Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Макуларна дистрофија: Симптоми и третман

Макуларна дистрофија - главните симптоми:

 • Намалена визија
 • Хеморагија на очите
 • Појавата на темни дамки во полето на гледање
 • Тешкотија во препознавањето на лицата на луѓето
 • Изобличување на контурите на предметите
 • Тешкотијата на ориентација во мракот
 • Намалена видливост на текст

Ретинална макуларна дистрофија е болка во која постои лезија во централниот дел на ретината (макула) и значително намалување на визуелната функција воопшто. Пациентите прво имаат намалување на дијаметарот на крвните садови преку кои ретината е директно придвижувана. Како резултат на тоа, ткивата на визуелниот апарат повеќе не ги добиваат потребните хранливи материи и кислород.

Нарушеното функционирање на макулата предизвикува намалување на визуелната острина, до степен до кој се зачува само периферната визија. Обично макуларната дистрофија се дијагностицира кај пациенти кои зачекориле над 50-годишна пресвртница. Поради оваа причина, исто така се нарекува возраст.

Главниот фактор во прогресијата на ретиналната макуларна дистрофија е физиолошкиот процес на стареење на човечкото тело. Вреди да се напомене дека оваа болест е повеќе подложна на фер секс. Ова се должи на фактот дека нивниот животен век е малку подолг од оној на мажите.

Етиологија

До денес, научниците сè уште не ги утврдиле вистинските причини кои ја провоцираат прогресијата на макуларната дистрофија поврзана со возраста. Но, постои мислење дека оваа патологија е мултифакториелна. Сега, неколку фактори сигурно знаат дека, до одреден степен, го зголемуваат ризикот од прогресија на човечката патологија:

 • возраст Макуларната дистрофија поврзана со возраста е најчестата патологија поради која луѓето од постарата возрасна група го губат својот поглед. Исто така вреди да се напомене дека макуларната дистрофија е заболување кое во исклучително ретки случаи се дијагностицира кај деца;
 • генетска предиспозиција. Вродена макуларна дистрофија може да се дијагностицира кај луѓе чии роднини, исто така, имале историја на оваа патологија;
 • пол. Патологијата почесто е откриена во фер сексот;
 • активното пушење често предизвикува прогресија на ретинална макуларна дистрофија;
 • интензивна сончева светлина. Може да има штетен ефект врз мрежницата;
 • ниско квалитетна храна. Ова значи дека ретиналната макуларна дистрофија често напредува кај поединци чија исхрана не содржи доволно количество супстанции кои имаат корисен ефект врз целосното функционирање на визуелниот апарат;
 • прекумерна тежина;
 • присуство на кардиоваскуларни патологии.

Видови

Видови на макуларна дегенерација

Сува форма

Сувата форма се карактеризира првенствено од фактот дека со нејзината прогресија нема новоформирани садови. Оваа форма се дијагностицира кај 85-90% од пациентите од вкупниот број на случаи. Сувата макуларна дегенерација е рана форма на прогресија на болеста, која се јавува поради физиолошкото стареење на човечкото тело. Како резултат на овој процес, ткивата на макулата се разредува и пигментот се депонира во него. Карактеристичен знак дека оваа форма наскоро ќе напредува - формирање мали места околу макулата, која лекарите ја нарекуваат Друзе.

Сувата форма напредува во три фази:

 • рано. Визуелна инспекција на окото открива дека одредена количина на drusen е формирана (тие имаат различни големини). Вреди да се напомене дека во оваа фаза, пациентот нема симптоми што покажуваат дека визуелниот апарат е оштетен;
 • средно На испитувањето, на пациентот му се дијагностицира неколку средни табуни или еден, но голем. Во некои клинички ситуации, пациентите забележуваат дека имаат место во полето на видот кое нема јасен преглед;
 • изречена. Во оваа фаза, уништување на фотосензитивни клетки. Местото на повидок се зголемува и затемнува. Едно лице има потешкотии во читањето.

Во случај на развој на сувата форма, постои намалување на визуелната функција.

Влажна форма

Со оваа форма на заболување зад мрежницата, започнува процесот на формирање на нови крвни садови. Како резултат на тоа, често се појавуваат хеморагии, кои, пак, ги оштетуваат фотосензитивни клетки и доведуваат до нивна некроза.

Влажната дегенерација на макулата е поделена на два вида:

 • скриени. Формирањето на нови крвни садови се случува незабележано и крварењата се мали. Прекршувањата на визуелната функција се минимални;
 • класичен Брзиот раст на крвните садови, формирањето на лузна ткиво. Наспроти ова, напредува визуелното оштетување.

Медицинските професионалци често ја користат оваа класификација:

 • примарна макуларна дистрофија. Патолошкиот процес се развива првенствено на позадината на стареењето на телото;
 • средно. Оваа форма се развива против позадината на патологиите кои веќе постојат во човечкото тело. Обично секундарната макуларна дистрофија напредува со миопија , астигматизам , траума на визуелниот апарат од секаква тежина. Исто така вреди да се забележи дека секундарната форма се дијагностицира почесто.
Визија во макуларната дистрофија

Симптоматологија

Сувиот тип на патологија обично напредува постепено и безболно за пациентот. Првите алармантни симптоми на развојот на таков патолошки процес се следните:

 • тешкотијата на ориентација во мракот;
 • намалување на визуелната функција;
 • намалување на видливоста на текстот;
 • лицето има потешкотии да ги препознае лицата на луѓето;
 • Во видното поле е темно место кое нема дефинирани граници.

Во случај на влажна болест, се забележува изобличување на контурите на предметите. Се чини дека пациентот прави линии да се наведнуваат.

Дијагностика

Ако се појават такви симптоми, веднаш треба да контактирате со медицинска установа за темелна и сеопфатна дијагноза. Стандардниот план за дијагноза на патологија вклучува такви активности:

 • испитување и испрашување на пациентот;
 • проучување на визуелни полиња;
 • испитување на фундусот со употреба на офталмоскопија;
 • флуоресцеин ангиографија;
 • тест со мрежа Амслер.

Медицински настани

До денес, ефикасен метод за третман на макуларната дистрофија сè уште не е развиен, затоа не е можно да се врати видот. Но, постојат начини кои ќе ви овозможат да го суспендирате или целосно да го забавите растот на садовите зад мрежницата. За таа цел, лекарите прибегнаа кон ласерска коагулација.

Третманот на макуларната дистрофија понекогаш е надополнет со фолк лекови кои помагаат да се намалат негативните ефекти од патологијата. Треба веднаш да се забележи дека сите народни лекови треба да се користат само по советување со вашиот лекар и добивање дозвола од него за ова. Традиционалната медицина не треба да биде единствениот метод на третман. Препорачливо е да се комбинира со традиционални техники.

Најефективни народни лекови:

 • јаде пченица микроб;
 • широко употребуван народен лек е употребата на таква легуминозна култура како наут;
 • инфузија на сок од алое и мумија.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Макуларна дистрофија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот окулист може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дијабетична ретинопатија (појавување симптоми: 3 од 7)

Дијабетичната ретинопатија е заболување кое се карактеризира со лезија на ретиналните крвни садови и нарушување на визуелната перцепција на рожницата. Патологијата се развива на позадината на инсулин-зависен и не-инсулин-зависен дијабетес мелитус. Поради својата прогресија, визуелната функција е значително намалена, до целосно губење на видот (без недостаток на навремена терапија).

...
Оптички невритис (појавување симптоми: 2 од 7)

Оптичкиот невритис е воспалителна болест која влијае на оптичките нервни влакна. Воспаление истовремено влијае на ткивото и обвивката на нервот. Типично, оваа болест напредува во позадината на невролошките болести, во која постои уништување на влакната одговорни за целосната спроводливост на нервните импулси.

...
Увеитис (појавување симптоми: 2 од 7)

Увеитисот на окото е медицински термин кој се користи за означување на прогресијата на воспалителниот процес во различни делови на хориоидот (хориоид, цилијарно тело, ирис). Медицинската статистика е таква што во 25% од клиничките случаи тоа е болест што предизвикува намалување на визуелната функција или дури и слепило. Во просек, увеитисот се дијагностицира кај едно лице од 3000 (податоци за 12 месеци). Треба да се напомене дека патологијата се среќава неколку пати почесто кај претставниците на силната половина на човештвото отколку кај жените.

...
Кератоконус (појавување симптоми: 2 од 7)

Кератоконус - од гледна точка на офталмологијата се смета за исклучително ретка болест која ја зафаќа рожницата. Болеста се јавува во иста мера кај двата пола, но децата и адолесцентите ја сочинуваат главната група за ризик. Факторите кои предизвикуваат формирање на патологија се моментално непозната, но лекарите изнесоа неколку теории во врска со неговото потекло.

...
Хифема (појавување симптоми: 2 од 7)

Хифема - формирање на згрутчување на крвта во окото како резултат на повреда или медицинска манипулација. Оваа состојба доведува до зголемување на интраокуларниот притисок и оштетената светлина до мрежницата. За дијагноза со користење на лабораториски и инструментални методи на испитување, резултатите од кои лекарот ќе ја одреди најефикасната стратегија за лекување.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .