Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Миопија: Симптоми и третман

Миопија - главни симптоми:

Миопија е патолошка состојба, со прогресија на која болниот почнува слабо да ги разликува предметите лоцирани далеку од него. Тој едвај може да ги прочита знаците, да види бројка на автомобили, дури и да не го запознава својот пријател со растојание од неколку метри. Медицинската статистика е таква што миопијата е најчеста нарушување на визуелната функција која се јавува кај возрасни и деца (детската миопија не е невообичаена). Оваа болест може да напредува и да има различни степени на сериозност.

Со миопија, одредена слика, прекршена, не паѓа на мрежницата на окото, но е локализирана веднаш до неа. Поради оваа причина, сите предмети кои се наоѓаат во далечината се чини дека се нејасни и неопределени на лицето.

Вреди да се напомене дека во последно време, офталмолозите почнаа да "звучат на алармот", бидејќи бројот на случаи на инциденца на миопија се зголемува секоја година. Особено честа е миопијата кај децата на училишна возраст. Прогресијата на патологијата придонесува кон постојаната напнатост при учењето, играјќи на компјутер, гледајќи телевизија и така натаму.

Многу луѓе, откако ја слушнаа дијагнозата "миопија", веднаш го прашуваат докторот - може ли миопијата да се излечи? Сега се развиени многу техники кои ви овозможуваат да го вратите видот. Дури има и техники кои овозможуваат да ја исправи визуелната функција дома. Најчестиот начин да се зголеми визуелната острина е да се користат очила. Нивните офталмолози ги нарекуваат негативни или дисеминирачки (обележани со минус). Очила со плус се користат за корекција на видот за хиперопија .

Точки со минус имаат леќи кои ви овозможуваат да го прилагодите растојанието помеѓу мрежницата и фокусот. За да се утврди бројот на минуси (моќ во диоптрите) може да се офталмолог по дијагнозата. Контактните леќи, исто така, овозможуваат да се коригира видот (плус со далекоспитност, минус со миопија).

Причини

Причините за прогресијата на миопија кај деца и возрасни се доста неколку. Но најчесто едно лице престанува да гледа објекти кои се наоѓаат далеку од такви причини:

 • генетска предиспозиција. Најчеста причина за прогресија на болеста. Ако патологијата е дијагностицирана кај еден од родителите, тогаш детето ќе го има со шанса од 50%;
 • недостаток на минерали, витамини и хранливи материи во човечкото тело;
 • систематска напнатост на визуелниот апарат поради постојана и континуирана работа на компјутерот, работа со фини детали и така натаму. Ова, исто така, вклучува такви причини - отсуство на прекини за време на работниот процес, несоодветно осветлување и така натаму;
 • недостаток на соодветен третман кај првите знаци на миопија (не носат очила со минус, контактни леќи, неуспех на специјална гимнастика итн.);
 • Постои група на причини кои клиничарите ги нарекуваат вродени. Таа ја вклучува слабоста на мускулните структури кои се одговорни за промена на закривеноста на леќата, патологијата на органите на визуелниот апарат и така натаму;
 • редовно зголемување на интраокуларниот притисок. Почесто, оваа причина води кон прогресија на патологијата кај постарите лица;
 • други причини. Тие вклучуваат хормонски нарушувања, претходно претрпеле болести од заразна природа, историја на трауматска повреда на мозокот и така натаму.
Визија со миопија

Степени

1 степен - растојанието на отстранување на фокусот од мрежницата не надминува 3 диоптри. Човекот воопшто не чувствува непријатност. Тој лесно може да го прочита текстот или да ги испита предметите што се наоѓаат во близина на него. Но, кога ги гледате предметите, тој забележува дека тие се малку нејасни. Исправка на повредите вклучува употреба на очила означени "минус" контактни леќи;

2 степен - растојанието варира од 3 до 6 диоптри. Кај умерениот степен на миопија, карактеристично е проширувањето на садовите во внатрешноста на окото. Во исто време нивната дебелина се намалува. Како последица на тоа, дистрофичните процеси во мрежницата почнуваат да напредуваат;

3 степени - отстранување на фокусот од ретината надминува 6 диоптри. Ова е највисокиот степен на миопија. Дистрофичните промени во окото се најизразени. Визијата е намалена до таа мера што лицето може да гледа само предмети лоцирани на ниво на испружена рака.

Треба да се забележи дека колку е повисок степен на миопија, толку посилно е окото да се протега, а садовите што ја хранат се протегаат. Ова предизвикува прогресија на опасни компликации. Во последната фаза на патологијата за враќање на видот е тешко.

Видови

 • вродени Оваа форма е исклучително ретка, па затоа е тешко да се дијагностицира. Ова нарушување на видот е поврзано со абнормален развој на окото во пренаталниот период;
 • прогресивна миопија. Постојано се зголемува додека се јавува патолошко истегнување на задниот дел од окото;
 • неточно. Исто така се нарекува спазматичен. Развиен поради хипертоничноста на цилијарниот мускул. Ако ја нормализирате состојбата на овој мускул, тогаш сите симптоми на патологијата ќе исчезнат. Ова може да се направи дома со преземање на специјални лекови пропишани од лекар;
 • рефрактивен. Патологијата е директно поврзана со рефрактивната моќ на оптичкиот уред на окото;
 • училиште (во некои извори се нарекува расадник). Децата поминуваат многу време на компјутер, книги. Поради ова, нивното сместување постепено се намалува. Процесот е реверзибилен и може да се коригира дома;
 • професионален. По потекло, тоа е слично на училиштето, се развива само во форма на карактеристики на професионалната дејност поврзана со преголема застапеност на визуелниот апарат. Прогресијата на патологијата на фаза 1 може да се постави дури и дома;
 • ноќ. Напредок со недостаток на светлина;
 • тешка миопија. Таквата дијагноза е направена кај пациентот ако степенот на патологија е повеќе од 6,25 диоптри;
 • комплицирано Нејзиниот развој е поврзан со повреди на очите. Анатомските промени од овој тип може да доведат до губење на видот. Ќе биде невозможно подоцна да се врати;
 • миопија и хиперопија истовремено. Во овој случај, еден вид патологија се развива во едно око, а спротивно на тоа во другиот. Во овој случај, за корекција на прекршоците прибегнуваат кон употреба на очила со различни леќи (плус и минус).
Како што луѓето го гледаат светот со миопија

Симптоматологија

Првиот симптом кој укажува на прогресија на болеста е главоболка. Главата на лицето почнува да боли поради постојан напрегање на очите. Исто така, луѓето со таква болест се жалат на замор на очите, бидејќи тие треба да ги затегнат нивните визуелни мускули за да видат нешто.

Симптом кој е карактеристичен за оваа конкретна патологија е тоа што едно лице не може да гледа објекти кои се наоѓаат далеку. Во исто време, кога гледа во близина предмети или читање, тој нема никакви тешкотии. Ако не се започне навремено и правилно лекување, визуелната острина ќе продолжи да опаѓа. Во случај на умерена или тешка патологија, тешко е да се врати видот.

Третман

Третманот на миопија треба да почне да се спроведува веднаш штом лицето ги покажало првите симптоми кои укажуваат на патологија. Офталмологот се занимава со реставрација на видот. Само тој може да го избере најдобриот метод на лекување. Вреди да се напомене дека можеби дури и третман дома.

Методи на третман:

 • носи очила;
 • контактни леќи;
 • кератопластика;
 • ласерска корекција;
 • lensectomy;
 • радијална кератотомија.

Контактни леќи и очила се најчести методи на лекување. Но, неодамна, лекарите се повеќе се прибегнуваат кон ласерски третман. Таа дава можност целосно да ја обнови визуелната функција.

Превенција

Миопија кај деца и возрасни е многу полесно да се спречи отколку да се лекува подоцна. Се препорачува да се спречи миопија дома од детството:

 • растојанието помеѓу очите и мониторот, книгата, таблетот итн .;
 • очите треба да им се даде редовен одмор;
 • правилна исхрана;
 • правилно држење;
 • прием на специјални витамински комплекси (метод за превенција и третман на миопија, кој се покажа како многу ефикасен);
 • нормализација на осветлувањето;
 • Не читајте при транспорт или лежејќи на ваша страна.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате блискост и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш оптометристот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Астигматизам (појавување симптоми: 3 од 4)

Астигматизмот е прекршување на рефракцијата поврзана со неправилноста на обликот на рожницата или леќата на окото. Астигматизмот, чиишто симптоми лежат во закривената визија на линии и предмети, е најчестата причина за слабиот вид и може да биде кратковидо, долгоочекувана или дури и комбинирана. Во вториот случај, хиперпија е забележана долж една оска на перцепција, и миопија долж другиот.

...
Хиперопија (појавување симптоми: 3 од 4)

Долготрајноста (или хиперметропијата) подразбира офталмолошка болест во која визуелната острина е оштетена при испитување на предметите во непосредна близина. Долготрајноста, чиишто симптоми во висок степен на нејзина манифестација се состојат од нарушување на предметите не само на растојание од 20-30 сантиметри, туку и во визијата на растојание поголемо од 10 метри, се дијагностицира во просек за секој втор жител на Земјата на возраст од 30 години .

...
Катаракта (појавување симптоми: 2 од 4)

Катаракта е една од најчестите очни болести што се јавуваат денес кај постарите лица. Природната леќа на нашето око е леќата, која поминува светлосни зраци преку себе и ги рефлектира. Се наоѓа во окото, помеѓу стаклестото тело и ирисот. Кога станува збор за таква дијагноза како катаракта, чии симптоми се јавуваат поради делумна или целосна опацификација на леќата, таа ја губи сопствената транспарентност, по што окото гледа само на мал дел од светлосните зраци.

...
Миелома (појавување симптоми: 2 од 4)

Миелом (мултипен миелом) е болест која се јавува во крвниот систем и спаѓа во групата на парапротеинемични леукемии. Миелом, чии симптоми се јавуваат како резултат на појава на тумор во Б-лимфоцитите, се забележува кај најчестите случаи кај постарите лица, и само во ретки случаи може да се појави пред возраст од четириесет години.

...
Хидроцефалус (појавување симптоми: 2 од 4)

Хидроцефалусот, кој исто така често се дефинира како капка од мозокот, е болест кај која се зголемува волуменот на коморите во мозокот, а честопати и во многу големи димензии. Хидроцефалусот, симптоми кои се појавуваат поради прекумерното производство на ЦСФ (цереброспинална течност помеѓу комуникациските комори на мозокот) и нејзината акумулација во областа на мозочните шуплини, главно се јавува кај новороденчиња, но ја има оваа болест и место во инциденцата на други возрасни категории.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .