Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Оштетување на мрежницата: симптоми и третман

Отстранување на мрежницата - главните симптоми:

 • Координација на движењето
 • Заматен вид
 • Црни точки пред очите
 • Превез пред очите
 • Молња пред очите
 • Заматен заоблени во очите
 • Искри пред очите

Оштетувањето на мрежницата е сериозно нарушување кое започнува да напредува поради прекин на врската помеѓу хориоид и самата ретина. Во такви патолошки области, прекумерниот ексудат почнува постепено да се акумулира. Колку е поголема јазот што е формиран, толку е нарушена визуелната функција, бидејќи клетките чувствителни на светлина не го добиваат потребното количество хранливи материи од крвните садови. Во отсуство на навремено лекување, патологијата може дури да доведе до целосно слепило. Вреди да се напомене дека болеста се јавува кај возрасните почесто отколку кај децата.

Етиологија

Причините за оваа болест може да бидат различни. Само квалификуван офталмолог може да дијагностицира "примарен извор" на патологија преку сеопфатна дијагноза. Вреди да се напомене дека една од најчестите причини за прогресија на ретиналниот аспект е повреда на очите.

Одвојувањето на мрежницата може да се случи поради претходно пренесените патологии:

 • тумори;
 • дијабетична ретинопатија;
 • вирусни инфекции;
 • васкуларни заболувања;
 • оштетување на централниот дел од окото (честа причина што доведува до одвојување на мрежницата);
 • воспаление на хориоидот на очното јаболко.

Фактори на ризик:

 • генетска предиспозиција;
 • појава на визуелни дефекти со промени во фундусот;
 • PWHT;
 • конгенитални абнормалности;
 • професионална дејност. Одвојувањето на мрежницата може да се појави поради систематско изложување на окото на високи температури.

Класификација

Во медицината, се користи класификацијата на оваа болест, која вклучува неколку критериуми:

 • причини за појава;
 • степен на мобилност;
 • преваленција на лезии.

Преваленцата на лезиите:

 • локален Во овој случај, ќе се случи одвојување на чатки дел од мрежницата;
 • чести Погодени половина од вкупниот;
 • субтотал. Оддел ¾ област;
 • вкупно. Во овој случај, постои целосен одред. Враќање на видот не е реално.
Одвојување на мрежницата

Според степенот на мобилност:

 • подвижен. Се вели за неговиот развој, ако по 2 дена од строгиот одмор во креветот, мрежницата е сосема сосема спротивна на другите слоеви. Но, тоа не значи дека таквата патолошка состојба не е предмет на целосен третман;
 • крути Ретината не е во непосредна близина на други мембрани, дури и во случај на подолг одмор во кревет.

Во зависност од причините за прогресија:

 • регматогено. Исто така се нарекува примарна. За развојот зборуваат во случај на ретинална дистрофија во однос на позадината на васкуларната инсуфициенција. Како резултат на тоа, постепено станува потенок, бидејќи нема хранливи материи, и на крајот едноставно се крши. Прекинувањето предизвикува стекнувањето на екскрецијата да стигне под мрежницата и го нарушува неговото функционирање;
 • ексудативни или секундарни. Патологијата започнува да се развива поради претходно пренесените патологии на визуелниот апарат, како што се неоплазмите на бенигна и малигна мрежница, интраокуларни инфекции и така натаму. Патологијата е придружена со акумулација на прекумерен ексудат во очите;
 • трауматски. Главната причина - повреда на окото. Вреди да се напомене дека патологијата може да се развие и веднаш по повредата и некое време после тоа;
 • влечење. Се појавува најмалку од сите, но е тешко да се лекува. Се развива во случај на силна тензија на мрежницата на дел од стаклестото тело.

Симптоматологија

Првите знаци кои укажуваат на одвојување на мрежницата се следниве:

 • појавата на пловечки "црни муви";
 • превезта се појавува периодично пред очите (најзагрижувачки знак);
 • фото ефекти - молња и искри.

Симптомите на одвојувањето на мрежницата можат да варираат во зависност од тоа која фаза на болеста се развила кај пациентот. Севкупно, постојат три фази на прогресијата на патолошкиот процес:

 • почетна. Првиот знак е фотопис. Појавата на молња и искри во очите се забележува доста често, па пациентот лесно може да ги идентификува. Важно е, доколку е можно, веднаш да се консултирате со лекар за дијагноза и третман. Патологијата во оваа фаза најлесно се третира. Подоцна, на фотопсијата се спојува намалување на перцепцијата на јасноста на предметите, нарушена координација на движењата;
 • лебдат фаза. Неговото име целосно одговара на симптомите кои ја надополнуваат клиничката слика. При перцепција на сликата, пациентот забележува дека на неговата позадина се појавуваат разни лебдечки предмети - муви, теми и точки. Но, треба да се забележи дека овие знаци не се симптом кој укажува само на прогресија на ретиналниот детачмент. Ова може да се забележи со уништување на стаклестото тело;
 • завршна фаза. Појавата на заматеност е забележана. Во медицината, овој феномен има посебен поим - Вајс прстен. Како по правило, има кружен облик. Сите други симптоми споменати погоре исто така се појавуваат. Оваа состојба е многу опасна, бидејќи одвојувањето на ретината може да се појави во позадината на одвојувањето на мрежницата. Единствениот вистински третман е хируршка интервенција. Ако ова не е направено, тогаш целосно може да се изгуби од вид, без можност за негово обновување во иднина.
Симптоми на одвојување на мрежницата

Дијагностика

Важно е на првите знаци да се консултирате со лекар за дијагноза на патологија. Стандардниот дијагностички план вклучува офталмолошки преглед, лабораториски техники и специфични методи.

Офталмолошки преглед:

 • визиметрија;
 • проценка на визуелните полиња;
 • мерење на интраокуларен притисок;
 • проценка на состојбата на предниот сегмент на окото;
 • проценка на фундусот со проширен ученик.

Лабораториски техники:

Специфични методи:

 • Ултразвук на окото;
 • електрофизиолошки методи на истражување.

Третман

Во случај на дијагностицирање на одвојувањето на мрежницата, се прикажува само хируршко лекување. Други техники не се ефикасни. Колку порано се извршува операцијата, толку се поголеми шансите за одржување на функционалноста на мрежницата.

Главната цел на хируршки третман е да се врати придржувањето на мрежницата на другите ткива и да се обезбеди нејзино целосно снабдување со крв. Во зависност од пристапните патеки, постојат:

 • екстраслерални интервенции. Се користат две техники: балон или полнење склера. Во првиот олицетворение, лекарот врши поднесување до склерата во областа на прекин на ретиналот со катетер со мал балон. Уредот се отстранува само кога се формираат мрежни адхезии со соседните ткива. Во втората варијанта, областа на вдлабнување на склерата се создава со запечатување со силиконски сунѓери. Овој метод на третман најчесто се користи;
 • ендовитреални интервенции. Во овој случај, операцијата се изведува директно од внатрешноста на окото. Тие прибегнуваат кон овој метод на лекување само во екстремни случаи - крварење во ткивата на очите, паузи во ретината на гигантски големини.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате отстранување на мрежницата и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, оптикот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Иридоциклитис (појавување на симптоми: 2 од 7)

Иридоциклитис се нарекува воспалителен процес во предниот дел на очното јаболко. Во неговото јадро, оваа болест е вид на болест како што е предниот увеитис. Обично тие се болни луѓе на возраст од 25 до 45 години. Оваа болест се карактеризира со релапс и се развива во предниот дел на хориоидот, вклучувајќи ја ирисот, воспалението кое се нарекува иритис.

...
Каротидна стеноза (појавување на симптоми: 2 од 7)

Каротидна стеноза е патолошка состојба која се развива поради стеснување на луменот на дадена артерија. Овие садови се наоѓаат на десната и левата страна на вратот. Преку овие садови, крвта тече во мозокот. Каротидна стеноза е главен фактор на ризик за мозочен удар.

...
Дијабетична ретинопатија (појавување на симптоми: 2 од 7)

Дијабетичната ретинопатија е заболување кое се карактеризира со лезија на ретиналните крвни садови и нарушување на визуелната перцепција на рожницата. Патологијата се развива на позадината на инсулин-зависен и не-инсулин-зависен дијабетес мелитус. Поради својата прогресија, визуелната функција е значително намалена, до целосно губење на видот (без недостаток на навремена терапија).

...
Хемофталмус (појавување симптоми: 2 од 7)

Хемофталм - патолошка состојба која се карактеризира со хеморагија во стаклестото тело на окото. Може да се јави кај пациенти од различни возрасни групи. Нема ограничувања во врска со сексот. Вреди да се напомене дека хемофталмусот обично е симптом на некои други заболувања, особено оние кои влијаат на крвните садови.

...
Увеитис (појавување симптоми: 2 од 7)

Увеитисот на окото е медицински термин кој се користи за означување на прогресијата на воспалителниот процес во различни делови на хориоидот (хориоид, цилијарно тело, ирис). Медицинската статистика е таква што во 25% од клиничките случаи тоа е болест што предизвикува намалување на визуелната функција или дури и слепило. Во просек, увеитисот се дијагностицира кај едно лице од 3000 (податоци за 12 месеци). Треба да се напомене дека патологијата се среќава неколку пати почесто кај претставниците на силната половина на човештвото отколку кај жените.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .