Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Увеитис: Симптоми и третман

Увеитис - главните симптоми:

 • Дамки пред очите
 • Црвени очи
 • Болка во очите
 • Кинење
 • Намалена визија
 • Црни точки пред очите
 • Зголемен интраокуларен притисок
 • Преосетливост кон светлина
 • Превез пред очите
 • Изобличување на контурите на предметите
 • Заматен вид
 • Стегање на учениците

Увеитисот на окото е медицински термин кој се користи за означување на прогресијата на воспалителниот процес во различни делови на хориоидот (хориоид, цилијарно тело, ирис). Медицинската статистика е таква што во 25% од клиничките случаи тоа е болест што предизвикува намалување на визуелната функција или дури и слепило. Во просек, увеитисот се дијагностицира кај едно лице од 3000 (податоци за 12 месеци). Треба да се напомене дека патологијата се среќава неколку пати почесто кај претставниците на силната половина на човештвото отколку кај жените.

Воспалението на ураларниот тракт во офталмолошката област се јавува во 30-57% од случаите на вкупниот број воспалителни лезии на визуелниот апарат. Оваа распространетост на патолошкиот процес се објаснува со особеностите на анатомската структура на увеалниот тракт. Значи, тие имаат многу разгранета васкуларна мрежа, а протокот на крв во нив е малку бавен. Ова предизвикува заразни агенси да се задржуваат во хориоидната жлезда. Нормално, тие не претставуваат ризик за човековото здравје, но под влијание на различни негативни егзогени или ендогени фактори може да предизвика прогресија на воспалението. Важно е кога ќе се појават првите симптоми на увеитис, веднаш побарајте помош од медицинска установа. Дијагнозата и третманот на овој процес на болеста ја спроведува офталмолог.

Етиологија

Многу фактори можат да предизвикаат воспаление на увеалниот тракт - алергиски реакции, синдроми и автоимуни болести, повреди на визуелниот апарат со различна тежина, метаболички и хормонски нарушувања и патолошка активност на инфективни агенси.

Во 43% од клиничките случаи, патогената активност на микроорганизмите стана механизам за активирање на развојот на оваа болест. Најчесто, увеитисот се развива како резултат на пенетрација на следните инфективни агенси во увеалниот тракт:

Алергискиот увеит напредува поради зголемената чувствителност на телото до одредени супстанции. Се развива на позадината на поленска треска, храна или алергии на лекови, а нејзиното појавување по администрација на разни серуми или вакцини во телото не е исклучено. Само во овој случај станува збор за серум увеитис.

Исто така, воспалението на ураларниот тракт може да напредува во однос на позадината на автоимуните, синдромските или системските патологии (етиолошката врска помеѓу патологиите веќе е докажана). Најчесто болеста се дијагностицира со:

Развојот на воспалението на увеалниот тракт може да придонесе за разни нарушувања на хормоналната позадина, метаболички нарушувања, патологии на хематопоетскиот систем, како и болести на визуелниот апарат (склеритис, блефаритис , конјунктивитис ).

Видови

Класификацијата на воспаление на уралалниот тракт се базира на локацијата на воспалителниот процес, природата на нејзиниот тек, етиологијата и клиничките карактеристики.

Во зависност од локацијата на воспаление:

 • предниот увеитис. Оваа форма на болеста е дијагностицирана кај пациенти почесто од другите (од 40 до 70% од случаите). Во медицинската литература, предниот увеитис е поделен на иритис и циклит. Во овој случај, воспалението е локализирано или во цилијарното тело, или во самата ириса и ткивата лоцирани во непосредна близина на него. Ако воспалението влијае на цилијарното тело, тогаш напредува и ако ирисот е иритис. Вообичаено постои пораз, во исто време, два определени елементи на визуелниот апарат. Во овој случај, патологијата се нарекува иридоциклитис ;
 • периферни увеитис или средно. Ова е најретката форма на оваа болест. Воспалението во овој случај влијае на површината веднаш зад цилијарното тело;
 • постериор увеитис. Исто така, форма која се дијагностицира ретко. Карактеристична особина - воспаление влијае на хориоидот. Во тешки случаи, може да оди во оптичкиот нерв и мрежницата. Хороидитис е болест во која воспалението е локализирано во задниот дел од васкуларниот слој. Ако мрежницата е вклучена во процесот, тогаш се развива хориоретинитис, и ако целиот трактат е зафатен, panuveitis.

Во зависност од природата на воспалението емитираат:

 • серозен увеитис;
 • фибрин-ламеларен;
 • гноен;
 • хеморагичен;
 • мешани
Симптоми на увеитис

Во зависност од етиологијата:

 • примарен увеитис. Прогресира во позадина на веќе постоечките патологии во човечкото тело;
 • средно. Се развива со патологии на визуелниот апарат.

Во зависност од природата на протокот на воспаление:

 • остар. Обично се случува за прв пат. Се карактеризира со светла манифестација на симптоми - очното јаболко е хиперемично, визуелната функција се намалува и болката се појавува во окото. Акутното воспаление на увеалниот тракт се развива поради патогената активност на инфективните агенси;
 • хроничен. Почесто, овие увеитис се автоимуни или се појавуваат како резултат на нецелосно третирана акутна форма на болеста. Кај хроничен увеитис, постои промена во периодите на егзацербација и намалување на симптомите;
 • слаб увеитис. Овој термин обично се применува на акутниот воспалителен процес. Во случај на оваа форма, забележани се благи симптоми, кои манифестираат кај лице 2 месеци.

Симптоматологија

Симптоми на предниот увеитис:

 • хиперемија на склера;
 • стегање на ученикот;
 • изразена реакција на светлосни стимули;
 • болка во визуелниот апарат;
 • лакримација;
 • намалување на визуелната функција;
 • зголемување на интраокуларниот притисок.

Симптоми на периферната форма:

 • намален вид;
 • постои симетрично оштетување на окото;
 • трепка "лета" пред моите очи.

Во случај на прогресија на задниот увеитис, првите симптоми се појавуваат доцна. Кај луѓето, постои:

 • намалување на визуелната функција;
 • заматен вид. Може да му се чини дека пред неговите очи е проѕирна обвивка;
 • нарушување на обликот на одредени предмети;
 • точки "плови" пред очите на различни големини.

Компликации

Ако не обрнете внимание на симптомите на патологија на време и не вршете целосен третман на увеитис, може да се развијат следниве опасни компликации:

Дијагностика

Стандардниот план за дијагностицирање на оваа патологија ги вклучува следните манипулации и процедури:

 • визуелна инспекција на окото;
 • проценка на визуелната острина;
 • тонометрија;
 • проучување на реакцијата на учениците;
 • gonioscopy;
 • офталмоскопија;
 • Ултразвук;
 • томографија на одредени елементи на визуелниот апарат;
 • ангиографија;
 • реофталмографија.

Медицински настани

Третман на увеитис се изведува со два методи - конзервативни и оперативни. Како по правило, лекарите прво прибегнуваат кон лекувањето за патологија. Пациентот е пропишан со следните фармацевтски препарати:

 • антихистаминици;
 • мидриатици;
 • стероиди (тематски);
 • капки за очи кои содржат супстанции за намалување на интраокуларниот притисок;
 • антимикробна и антивирусна.

Во тешки случаи клинички, лекарите можат да одлучат да извршат оперативна интервенција. Спроведете ги следниве операции:

 • витректомија;
 • евискерирање на окото.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Увеитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот очен лекар може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Синдром на суво око (симптоми на појавување: 5 од 12)

Синдромот на суво око е патолошки процес кој се карактеризира со сушење на површината на рожницата. Со долготрајно кршење на стабилноста на филмот солза почнува да се јавува како компликација како конјунктивитис. Синдромот на суво око е дијагностициран кај 9-18% од популацијата. Најчесто, болеста влијае врз луѓето по 30 години. Третманот на болеста обично е насочен кон елиминирање на воспалителниот процес, кој предизвикува овој патолошки процес.

...
Око туберкулоза (појавување на симптоми: 5 од 12)

Око туберкулоза е инфективна болест предизвикана од развојот на туберкулозниот бацил (исто така наречен Кох-ова стапче). Тоа влијае на луѓето, без разлика на пол и возраст. Стапчето продира во човечкото тело со капки во воздухот. Туберкулозата на окото, исто така, може да се појави како компликација на пулмоналната форма на болеста.

...
Склеритис (појавување симптоми: 5 од 12)

Склеритис е тешка болест на визуелниот апарат, во кој воспалителниот процес влијае на протеинскиот школка на окото (склера). Болеста може да се изрази како мали црвеникави нодули и да ја окупира целата склера. Речиси секогаш е зафатено само едно око, но во зависност од видот, може да се прошири на две одеднаш, или да се појавува наизменично во двете очи. Таа се јавува кај жени неколку пати почесто отколку кај мажите. Во детството, ретко се јавува, најчесто поради друг воспалителен процес во телото. Комплицирано од фактот дека е многу болно и може да доведе до влошување на видот.

...
Ретинобластома (појавување симптоми: 5 од 12)

Ретинобластомот е малигна неоплазма на мрежницата. Овој тип на онкологија најчесто ги зафаќа децата, најчесто помлади од пет години. Случаи кога болеста била дијагностицирана кај адолесценти постари од петнаесет години, не е евидентирана. Тоа се случува со иста фреквенција кај бебињата на двата пола. Манифестацијата на ова нарушување кај возрасните не е фиксна.

...
Астенопија (појавување симптоми: 5 од 12)

Астенопија е состојба или оштетување на видот во која сликите или буквите се замаглуваат и стануваат нејасни, што е предизвикано од силен вирус на очите. Промените може да бидат краткотрајни, да исчезнат по одмор, но тие можат да бидат постојани, а подоцна и да се развијат во очни болести.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .