Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Бактериски конјуктивитис: симптоми и третман

Бактериски конјунктивитис - главни симптоми:

Бактерискиот конјунктивитис е прилично честа воспалителна болест на конјунктивата, која најчесто ги зафаќа децата. Повеќе патогени бактерии го предизвикуваат неговиот развој. Кога ќе паднат во конјуктивалната кесичка, се појавуваат симптоми кои се карактеристични за болеста - ексудат исчезнува од очите, конјунктивата е хиперична и се забележува кинење. Често, бактерискиот конјунктивитис е комбиниран со синдром на "суво око", што може значително да ја влоши постоечката клиничка слика.

Ако се појават првите симптоми кои покажуваат дека возрасните или децата развиваат акутен бактериски конјунктивитис, веднаш треба да контактирате со квалификуван специјалист. Третманот на оваа болест вклучува употреба на антибактериски лекови (во форма на капки и масти), а исто така, доколку е потребно, употребата на системски антимикробни лекови (во многу тешки клинички ситуации).

Причини

Инфекција со бактериски конјуктивитис најчесто се јавува преку директен контакт на здраво лице со заразена тајна. Следните патогени предизвикуваат заболување:

 • Haemophilus sp.;
 • Staphylococcus aureus;
 • Neisseria gonorrhoeae;
 • Streptococcus pneumoniae;
 • Chlamydia trachomatis.

Новороденче може да биде заразено додека поминува низ канал за раѓање на заразена мајка. Во овој случај, лекарите зборуваат за развојот на новороденото офталмија. Оваа болест се јавува кај 20-40% од децата кои поминале низ заразен роден канал. Патологијата кај дете е потешка отколку кај возрасен пациент.

Симптоми

Бактериски конјунктивитис кај деца и возрасни ги има следните симптоми:

 • конјуктивата на окото е хиперемична. Како по правило, овој симптом се појавува нагло, понекогаш и против позадината на целокупното здравје;
 • пациентот забележува присуство на туѓо тело во окото (чувство на песок);
 • чувство на горење;
 • се појавува ексудат.

Ако дете или возрасен се буди од сон, очните капаци најчесто се залепени заедно со ексудат и многу е тешко да се отворат. Најчесто, воспалителниот процес влијае на две очи, но не секогаш се јавува воспаление истовремено.

Симптоми на бактериски конјунктивитис

Со векови, кората е забележана, силно се издува. Ако болеста го погоди детето, тогаш тој станува немирен, плаче, обидувајќи се да ги истргнува болните очи со рацете. Но, тоа не треба да биде дозволено во секој случај, бидејќи детето може само да го влоши текот на болеста со своите постапки.

Во раните фази на развојот на патологијата, испуштањето од окото е претежно водени. Но постепено ситуацијата се влошува и ексудат добива мукопурулентен карактер. Ова обично се забележува еден ден по појавата на првите симптоми. Со поблиску испитување на погоденото око, може да се забележи акумулираната слуз во вид на теми.

Хиперемија доста изразена. Тарсалната конјуктива е патолошки изменета по визуелна инспекција, нејзиното црвенило е забележано, структурата станува кадифена. Површинска епителиопатија се јавува во повеќето клинички ситуации. Но, тоа не претставува опасност за здравјето или животот на возрасен или дете.

Конјуктивата на очните капаци и очното црвенило и црвенило. Но, почесто отколку не, нема зголемување на пред-лимфните јазли, петехијални субконјунктивални хеморагии, хемоза.

Ако причината за развојот на оваа форма на болеста е гонококна инфекција, тогаш кај возрасен или дете, првите симптоми на прогресија на патологијата се забележани веќе 12-24 часа по инфекцијата. Едем на очите станува се поизразен, постои гноен ексудат. Во отсуство на соодветен третман се развиваат следниве компликации:

 • перфорација;
 • корнеална улцерација;
 • слепило.

Офталмијата кај новороденчиња, предизвикана од инфекција со гонококна инфекција, се појавува 2-5 дена по раѓањето. Доколку оваа болест предизвикала хламидија, тогаш првите знаци на патологија може да се забележат за 5-14 дена. Веднаш влијае на двете очи, има изразен папиларен конјунктивитис со тежок едем, како и мукопурулентен ексудат.

Дијагностика

Важно е кај првите знаци на патологија кај возрасно лице или дете да се јават веднаш во медицинска установа за дијагностицирање и назначување на правилен курс на лекување. Неопходно е да се направат брисеви и бактериски култури, особено ако се изрекуваат симптоми на патологија. Последователно, тие се испитуваат со микроскопска метода и валкани со Грам и Џимса (за да се идентификуваат микроорганизмите што предизвикале прогресија на воспаление).

Лекарот ќе може да пропише правилен третман само откако ќе ги оцени резултатите од тестовите и ќе го идентификува микроорганизмот што ја предизвикал болеста.

Третман

Лекарите сметаат дека бактерискиот конјунктивитис е прилично заразна болест. Затоа, задолжително е да се спроведат сите активности кои го спречуваат ширењето на инфекцијата.

Доколку лекарот не се сомнева дека болеста била предизвикана од хламидија или гонококна инфекција, тогаш може да пропише капки од 0,5% моксифлоксацин за една недела. Треба да ги погребаат очите три пати на ден. Можете исто така да користите капки со флуорокинолон. Ако при примената на капките немало подобрување, тогаш тоа значи дека лицето напредува со алергиски или вирален тип на конјунктивитис. Или бактериите се отпорни на овој третман. Во овој случај, новиот план за третман ќе биде назначен само откако ќе се спроведе студија за антимикробна подложност, како и засејување.

Во случај на гонококна инфекција, капките сами по себе не ќе бидат доволни за лекување. Лекарите прибегнаа кон употреба на системски антимикробни средства, како што се ципрофлоксацин и цефтриаксон. Како локална терапија се пропишуваат капки и масти со гентамицин. Ако зборуваме за третман на гонококна инфекција кај возрасни, тогаш во овој случај исто така е неопходно да се третира неговиот сексуален партнер.

Офталмијата кај новороденче е спречена со капки од сребро нитрат. Ако не беше можно да се излечи инфекцијата на овој начин, тогаш лекарите прибегнуваат кон системска терапија. Лекот на избор е цефтриаксон.

Едноставен бактериски конјуктивитис исчезнува за две недели, дури и без соодветен специфичен третман. Но, тоа не значи дека не треба да се третира. Терапијата мора да биде неопходна, инаку акутната форма на патологијата ќе се претвори во хронична.

Пред да започнете со третманот на болеста, неопходно е целосно да ги исчистите очните капаци на пациентот од празнењето. Ова е многу важна точка што не треба да се пропушти. Понатаму, антимикробните капки и масти треба да се применуваат до целосно закрепнување. Маста, по правило, е поставена во очен капак во текот на ноќта, а пациентот треба да користи капки во текот на денот.

Во случај на назначување на правилен третман (антибиотици во форма на капки или инјекции), прогнозата на болеста е поволна. Целосно обновување се случува за две недели. Во случај на транзиција на акутната во хроничната форма, ќе биде неопходно да се продолжи со третманот на истовремена болест - системска инфекција, блефароконјуктивитис, синдром на суво око.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате бактериски конјунктивитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот окулист лекар може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Аденовирусен конјунктивитис (појавување на симптоми: 5 од 8)

Аденовиралниот конјуктивитис е акутна инфекција на мукозната мембрана на окото која се развива како резултат на пенетрација на аденовирусите во неа. Оваа болест е многу заразна, така што лице од било која возрасна група, вклучувајќи ги и децата, може да се зарази.

...
Конјуктивитис кај деца (појавување симптоми: 5 од 8)

Конјуктивитис кај дете обично влијае на двете очи одеднаш. Иако не е невообичаено болеста да биде асиметрична - оштетувањето на едното око е поголемо од другото. Според статистичките податоци, 30% од офталмолошките заболувања кај деца под 4-годишна возраст се конјуктивитис. Со навремено започнување третманот не предизвикува значителни компликации. Меѓутоа, ако не веднаш побарате медицинска помош и не започнете со третман, ова може дополнително да влијае на квалитетот на видот на детето.

...

Кламидијалниот конјунктивитис се нарекува инфекција на мукозната мембрана на окото со хламидија, која е придружена со воспаление на конјунктивата. Поради прогресијата на оваа болест, преодните набори и конјунктивата се развиваат и стануваат воспалени, а гноен издутува истекување од очите. Еден од најкарактеристичните симптоми на болеста е појавата на осип, локализиран на долниот очен капак.

...
Кератоконјуктивитис (појавување симптоми: 4 од 8)

Кератоконјуктивитис е болест на воспалителна природа, која влијае на рожницата и конјунктивата на окото. Оваа болест е една од најчестите кај сите болести на очите. Ова се објаснува со фактот дека конјунктивата е високо реактивна - брзо и лесно реагира на егзогените и ендогените фактори. Некои видови на кератоконјуктивитис се многу заразни. Акутен и хроничен кератоконјуктивит се разликува по природата на патолошкиот процес.

...
Склеритис (појавување симптоми: 4 од 8)

Склеритис е тешка болест на визуелниот апарат, во кој воспалителниот процес влијае на протеинскиот школка на окото (склера). Болеста може да се изрази како мали црвеникави нодули и да ја окупира целата склера. Речиси секогаш е зафатено само едно око, но во зависност од видот, може да се прошири на две одеднаш, или да се појавува наизменично во двете очи. Таа се јавува кај жени неколку пати почесто отколку кај мажите. Во детството, ретко се јавува, најчесто поради друг воспалителен процес во телото. Комплицирано од фактот дека е многу болно и може да доведе до влошување на видот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .