Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дијабетична ретинопатија: Симптоми и третман

Дијабетична ретинопатија - главните симптоми:

 • Намалена визија
 • Хеморагија на очите
 • Заматен вид
 • Појавата на темни дамки во полето на гледање
 • Превез пред очите
 • Тешкотии во читањето на мал текст

Дијабетичната ретинопатија е заболување кое се карактеризира со лезија на ретиналните крвни садови и нарушување на визуелната перцепција на рожницата. Патологијата се развива на позадината на инсулин-зависен и не-инсулин-зависен дијабетес мелитус. Поради својата прогресија, визуелната функција е значително намалена, до целосно губење на видот (без недостаток на навремена терапија).

За да се спаси видот во присуство на дијабетична ретинопатија, се користат инвазивни интервенции. На катеризација на мрежницата со помош на ласер, како и целосно отстранување на стаклестото тело (користејќи ја оваа техника во тешки ситуации) има висока ефикасност.

Етиологија

Главната причина за прогресија на дијабетичната ретинопатија е присуството на долготраен дијабетес . Медицинската статистика е таква што патологијата е дијагностицирана кај 15 лица од 100 во присуство на дијабетес мелитус, што се јавува две години. Ако траењето на болеста е 15 години, тогаш ретинопатијата се дијагностицира кај 50% од пациентите.

Фактори кои го зголемуваат ризикот од дијабетична ретинопатија:

Фактори кои "почнуваат" за прогресија на болеста:

 • адолесценција;
 • пушењето;
 • бременост (само ако лекувањето на дијабетес мелитус е иницирано во текот на периодот на носење на детето);
 • генетска предиспозиција.

Механизмот на прогресијата на болеста

Дијабетична ретинопатија

Дијабетичната ретинопатија почнува постепено да се развива поради зголемената концентрација на шеќер во садовите на мрежницата. Како резултат на тоа, васкуларниот ѕид е оштетен. Најчесто, "напад" изложени садови од мал калибар, обезбедување на моќ на мрежницата. Хипергликемијата води до фактот дека:

 • оштетување на ѕидовите на крвните садови постои повреда на микроциркулацијата;
 • одреден износ на крв што доаѓа од оштетените садови се инфилтрира во околните ткива;
 • поради фактот што мрежницата веќе не е целосно нахранета, се формираат нови крвни садови, кои, исто така, колапс (пролиферативна дијабетична ретинопатија);
 • преклопени крвни садови ртеат сврзно ткиво.

Фази

Непролиферативен. Оваа фаза е почетна во прогресијата на дијабетичната ретинопатија. Во непролиферативната фаза во мрежницата, малите калибарните крвни садови (локални) почнуваат да се шират. Овој процес во медицината се нарекува микроанеуризми. Како резултат на тоа, се случуваат хеморагии во околните ткива. Исто така, плазмата е импрегнирана и мрежницата. Како резултат на тоа, во текот на повеќе поголем калибар садови, тоа отекува.

Во непролиферативната фаза, третманот е поедноставен. Ако го започнете навреме, тогаш постои поголема веројатност за целосно зачувување на визуелната функција. Третманот на непролиферативната фаза го пропишува само квалификуван офталмолог, заедно со ендокринолог.

Препролиферативна фаза (прогресивна). Во случај на развој, постои лезија на вените кои носат крв од мрежницата. Тие се појавуваат ограничени области на патолошка експанзија, јамки и удвојување. Во препролиферативната фаза, крварењето во ткивата се зголемува се повеќе и повеќе.

Пролиферативна дијабетична ретинопатија. Нејзината карактеристична манифестација е порастот на нови крвни садови во различни делови на мрежницата. Тие можат да бидат локализирани во областа на визуелното место. Многу области на стаклестото тело се заситени со плазма, што ги остава оштетените крвни садови. Поради фактот што новоформираните крвни садови имаат кревки ѕидови, микроаневризмите повторно се појавуваат во нив, предизвикувајќи нови крварења, што може да предизвика појава на елиминација на мрежницата. Пролиферативната дијабетична ретинопатија често предизвикува губење на видот.

Фази на дијабетична ретинопатија

Симптоматологија

Најголемата опасност од дијабетична ретинопатија - долго време може да продолжи без еден симптом. Во првата фаза на дијабетичната ретинопатија, намалувањето на визуелната функција е толку незначително што пациентот воопшто не го забележува. Како што напредува патологијата, следниве симптоми се придружуваат:

 • постепено намалување на визуелната функција;
 • предмети кои се наоѓаат во непосредна близина на лице почнуваат да изгледаат нејасни за него (карактеристичен симптом);
 • има тешкотии во читањето на мал текст.

Пролиферативната фаза е надополнета со следните симптоми:

 • Намалување на визуелната функција напредува;
 • пред очите се појавуваат темни дамки или превез. Овој симптом укажува на присуство на интраокуларна хеморагија. Но, вреди да се напомене дека тие можат да исчезнат сами по себе.

Доколку, во случај на појава на такви симптоми, сеопфатна дијагноза и третман не се изврши, тогаш може да има целосно губење на видот без можност за обновување во иднина. Опасноста исто така лежи во фактот дека симптомите на оваа патологија се многу ретки и може да укажуваат на прогресија на било која друга окуларна патологија. Затоа, луѓето кои претходно биле дијагностицирани со дијабетес треба редовно да се испитаат не само од ендокринолог, туку и од офталмолог.

Дијагностика

Најинформирачки методи за дијагностицирање на болеста се:

 • офталмоскопија;
 • флуоресцеин ангиографија;
 • инспекција во ламбата.

Испитувањето во пресечената светилка со специјална леќа му овозможува на лекарот точно да ја дијагностицира присутноста на патологијата дури и во рана фаза на развој (откривање на ретинален едем).

Со помош на офталмоскопија е можно да се открие присуство на микроанеуризми во почетната фаза на патологија. Во втората фаза за време на студијата, лекарот во фундусот гледа мали, белузни лезии, ленти, деформација на фундусните вени и веќе формирани лезии на огнот. Во пролиферативната фаза на офталмоскопијата, можете да ги видите новоформираните крвни садови, за да ја разјасните нивната локализација.

Дополнителни методи за испитување:

 • визиметрија;
 • периметрија;
 • интоокуларна тонометрија на притисок;
 • електрокулографија;
 • Ултразвук на окото;
 • електроретинографија;
 • gonioscopy;
 • диафаноскопија.
Хемофталмус

Компликации

Ако комплетен третман на дијабетична ретинопатија не бил извршен, тогаш лицето развива такви опасни компликации:

 • глауком ;
 • хемофталмус;
 • одвојување на мрежницата.

Третман

Третманот на дијабетична ретинопатија директно зависи од тоа која фаза на патологија била дијагностицирана кај некоја личност.

 • во фаза 1, терапијата обично не е пропишана. Лекарот го пропишува пациентот да продолжи да зема анти-хипогликемични агенси, како и редовно да побара испитување на офталмолог за да спречи понатамошно прогресија на патологијата;
 • втората фаза е поопасна. Состојбата на пациентот мора постојано да се следи, бидејќи оваа фаза брзо може да помине во фазата на пролиферација. Лекарот мора постојано да ја следи концентрацијата на гликоза во крвта. Во терапија се вклучени лекови кои помагаат во елиминирање на метаболичките нарушувања. Исто така е прикажано воведување на специјални агенти директно во стаклестото тело.
 • во фазата на пролиферација, единствениот правилен метод на третман е употребата на ласер од аргон.

Методи на елиминирање на болеста:

 • диета терапија. Во исхраната на пациентот се ограничуваат едноставни јаглени хидрати, животински масти. Во исто време, тоа мора да вклучува овес, зеленчук, овошје;
 • ендокринолог развива специфичен индивидуализиран режим на третман за хипогликемични агенси;
 • витаминска терапија;
 • за да се намали ретиналниот едем, глукокортикоидните хормони се инјектираат директно во стаклестото тело;
 • ласерска коагулација;
 • ладна изложеност - криоретинопекси;
 • делумна екстракција на стаклестото тело;
 • отстранување на стаклестото тело.

Превенција

Спречувањето на прогресијата на оваа опасна состојба е најсоодветната корекција на дијабетес мелитус, која е веќе присутна кај луѓето. Исто така е важно да се преземат сите неопходни мерки за отстранување на флуктуации на нивото на шеќер во крвотокот (исправка на исхраната). Само во случај на усогласеност со овие состојби, можно е "да се забави" прогресијата на болеста, како и да се намали ризикот од компликации (глауком, хемофталмија).

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Дијабетична ретинопатија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: оптометрист , ендокринолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Макуларна дистрофија (појавување симптоми: 3 од 6)

Ретинална макуларна дистрофија е болка во која постои лезија во централниот дел на ретината (макула) и значително намалување на визуелната функција воопшто. Пациентите прво имаат намалување на дијаметарот на крвните садови преку кои ретината е директно придвижувана. Како резултат на тоа, ткивата на визуелниот апарат повеќе не ги добиваат потребните хранливи материи и кислород.

...
Хихемија (појавување симптоми: 3 од 6)

Хифема - формирање на згрутчување на крвта во окото како резултат на повреда или медицинска манипулација. Оваа состојба доведува до зголемување на интраокуларниот притисок и оштетената светлина до мрежницата. За дијагноза со користење на лабораториски и инструментални методи на испитување, резултатите од кои лекарот ќе ја одреди најефикасната стратегија за лекување.

...
Синдром на суво око (симптоми на појавување: 2 од 6)

Синдромот на суво око е патолошки процес кој се карактеризира со сушење на површината на рожницата. Со долготрајно кршење на стабилноста на филмот солза почнува да се јавува како компликација како конјунктивитис. Синдромот на суво око е дијагностициран кај 9-18% од популацијата. Најчесто, болеста влијае врз луѓето по 30 години. Третманот на болеста обично е насочен кон елиминирање на воспалителниот процес, кој предизвикува овој патолошки процес.

...
Иридоциклитис (појавување на симптоми: 2 од 6)

Иридоциклитис се нарекува воспалителен процес во предниот дел на очното јаболко. Во неговото јадро, оваа болест е вид на болест како што е предниот увеитис. Обично тие се болни луѓе на возраст од 25 до 45 години. Оваа болест се карактеризира со релапс и се развива во предниот дел на хориоидот, вклучувајќи ја ирисот, воспалението кое се нарекува иритис.

...
Енцефаломиелитис (појавување симптоми: 2 од 6)

Енцефаломиелитис е опасна болест која ги комбинира истовременото оштетување на 'рбетниот мозок и мозокот. Оваа патологија е многу опасна, бидејќи може да доведе до смрт на пациентот. Во акутниот дисеминиран енцефаломиелитис, забележана е појава на лезии, кои се формираат во различни делови на двете 'рбетниот мозок и мозокот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .