Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ретробулбарен невритис: симптоми и третман

Ретробулбарен неврит - главните симптоми:

Retrobulbar невритис - болест на воспалителна природа, која се развива како резултат на оштетување на нервните влакна на окото. Се карактеризира со постепено намалување на визуелната функција. Исто така, лекарите сметаат дека оваа болест е една од првите манифестации на мултипла склероза. Ретробулбарниот невритис обично ги "напаѓа" луѓето од возрасната група од 25 до 35 години.

Болеста почнува да напредува против позадината на постоечките воспалителни процеси во човечкото тело. Под дејство на егзогени и ендогени несакани фактори, влакната што се поставени на оптичкиот нерв постепено се деминерализираат и стануваат воспалени. Треба да се напомене дека во случај на ретробулбарен неврит, нервните влакна се разгорат надвор од окото - нервниот систем не е вклучен во процесот. Воспалението води до фактот дека атрофијата на влакната и визуелната функција значително се намалуваат.

Етиологија

Причините за прогресија на нервите на ретробулбарот на оптичкиот нерв се разновидни. Често прогресијата на овој тип на невритис е поврзана со мултиплекс склероза . Ова се должи на фактот дека воспалението на нервните влакна е првиот симптом што укажува на развој на мултиплекс склероза. Затоа, важно е да се спроведе компетентна дијагноза со цел да се открие дали е навистина ретробулбарен неврит или мултиплекс склероза.

Но, не секогаш вистинската причина за воспаление може да се врати. Во овој случај, зборуваме за идиопатската форма на болеста.

Причини:

 • повреди на мозокот со различна тежина;
 • патологии на мозокот;
 • болести на мозочните мембрани од инфективна и неинфективна природа. Оваа група вклучува енцефалитис , менингитис , итн .;
 • патолошка бременост;
 • присуството на хронични болести, исто така, може да предизвика оптички невритис. Најчесто, болеста напредува во однос на позадината на сифилис , туберкулоза , бруцелоза и така натаму;
 • интоксикација на телото со лекови, алкохол и одредени фармацевтски препарати;
 • болести од вирусна и заразна природа.

Форми

Неритисот на Retrobulbar се јавува во три форми:

 • периферни. Природата на воспалението е интерстицијална. Се карактеризира со акумулација на ексудат во поддуралните и субарахноидалните простори на нервот;
 • аксијален Дијагностициран почесто од другите. Воспалителниот процес напредува претежно во аксијалниот пакет;
 • трансверзална. Лекарите ја нарекуваат оваа форма најтешка, бидејќи предизвикува тешка дисфункција на визуелниот апарат. Воспалението прво влијае на аксијалниот сноп и на периферијата, а потоа постепено се шири во други области.
Структура на очите

Симптоматологија

Тежината на симптомите кај оваа болест зависи од степенот на развој на воспалителниот процес. Вообичаено, патологијата се јавува во две верзии:

 • остар. Симптомите се појавуваат за неколку дена. Пациентот има драматично намалување на визуелната функција, болката во очите;
 • хроничен. Визијата постепено се влошува, а клиниката не е толку изразена како и со акутната варијанта на курсот.

Симптоми на акутната форма:

 • остра загуба на визуелна острина;
 • прекршување на перцепцијата на одредени бои;
 • болка при движење на очите. Во тешки клинички ситуации, болката може да се случи дури и во состојба на комплетен одмор.

Симптоми на хронична форма:

 • во центарот на гледање се појавува слепа точка;
 • пациентот се чувствува како да гледа предмети во самракот;
 • хипертермија;
 • може да се појават разни визуелни илузии, претставени во форма на фигури и точки;
 • слабост;
 • гадење и гадење;
 • Сите горенаведени симптоми имаат тенденција да се зголемат по силен физички напор, стрес.

Прво, патолошкиот процес влијае на едното око, но потоа постепено се шири на второто.

Дијагностика

Кога ќе се појават првите симптоми кои укажуваат на прогресија на нервите на ретробулбарот, веднаш треба да контактирате со квалификуван специјалист за сеопфатна дијагноза. Неговата главна цел е да ја потврди или побие дијагнозата, како и да ја идентификува вистинската причина за прогресијата на болеста (мултиплекс склероза, траума, заразни болести, итн.).

Стандардниот дијагностички план вклучува:

 • инспекција Лекарот ја проценува визуелната острина и нивото на перцепција на светлина;
 • офталмоскопија. Дијагностички метод кој овозможува да се процени општата состојба на оптичкиот диск;
 • специфични тестови кои овозможуваат да се одреди одговорот на окото на визуелните стимули. Овој дијагностички метод открива присуство на одложена спроводливост на нервните импулси.

Еден од најинформативните методи за дијагноза на ретробулбарен невритис е скенирање со магнетна резонанца. Суштината на методот е тоа што лекарот внесува специјална безбедна контрастна супстанција во оптичкиот нерв и зема низа снимки. На нив сите визуелни влакна ќе бидат прецизно видливи.

Третман

Болеста може да има поволна прогноза ако е навремено да почне третман. Затоа, при првите знаци на патологија, веднаш треба да контактирате со квалификуван специјалист за помош. Ако ова не е направено, тогаш може да се развијат опасни компликации - од мултиплекс склероза до целосно губење на видот.

Терапијата е одредена од вистинската причина за прогресијата на болеста. Ако причината за лекарот не може да се утврди, тогаш сеопфатен третман насочен кон елиминирање на воспалението и враќање на погодените ткива.

Третманот на ретробулбарен невритис се врши со помош на такви средства:

 • антихистаминици;
 • антиинфламаторно;
 • антибактериски;
 • антивирусна;
 • хормонална за локална употреба;
 • лекови за нормализирање на метаболизмот;
 • витамини од групата Б

Третманот на болеста се изведува само во стационарни услови (особено во случаи на сомневање за мултиплекс склероза). Ова е неопходно, така што докторите можат постојано да ја следат состојбата на пациентот и во случај на нешто да направат корекција на планот за лекување.

Ако комбинирате терапија со лекови и физиотерапија, третманот ќе биде поефективен. Се користат ласерски стимулации и магнетна терапија. Подобрување се јавува во рок од еден месец од почетокот на терапијата.

Ако болеста се разви во тешка форма, тогаш единствениот правилен метод на лекување е хирургија. Хирургот го спроведува отворањето на обвивката на оптичкиот нерв, што резултира со намален притисок врз влакната. Тие прибегнуваат кон хируршкиот метод ретко - обично е можно да се отстрани воспаление со конзервативни методи.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате retrobulbar невритис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот окулист може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Оптички невритис (симптоми на појавување: 8 од 11)

Оптичкиот невритис е воспалителна болест која влијае на оптичките нервни влакна. Воспаление истовремено влијае на ткивото и обвивката на нервот. Типично, оваа болест напредува во позадината на невролошките болести, во која постои уништување на влакната одговорни за целосната спроводливост на нервните импулси.

...
Хроничен пиелонефритис (појавување симптоми: 5 од 11)

Хроничен пиелонефритис е хронична патологија која се карактеризира со неспецифично воспаление на бубрежното ткиво. Како резултат на прогресијата на патолошкиот процес, се забележува уништување на карлицата и крвните садови на органот.

...
Еммоидитис (појавување симптоми: 4 од 11)

Етмоид синузитис или акутен етмоидитис е болест која се карактеризира со воспаление на мукозниот епител, кој се наоѓа во клетките на етмоидната коска. Значењето на овој поим е непознато за многу малку луѓе (најчесто постои синузитис или синузитис на слухот), но самата патологија е многу честа. Поради оваа причина потребно е да се знае што е еммоидитис, симптоми и третман. Патологијата е доста опасна, бидејќи фокусот на воспаление се наоѓа во близина на мозокот и гранката на тригеминалниот нерв, кој е одговорен за инервација на лицето. Етмоидален синузитис се јавува кај возрасни и деца.

...
Хепатитис А (Боткиновата болест) (појавување симптоми: 4 од 11)

Хепатитис А (Боткиновата болест) е вирусна инфективна болест со акутен тек кој ги зафаќа луѓето од различни возрасни групи. Во случај на прогресија на таквата патологија, се забележува развој на воспалителен процес во ткивата на црниот дроб. Таквите патолошки промени доведуваат до нарушување на неговото функционирање. Претходно, оваа болест се смета за фатална, но сега постои можност да се спроведе неговата превенција - развиена е специјална вакцина која може да се администрира и за возрасни и за деца.

...
Енцефалит (појавување на симптоми: 4 од 11)

Енцефалит е воспалителна лезија на мозокот. Како по правило, прогресијата на оваа опасна патологија кај децата и возрасните е предизвикана од инфективни агенси. Клиничарите лачат примарен и секундарен церебрален енцефалитис. Примарниот напредок независно, додека секундарниот се јавува во позадина на разни заболувања - мали сипаници, токсоплазмоза, грип и така натаму.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .