Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Блефароконјуктивитис: Симптоми и третман

Блефароконјуктивитис - главни симптоми:

Блефароконјуктивитис (регионален блефаритис) е вид на конјуктивитис кој се развива истовремено со блефаритис (воспаление на очните капаци). Денес таа е една од најчестите офталмолошки заболувања. Според статистичките податоци, се дијагностицира кај 70% од вкупниот број на пациенти.

Етиологија

Етиолошките фактори се такви заболувања:

Покрај тоа, болеста може да се развие поради сериозно ослабен имунитет и честа хипотермија. Ако активирањето е инфекција, тогаш блефароконјуктивитисот може да биде заразен. Во вториот случај, етиолошките фактори вклучуваат следново:

 • Демодекс клешти;
 • гонококи;
 • Стап Кок Викс;
 • стрептококи и неговите подвидови;
 • мораксала;
 • кламидија;
 • аденовирус;
 • херпес вирус .

Во поретки клинички случаи, блефароконјуктивитис може да се развие поради такви етиолошки фактори:

 • несоодветен третман на конјунктивитис;
 • само-лекување;
 • честа хипотермија;
 • несоодветен третман на очните болести (миопија, астигматизам);
 • ослабен имунолошки систем како резултат на претходните болести;
 • алергиски реакции на лекови;
 • третман со лекови за долго време (цитостатици, глукокортикостероиди).

Подвидови на болеста

Во официјалната медицина, класификацијата вклучува три типа на блефароконјуктивитис:

 • бактериска (епидемија). Блефароконјуктивитис од овој тип се карактеризира со акутна и хронична форма на развој. Причинителот на болеста е стафилококната инфекција.
 • себореичен (дерматолошки) - болеста се карактеризира со тешка фаза на развој на блефароконјуктивитис.
 • алергичен - етиолошкиот фактор за овој вид блефароконјуктивитис е зголемена подложност на алергенот.

Треба да се напомене дека секоја од овие потформи има своја клиничка слика, така што само-третманот е неприфатлив овде.

Општи симптоми

Блефароконјуктивитисот има изразена клиничка слика. Вреди да се напомене дека, во зависност од формата и видот на воспалителниот процес, симптомите може да се променат или да бидат целосно отсутни во почетната фаза.

Блефароконјуктивитис

Главните симптоми на развојот на блефароконјуктивитис:

 • оток на очните капаци и кожата околу очите;
 • црвенило на очното јаболко;
 • лакримација;
 • гноен исцедок;
 • фотофобија;
 • горење и чешање во очите.

Како што се развива патолошкиот процес, може да се забележат следните дополнителни симптоми на развојот на болеста:

 • гноен мукозен исцедок;
 • губење на трепките;
 • тешко оган во очите.

Во хронична форма на развој на болеста, чувството на непријатност во очите е можно дури и при мирување. Затоа, на првите симптоми треба да се консултира офталмолог.

Дијагностика

Основата на дијагнозата е испитување од офталмолог и појаснување на анамнезата. Во однос на дополнителни дијагностички методи, лекарот може да ги пропише ваквите тестови:

Само по полагањето на тестовите, офталмологот може да направи точна дијагноза и да го пропише правилниот третман.

Третман

Третманот вклучува дрога и локална терапија. Исто така во текот на овој период, пациентот е многу важен за да се јаде правилно, се придржува до дневниот режим.

Третманот со лекови вклучува земање лекови од таков спектар на дејства:

 • антивирусна;
 • антимикробен;
 • антихистаминици;
 • кортикостероиди.

Локалната терапија вклучува употреба на специјални масти и спрејови. Исто така, пациентот мора да ги брише очите со памучни брисеви натопени во посебно решение.

Само-третманот за оваа болест е неприфатлив. Подготовките, фреквенцијата на нивниот прием може да ги препише само офталмолог.

Третман на народни лекови

За третман на овој воспалителен процес, како што е пропишано од лекар, можете да употребувате традиционална медицина.

Народен лек - лушпа на крин на долината

Традиционалната медицина ги нуди следниве лекови за третман на блефароконјуктивитис:

 • црвени ливчиња од роза;
 • маслиново масло;
 • чај со ливчиња од роза;
 • лушпа на крин на долината цвеќиња;
 • сок од алое

Но, пред да користите било кој народен лек, секогаш треба да се консултирате со компетентен специјалист. Во спротивно, компликацијата и транзицијата на болеста во потешка форма се можни.

Превенција

Основата на превентивните методи на блефароконјуктивитис е строга лична хигиена:

 • не истријте ги очите со нечисти раце;
 • контактните леќи треба веднаш да се менуваат;
 • избегнувајте напрегање на очите.

Покрај тоа, правилата за хигиена треба да се набљудуваат во вашиот дом. Навремено влажно чистење, проветрување на просторијата ќе помогне во минимизирање на ризикот од развој на не само blepharoconjunctivitis, но исто така и многу други вирусни или заразни болести.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Блефароконјуктивитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот окулист може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кератоконјуктивитис (појавување симптоми: 6 од 10)

Кератоконјуктивитис е болест на воспалителна природа, која влијае на рожницата и конјунктивата на окото. Оваа болест е една од најчестите кај сите болести на очите. Ова се објаснува со фактот дека конјунктивата е високо реактивна - брзо и лесно реагира на егзогените и ендогените фактори. Некои видови на кератоконјуктивитис се многу заразни. Акутен и хроничен кератоконјуктивит се разликува по природата на патолошкиот процес.

...
Конјуктивитис кај деца (појавување симптоми: 6 од 10)

Конјуктивитис кај дете обично влијае на двете очи одеднаш. Иако не е невообичаено болеста да биде асиметрична - оштетувањето на едното око е поголемо од другото. Според статистичките податоци, 30% од офталмолошките заболувања кај деца под 4-годишна возраст се конјуктивитис. Со навремено започнување третманот не предизвикува значителни компликации. Меѓутоа, ако не веднаш побарате медицинска помош и не започнете со третман, ова може дополнително да влијае на квалитетот на видот на детето.

...
Алергија на прашина (појавување симптоми: 5 од 10)

Алергиска состојба е зголемена чувствителност која организам поседува, манифестирана во специфична специфична реакција која се јавува како реакција на контактот со одредени елементи кои делуваат како алергени во животната средина. Алергијата на прашина, чии симптоми се нешто пониски, сметаме, е еден од најчестите видови на алергија, и е забележано кај околу 80% од пациентите со дијагноза на бронхијална астма, како и кај 46% со дијагноза на алергиски ринитис и конјунктивитис.

...
Трахома (појавување на симптоми: 5 од 10)

Трахома - е хронична болест на инфективна природа која влијае на очите. Главниот и единствен предизвикувач на болеста е бактерија од семејството на кламидија. Оваа болест припаѓа на инфективната група, која може да се пренесе од човек на човек. Тоа влијае на луѓето, без оглед на возраста и полот, поради што често се дијагностицира кај децата.

...
Конјуктивитис (појавување симптоми: 4 од 10)

Конјуктивитис е болест која се карактеризира со воспаление во областа на мукозната мембрана на окото. Овој вид на воспаление се јавува поради влез на микроби, вируси или габи на неа. Во некои случаи, името на болеста се дефинира како "зајаци очи", бидејќи конјунктивитисот, симптомите на кои пациентот се соочува, еден од оние вклучува значајна црвенило на очните капаци.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .