Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Алергиски конјуктивитис: Симптоми и третман

Алергиски конјуктивитис - главни симптоми:

Алергискиот конјуктивитис е акутно воспаление на конјуктивата, која е предизвикана од имунолошкиот одговор на телото на алерген. Според официјалните статистички податоци, болеста е дијагностицирана кај 15% од жителите на планетата. Најчесто, болеста влијае врз децата и младите луѓе. Но, за постарите луѓе болест не е исклучок.

Етиологија

Првата и најчестата причина за алергиски конјуктивитис е одговорот на телото на алерген. Покрај тоа, можно е да се идентификуваат и таквите етиолошки фактори:

 • долги носење на очни протези и контактни леќи;
 • одговор на телото на дрога;
 • полен алергија;
 • ефекти на очната хирургија;
 • системски имунолошки реакции.

Но, треба да се забележи дека етиологијата на оваа болест не е проучена до крајот.

Видови

Денес, во официјалната медицина, вообичаено е да се разликуваат такви видови на алергиски конјуктивитис:

 • pollinous;
 • лековити;
 • пролет;
 • атопичен.

Според природата на развојот, се разликува алергискиот конјуктивитис од овој тип:

 • периодично (сезонска манифестација на болеста, особено во периодот на цветни растенија);
 • преку целата година;
 • контакт

Во принцип, симптомите на секој подвид се исти. Од природата на симптомите, алергискиот конјунктивитис е доста тешко да се збуни со некоја друга болест.

Општи симптоми

Периодот на симптоми зависи од концентрацијата на самиот алерген, кој влегол во телото, и состојбата на имунолошкиот систем на засегнатото лице. Најчесто тоа е период од 30 минути до 1-2 дена.

Алергиски конјунктивитис

Кај алергиски конјуктивитис, симптомите се:

 • кинење без очигледна причина;
 • запалени очи, црвенило;
 • течење на носот;
 • фотофобија;
 • болка на сечење карактер кога се обидуваат да направат движење на очите.

Ако болеста е предизвикана од инфекција, може да се развие гноен процес. Со оглед на тоа, пациентот може да има гнојни акумулации во аглите на очите по спиењето.

Алергискиот конјуктивитис кај детето може да се надополни со следните симптоми:

 • детето постојано ги тресне очите;
 • бебето може да се жали на песок во очите;
 • зголемен замор на очите.

Поради фактот што децата ги тријат очите со рацете, може да биде можна секундарна инфекција. Затоа, лекарите пропишуваат не само капки, туку и специјални антимикробни масти. Речиси секогаш, и кај децата и кај возрасните, вообичаените симптоми се надополнети со хроничен ринитис.

Ако алергискиот конјунктивитис влегува во хронична фаза, симптомите речиси исчезнуваат. Пациентите можат само да се жалат на ретките горење на очите и замор. Нема повеќе симптоми во оваа форма на болеста.

Алергиски риноконјуктивитис

Алергиски риноконјуктивитис вреди да се потенцира. Оваа болест може да се смета како компликација на алергиски конјуктивитис. За разлика од последната болест, со алергиски риноконјуктивитис постои силен хроничен ринитис. Особено силно се манифестира симптом за време на цветни период на растенија.

Алергискиот риноконјуктивитис најчесто се дијагностицира кај младите луѓе. Во овој случај, жените почесто страдаат од болеста отколку мажите.

Дијагностика

Кога горенаведените симптоми треба да се консултираат со офталмолог. Во повеќето случаи, понатамошна дијагноза и третман се вршат заедно со алергологот.

Најчесто, клиничката слика не предизвикува сомневања во дијагнозата. Но, со цел да се утврди причината за воспалителниот процес и да се пропише правилен третман, треба да се спроведат дијагностички процедури.

За време на испитувањето, лекарот мора да ја дознае личната и фамилијарната историја на пациентот. Потоа специјалист може да пропише вакви лабораториски и инструментални анализи:

 • микроскопско испитување на конјуктивално стружење;
 • тест за изложеност и елиминација;
 • проб тест;
 • други кожни алергиски тестови.
Прик тест

Ваквите истражувачки методи не само што можат точно да ја утврдат дијагнозата, туку и да го идентификуваат наводниот алерген. Ако постои сомневање за инфекција, се врши бактериолошко испитување на конјунктивална брисница. Само врз основа на добиените тестови можеме да му го доделиме точниот третман на пациентот.

Третман

За жал, за да се излечи оваа болест е сосема невозможно. Но, ако точно го утврдиш алергенот и го исклучиш влезот во човечкото тело, тогаш човечката болест нема да се мачи.

Особено е важно да се пропише правилен третман ако дијагностициран алергиски конјуктивитис кај деца.

Конвенционално, програмата за лекување може да се подели во следните фази:

 • исклучување на алергенот во човечкото тело;
 • спроведување локална и системска терапија чија цел е намалување на симптомите (користење капки, спрејови, антиинфламаторни лекови);
 • симптоматска терапија со лекови;
 • имунотерапија;
 • спречување на можни компликации и секундарно повторување на болеста.

Во однос на лекувањето со лекови, лекарот може да препише лекови како спектар на дејство:

 • антиалергични капки за очи;
 • антихистаминици;
 • капки на кромоглицеинска киселина;
 • топични кортикостероиди во форма на капки;
 • капки за очи со супстанцијата "диклофенак".

Главниот тек на третманот се состои од тематски лекови. Капките се добро забележани од воспаленото око, па затоа имаат речиси инстантен ефект.

Ако главниот алерген е леќите, окуларните протези, треба веднаш да престанете да ги користите. Во тој случај, ако причината за воспалителниот процес е страно тело, тогаш можна е оперативна интервенција. Во овој случај, хирургот го отстранува самото туѓо тело или лузните од претходната операција.

Третманот треба да се препише само од надлежен специјалист. Неовластената употреба на капка, маст, антиалергиски средства е неприфатлива. Можете да ги користите дури и наједноставните капки само откако ќе се консултирате со офталмолог или алерголог.

Традиционална медицина

Традиционалната медицина нуди многу рецепти за третман на алергиски конјуктивитис. Но, пред овој начин за лекување на болеста, сепак е подобро да се консултирате со вашиот лекар. Примена, дури и безбедно, на прв поглед, народни лекови, само може да ја влоши ситуацијата.

Народни третмани вклучуваат рицинусово масло.

По препорака на лекар, можете да ги користите таквите народни лекови:

 • фитинзи за миење на очите;
 • облоги на јогурт и билни инфузии;
 • рициново масло.

Што се однесува до фитоотваров, народни лекови вклучуваат такви билки и бобинки:

 • камилица;
 • боровинки;
 • корен од берберис;
 • анасон;
 • равнец

Ваквите народни лекови, како по правило, имаат позитивен ефект во третманот, доколку се користат во комбинација со терапија со лекови - капки и антиинфламаторни лекови.

Покрај тоа, прилично честа народна лек - компресира со чај. Топол чај треба да се примени на болното око. Таквиот облик на компресија носи олеснување во рок од 10-15 минути.

Во секој случај, не се само-лекувајте. За ефективен третман треба да ја знаете точната дијагноза и причината за развојот на патолошкиот процес. Затоа, со симптоми, подобро е да се консултирате со лекар за совет.

Превенција

За оние луѓе кои веќе биле дијагностицирани со алергиски конјуктивитис или болеста биле присутни во историјата, потребни се превентивни мерки. Особено, пред почетокот на сезоната на егзацербација на болеста. Лекарот може да препише антиалергиски лекови усно, пад на локална употреба.

Во принцип, за да се спречи ваков вид на болест, треба да избегнете повреда на окото и инфекција. Ако болеста се манифестира, треба веднаш да побарате квалификувана медицинска помош.

Прогноза

Со навремен третман, алергискиот конјунктивитис не претставува закана за визијата на лицето и нормалното функционирање.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате алергиски конјуктивитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: окулист , алергист .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Конјуктивитис (појавување симптоми: 5 од 9)

Конјуктивитис е болест која се карактеризира со воспаление во областа на мукозната мембрана на окото. Овој вид на воспаление се јавува поради влез на микроби, вируси или габи на неа. Во некои случаи, името на болеста се дефинира како "зајаци очи", бидејќи конјунктивитисот, симптомите на кои пациентот се соочува, еден од оние вклучува значајна црвенило на очните капаци.

...
Chalazion (појавување симптоми: 5 од 9)

Халијазин или градски град - бенигнен тумор, локализиран во дебелината на горниот или долниот очен капак. Секој човек може да страда од проблемот, без оглед на полот и возраста, но најчесто се дијагностицираат луѓе на возраст над 30 години.

...
Астенопија (појавување симптоми: 5 од 9)

Астенопија е состојба или оштетување на видот во која сликите или буквите се замаглуваат и стануваат нејасни, што е предизвикано од силен вирус на очите. Промените може да бидат краткотрајни, да исчезнат по одмор, но тие можат да бидат постојани, а подоцна и да се развијат во очни болести.

...
Алергија на ладно (појавување симптоми: 4 од 9)

Во глобална синтеза, алергијата е болест која, за жал, се манифестира не само во пролетта на масовно цветање. На пример, алергија на студ, чии симптоми се значително различни од симптомите на друг вид на алергиска реакција, се појавува, како што веројатно претпоставувате, со доаѓањето на ладно време. Покрај тоа, ако сте алергични на студ - повеќе од вистинската болест, тогаш во време на потопло исто така ќе треба да ги земете во предвид факторите кои придонесуваат за нејзината манифестација, избегнување на хипотермија и пливање во ладна вода.

...
Синдром на суво око (симптоми на појавување: 4 од 9)

Синдромот на суво око е патолошки процес кој се карактеризира со сушење на површината на рожницата. Со долготрајно кршење на стабилноста на филмот солза почнува да се јавува како компликација како конјунктивитис. Синдромот на суво око е дијагностициран кај 9-18% од популацијата. Најчесто, болеста влијае врз луѓето по 30 години. Третманот на болеста обично е насочен кон елиминирање на воспалителниот процес, кој предизвикува овој патолошки процес.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
алерголог зема
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .