Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Витринска деградација: Симптоми и третман

Уништувањето на стаклестото тело - главните симптоми:

Уништувањето на стаклестото тело на окото е опасна болест во која е нарушена физиолошката структура на стаклестото тело, под влијание на егзогените и ендогените фактори. Како резултат на тоа, неговите фибрили се згуснуваат или се тенки. Во особено тешки клинички ситуации, стаклестото тело може да се намали.

Стекнат хумор е форма која се состои од транспарентна супстанција на желатинозна структура, која се наоѓа помеѓу ретината на очите и леќата. Главната функција на овој елемент е одржувањето на тургорот на очите, спроведувањето на светлосни зраци на мрежницата, како и компензацијата на можните разлики во интраокуларниот притисок.

Етиологија

Причините кои можат да придонесат за прогресија на уништувањето на стаклестото тело, многу. Исто така вреди да се напомене дека оваа патологија често ги погодува луѓето од работоспособна возраст или постарите лица.

Физиолошки и патолошки причини за болеста:

 • миопија;
 • дистрофија;
 • промени поврзани со возраста во структурата на визуелниот апарат;
 • постојани стресни ситуации;
 • дијабетес мелитус ;
 • васкуларни нарушувања (тешка хипертензија, атеросклероза , итн.);
 • механички повреди на главата, носот, оптички апарат со различна тежина;
 • присуство на хронични процеси во око на воспалителна природа;
 • продолжено оптоварување на визуелниот апарат;
 • хормонална инсуфициенција;
 • патологии на виталните внатрешни органи;
 • цервикална атеросклероза.

Видови

 • филаментозно уништување на стаклестото тело. Овој тип на патологија е потипичен за пациенти со миопија или атеросклеротична васкуларна болест. Најчесто болеста се дијагностицира кај постари пациенти. За време на испитувањето, окулистот открива влакна со различни должини, меѓу кои има и празнини. Ова се патолошки области во кои се појавува стаклестото хуморе;
 • грануларно уништување на стаклестото тело. При спроведување на биомикроскопија на окото, се откриваат микрочестички од различни големини, форми и нијанси. Ова се остатоци од распаѓање на стаклестото тело, како и елементи кои продирале од оштетените крвни садови: пигментни клетки, бели крвни клетки и така натаму. Обично, причината за прогресијата на оваа форма на болеста е развиен воспалителен процес во визуелниот апарат;
 • таложење на кристални подмножества. Овој тип на болест е поретко од сите други. Се карактеризира со акумулација на кристали на магнезиум, тирозин, калциум во стаклестото тело. Самиот пациент го опишува нивното присуство како "златен дожд". Во текот на времето тој ги прави движењата на очното јаболко, овие честички малку варираат, што создава ефект на таков "дожд".
Разградување на стаклестото тело

Симптоматологија

Главниот симптом кој покажува прогресија на уништувањето на стаклестото тело - појава на "муви", "пајаци" или "точки" пред очите. Овие ефекти се карактеризираат со константен карактер, не ја менуваат нивната форма и можат да се идентификуваат само во добра светлина.

Како што се развива патологијата, може да се појават специфични "блесоци" и "молња". Овие се веќе вознемирувачки симптоми, кои укажуваат на тоа дека текот на болеста е комплицирано со одвојувањето на стаклестото тело.

Медицински настани

На манифестацијата на овие симптоми не треба да се одложи патувањето до лекарот. Дијагнозата, како и третманот за уништување на стаклестото тело, ја врши офталмолог. Треба веднаш да се забележи дека специфичниот третман на болеста сè уште не е развиен. Научниците сé уште не нашле начин со кој ќе може да се отстрани фибриларните формации и кристалните депозити ефикасно и сосема безбедно. Затоа, главните цели на терапијата се следниве:

 • намалување на оптоварувањето на визуелниот апарат;
 • елиминирање на вистинската причина за уништување на стаклестото тело;
 • намалување на симптомите

Лекови третман:

 • апсорбирачки лекови за внатрешна употреба (wobenzym);
 • лекови за нормализирање на циркулацијата на крвта во мозокот;
 • локално е прикажано да се примени калиум јодид.

Хируршки методи за лекување на уништување на стаклестото тело:

 • витректомија. Оваа операција вклучува делумна или целосна екстракција на погоденото стаклесто тело и негова замена со специјални решенија или вештачки медиуми;
 • витреолиза. Постапката се изведува со помош на ласер. Со тоа, лекарот ги разделува формираните нејасности во стаклестото тело.

Прогнозата е обично поволна. Луѓето по третманот на болеста остануваат способни и водат цел живот. Но, тие треба редовно да се испитуваат од офталмолог за да се намали ризикот од различни компликации.

За да ги отстранат непријатните симптоми, многу луѓе се прибегнуваат кон традиционалната медицина. Треба веднаш да се каже дека секој таков рецепт може да се користи само со дозвола на лекарот кој го посетува. Тие не треба да бидат главната терапија. Тие се препорачуваат за употреба само во тандем со методи на официјална медицина. Таквите популарни рецепти се широко користени:

 • вода инфузија на прополис. Се користи во форма на капки;
 • мед капки. Тие можат да се користат само од луѓе кои не се алергични на пчелни производи;
 • само-масажа на очното јаболко. Оваа постапка овозможува да се подобри протокот на крв во структурите на визуелниот апарат.

Превенција

За да се спречи развојот на деструктивни промени во стаклестото тело, потребно е:

 • нормализира вашата исхрана и не заборавајте да вклучите доволно витамини во него;
 • заштити ги очите и не ги изложува на долги товари;
 • Важно е редовно да се вршат превентивни прегледи од офталмолог со цел да се избегне развојот на воспалителните патологии на елементите на визуелниот апарат;
 • во случај на влошување на видот (миопија, хиперопија и астигматизам), неопходно е да се изврши нејзината исправка без прекин.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате витрозно уништување и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот окулист лекар може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хориоретинитис (појавување симптоми: 2 од 3)

Хориоретинитис е воспалителна болест со акутен или хроничен тек кој влијае на задниот дел од хориоидот. Ретината исто така е вклучена во процесот. Циркулаторниот систем во задниот дел на окото е дизајниран така што садовите овде формираат широк кревет. Оваа анатомска карактеристика доведува до побавно циркулацијата на крвта во оваа област.

...
Миопија (појавување на симптоми: 2 од 3)

Миопија е патолошка состојба која се карактеризира со оштетена рефракција на едното око и на двете. Во овој случај, главниот оптички фокус е локализиран помеѓу ретината и леќата на оптичкиот апарат. Поради таквите патолошки промени, болно лице почнува слабо да прави разлика меѓу предметите што се наоѓаат на одредено растојание од него.

...
Ретинитис (појавување симптоми: 2 од 3)

Ретинитис - болест кај која воспалението се јавува во мрежницата. Таквата болест ретко се јавува во изолирана форма, поради што честопати е придружена со лезија на хориоидот. Офталмолозите лачат голем број на предиспонирачки фактори кои влијаат на појавата на таквото пореметување. Поради оваа причина, тие обично се поделени во две големи групи - ендогени и егзогени. Главната клиничка манифестација е намалување на визуелната острина, но опасноста од таква болест е тоа што може да доведе до развој на голем број компликации, вклучувајќи го и губењето на окото.

...
Мигрена со аура (појавување симптоми: 2 од 3)

Мигрена со аура (обезглавена мигрена) е невролошка болест која се карактеризира со ширење на силна болка со притискање, пулсирачка природа на една половина од главата. Во овој случај, болката е придружена со нарушен визуелен и аудитивен карактер. Исто така, пациентот може да има нарушена координација на движењата, проблеми со говорот. Слични симптоми може да траат од 5 минути до еден час.

...
Одвојување на мрежницата (појавување симптоми: 1 од 3)

Оштетувањето на мрежницата е сериозно нарушување кое започнува да напредува поради прекин на врската помеѓу хориоид и самата ретина. Во такви патолошки области, прекумерниот ексудат почнува постепено да се акумулира. Колку е поголема јазот што е формиран, толку е нарушена визуелната функција, бидејќи клетките чувствителни на светлина не го добиваат потребното количество хранливи материи од крвните садови. Во отсуство на навремено лекување, патологијата може дури да доведе до целосно слепило. Вреди да се напомене дека болеста се јавува кај возрасните почесто отколку кај децата.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .