Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Оптички невритис: симптоми и третман

Оптички невритис - главните симптоми:

 • Главоболка
 • Гадење
 • Треска
 • Црвени очи
 • Болка во очите
 • Намалена визија
 • Хеморагија на очите
 • Нарушување на перцепцијата на боите
 • Слепа точка во центарот на гледање
 • Болка при движење на очите
 • Стаклестни опасности
 • Ноќно слепило
 • Намалување на опсегот на периферниот вид

Оптичкиот невритис е воспалителна болест која влијае на оптичките нервни влакна. Воспаление истовремено влијае на ткивото и обвивката на нервот. Типично, оваа болест напредува во позадината на невролошките болести, во која постои уништување на влакната одговорни за целосната спроводливост на нервните импулси.

Поради воспалителниот процес, механичките влакна се стегаат, поради што повеќе не ги добиваат потребните хранливи материи и умираат. На местото каде што влакната умреле, сврзното ткиво расте, а оптичкиот нерв постепено атрофира. Ако, на почетокот на првите симптоми на болеста, не се врши со целосен третман, визуелната функција постепено ќе се намалува, до целосна слепило.

Оптичкиот невритис е од два вида:

 • едноставен невритис. Во овој случај, воспалението влијае само на главата на оптичкиот нерв. Не се шири на околните ткива;
 • ретробулбарен невритис на оптичкиот нерв. Воспалението влијае на нервните влакна што се наоѓаат зад окото. Ретробулбарен оптички неврит почесто се дијагностицира.

Овој тип на невритис најчесто го погодува едното око прво, а по една недела воспалението се шири до втората. Постојат две варијанти на патолошкиот процес - акутен и хроничен. Со акутна варијанта, лицето го губи видот за максимум три дена, а хроничната визуелна функција полека се губи.

Етиологија

Постојат многу причини кои можат да предизвикаат прогресија на оптичкиот невритис. Вреди да се напомене дека оштетувањето на диск нервот е еден од знаците на присуство во телото на патологии на невролошки профил.

Причини:

 • воспалителни болести кои влијаат на мозокот;
 • присуство на отитис медиа , синузитис , ангина и други заболувања;
 • заразни болести со хроничен тек - маларија , сифилис , воспалено грло, грип , туберкулоза и други;
 • комплицирана бременост;
 • неинфективни болести - патологија на крв, дијабетес и така натаму;
 • прогресија на мултиплекс склероза ;
 • интоксикација на телото со наркотични супстанции, алкохол;
 • воспаление во обликот на окото;
 • повреди на очите со различна тежина (честа причина за развој на болеста);
 • присуството на неоплазми од бенигна и малигната природа во телото.

Симптоматологија

Локација на оптичкиот нерв

Клиниката се менува како што напредува невритисот на оптичкиот нерв. Во раната фаза на болеста е забележано само мало црвенило на нервниот диск, а неговите контури стануваат се помалку јасни. Крвните садови што го хранат се зголемуваат во големина. Ако воспалението не е елиминирано во оваа фаза, тогаш патолошкиот ексудат што ќе се инфилтрира на дискот ќе почне да издвојува. Како резултат на тоа, нејзините ткива ќе отече. Стаклестото тело станува облачно и хиперемијата на самиот диск е зголемена. Подоцна, појавата на плазморагија и хеморагија се појавуваат на неа и во перипапиларните поделби.

Симптомите може да се појават и остро и постепено (сето тоа зависи од текот на болеста). Вреди да се напомене дека првиот знак на оптичкиот невритис е намалување на визуелната острина. Подоцна се придружите на овие симптоми:

 • болка кога се прават движења на очното јаболко. Како што напредува патологијата, синдромот на болка може да се случи дури и во состојба на комплетен одмор;
 • намалена перцепција на боите;
 • главоболка;
 • лице има визија во самрак (карактеристичен симптом);
 • хипертермија;
 • опсегот на периферната визија е значително намален;
 • симптом како гадење не е секогаш забележан;
 • визуелната функција се намалува по туш, посета на сауна или бања, итн.
 • во центарот на полето на гледање се забележува слепа точка.

Дијагностички мерки

Ако се појави најмалку еден од овие симптоми, веднаш треба да ја посетите медицинската установа за дијагностицирање, потврдување или побивање на дијагнозата и утврдување на вистинската причина што предизвикала прогресија на болеста. Стандардниот дијагностички план го вклучува следново:

 • офталмолошки преглед;
 • реакцијата на учениците на светлина (ученикот во погоденото око практично не реагира на стимулот на светлината);
 • испитување на дискот во фундусот со офталмоскоп;
 • КТ на окото ;
 • електрофизиолошко испитување;
 • МНР на мозокот.

Понекогаш назначуваат консултации со тесни специјалисти за точно да ја потврдат дијагнозата и да ја утврдат вистинската причина за прогресијата на болеста.

Третман

Оптичкиот невритис вклучува хоспитализиран третман за лекарите да ја следат состојбата на пациентот. Главниот метод на лекување е лекувањето. Неговата главна цел е да се елиминира воспалителниот процес, како и да се потисне патогената активност на инфективните агенси. За третман на оптичкиот невритис, лекарите пропишуваат:

 • кортикостероиди;
 • антиинфламаторни лекови. Форми порака - капки, масти, таблети. Може да се даде инекција;
 • антибиотици. Како по правило, предност се дава на лекови со широк спектар;
 • лекови кои имаат позитивен ефект врз микроциркулацијата на крвта;
 • преднизон

Во тешки клинички ситуации, прибегне кон хируршки методи на лекување. Хирургот врши декомпресија на обвивката на оптичкиот нерв - ги открива своите школки, со што се намалува притисокот во нервот, предизвикан од инфламаторниот едем. Како по правило, во овој случај, симптомите на патологијата исчезнуваат многу брзо. Прогнозата е позитивна.

Третман на патологија со народни лекови е непрактичен, особено во акутната форма. Недостатокот на соодветен и навремен третман може да предизвика не само намалување на визуелната функција, туку и комплетно слепило. Затоа, сите народни лекови за третман на невритис кај дома треба да бидат исклучени.

Вреди да се напомене дека во случај на полноправно лекување на болеста, прогнозата е прилично оптимист. Вообичаено, видот постепено се обновува во тек на еден месец, но целосната наплата се јавува само по неколку месеци. По терапијата, пациентот треба периодично да го испитува вашиот лекар за да се отстрани ризикот од рецедив.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате оптички невритис и карактеристични симптоми на оваа болест, тогаш вашиот окулист може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ретробулбарен невритис (појавување симптоми: 8 од 13)

Retrobulbar невритис - болест на воспалителна природа, која се развива како резултат на оштетување на нервните влакна на окото. Се карактеризира со постепено намалување на визуелната функција. Исто така, лекарите сметаат дека оваа болест е една од првите манифестации на мултипла склероза. Ретробулбарниот невритис обично ги "напаѓа" луѓето од возрасната група од 25 до 35 години.

...
Глувческа треска (појавување симптоми: 5 од 13)

Инфекциите што ги пренесуваат глодари може да имаат многу катастрофални последици за луѓето ако се проголтани. Една од овие инфекции е треска на глувци, чии симптоми во почетната фаза се манифестираат како акутна форма на акутни респираторни инфекции. Во меѓувреме, и покрај тоа што се директно поврзани со оваа категорија, последиците од инфекцијата се изразуваат не само во треска, како што може да се разбере од името, но исто така и во оштетување на бубрезите, општа интоксикација и тромбохеморрагичен синдром. Опасноста од болеста лежи во фактот дека ако ги напаѓате бубрезите кога третманот не започне навремено, може да биде фатален.

...
Еммоидитис (појавување симптоми: 5 од 13)

Етмоид синузитис или акутен етмоидитис е болест која се карактеризира со воспаление на мукозниот епител, кој се наоѓа во клетките на етмоидната коска. Значењето на овој поим е непознато за многу малку луѓе (најчесто постои синузитис или синузитис на слухот), но самата патологија е многу честа. Поради оваа причина потребно е да се знае што е еммоидитис, симптоми и третман. Патологијата е доста опасна, бидејќи фокусот на воспаление се наоѓа во близина на мозокот и гранката на тригеминалниот нерв, кој е одговорен за инервација на лицето. Етмоидален синузитис се јавува кај возрасни и деца.

...
Ретинобластома (појавување симптоми: 5 од 13)

Ретинобластомот е малигна неоплазма на мрежницата. Овој тип на онкологија најчесто ги зафаќа децата, најчесто помлади од пет години. Случаи кога болеста била дијагностицирана кај адолесценти постари од петнаесет години, не е евидентирана. Тоа се случува со иста фреквенција кај бебињата на двата пола. Манифестацијата на ова нарушување кај возрасните не е фиксна.

...
Кластерна главоболка (појавување симптоми: 5 од 13)

Кластерот главоболка (зрак главоболка) е болен синдром кој се карактеризира со својата еднострана локација, а само кај 15% од пациентите болката се шири од едно до друго место. Обично најнепријатната болка е концентрирана во окото. Главоболските егзацербации често се спонтани: болката се зголемува со зголемување, нејзиниот врв трае околу 15 минути.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .