Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Миопија: Симптоми и третман

Миопија - главните симптоми:

 • Главоболка
 • Дамки пред очите
 • Болка во очите
 • Пробивање на очите
 • Замор на очите
 • Трепка пред очите
 • Намалена острина на видот во самрак
 • Тешкотии во разликувањето на оддалечените објекти
 • Проширување на палпебралната пукнатина
 • Скршени очи
 • Окото на очите
 • Сјајни очи

Миопија е патолошка состојба која се карактеризира со оштетена рефракција на едното око и на двете. Во овој случај, главниот оптички фокус е локализиран помеѓу ретината и леќата на оптичкиот апарат. Поради таквите патолошки промени, болно лице почнува слабо да прави разлика меѓу предметите што се наоѓаат на одредено растојание од него.

Во медицинската литература, миопијата на окото се нарекува и миопија. Оваа болест се нарекувала поради фактот што лицето прави разлика помеѓу предметите и луѓето кои се многу блиску до него.

Медицинската статистика е таква што миопијата на окото е прилично честа патологија на визуелниот апарат. Тоа влијае на повеќе од 25% од светското население. Затоа, што е можно побрзо, важно е да се вклучите во спречувањето на болеста. Исто така вреди да се напомене дека понекогаш се случува конгенитална миопија. Но, уште почесто се дијагностицира кај адолесцентите. Со текот на времето, оваа патолошка состојба постепено може да напредува.

Со миопија, светлината што влегува во окото е прекршена од леќата и проектирана пред мрежницата. Само поради тоа што централната фокусна точка се наоѓа пред ретината, лицето навистина не може да ги види предметите лоцирани на одредено растојание од него. Сликата е матна.

Со лесна миопија, пациентот не гледа добро со далечни предмети, но е добро близок. Ако болеста продолжи да напредува, набрзо пациентот ќе престане да гледа нормално и блиски објекти. Прогресивната миопија може да биде причина пациентот да добие инвалидност. Но, миопијата, исто така, не може да биде прогресивна. Во овој случај, визијата е вознемирена само кога гледа во далечина. Третманот на оваа состојба обично не е потребен. Лекарите ја трошат само неговата исправка.

Етиологија

Причините за прогресија на миопијата се многубројни. Главните се следниве:

 • наследност. Миопија се пренесува на ниво на ген. Ако еден од родителите ја има оваа болест, тогаш со 25% шанса тој ќе биде пренесен на неговото дете. Миопија кај деца, во која двајцата родители ја имаат оваа болест, напредува во 50% од случаите;
 • неухранетост;
 • зголемените оптоварувања на визуелниот апарат е една од главните причини за миопија ;
 • хиподинамија ;
 • патологија на визуелниот апарат;
 • зголемен интракранијален притисок ;
 • раѓање траума;
 • TBI со различна тежина;
 • хормонална инсуфициенција;
 • интоксикација;
 • претходни болести на бактериска, вирусна и габична природа.

Степени

Механизмот на развој на миопија

Вкупно, постојат три степени на миопија во медицината. Сите тие се разликуваат во сериозноста на патолошкиот процес, симптомите.

Степени на миопија:

 • миопија 1 степен. Во овој случај, рефрактивната грешка не надминува 3 диоптри. Визуелната функција речиси не е нарушена. Со лесна миопија, контурите на предметите што се наоѓаат далеку се малку нејасни, но едно лице сè уште може да ги види. Другите симптоми на оваа патологија се: треснење на очите, гледање на далечни предмети, болка во челото, храмови, орбити, брзо замор на визуелниот апарат и зголемена сувост на мукозната мембрана;
 • миопија 2 степени. Степенот на рефракција е од 3 до 6 диоптри. Прогресијата на умерената миопија вклучува промени во фундусот, па затоа е важно да се започне со третманот што е можно поскоро. Овој степен на миопија се дијагностицира кај 14% од луѓето од вкупната маса на пациенти кои страдаат од оваа болест. Главниот симптом е намалувањето на визуелната функција до степен до кој пациентот почнува слабо да ги гледа предметите кои се оддалечени 25 см од него. Исто така, миопијата со умерен степен го нарушува видот на самракот, постои мала глазура, главоболка и зголемен замор на визуелниот апарат. Важно е таквите знаци веднаш да се обратат кај офталмолог за третман. Ако умерената миопија напредува, тогаш ќе се појават удари пред очите, а пропустливоста на крвните садови кои ги хранат очите ќе се зголеми. Во тешки случаи, можно е дури и ретинално одвојување ;
 • миопија 3 степени. Висок степен на миопија е најтежок, бидејќи индексот на рефракција надминува 6 диоптри. Оваа болест е опасна, бидејќи вклучува прогресија на опасни компликации. Луѓето со висока миопија практично не гледаат предмети. Светот без очила ги спојува во едно големо замаглување. Често болеста е придружена со астигматизам . Симптоми на висока миопија: треперење на очите, чистење на мрежницата и значително зголемување на пропустливоста на крвните садови на визуелниот апарат, главоболки со различен степен на интензитет. Во тешки случаи, мрежницата е деформирана.

Симптоматологија

Главниот симптом на висока, умерена и слаба миопија е тешкотии во разликувањето на предметите кои се далеку од болна личност. Покрај тоа, се појавуваат следниве знаци:

 • склерата на окото може да има сина боја;
 • главоболка со различни степени на интензитет;
 • лицето постојано ги снема очите за подобро да види далечни предмети;
 • светлината трепка, стрингови и трепкања се појавуваат пред твоите очи;
 • постои желба да ги протриеш очите за малку да ја подобриш јасноста на сликата;
 • Отворот на очите се проширува, па затоа можно е манифестирање на грешка;
 • намалена визија на самрак;
 • визуелниот апарат брзо се заморува;
 • болка во очите;
 • очите постојано се затегнати.

Во случај на овие симптоми, веднаш треба да контактирате со квалификуван медицински специјалист за компетентна дијагноза и назначување на правилен план за лекување.

Одделно, вреди да се истакне миопија за време на бременоста. Бременоста не е патологија, туку комплексна состојба на женското тело, што доведува до промени во скоро сите органи и системи. Ова исто така важи и за визуелниот апарат. Миопија може да предизвика такви проблеми при раѓање:

 • во третиот триместар, компликациите може да се појават на страните на мрежницата;
 • видот може да се намали поради раната или доцната токсикоза;
 • висок степен на миопија за време на породувањето може да резултира со одвојување на мрежницата. Затоа, присуството на таква болест може да биде контраиндикација за породување.

Медицински настани

Третманот на миопија треба веднаш да се спроведе штом дијагнозата е потврдена. Денес, постојат неколку начини кои овозможуваат обновување на нормалната визуелна острина.

Терапија со лекови

Се спроведува преку курсеви. Треба да се даде терапија на пациенти со различен степен на миопија. За миопија со умерени, лесни и високи препишуваат такви фармацевтски агенси:

 • додатоци на калциум;
 • витамини од групата Б;
 • лекови кои го стимулираат циркулацијата на крв во мозокот.

Важно е да се запамети дека таквите лекови имаат некои контраиндикации кои лекарот треба да ги земе предвид кога тие се пропишани.

Исправни леќи и очила

Силата на леќите од страна на лекар е избрана строго индивидуално. Кој метод на корекција да се избере - очила или леќи, зависи од изборот на пациентот. Но, вреди да се напомене дека леќите имаат некои контраиндикации, како што се алергии или идиосинкразија.

Хардверска терапија

Во овој случај, лекарите прибегнаа кон употреба на ласер, приспособлив монитор, како и третман со импулси во боја.

Хируршки техники

Тие се прибегнуваат кон случај на брзо прогресија на болеста. Главната цел е да се запре развојот на болеста. Со висок степен на миопија, пациентот се заменува со леќа.

Ласерска корекција

Ласерска корекција на видот

Ефикасна процедура за враќање на видот. Има некои контраиндикации, вклучувајќи:

 • глауком ;
 • катаракта ;
 • возраст до 18 години;
 • воспалителни заболувања на елементите на визуелниот апарат.

Превенција

Научниците откриле дека болеста почнува да напредува во детството. Затоа, превенцијата треба да се решава уште од детството.

Превенција на миопија:

 • редовната вежба за очите е одлична превенција на патологиите на елементите на визуелниот апарат;
 • Правилната способност за време на студирањето е уште една важна превентивна мерка. Забрането е да се заглави грбот, главата мора да изгледа правилно;
 • избалансирана исхрана;
 • заштита на очите од активните ефекти на УВ;
 • испитувања на офталмолог е превентивна мерка која ќе помогне да се спречи не само миопија, туку и други болести на визуелниот апарат.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Миопија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот очен доктор може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хориоретинитис (појавување симптоми: 3 од 12)

Хориоретинитис е воспалителна болест со акутен или хроничен тек кој влијае на задниот дел од хориоидот. Ретината исто така е вклучена во процесот. Циркулаторниот систем во задниот дел на окото е дизајниран така што садовите овде формираат широк кревет. Оваа анатомска карактеристика доведува до побавно циркулацијата на крвта во оваа област.

...
Склеритис (појавување симптоми: 3 од 12)

Склеритис е тешка болест на визуелниот апарат, во кој воспалителниот процес влијае на протеинскиот школка на окото (склера). Болеста може да се изрази како мали црвеникави нодули и да ја окупира целата склера. Речиси секогаш е зафатено само едно око, но во зависност од видот, може да се прошири на две одеднаш, или да се појавува наизменично во двете очи. Таа се јавува кај жени неколку пати почесто отколку кај мажите. Во детството, ретко се јавува, најчесто поради друг воспалителен процес во телото. Комплицирано од фактот дека е многу болно и може да доведе до влошување на видот.

...
Менингем (појавување симптоми: 3 од 12)

Менингиомот е тумор кој се јавува во регионот на 'рбетниот мозок или мозокот од арахноидните пајакови школки. Може да има или сферична форма или форма на потковица, и многу често се поврзува со тврди мембрани на 'рбетниот мозок или мозок, а центарот на растот во него најчесто не е еден, туку неколку.

...
Баротраума (појавување симптоми: 3 од 12)

Баротраума - оштетување на ткивото кое е предизвикано од промена на волуменот на гасот во телесна празнина поради промена на притисокот. Овој патолошки процес може да се забележи во ушите, белите дробови, забите, гастроинтестиналниот тракт, очите и параназалните синуси. Клиничката слика за таквата повреда е доста изразена, поради што проблемите со дијагнозата, како по правило, не се појавуваат. Третманот го пропишува само квалификуван лекар.

...
Глиома на мозокот (појавување симптоми: 3 од 12)

Глиомот на мозокот е неоплазма формирана од различни глиа клетки, што пак е ткиво кое ги покрива невроните и обезбедува нивно соодветно функционирање. Механизмот на развој и предиспонирачките фактори кои доведуваат до формирање на таква неоплазма остануваат потполно непознати, и покрај развојот на неврохируршките технологии.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .