Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Амблиопија: Симптоми и третман

Амблиопија - главните симптоми:

 • Црвени очи
 • Болка во очите
 • Двојни очи
 • Намалена визија
 • Плачливост
 • Намален вид во едно око
 • Ниво на тешкотија концентрирање на визуелното внимание
 • Тешкотии во перцепцијата на големи објекти
 • Погрешна проценка на растојанието
 • Заматен вид
 • Катаракта
 • Иритација на очите

Во медицината, амблиопија или мрзлив очен синдром во медицината се однесува на намалување на визијата на еден или двата очи, што нема никаква врска со неточната работа на оптичкиот нерв. Обично за време на дијагностичкиот преглед на окото, лекарот не ги идентификува причините за појава на таква болест. Со прогресијата на патологијата, острината на видот во една од очите се намалува поради нарушување на целосното и правилно функционирање на мозокот и визуелниот апарат.

Окото, во кое постои визуелно вознемирување, изгледа надворешно сосема здраво, но ги врши своите функции лошо. Ова произлегува од фактот дека мозокот испраќа визуелни сигнали само во едно око, но не и во двете. Амблиопија може да се појави без очигледна причина. Во овој случај, загубата на видот се смета за примарна. Ако се појави нарушување на видот во однос на позадината на дисфункцијата на ретината, тогаш тие зборуваат за развој на секундарна форма на патологија.

Оваа болест најчесто ги засега децата. Многу често во последно време можете да видите дете со очила, со една половина од стаклото целосно запечатено, спроти окото. Кај возрасните, амблиопијата се развива само ако оваа болест не е целосно третирана во детството. Вреди да се напомене дека во некои клинички ситуации патологијата може да се прошири и на двете очи.

Во офталмолошкото поле, амблиопијата е најчеста причина за оштетување на видот кај децата. Но, и покрај високото ниво на преваленца, само четири проценти од населението во светот се носители на оваа болест. Ризикот од целосно губење на видот се зголемува кај пациенти со такво нарушување, бидејќи е можна и лезија на второто око. Во меѓународната класификација на болести (МКБ 10), болеста има свое нумерирање. Во оваа листа може да се најде под броевите H 53.0 и H 54.

Етиологија

Главните причини за амблиопија кај деца под 10 години се:

 • страбизам;
 • високо ниво на амотропија - кога се менува способноста на окото да прекршува слика. Поради ова, назад фокусот на сликата што окото го гледа не стигне до мрежницата;
 • замаглување на леќата ;
 • пропуст век. Поради оваа патолошка состојба, доволна количина на светлина потребна за јасно разграничување на предметите не влезе во окото.

Овие причини можат да бидат и вродени и стекнати. Но, постојат неколку фактори кои можат да станат плодна почва за појава на мрзлив очен синдром во раното детство:

 • предвремена испорака;
 • недоволна тежина кај новороденчето;
 • Церебрална парализа ;
 • ментална ретардација;
 • генетска предиспозиција;
 • нездравиот животен стил на мајката за време на бременоста.

Иако бебето е многу мало, тешко е да се забележи оштетувањето на видот. Често се дијагностицира "амблиопија" од тригодишна возраст.

Амблиопија

Видови

Поделбата по видови на оваа болест е директно поврзана со причините за неговото потекло. Врз основа на ова, амблиопијата е поделена на:

 • disbinokulyarnuyu - со кривоглед на едно око. Само во овој случај, т.н. маѓепсан круг. Бидејќи страбизмот не само што може да предизвика мрзлив синдром на очите, туку е и компликација после оваа болест;
 • заматување - поврзано со повреда на корнеата или со развој на катаракта ;
 • анизометропична - миопија е причина за прогресија;
 • рефрактивна амблиопија - зачнати од хиперопија ;
 • хистерични - поради ментални нарушувања како хистерија или психоза . Во овој случај, поразот може да биде не само едностран, туку и двостран.

Постојат неколку степени на сериозност на болеста (врз основа на нивото на визуелна острина):

 • слаб - од 0,4 до 0,8 диоптер;
 • просекот е 0.2-0.3;
 • висок степен на амблиопија - 0,1-0,05;
 • исклучително висока - над 0,04.

Симптоми

Типичен симптом на визуелно нарушување е ненадејно намалување на визијата на еден или два очи во исто време. Исто така, пациентот има тешкотии во согледувањето на големи објекти, погрешна проценка на растојанието до нив, тешкотии во концентрацијата на визуелното внимание за време на тренингот.

Во миопија или далекост, амблиопијата кај деца продолжува без да изразуваат дополнителни симптоми. Кај возрасните може да настанат следниве симптоми:

 • Сплит визија;
 • заматен вид;
 • појава на катаракта;
 • иритација на мукозната мембрана;
 • кинење и црвенило на очното јаболко;
 • повторлива болка во очите;
 • замаглена визија се јавува во услови на стрес. Може да трае од неколку часа до еден месец.

Дијагностика

Можно е да се дијагностицира болеста само со целосен офталмолошки преглед. Амблиопија кај деца и возрасни подеднакво е дијагностицирана. Пред сè, лекарот посветува внимание на:

 • облик на очен капак и палпебрална фисура;
 • позицијата на очното јаболко;
 • реакцијата на учениците на светлина.

Покрај личниот преглед на лекарот, се вршат и неколку тестови:

 • да ја провери и утврди острината и јасноста на видот;
 • реакција на боите на стимули;
 • испитување на фундусот;
 • способност за прекршување на слики.

Степенот на прогресија на амблиопија се одредува со нивото на намалување на визуелната острина.

Инспекција на структурата на окото се врши со помош на такви испитувања:

 • офталмоскопија;
 • биомикроскопија;
 • Ултразвук;
 • рефрактометрија;
 • МНР;
 • КТ на окото ;
 • електроретинографија.

Во некои случаи, можеби е неопходно да се консултира пациентот со невролог.

Третман

Независна терапија е невозможна, а доцниот третман доведува до целосно губење на видот. За третман на деца, докторите се придржуваат кон следниве методи:

 • корекција со леќи или очила;
 • ласерска корекција на видот;
 • алтернативно лепење на очите. Првиот затвора оштетеното око, вториот - помалку коси. Препорачливо е да се одржи неколку пати годишно;
 • децата под пет години со специјални решенија за очите ја нарушуваат острината на видот на здраво око. Ова е направено со цел да се активира окото, кое е склоно кон амблиопија;
 • психотерапијата и седативи се пропишани само за хистеричниот тип на болеста.
Третман на амблиопија

Физиотерапијата е исто така ефикасен метод за лекување на болест. За да се ослободите од мрзлив очен синдром, користете:

 • терапевтска вибромасажа;
 • електрофореза;
 • рефлексологијата се изведува.

Можно е да се заврши третманот на амблиопија кај децата, само кога е можно да се постигне приближно исто ниво на острина и јасност на сликата во двете очи. Во случаи каде што не настанува страбизам, се презема хируршка интервенција.

Кај возрасните, третманот на амблиопија во раните фази се одвива во истите фази како кај децата. Само кога се запоставени, ниту лекарите, ниту операциите не се во состојба да го обноват видот. Во овој случај, не е можно да се избегне сериозно влошување на визуелните процеси, и како последица може да се појави слепило. Целосно лекување на такво нарушување е можно само во детството.

Превенција

Профилактичките методи вклучуваат:

 • офталмолошки преглед на бебиња на возраст од еден месец;
 • во случај на поплаки на детето на видот или личното набљудување на неговото влошување, веднаш треба да се консултирате со доктор;
 • Здравата исхрана и правилната дневна терапија ќе помогнат да се избегнат проблеми со видот;
 • ограничување на времето кое детето го поминува пред ТВ или компјутер;
 • специјално дизајнирано полнење за очите;
 • стекнување и употреба на специјални очила за визија.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате амблиопија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш оптометристот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Увеитис (појавување симптоми: 4 од 12)

Увеитисот на окото е медицински термин кој се користи за означување на прогресијата на воспалителниот процес во различни делови на хориоидот (хориоид, цилијарно тело, ирис). Медицинската статистика е таква што во 25% од клиничките случаи тоа е болест што предизвикува намалување на визуелната функција или дури и слепило. Во просек, увеитисот се дијагностицира кај едно лице од 3000 (податоци за 12 месеци). Треба да се напомене дека патологијата се среќава неколку пати почесто кај претставниците на силната половина на човештвото отколку кај жените.

...
Езофталмоса (Буглас) (појавување симптоми: 4 од 12)

Езофталмосот или пухитисот е патологија на окото, во кое се протега напред надвор од нивото на орбитата, а понекогаш и настрана. Обично, оваа состојба е симптом на други болести - офталмолошки или не-офталмолошки, така што кога езофталмосот се појавува кај некоја личност, веднаш треба да се консултирате со лекар и да бидете испитани за да ги утврдите причините за повредата.

...
Корнеарен улкус (појавување симптоми: 4 од 12)

Корнеарен чир е болест која најчесто е предизвикана од активноста на бактериите, како што се стафилококи, стрептококи, пневмококи, пус итн., Што доведува до дефект на рожницата и како резултат на тоа оштетен вид или дури и слепило. Тежината на клиничката слика и следната прогноза директно ќе зависат од длабочината на формирање на чир. Третманот е пропишан само од лекарот што посетува, само-лекувањето е неприфатливо.

...
Афакија (појавување симптоми: 4 од 12)

Апакија е вродена или стекната болест која се карактеризира со отсуство на леќа во органите на видот. Најчесто, патологијата е секундарна по природа и се развива претежно кај лица постари од 40 години. Недостатокот на терапија води до целосно губење на видот.

...
Астенопија (појавување симптоми: 4 од 12)

Астенопија е состојба или оштетување на видот во која сликите или буквите се замаглуваат и стануваат нејасни, што е предизвикано од силен вирус на очите. Промените може да бидат краткотрајни, да исчезнат по одмор, но тие можат да бидат постојани, а подоцна и да се развијат во очни болести.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .