Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хориоретинитис: Симптоми и третман

Хориоретинитис - главните симптоми:

 • Дамки пред очите
 • Болка во очите
 • Молња пред очите
 • Намалена острина на видот во самрак
 • Визија дисторзија
 • Зголемена фотосензитивност
 • Оптималии на ретината

Хориоретинитис е воспалителна болест со акутен или хроничен тек кој влијае на задниот дел од хориоидот. Ретината исто така е вклучена во процесот. Циркулаторниот систем во задниот дел на окото е дизајниран така што садовите овде формираат широк кревет. Оваа анатомска карактеристика доведува до побавно циркулацијата на крвта во оваа област.

Поради оваа причина, сите инфективни агенси кои продираат во човечкото тело, често се задржуваат на задниот дел на окото. Воспалителниот процес прво влијае на капиларите кои ја хранат крвта во ретикуларната мембрана, а подоцна преминува во хориоидната жлезда.

Етиологија

Следните фактори може да предизвикаат прогресија на хориоретинитис:

 • пенетрација на инфективни агенси во око;
 • автоимуни патологии;
 • пенетрација на грип , херпес и ХИВ вируси во очното ткиво;
 • состојби на имунодефициенција;
 • повреди на очите со различна тежина;
 • алергиски реакции;
 • компликации на миопија;
 • продолжено изложување на зрачење.

Класификација

Класификација во зависност од областа во која локализацијата на воспалителниот процес е:

 • централен серозен хориоретинитис. Во овој случај, воспалението влијае на макуларната површина на окото;
 • екваториски. Воспалението е локализирано во близина на екваторот на окото;
 • перипапиларен. Процесот е локализиран во непосредна близина на оптичкиот нерв;
 • периферни. Воспалението се јавува по должината на зглобната линија.

Во зависност од бројот на воспалителни фокуси:

 • фокален хориоретинитис. Постои еден фокус на воспаление;
 • мултифокална дисеминирана. Воспалението се забележува веднаш во неколку делови на окото;
 • дифузни. Се формираат многу воспалителни фокуси, кои имаат тенденција да се спојат.

Во зависност од природата на патолошкиот процес:

 • остар
 • хроничен.

Симптоматологија

Хориоретинитис

Во почетните фази на прогресијата на хориоретинитис, забележана е нејасна визија, а по неколку дена во полето на гледање се појавува темна точка. Исто така, не е можно да се промени перцепцијата на бојата. Понатаму, клиничката слика е надополнета со следните симптоми:

 • "Лета" пред очите;
 • ноќно слепило. Овој симптом се карактеризира со намалување на визуелната острина во самракот;
 • фотосензитивноста е значително зголемена;
 • нарушување на видот. Во медицината, оваа состојба се нарекува метаморфпсија;
 • "Трепка" периодично се појавуваат пред очите;
 • ретинална облачност;
 • болка во очите.

Карактеристики на хориоретинитис

Токсиплазматичен хориоретинитис во повеќето клинички ситуации е конгенитален. Инфекцијата се јавува за време на развојот на фетусот. Инфективните агенси влијаат не само на околината, туку и ткивата на централниот нервен систем, виталните органи. Патолошки процес на повлажнување - периоди на егзацербација наизменично со периоди на ремисија. Оваа состојба е многу опасна, бидејќи без соодветен третман, може да се појави ретинално одвојување.

Туберкулозниот тип напредува само во позадина на примарна лезија на белите дробови. Во фундусот специфични туберкули форма. По третманот, лузни остануваат на површината.

Сифилитичниот хориоретинитис се јавува сосема специфичен. Во фундусот постои промена на патолошките области. Постојат места со фиброза , но има и области со пигментација.

Дијагностика

Во случај на појава на овие симптоми, треба да се обратите во медицинска установа за сеопфатна дијагноза. Стандардниот дизајн на анкетата ги опфаќа следните методи:

 • проценка на визуелната острина;
 • периметрија;
 • рефрактометрија;
 • биомикроскопија;
 • офталмоскопија користејќи специјален објектив од Голдман;
 • Ултразвук;
 • флуоресцеин ангиографија;
 • електроретинографија.

За да се идентификува причината за прогресија на хориоретинитис, можете да ги користите следните дијагностички методи:

Третман

Третманот на хориоретинитис го врши офталмолог. Најдобро е да се стави пациентот во болница за време на третманот, така што специјалистите ќе имаат можност постојано да ја следат неговата состојба. Планот за лекување вклучува:

 • употребата на антиинфламаторни лекови;
 • parabulbar и retrobulbar инјекции;
 • етиотропски третман. Нејзината главна цел е да се елиминира причината за патологијата. За ова пациентот е пропишан антивирусен, антибактериски лек;
 • детоксикација терапија;
 • имунотерапија;
 • десензибилна терапија;
 • физиотерапија третман.

Во тешки случаи, лекарите прибегнуваат кон ласерска коагулација на мрежницата. Овој модерен метод на третман овозможува локализација на воспалителниот процес.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хориоретинитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш оптикот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Миопија (појавување симптоми: 3 од 7)

Миопија е патолошка состојба која се карактеризира со оштетена рефракција на едното око и на двете. Во овој случај, главниот оптички фокус е локализиран помеѓу ретината и леќата на оптичкиот апарат. Поради таквите патолошки промени, болно лице почнува слабо да прави разлика меѓу предметите што се наоѓаат на одредено растојание од него.

...
Дистрофија на ретинал (појавување симптоми: 3 од 7)

Дистрофијата на мрежницата е опасна болест во која се нарушува ретиналната мембрана на окото. Без оглед на причината за оваа болест кај луѓето, со ненавремено и неквалификуван третман, исходот од дистрофија е една - атрофија или целосна смрт на ткивата кои ја сочинуваат мрежницата. Поради ова, пациентот ќе добие неповратно оштетување на видот, вклучувајќи и слепило. Вреди да се напомене дека времето на губење на видот е директно зависно од видот на болеста. Дистрофијата на мрежницата продолжува прилично бавно, но како што напредува, состојбата на пациентот се влошува.

...
Склеритис (појавување симптоми: 3 од 7)

Склеритис е тешка болест на визуелниот апарат, во кој воспалителниот процес влијае на протеинскиот школка на окото (склера). Болеста може да се изрази како мали црвеникави нодули и да ја окупира целата склера. Речиси секогаш е зафатено само едно око, но во зависност од видот, може да се прошири на две одеднаш, или да се појавува наизменично во двете очи. Таа се јавува кај жени неколку пати почесто отколку кај мажите. Во детството, ретко се јавува, најчесто поради друг воспалителен процес во телото. Комплицирано од фактот дека е многу болно и може да доведе до влошување на видот.

...
Кератоконус (појавување симптоми: 3 од 7)

Кератоконус - од гледна точка на офталмологијата се смета за исклучително ретка болест која ја зафаќа рожницата. Болеста се јавува во иста мера кај двата пола, но децата и адолесцентите ја сочинуваат главната група за ризик. Факторите кои предизвикуваат формирање на патологија се моментално непозната, но лекарите изнесоа неколку теории во врска со неговото потекло.

...
Клеточна уништување (појавување на симптоми: 2 од 7)

Уништувањето на стаклестото тело на окото е опасна болест во која е нарушена физиолошката структура на стаклестото тело, под влијание на егзогените и ендогените фактори. Како резултат на тоа, неговите фибрили се згуснуваат или се тенки. Во особено тешки клинички ситуации, стаклестото тело може да се намали.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .