Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Кератоконјуктивитис: симптоми и третман

Кератоконјуктивитис - главни симптоми:

Кератоконјуктивитис е болест на воспалителна природа, која влијае на рожницата и конјунктивата на окото. Оваа болест е една од најчестите кај сите болести на очите. Ова се објаснува со фактот дека конјунктивата е високо реактивна - брзо и лесно реагира на егзогените и ендогените фактори. Некои видови на кератоконјуктивитис се многу заразни. Акутен и хроничен кератоконјуктивит се разликува по природата на патолошкиот процес.

Етиологија

Оваа болест може да биде предизвикана од следните фактори:

 • бактерии;
 • вируси;
 • габи;
 • разни паразитски инфекции;
 • алергиски болести;
 • земање кортикостероиди;
 • туѓо тело во конјуктивата или во рожницата;
 • вишок или недостаток на витамини во човечкото тело.

Понекогаш воспалението на конјунктивата и рожницата може да се активира со постојано носење контактни леќи (отстранување и облекување со валкани раце). Следниве болести исто така може да бидат причина за прогресија на кератоконјуктивитис:

Сјогенов синдром

Видови

 1. Херпетичен кератоконјуктивитис. Оваа форма на болеста се развива поради пенетрација на вирусот на херпес симплекс во телото. Како по правило, продолжува во форма на херпетичен кератитис или акутен дифузен конјуктивитис.
 2. Водород сулфид конјуктивитис. Развиен како резултат на продолжено изложување на конјунктивата и рожницата на водороден сулфид. Се јавува во форма на акутен или хроничен конјуктивитис, и е придружен со површен кератитис .
 3. Кератоконјуктивитис туберкулоза алергичен. Во медицинската литература, исто така, се нарекува скрофузен или флактенулозен конјунктивитис. Оваа болест се развива како специфична алергиска реакција на микобактериска туберкулоза , која е во телото. За оваа форма карактеристична е формирањето на специфични конфликти на рожницата, како и на конјуктивата.
 4. Епидемиски кератоконјуктивитис. Се развива поради вируси во конјуктивалната кесичка и рожницата. Епидемискиот кератоконјуктивитис е опасна болест, бидејќи е многу заразна.
 5. Аденовирусен кератоконјуктивитис. Развиен поради пенетрацијата на аденовирусите во конјуктивата. Аденовирусниот кератоконјуктивитис е исто така заразен.
 6. Сува кератоконјуктивитис. Се карактеризира со формирање на филаменти на предната површина, должина од 1 до 5 мм. Тие можат слободно да висат од оваа страница. Патолошки филаменти се состојат од дегенерирани клетки на корнеална епителија. Сувата кератитис почнува да напредува поради сушење на рожницата, која настанала поради хипофункцијата на лакрималните жлезди.
 7. Кератоконјуктивитис Тајгесон.
 8. Атопичен.
 9. Пролет
 10. Кламидија.

Симптоматологија

Акутниот заразен кератоконјуктивитис прво влијае на едното око, а потоа се движи до втората. Симптомите на болеста може да варираат во зависност од видот на болеста која го погодила лицето. Но, вреди да се нагласат и симптомите кои се карактеристични за сите форми:

 • чувство на горење;
 • чешање во око;
 • конјунктивална и корнеална хиперемија;
 • лакримација;
 • исцедок на мукопурулентен карактер од окото;
 • визуелното испитување открива дека конјунктивата е едематозна, има лабава структура. Во некои случаи, на него може да се формираат патолошки елементи - фоликули, папили, итн .;
 • фотофобија;
 • чувство на "глад во окото";
 • можеби, појава на крварење во конјуктивата.

Воспалителниот процес почнува да напредува со конјуктивата, но по 5-15 дена се приклучува лезијата на корнеата. Во случај на прогресија на епидемичен кератоконјуктивит, заматеноста на рожницата има монолична форма. Ако хламидија станала предизвикувач на болеста, тогаш општата листа на симптоми е надополнета со формирање на периферни субепителни инфилтрати.

Карактеристичен симптом на атопичен и вечен кератоконјуктивитис е појавата на белузлави плаки долж лимбусот. Ако болеста е предизвикана од појава на алергиска реакција, тогаш во овој случај постои силна чувство на печење во очите и обилно кинење.

Сува кератоконјуктивитис речиси секогаш е придружен со синдром на суво око. Овој патолошки процес може да биде комплициран од филаментозен кератитис. Во сува кератоконјуктивитис, препорачливо е да се користат "вештачки солзи" за да се намачкаат слузницата на окото.

Сува кератоконјуктивитис кај пациент со синдром на суво око

Дијагностика

Ако се сомневате дека е развиен сув кератоконјуктивитис или друга форма на оваа болест, се препорачува што е можно побрзо да побарате квалификувана медицинска помош од офталмолог. Првата фаза на дијагностицирање е личен преглед на пациентот, собирање на жалби, проценка на постоечките симптоми. После тоа, за точно да се утврди дијагнозата, на пациентот му се доделени голем број инструментални и лабораториски тестови.

Инструментални техники:

 • визиметрија;
 • бојата на погодената област со флуоресцеин;
 • периметрија;
 • рентген на градите;
 • биомикроскопија.

Лабораториски техники:

Доколку е потребно, пациентот може да се упати за консултација на други специјалисти - ендокринолог, општ лекар или фтизиолог.

Третман

Третманот зависи од причината, што предизвика прогресија на алергиски или други видови на кератоконјуктивитис. Се назначува само по потврдување на релевантната дијагноза од страна на лекар. За да се намалат симптомите на болеста, користените медицински помагала локално дејство - капки и масти. Тие помагаат во краток временски период за да ги елиминираат непријатните симптоми, хиперемија и исто така ќе ги уништат патогените микроорганизми кои се во конјуктивата или рожницата.

Ако бактериите се причина за прогресијата на болеста, тогаш главниот тек на третманот мора да вклучува антибактериски лекови. Во случај на оштетување на вирусот, антивирусни лекови се препишуваат за третман. Ако причината за прогресија на кератоконјуктивитис габа, тогаш пациентот треба да земе антифунгални лекови. Треба да се напомене дека е забрането земање на овие лекови неконтролирано за лекување, бидејќи тоа само може да ја влоши ситуацијата.

Третман на сува кератоконјуктивитис е употребата на соединенија кои ја навлажнуваат површината на окото. Ова е потребно затоа што ќе помогне во враќањето на филмот на окото. Подготовки за избор за третман на сува кератоконјуктивитис - Актовегин и Тауфон.

Во некои случаи, лекарите прибегнуваат кон хируршки третман. Интервенцијата се спроведува, ако главната причина што провоцира прогресија на болеста е ингестија на туѓо тело во окото.

Алергиска форма на болеста, исто така, е потребна за да започне третманот што е можно поскоро, бидејќи можат да почнат да се развиваат разни компликации. Во овој случај, прво нешто што треба да направите е да се елиминира алергенот. Алергискиот кератоконјуктивит се јавува почесто во пролетта и летото, кога многу алергени се појавуваат околу - полен, прашина и така натаму. Понатаму, антихистаминици се пропишани за третман, како и витамински комплекси. Алергискиот тип на патологија може да влијае на луѓето од различни возрасни групи.

Ако третманот е неефикасен, а состојбата на пациентот не се подобри, а симптомите се влошуваат, докторите можат да прибегнат кон трансплантација на рожницата. Најчесто, прогнозата на оваа болест е неповолна. Само раното откривање и соодветен третман на патологијата може да помогнат да се зачува видот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате кератоконјуктивитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот оптималист може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Блефароконјуктивитис (појавување симптоми: 6 од 13)

Блефароконјуктивитис (регионален блефаритис) е вид на конјуктивитис кој се развива истовремено со блефаритис (воспаление на очните капаци). Денес таа е една од најчестите офталмолошки заболувања. Според статистичките податоци, се дијагностицира кај 70% од вкупниот број на пациенти.

...
Вирусен конјунктивитис (појавување симптоми: 6 од 13)

Вирусен конјунктивитис е најчеста болест предизвикана од инфекција на конјуктивата на окото. Оваа болест може да се појави во епидемија или епизодна форма. Најчесто овој тип на конјуктивитис се развива во позадина на ослабен имунолошки систем. Тоа влијае на луѓето од различни возрасни групи, вклучувајќи ги и малите деца.

...
Конјуктивитис кај деца (појавување симптоми: 6 од 13)

Конјуктивитис кај дете обично влијае на двете очи одеднаш. Иако не е невообичаено болеста да биде асиметрична - оштетувањето на едното око е поголемо од другото. Според статистичките податоци, 30% од офталмолошките заболувања кај деца под 4-годишна возраст се конјуктивитис. Со навремено започнување третманот не предизвикува значителни компликации. Меѓутоа, ако не веднаш побарате медицинска помош и не започнете со третман, ова може дополнително да влијае на квалитетот на видот на детето.

...
Кератитис (појавување симптоми: 5 од 13)

Кератитис е болест на рожницата на окото, придружена со воспаление. Таквата болест може да биде од вирусно или бактериско потекло. Многу ретко, лекарите дијагностицираат габични лезии на рожницата. Често придонесува за појава на патолошка повреда на корнеата. Око кератитис е многу сериозна болест која бара итна медицинска помош.

...
Аденовирусен конјунктивитис (појавување симптоми: 5 од 13)

Аденовиралниот конјуктивитис е акутна инфекција на мукозната мембрана на окото која се развива како резултат на пенетрација на аденовирусите во неа. Оваа болест е многу заразна, така што лице од било која возрасна група, вклучувајќи ги и децата, може да се зарази.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .