Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Вирусен конјунктивитис: симптоми и третман

Вирусен конјунктивитис - главните симптоми:

Вирусен конјунктивитис е најчеста болест предизвикана од инфекција на конјуктивата на окото. Оваа болест може да се појави во епидемија или епизодна форма. Најчесто овој тип на конјуктивитис се развива во позадина на ослабен имунолошки систем. Тоа влијае на луѓето од различни возрасни групи, вклучувајќи ги и малите деца.

Видови

Вирусен конјунктивитис вклучува голем број видови и форми. Но, лекарите разликуваат 5 главни форми на патологија:

 • епидемиска форма или кератоконјуктивитис;
 • конјуктивитис , кој се развива поради инфекција на телото со новолат. Молкускум;
 • EGK;
 • фарингоконјуктивална треска. Има неколку форми - катарални манифестации, формирање на фоликуларни формации и филмски премази;
 • херпетичен изглед. Има неколку потформи: со катарски, фоликуларни и везикуларно-улцеративни симптоми.

Причини

Главната причина за прогресија на вирусен конјуктивитис е негативен ефект врз телото на вирусите:

 • аденовирусска инфекција. Аденовирусот е причина за прогресија на кератоконјуктивитис и конјуктивална треска. Овие болести се особено сериозни кај малите деца;
 • видови на вируси кои предизвикуваат САРС ;
 • херпес вирус ;
 • ентеровирусните инфекции;
 • инфективен вирус на молкукум.

Вирусен конјунктивитис може да дојде преку капки во воздухот, како и преку храна и вода.

Симптоматологија

Симптомите на вирусен конјунктивитис може да се разликуваат малку, во зависност од тоа каков вид на болест го погоди возрасно лице или дете.

Херпетичен изглед

Херпетичниот вирусен конјунктивитис е почест кај децата. Болеста продолжува долго и без изразени симптоми. Во прво време, едно око е погодено, а потоа се движи кон другото. Во catarrhal форма на патологија, едем и хиперемија на лигавицата на очните капаци се забележува, како и ослободување на мукопурулентен ексудат од конјуктивалната кесичка.

За фоликуларната форма на патологија, сите горенаведени симптоми се карактеристични, но оваа листа е дополнета и со појавата на осип во форма на меурчиња. Патолошките формации се локализирани главно на конјуктивата.

Во случај на појава на везикуларно-улцеративна форма на херпетичен вирусен конјунктивитис кај деца и возрасни, се забележуваат следниве симптоми:

 • на склерата, се формираат патолошки просформни меурчиња, внатре исполнети со водена секреција;
 • на ролки на очните капаци се формираат ерозија и чиреви (рекурентни). Визуелна инспекција може да се забележи дека тие се покриени со филмови од горе.
Вирусен конјунктивитис

Конјуктивална треска

Оваа патолошка состојба се развива, како по правило, брзо. Првите знаци на прогресијата на патологијата:

 • лоша студена;
 • нестабилна телесна температура - може или да се зголеми или да падне;
 • воспалителниот процес влијае на првото око, а по три дена и вториот;
 • рожницата станува помалку чувствителна;
 • лимфните јазли во вратот се зголемени.

Латентниот период на конјуктивална треска е седум дена. Понатаму, може да се појават дополнителни симптоми, во зависност од тоа која форма се развива пациентот. Во случај на прогресија на катарларната форма, наведената клиничка слика е дополнета со следните симптоми:

 • сврзната мембрана отекува и разгорува заради патолошкиот ефект на вирусите врз него;
 • мала количина на ексудат се ослободува од катарралната кесичка, која се состои од гној и слуз;
 • Воспалителниот процес не влијае на корнеата, па затоа нејзината чувствителност не се намалува.

Симптомите се изговараат за една недела, а потоа постепено престанува.

Фоликуларната форма има една, карактеристична само за нејзиниот симптом - формирање на желатинозни фоликули во преодните збирања на векот. Големините на тумори се различни. Визуелна инспекција на конјуктивата означува тенок сивкав слој. Ако се отстрани со помош на стерилен памучен или газиран ролери, површината под него ќе крвари.

Кератоконјуктивитис и EGC

Кератоконјуктивитисот се манифестира, како правило, против позадината на намалувањето на имунолошкиот систем. Латентниот период на болеста трае просечно од седум дена, по што се појавуваат карактеристични симптоми. Текот на кератоконјуктивитис е акутен. Времетраењето на оваа фаза е осум дена. По акутен почеток, се појавува карактеристичен знак на кератоконјуктивитис, формирање на инфилтрати на рожницата.

За разлика од кератоконјуктивитис, со хеморагичен вирусен конјунктивитис, латентниот период е краток. Во просек, од 12 часа до два дена. Покрај гореспоменатите симптоми на конјунктивитис, се појавуваат и следниве знаци:

 • пациентот има чувство на добивање на глад во окото;
 • болка во окото;
 • општа слабост;
 • конјуктивална хеморагија;
 • корнеална сензитивност е намалена;
 • на површината на рожницата формираат субепителијални инфилтрати.

Конјуктивитис предизвикан од вирусот Моллускум

Оваа форма на болеста се манифестира во форма на следниве симптоми:

 • испуштање на слуз од око;
 • Патолошки елементи - нодули со конкавен централен дел се формираат на работ на очниот капак;
 • Фоликуларните формации се формираат на засегнатиот очен капак.

Болеста може да се појави подолго време. Ако не обезбедите стручна медицинска грижа навремено, тогаш може да се развие кератоконјуктивитис. Како резултат на тоа, ќе се појави корнеална замаглување.

Третман

За третман на вирусен конјунктивитис се назначени средства за надворешна употреба (маст, капки). Предност се дава на следните групи на лекови:

 • антихистаминици;
 • антивирусна;
 • имуностимулатор;
 • антимикробни лекови.

Главната форма на лекови - капки. Исто така широко се користат масти за обележувачи за очен капак. Лекот на избор - капки со интерферон и ензим од класата на хидролиза-дезоксирибонуклеаза. Таквите супстанции придонесуваат за разредување на гнојни секрети, како и спречување на развојот на вируси. Примената на капките треба да биде препишана само од доктор, бидејќи нивната неконтролирана употреба може само да ја влоши состојбата на пациентот.

За третман на вирусен конјунктивитис и кератоконјуктивитис се пропишани масти:

 • бонтон маст;
 • маст со ацикловир;
 • Флоренална маст.
Бонафтон маст

Горенаведените препарати се користат ако е неопходно да се третираат возрасни. За третман на мали деца, локална апликација на интерферон (капки или маст) не е обезбедена. Лекарите препишуваат ректална супозиторија Виферон, како и посебно решение за миење, кое ја содржи наведената активна супстанција.

Потешко е да се третира конјунктивитисот, кој беше предизвикан од филтрирачки вирус. Во овој случај, за уништување на погодените области прибегнаа кон оперативна интервенција. Капките и мастите не се ефикасни во овој случај.

Основни техники:

 • ласерски cautery;
 • едноставна ексцизија;
 • криотерапија.

Важно е не само да се излечи патологијата, туку и да се задржи имунолошкиот статус на лицето во текот на курсот. За таа цел, витамините се пропишани без прекин. Исто така, неопходно е да се придржувате на правилна и урамнотежена исхрана, која ќе го вклучи потребното количество на минерали и витамини.

Вирусен конјунктивитис е полесен за лекување отколку кератоконјуктивитис. Во овој случај, третманот треба да биде само комплексен и не е насочен само кон елиминирање на воспалителниот процес, туку и на враќање на функциите на визуелниот апарат. Капките и мастите се пропишани земајќи ја предвид општата состојба на пациентот, како и карактеристиките на текот на неговата болест.

Третирај вирусниот конјуктивитис и кератоконјуктивитис со капки и масти може да биде дома. Но, ако болеста е тешка, се препорачува да отидете во болница за да може лекар да ја следи состојбата на пациентот и, ако е потребно, да го исправи планот за лекување.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Вирусен конјунктивитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот окулист лекар може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
ARVI (појавување симптоми: 6 од 17)

Што е ARVI? Акутните респираторни вирусни инфекции се заразни болести на вирусна етиологија кои влијаат на телото преку респираторниот тракт со капки во воздухот. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца од возрасна група од 3-14 години. Како што покажуваат статистиките, ARVI кај доенчиња не се развива, само изолирани случаи биле забележани кога едно дете бил болен со болест на таа возраст.

...
Кератоконјуктивитис (појавување симптоми: 6 од 17)

Кератоконјуктивитис е болест на воспалителна природа, која влијае на рожницата и конјунктивата на окото. Оваа болест е една од најчестите кај сите болести на очите. Ова се објаснува со фактот дека конјунктивата е високо реактивна - брзо и лесно реагира на егзогените и ендогените фактори. Некои видови на кератоконјуктивитис се многу заразни. Акутен и хроничен кератоконјуктивит се разликува по природата на патолошкиот процес.

...
Еписклеритис (појавување симптоми: 6 од 17)

Еписклеритис е воспалителен процес во ткивото што ја поврзува склерата и конјунктивата на окото. Самиот око често има светло-црвена боја, што до одреден степен го отежнува дијагностицирањето, бидејќи таков симптом често укажува на друга болест на визуелниот апарат, конјунктивитис. Еписклеритис е хронична болест која влијае и на очите. Старите лица, како и жените над четириесет години, се најмногу склони кон таква болест на очите. Многу поретко кај децата, но ги има истите причини и симптоми на текот на болеста.

...
Кератитис (појавување симптоми: 5 од 17)

Кератитис е болест на рожницата на окото, придружена со воспаление. Таквата болест може да биде од вирусно или бактериско потекло. Многу ретко, лекарите дијагностицираат габични лезии на рожницата. Често придонесува за појава на патолошка повреда на корнеата. Око кератитис е многу сериозна болест која бара итна медицинска помош.

...
Еммоидитис (појавување симптоми: 5 од 17)

Етмоид синузитис или акутен етмоидитис е болест која се карактеризира со воспаление на мукозниот епител, кој се наоѓа во клетките на етмоидната коска. Значењето на овој поим е непознато за многу малку луѓе (најчесто постои синузитис или синузитис на слухот), но самата патологија е многу честа. Поради оваа причина потребно е да се знае што е еммоидитис, симптоми и третман. Патологијата е доста опасна, бидејќи фокусот на воспаление се наоѓа во близина на мозокот и гранката на тригеминалниот нерв, кој е одговорен за инервација на лицето. Етмоидален синузитис се јавува кај возрасни и деца.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .