Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ангиопатија на мрежницата: симптоми и третман

Ангиопатија на ретината - главните симптоми:

Ангиопатија на ретиналните садови е патолошка состојба, која се манифестира со кршење на тонот на крвните садови и малите капилари на фундусот на окото. Како резултат на прогресијата на оваа патологија, тие може да се стесни, прошират или да станат повредени. Наспроти позадината на сите промени, постои кршење на протокот на крв во погодените крвни садови, како и повреда на нервната регулација.

Се јавува поради присуството на васкуларни заболувања во целото тело, а особено во визуелниот апарат. Тоа доведува до нарушување на комплетната работа на очите и може да предизвика миопија и ретинална дистрофија. Понекогаш пациентите може да забележат заматен вид. Ако не е навремено да се спроведе целосен третман на оваа патолошка состојба, тогаш не се исклучува таков исход што ќе доведе до целосно губење на видот (слепило).

Ангиопатија не влијае на ретиналните садови на окото, туку двапати одеднаш. Ова е нејзината главна карактеристика, што овозможува да не се мешаат таквите болести со другите. Офталмолозите лесно можат да ја утврдат болеста за време на испитувањето на дното на окото. Оваа болест е често привремена и лесна за лекување.

Најчестите симптоми на ангиопатија се јавуваат кај луѓе на возраст над триесет години. Но, можно е прогресијата на таква опасна болест кај децата, особено кај новороденчињата.

Етиологија

Бидејќи ангиопатија на ретинални крвни садови влијае не само на возрасните, туку и на адолесцентите и децата, вистинските причини за изгледот е тешко да се утврдат. Сепак, повеќето научници се согласуваат дека главниот "провокатор" на развојот на ретинална ангиопатија е присуството на хронични заболувања во човечкото тело.

Ангиопатија на окото нема свој МКБ 10. Во оваа класификација е индицирана како дел или последица на други болести. Почесто оваа патолошка состојба напредува поради:

Ангиопатија на мрежницата

Видови

Класификацијата на ангиопатија првенствено се базира на причините што ја предизвикале неговата прогресија. Врз основа на ова, клиничарите разликуваат такви форми на патологија:

 • дијабетичар Напредоци на позадината на дијабетес. Нејзини главни манифестации се блокирање на крвните садови и оштетениот проток на крв низ нив;
 • хипертензивна ангиопатија на мрежницата. Се јавува на позадината на прогресивна хипертензија. Поради зголемување на притисокот, крвните садови се шират (некои дури и пукнаа), а крвта од крвотокот продира во визуелниот апарат. Со брза детекција и соодветна терапија, овој тип на болест може целосно да се отстрани без последици;
 • хипотоничен. Во овој случај, пациентот манифестира карактеристичен симптом - зголемена пулсираност во очите. Ако овој тип на патологија не се третира навреме, тогаш постои висок ризик од формирање на тромби (емболи);
 • трауматски. Прогресира наспроти позадината на трауматската лезија на пршлените на вратот, мозокот и градите. Како резултат на тоа, крвните садови се стегаат во одредена област, предизвикувајќи притисок во черепот да се зголеми;
 • младешки Тоа е најизразениот тип на ангиопатија. Придружуван од крв што влегува во ретината или стаклестото тело. Може да предизвика катаракта , глауком или целосно слепило.

Појавата на оваа патолошка ретинална лезија за време на бременоста заслужува посебно внимание. Најчесто, ретиналната ангиопатија се јавува во последниот триместар од бременоста. Исто така вреди да се напомене дека тоа може да биде последица на породувањето, кое се одвиваше со компликации. Заканите на новороденото дете не носат. Во исто време, ги има истите симптоми и сличен третман како и сите други луѓе.

Симптоми

Главните симптоми на ангиопатија:

 • заматени очи;
 • "Ѕвезди" пред очите;
 • губење на видот - прво делумно, но без соодветен третман може да се појави слепило;
 • чести назални крварења;
 • миопија;
 • ретинална дистрофија;
 • болка во нозете;
 • крв во урината;
 • крварење во дигестивниот тракт.
Знак на ангиопатија на мрежницата

Симптоми на ангиопатија, кои може да се видат со визуелна инспекција на окото:

 • жолти дамки на протеинот (само со хипертензивна ангиопатија на ретината);
 • разгранување на мали садови;
 • хеморагии во форма на мали црвени точки.

Кај хипотоничен тип на ангиопатија, пациентот чувствува пулсација во окото.

Компликации

Можни компликации може да бидат:

 • слепило (кај дете - само делумно);
 • атрофија на оптичкиот нерв;
 • отсуство на т.н. латерална визија.

Дијагностика

Невозможно е да се дијагностицира ангиопатија со сопствената сила на лицето. Сите активности треба да ги врши искусен офталмолог. Покрај личното испитување на очите на пациентот, лекарот може да пропише некои испитувања, како што се:

 • ултразвучно васкуларно скенирање;
 • радиографија со контрастен агенс кој ќе даде целосна слика за сите садови и степенот на нивната просперитет;
 • МНР на фундусот на окото (за да се утврди состојбата на ткивата на визуелниот апарат).

Третман

Ако специјалист открил ангиопатија, тој веднаш пропишува третман со лекови, кој треба да ја подобри циркулацијата на крвта. Само за време на бременоста и, ако пациентот е мало дете, на оваа болест е забрането лекување со оваа дрога. Во такви случаи, се препорачува полесен, но не помалку ефикасен третман.

Хипертоничната ангиопатија на ретината се третира со намалување на крвниот притисок и администрирање на вазодилататорските лекови.

Кај дијабетичната ангиопатија, покрај лековите, третманот вклучува диета која се базира на намалување на потрошувачката на комплексни јагленохидрати. Исто така, потребно е да се вклучите во секојдневната рутина и вежбање (само умерено). Најдобро од сè, ако комплексот на вежби ќе биде квалификуван специјалист.

Покрај тоа, во третманот често се користат такви физиотерапевтски методи како што се:

 • ласерска терапија;
 • акупунктура;
 • магнетна терапија.

Во третманот на напредни форми на ангиопатија, се користи хемодијализа, која помага да се прочисти крвта.

Превенција

Со цел никогаш да не се соочите со проблемот на оштетување на видот, треба да следите неколку едноставни препораки:

 • го следи правилното осветлување во собата, особено кога учиш дете или на работа;
 • одбиваат да читаат во транспортот;
 • да работат на компјутерот без прекин повеќе од еден час, по што да им овозможи на очите да се одморат за три минути;
 • врши гимнастика за видување;
 • се подложува на целосна рутинска инспекција двапати годишно;
 • обидете се да не прејадете;
 • Ако е можно, обидете се да планирате бременост. Пред тоа, консултирајте се со доктор и поминете тестови за откривање на болести кои можат да предизвикаат ангиопатија;
 • во хронични заболувања, земете курсеви за терапија кои ќе помогнат да се избегне нивното влошување.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате ангиопатија на ретината и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот окулист може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дијабетична ангиопатија (појавување на симптоми: 5 од 12)

Дијабетичната ангиопатија е патолошки процес кој е компликација на дијабетес мелитус и се карактеризира со фактот дека малите садови се оштетени низ телото. Ограничувања на возраст и пол, оваа болест не.

...
Ангиопатија (појавување симптоми: 4 од 12)

Ангиопатија - поразот на крвните садови со разни болести, поради што нивното целосно функционирање е нарушено и ѕидовите се уништуваат. Патолошкиот процес може да влијае на различни делови од телото и крвните садови од различни големини - од мали капилари до големи садови. Ако ангиопатија напредува во текот на подолг временски период, таа е полн со развој на неповратни промени во органите во човечкото тело (поради хронично нарушување на снабдувањето со крв).

...
Скорбут (појавување симптоми: 3 од 12)

Цинга е болест која напредува поради недоволната содржина на витамин Ц (аскорбинска киселина) во човечкото тело. Ова, пак, води кон нарушување на производството на таков протеин како колаген, кој е одговорен за сигурноста на ѕидовите на крвните садови и еластичноста на сврзните ткива. Како резултат на тоа, постои постепено уништување на 'рскавицата и коските, намалување на функционалноста на коскената срцевина.

...
Тромбоцитопатија (појавување симптоми: 3 од 12)

Тромбоцитопатијата е болест на системот на хемостаза, која се карактеризира со квалитативна инфериорност на тромбоцитите со доволна количина во крвта. Болеста се јавува доста често, и главно во детството. Бидејќи третманот на патологијата е симптоматски, човекот страда од сето својот живот. Според ICD 10, кодот на таквата патологија е D69.1, освен за една од сортите на болеста фон Вилебранд, која според ICD 10 го има шифрата D68.0.

...
Глувческа треска (појавување симптоми: 2 од 12)

Инфекциите што ги пренесуваат глодари може да имаат многу катастрофални последици за луѓето ако се проголтани. Една од овие инфекции е треска на глувци, чии симптоми во почетната фаза се манифестираат како акутна форма на акутни респираторни инфекции. Во меѓувреме, и покрај тоа што се директно поврзани со оваа категорија, последиците од инфекцијата се изразуваат не само во треска, како што може да се разбере од името, но исто така и во оштетување на бубрезите, општа интоксикација и тромбохеморрагичен синдром. Опасноста од болеста лежи во фактот дека ако ги напаѓате бубрезите кога третманот не започне навремено, може да биде фатален.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .