Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хемофармамс: Симптоми и третман

Hemophthalmus - главните симптоми:

Хемофталм - патолошка состојба која се карактеризира со хеморагија во стаклестото тело на окото. Може да се јави кај пациенти од различни возрасни групи. Нема ограничувања во врска со сексот. Вреди да се напомене дека хемофталмусот обично е симптом на некои други заболувања, особено оние кои влијаат на крвните садови.

Хемофталмусот не е честа болест. Медицинската статистика е таква што докторите годишно дијагностицираат просек од 7 случаи на морбидитет на 100.000 луѓе.

Само на прв поглед, хемофталмосот може да изгледа дека е неопасна болест. Всушност, тоа не е. 3 дена по појавата на хеморагија, црвените крвни клетки постепено почнаа да исчезнуваат, а хемоглобинот останува во форма на специфични зрна. По некое време, неговото уништување се јавува и станува токсично за ретината на окото (труење со витреум). Како резултат на тоа, структурата на овој елемент е скршена, а ткивата на визуелниот апарат се одвива деструктивни промени.

Етиологија

Развојот на хемофталмусот може да биде предизвикан од такви причини:

Видови

Во зависност од обемот на крв натопен во витроум, постојат:

 • делумен хемофталмус. Во овој случај, крвта полни 1/3 од витреумот;
 • субтотал. Крвта трае до 3/4 од волуменот на витреумот;
 • вкупно Крварењето е толку големо што речиси целосно го исполнува окото.
Делумен хемофталм

Фази

 • крварење. Оваа фаза почнува да напредува во текот на денот по механичката повреда на визуелниот апарат. Карактеристична особина е пенетрацијата на крвните елементи во витринската празнина. Како резултат на тоа, нејзината транспарентност се намалува;
 • хематом. Времетраење - до 2 дена. Згрутчување на крвта во окото;
 • токсичен хемолитичен. Времетраење од неколку дена до 10 дена. На почетокот на оваа фаза се активираат процесите на хемодијализа на формираните згрутчувања. Производите за деградација на електролитите протекуваат во структурите на визуелниот апарат. Vitreum станува матна;
 • пролиферативно-дистрофична. Времетраење од 10 дена до шест месеци. За време на прогресијата, различни дистрофични процеси се забележани во леќата, ретината, стаклестото тело и во другите елементи на визуелниот апарат. Хематот формиран порано постепено се полни со сврзно ткиво;
 • интраокуларна фиброза. Фиброзата почнува да напредува во око шест месеци по повредата. Витриум постепено се заменува со сврзно ткиво. Нејзината структура станува поцврста. Често, оваа фаза е придружена со одвојување на мрежницата. Прогнозата е лоша - околните атрофија и лицето станува слепа.

Симптоматологија

Со прогресијата на хемофталмусот во полето на гледање на лицето, паѓаат различни заоблени сенки. Пациентот забележува дека ги гледа предметите како преку магла или од некој вид темни превез. Вообичаено, овие патолошки опасности се темно црвени или црни во боја. По обликот на крвта, сенките можат да се движат. Карактеристичен симптом на патологија е прогресивно намалување на визуелната острина.

Доколку патологијата напредува, погоденото око може да забележи само светлина. Вреди да се напомене дека наутро болно лице гледа многу подобро отколку навечер.

Дополнителни симптоми на хемофталмус:

 • очните капаци на погоденото очен оток;
 • болка на местото на лезијата.

Дијагностика

Стандардниот план за дијагноза на хемофталмус ги опфаќа следните испитувања:

 • Ултразвук на окото;
 • витриум биомикроскопија;
 • проценка на визуелната острина;
 • офталмоскопија;
 • испитување на периферијата на фундусот;
 • клинички тест за крв ;
 • мерење на крвниот притисок.

Компликации

Визија во амблиопија

Медицински настани

Третманот со хемофталмус е насочен кон:

 • нормализација на нивото на рН во витрината;
 • забрзана ресорпција на формираните згрутчување;
 • отстранување од окото на распаѓањето на црвените крвни зрнца;
 • намалување на концентрацијата на холестерол во окото, која навлезе во неа, заедно со течната компонента на крвта.

Хемофталмусот со мала големина се решава сам по себе во текот на неколку недели. Ако ова не се случи, тогаш лекарите прибегнуваат кон конзервативни методи на лекување. Стерилен облекување се нанесува на погоденото око и се нанесува настинка.

Лекови третман:

 • хемостатични лекови;
 • во / во воведувањето на стерилни раствори на гликоза, натриум хлорид и глицерол;
 • диуретични лекови;
 • ензимски лекови;
 • ретинопротектори.

Конзервативните техники се користат 10 дена. Ако во овој временски период состојбата на пациентот не се подобри, а потоа се прибегнува кон хируршка интервенција. Најдобрата опција е витректомијата. Суштината на оваа операција е дека хирургот врши екстракција на стаклестото тело и наместо тоа воведува одредена супстанца слична на гел. Хирургијата се изведува под контрола на ултразвук.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Hemophthalmos и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот окулист може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Увеитис (појавување симптоми: 4 од 6)

Увеитисот на окото е медицински термин кој се користи за означување на прогресијата на воспалителниот процес во различни делови на хориоидот (хориоид, цилијарно тело, ирис). Медицинската статистика е таква што во 25% од клиничките случаи тоа е болест што предизвикува намалување на визуелната функција или дури и слепило. Во просек, увеитисот се дијагностицира кај едно лице од 3000 (податоци за 12 месеци). Треба да се напомене дека патологијата се среќава неколку пати почесто кај претставниците на силната половина на човештвото отколку кај жените.

...
Око туберкулоза (појавување симптоми: 3 од 6)

Око туберкулоза е инфективна болест предизвикана од развојот на туберкулозниот бацил (исто така наречен Кох-ова стапче). Тоа влијае на луѓето, без разлика на пол и возраст. Стапчето продира во човечкото тело со капки во воздухот. Туберкулозата на окото, исто така, може да се појави како компликација на пулмоналната форма на болеста.

...
Ретинопатија (појавување симптоми: 3 од 6)

Ретинопатија - оштетување на мрежницата, која продолжува без манифестација на воспалителниот процес. Прогресијата на болеста подразбира повреда на циркулацијата на крв во мрежницата, што е многу опасна состојба. Ако овој важен елемент на визуелниот апарат не е целосно снабден со крв, тоа ќе доведе до нејзина дистрофија, па дури и до слепило.

...
Ексофталмоса (Буглас) (појавување симптоми: 3 од 6)

Езофталмосот или пухитисот е патологија на окото, во кое се протега напред надвор од нивото на орбитата, а понекогаш и настрана. Обично, оваа состојба е симптом на други болести - офталмолошки или не-офталмолошки, така што кога езофталмосот се појавува кај некоја личност, веднаш треба да се консултирате со лекар и да бидете испитани за да ги утврдите причините за повредата.

...
Баротраума (појавување симптоми: 3 од 6)

Баротраума - оштетување на ткивото кое е предизвикано од промена на волуменот на гасот во телесна празнина поради промена на притисокот. Овој патолошки процес може да се забележи во ушите, белите дробови, забите, гастроинтестиналниот тракт, очите и параназалните синуси. Клиничката слика за таквата повреда е доста изразена, поради што проблемите со дијагнозата, како по правило, не се појавуваат. Третманот го пропишува само квалификуван лекар.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .