Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Конјуктивитис на кламидија (офталмохоламидиоза): симптоми и третман

Конјуктивитис од кламидија (офталмохоламидиоза) - главните симптоми:

Кламидијалниот конјунктивитис се нарекува инфекција на мукозната мембрана на окото со хламидија, која е придружена со воспаление на конјунктивата. Поради прогресијата на оваа болест, преодните набори и конјунктивата се развиваат и стануваат воспалени, а гноен издутува истекување од очите. Еден од најкарактеристичните симптоми на болеста е појавата на осип, локализиран на долниот очен капак.

Конјуктивитисот на кламидија во медицинската литература се нарекува и кламидија на очите или офталмохоламидиоза. Овој тип на болест претставува околу 3-30% од вкупниот број на конјуктивитис на различни етиологии. Најчесто, тие се болни луѓе на возраст од 20 до 30 години. Ова се должи на фактот дека во текот на овој период се спроведува најактивниот сексуален живот. Вреди да се спомене фактот дека жените се заразени со хламидијален конјунктивит почесто од претставниците на посилниот пол.

Кламидијалниот конјуктивитис обично почнува да напредува во однос на позадината на постоечката урогенитална хламидиоза.

Causative agent

Главниот предизвикувач на хламидијален конјуктивитис е Chlamydia trachomatis. Нејзината особеност е дека микроорганизмот има способност да формира специфични L-форми, па затоа кламидија може да се паразитизира во клетките долго време без пречки, да биде во таканаречената "спиечка" состојба. Пренасочувањето на кламидија од неактивни форми се јавува под влијание на таквите негативни фактори:

 • прегревање и хипотермија;
 • долгорочна употреба на антимикробни лекови;
 • ARVI ;
 • заразни болести;
 • период на имуносупресија.

Како резултат на негативно влијание, кламидија почнуваат активно да се размножуваат и да заразат одредени делови од човечкото тело. Во случај на хламидијален конјуктивитис, мукозната мембрана на окото е "нападнат" и, како резултат на тоа, се јавуваат клинички симптоми.

Типот на лезија зависи од видот на антигенскиот серотип.

 • серотипови A, B, Ba и C провоцираат прогресија на трахома;
 • серотипови D-K - главната причина за паратрахома, урогенитална хламидиоза, како и кламидијален конјуктивитис;
 • серотипови L1-L3 - причина за развој на ингвинална лимфогрануломатоза .

Начини на инфекција

 1. Хламидискиот конјуктивитис почнува да напредува поради пренесувањето на патогенот кон конјуктивата. Ова станува возможно преку раце или хигиенски елементи кои биле контаминирани со секрети што содржат патоген. Во медицината, постојат случаи кога окуларна хламидија е резултат на орално-генитален сексуален контакт со партнер кој е веќе заразен со кламидија.
 2. Оваа болест може да се развие во позадина на постоечка автоимуна болест. Во овој случај, ние зборуваме за Рајтер - ов синдром . Но, вреди да се напомене дека патогенезата на хламидијален конјунктивитис во овој случај не е целосно разбрана од страна на лекарите.
 3. Професионална инфекција со хламидија. Исто така постојат такви ситуации кога офталмолозите, акушерките-гинеколози, венерологи, и уролози-андролози се заразени со болеста - сите оние луѓе кои, поради своите професионални активности, редовно ги испитуваат пациентите со различни форми на хламидија .
 4. Можете да станете инфицирани дури и ако посетувате јавни сауни, бањи или базени. Лекарите ја нарекуваат оваа форма на болест "бања".
 5. Кламидијален конјунктивитис кај новороденчиња. Тие имаат трансплацентарна инфекција или за време на премин на новороденчето преку каналот на раѓање на заразена мајка.
Кламидијален конјунктивитис

Класификација

Постојат неколку форми на хламидијален конјуктивитис кај пациенти:

 • трахома;
 • паратрахома;
 • блеореа;
 • хламидијален конјуктивитис кај деца;
 • хламидија на окото кај Рајтер-ов (Reiter) синдром;
 • хламидија око зооноза природа.

Симптоматологија

Симптомите на болеста почнуваат активно да се појавуваат само по истекот на периодот на инкубација. Во овој случај, тоа се движи од 5 дена до 2 недели. Најчесто болеста "напаѓа" прво едно око, но исто така се јавува билатерална инфекција. Во повеќето клинички ситуации, болеста се јавува во форма на акутна или субакутна инфекција на очите. Но, ако патологијата не се открие и излечи навреме, тогаш може да се претвори во хронична форма.

За хроничната варијанта се карактеризира со летаргичен тек. Симптомите на патологија не се изговара. Пациентот има релапси на блефаритис или конјуктивитис. Главни симптоми: мало отекување на очните капаци, слузницата од очите, како и хиперемија на конјуктивални ткива.

Периодот на ремисија е нетраен. Егзацербацијата на болеста се јавува како резултат на негативните ефекти на надворешните фактори, како хипотермија, консумација на алкохол, зачинета храна и така натаму.

Следниве симптоми се карактеристични за акутен тек:

 • оток на мукозната мембрана на окото;
 • лакримација;
 • чешање и болка во очите;
 • исцедок на гноен секрет од очите;
 • тинитус;
 • повеќекратни фоликули и фибрински филмови се забележани на конјуктивата. Податоците за образование се раствораат без појава на лузни.

Акутната опција обично трае од 2 недели до 3 месеци.

Дијагностика

Стандардната дијагностичка програма вклучува:

 • офталмолошки преглед;
 • лабораториски тестови;
 • Консултативни консултации со тесни специјалисти.

Главната улога во дијагностицирањето на болеста припаѓа на лабораторискиот метод на истражување:

 • определување на крвни антитела (ELISA);
 • цитолошки преглед;
 • анализа на имунофлуоресценција;
 • PCR;
 • културна анализа.

Само по темелна дијагноза и евалуација на резултатите од тестовите, лекарот ќе може да пропише соодветен третман на болеста.

Третман

Важно е да се дијагностицира патологијата навремено и да се спроведе соодветен третман со цел да се спречи трансформацијата на акутната во хроничната форма. Во редот на пропишаните антимикробни лекови. Целосното закрепнување на пациентот е можно само кога се спроведува системски третман шест месеци или една година. Во ова време, сите симптоми на патологија ќе исчезнат, а постојните фоликули ќе се распуштат.

Кога лекувате пропишани капки за очи
 • Системскиот третман на хламидија од овој тип се спроведува според шемата која се користи за лекување на СПИ;
 • локален третман. Ваквата терапија е исто така многу важна, бидејќи помага да се намалат присутните непријатни симптоми. Пациентот е пропишан антибактериски капки за очи, маст апликации, антиинфламаторни капки.

Третманот може да се нарече успешен само ако:

 • нема симптоми;
 • се добиени негативни лабораториски тестови.

Важно е да се запамети дека во развојот на оваа патологија третманот треба да го препише само високо квалификуван специјалист. Не ќе може да се излекува патологијата самостојно, но само може да го комплицирате нејзиниот тек. Третманот се изведува само во стационарни услови.

Компликации

 • трихојаза;
 • ксероза;
 • век алопеција;
 • фузија на мукозната мембрана на окото и поставата на очниот капак;
 • слепило.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Chlamydia conjunctivitis (офталмоламмидиоза) и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот окулист може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Аденовирусен конјунктивитис (појавување симптоми: 5 од 11)

Аденовиралниот конјуктивитис е акутна инфекција на мукозната мембрана на окото која се развива како резултат на пенетрација на аденовирусите во неа. Оваа болест е многу заразна, така што лице од било која возрасна група, вклучувајќи ги и децата, може да се зарази.

...
Кератоконјуктивитис (појавување симптоми: 5 од 11)

Кератоконјуктивитис е болест на воспалителна природа, која влијае на рожницата и конјунктивата на окото. Оваа болест е една од најчестите кај сите болести на очите. Ова се објаснува со фактот дека конјунктивата е високо реактивна - брзо и лесно реагира на егзогените и ендогените фактори. Некои видови на кератоконјуктивитис се многу заразни. Акутен и хроничен кератоконјуктивит се разликува по природата на патолошкиот процес.

...
Конјуктивитис кај деца (појавување симптоми: 5 од 11)

Конјуктивитис кај дете обично влијае на двете очи одеднаш. Иако не е невообичаено болеста да биде асиметрична - оштетувањето на едното око е поголемо од другото. Според статистичките податоци, 30% од офталмолошките заболувања кај деца под 4-годишна возраст се конјуктивитис. Со навремено започнување третманот не предизвикува значителни компликации. Меѓутоа, ако не веднаш побарате медицинска помош и не започнете со третман, ова може дополнително да влијае на квалитетот на видот на детето.

...
Трахома (појавување симптоми: 5 од 11)

Трахома - е хронична болест на инфективна природа која влијае на очите. Главниот и единствен предизвикувач на болеста е бактерија од семејството на кламидија. Оваа болест припаѓа на инфективната група, која може да се пренесе од човек на човек. Тоа влијае на луѓето, без оглед на возраста и полот, поради што често се дијагностицира кај децата.

...
Конјуктивитис (појавување симптоми: 4 од 11)

Конјуктивитис е болест која се карактеризира со воспаление во областа на мукозната мембрана на окото. Овој вид на воспаление се јавува поради влез на микроби, вируси или габи на неа. Во некои случаи, името на болеста се дефинира како "зајаци очи", бидејќи конјунктивитисот, симптомите на кои пациентот се соочува, еден од оние вклучува значајна црвенило на очните капаци.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .