Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дакријоцитис: Симптоми и третман

Дакријоцитис - главните симптоми:

Дакријоцитис е опасно воспаление или пурулентна инфламаторна болест која влијае на лакрималната кеса и назолакрималниот канал. Обично, оваа патологија се развива поради конгенитално или стекнато стеснување (понекогаш целосно преклопување) на екскреторниот лакримален канал.

Патологијата може да влијае и на возрасните и на новородените. Дакријоцитисот кај возрасните се јавува во поблага форма. Најчесто болеста се дијагностицира во фер половина на човештвото. Ова се должи на анатомските карактеристики на лакрималниот апарат. Факт е дека кај жените, назолакрималните канали се потесни.

Дакријоцитисот кај новороденчињата, како и кај децата во првите години од животот, почнува да напредува поради вродената структура на назолакрименскиот канал. Внатре во каналот може да се наоѓа мембрана, која не е целосно ресорбирана. Поради тоа, постои повреда на одливот на солза течност. Течноста постепено се акумулира и станува инфицирана со патогени микроорганизми.

Причини

Причините за дакријоцитис кај новороденчињата и кај возрасните се малку поинакви. Причините за прогресија на патологијата кај децата се:

 • атрезија на лакрималниот канал. Ова е патолошка состојба во која се случува нејзината целосна фузија;
 • вродено стеснување на луменот на назолакрименскиот канал;
 • присуство на желатинозен приклучок или мембрана која не се раствори целосно за време на феталниот развој.

Причини за дакријоцитис кај возрасни:

 • канал повреда поради скршен нос;
 • едем на ткивата лоциран во близина на назолакрименскиот канал, кој се развил како резултат на синузитис или поради присуство на полипи во носот;
 • вирусни или гнојни инфекции кои влијаат врз визуелниот апарат;
 • контакт со очите со странски објекти;
 • траума на очните капаци и подрачје во кое се наоѓа назолакрименскиот канал.

Фактори кои придонесуваат за развој на болеста:

 • ненадејни промени во температурата;
 • дијабетес и други патологии кои се поврзани со метаболички нарушувања;
 • намален општ и локален имунитет;
 • алергиска реакција, особено ако се јавува со ринитис и конјуктивитис ;
 • професионални опасности.

Видови

Дакријоцитис

Од природата на протокот емитуваат:

 • акутен дакријоцитис, поради кој може да се развие целулитис или апсцеси;
 • хроничен дакријоцитис.

Класификација во зависност од причините што предизвикале прогресија на акутен или хроничен дакријоцитис:

 • трауматски;
 • вирусни;
 • кламидија;
 • паразитски;
 • алергичен (се развива многу ретко).

Клиничарите, исто така, одделно го разликуваат дакријоцитисот на новороденчињата (конгенитален дакријоцитис).

Симптоматологија

Природата на симптомите и нивната тежина зависи директно од формата на болеста што се развива кај пациентот. Како по правило, првите знаци на дакријоцитис се појавуваат наредниот ден откако инфекцијата продира во назолакрименскиот канал. Симптомите се зголемуваат додека патологијата напредува.

Симптоми на акутен дакријоцитис:

 • треска;
 • во регионот на лакрималната ќеска се формира болен тумор (карактеристичен симптом на патологија);
 • на очните капаци отекува и поради тоа очите пресече;
 • во регионот на назолакрименскиот канал, се забележува хиперемија
 • болка во регионот на орбитата;
 • симптоми на интоксикација.

Во првите денови од развојот на болеста, формираниот тумор има густа конзистентност, но потоа постепено се омекнува. Хиперемијата се намалува. Се формира апсцес, кој може спонтано да се отвори, а гноен ексудат ќе го остави. Откако ќе се исцеди гнојот, воспалението се намалува. Во некои клинички ситуации, фистулата може да се формира на местото на лезијата, преку која гноен ексудат ќе тече од канал и лакримална кесичка.

Симптоми на хроничен дакријоцитис:

 • постојан и тежок кинење;
 • тумор се појавува во областа на лакрималната кесичка. Ако притиснете малку на него, тогаш ќе има испуст на гној или мукозен ексудат во регионот на лакрималните пункции;
 • очните капаци од внатрешниот агол на окото се отечени и хиперемични;
 • ако не го третирате дакријоцитисот, тогаш постепено празнината на лакрималната кесе станува поголема, а кожата над неа станува потенка.

Симптоми кај новороденчиња:

 • очните капаци отечени;
 • солзите спонтано течат од очите;
 • забележано гноен исцедок од очите.

Најголема опасност лежи во фактот дека ако гноен процес се одвива во непосредна близина на носот, синусите, мозокот и визуелниот апарат, инфекцијата лесно може да се шири кон нив, предизвикувајќи развој на сериозни компликации.

Дијагностика

Стандардната дијагностичка програма вклучува:

 • око биомикроскопија;
 • зрачење на назолакримен канал;
 • назолакримен тест со миење;
 • инстилациски тест со флуоресцеин;
 • Х-зраци со контрастен агент, кој претходно е воведен во назолакримен канал;
 • резервоарот-сеење на содржината на каналот.

Третман

Третманот со Дакриоциститис се врши само од офталмолог. Неприфатливо е да се лекувате дома, бидејќи саморецепцијата на лекови за себе и за нивната администрација може само да го влоши текот на патологијата. Третманот на народни лекови е исто така важен, но може да се примени само со дозвола на вашиот лекар.

Третман на дакриоциститис во акутна форма:

 • антибактериска терапија. Лековите по избор се цефуроксим, доксициклин, тетрациклин и други;
 • локална терапија. Јас користам капки хлорамфеникол, фузидна киселина.
 • од народни лекови релевантни лосион на лековити билки. Но, тие може да се направи само по консултација со лекарот.

Основниот план за лекување е надополнет со следниве постапки:

 • локална терапија - UHF и Solux-светилка;
 • ако се создаде апсцес, тогаш потребно е да се отвори и да се измие гнојната пустина со антисептички раствори. Ова мора постојано да се прави со цел целосно да се уништи инфективниот агенс;
 • по воспалението се намалува, докторите се приклучуваат на пластична хирургија и формирање на назолакримен канал.

Хроничниот дакријоцитис се третира само со операција. Лекарите однесување:

 • пластичност и формирање на нов назолакримен канал со неговото проширување;
 • во тешки случаи, прибегнаа кон отстранување на лакрималната кесичка.

Терапија на болест кај новороденчиња:

 • масажа со дакријоцитис. За време на состанокот ќе биде неопходно да се притисне содржината надвор од каналот. Понекогаш со оваа манипулација е возможен пробив на мембраната и, како резултат на тоа, нормализацијата на изливот;
 • Масажа за дакријоцитис кај новороденчиња
 • употреба на капки од албуциди. Овие капки се доста ефективни средства кои ви дозволуваат да го уништите предизвикувачкиот агенс на болеста;
 • перење со раствор на коларгол;
 • канален звук;
 • во случај на неефикасна употреба на капки и други процедури, се врши хируршка интервенција;
 • третман народни лекови непрактично.

Посебна претпазливост треба да се внесат капки. Најдобро е да се направи тоа заедно, за поцелосна фиксација на детето.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Дакријоцитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: окулист , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Јачмен на око (појавување симптоми: 4 од 10)

Не е важно колку банана, јачмен на окото е воспаление, и гноен, кој се шири на лојната жлезда во очните капаци и косата на трепките на трепките. Поточно, лојната жлезда е блокирана, поради што се случува ова воспаление. Понекогаш се случува меибомијата да се разбуди и да се зголеми во големина. Ова е меибомит или т.н. внатрешен јачмен на око. Понекогаш има неколку фокуси на воспаление во окото. Обично такво воспаление поминува брзо - четири дена е доволно. Но, понекогаш третманот на јачменот на окото е неопходен. Кога и зошто, треба да разберете.

...
Јачмен кај дете (појавување на симптоми: 4 од 10)

Јачменот кај дете е гноен-воспалителна лезија на окото, која е локализирана во внатрешниот или надворешниот очен капак. Посебна карактеристика на болеста е тоа што таа се развива спонтано. Често, непридржувањето кон правилата за хигиена, навиката за четкање на очи со валкани раце, капење во загадени водни тела и носење контактни леќи често се предиспонирачки фактор.

...
ARVI (појавување на симптоми: 3 од 10)

Што е ARVI? Акутните респираторни вирусни инфекции се заразни болести на вирусна етиологија кои влијаат на телото преку респираторниот тракт со капки во воздухот. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца од возрасна група од 3-14 години. Како што покажуваат статистиките, ARVI кај доенчиња не се развива, само изолирани случаи биле забележани кога едно дете бил болен со болест на таа возраст.

...
Еммоидитис (појавување симптоми: 3 од 10)

Етмоид синузитис или акутен етмоидитис е болест која се карактеризира со воспаление на мукозниот епител, кој се наоѓа во клетките на етмоидната коска. Значењето на овој поим е непознато за многу малку луѓе (најчесто постои синузитис или синузитис на слухот), но самата патологија е многу честа. Поради оваа причина потребно е да се знае што е еммоидитис, симптоми и третман. Патологијата е доста опасна, бидејќи фокусот на воспаление се наоѓа во близина на мозокот и гранката на тригеминалниот нерв, кој е одговорен за инервација на лицето. Етмоидален синузитис се јавува кај возрасни и деца.

...
Вирусен конјунктивитис (појавување симптоми: 3 од 10)

Вирусен конјунктивитис е најчеста болест предизвикана од инфекција на конјуктивата на окото. Оваа болест може да се појави во епидемија или епизодна форма. Најчесто овој тип на конјуктивитис се развива во позадина на ослабен имунолошки систем. Тоа влијае на луѓето од различни возрасни групи, вклучувајќи ги и малите деца.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .