологијата на видот, која во медицината се нарекува како хемалопија или никталопија. Оваа болест се манифестира во значително влошување на визуелната перцепција при услови на слабо осветлување. Во исто време, координацијата на лицето е нарушена, визуелните полиња се стеснуваат и се забележува погрешна перцепција на нештата во сина и жолта боја.

...
Ретинитис (појавување симптоми: 3 од 9)

Ретинитис - болест кај која воспалението се јавува во мрежницата. Таквата болест ретко се јавува во изолирана форма, поради што честопати е придружена со лезија на хориоидот. Офталмолозите лачат голем број на предиспонирачки фактори кои влијаат на појавата на таквото пореметување. Поради оваа причина, тие обично се поделени во две големи групи - ендогени и егзогени. Главната клиничка манифестација е намалување на визуелната острина, но опасноста од таква болест е тоа што може да доведе до развој на голем број компликации, вклучувајќи го и губењето на окото.

...
Енофталмоти (појавување симптоми: 3 од 9)

Енофталмосот е офталмолошка болест, која се карактеризира со неправилна позиција на очното јаболко во орбитата. Тоа е забележано како нејзино продлабочување и испакнување. Патологијата од овој вид може да биде предизвикана од траума, потоа зборуваат за посттрауматски енофталмоти или поради други етиолошки фактори.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .