Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Аденовирусен конјунктивитис: симптоми и третман

Аденовирусен конјунктивитис - главните симптоми:

 • Главоболка
 • Горење очи
 • Црвени очи
 • Странско тело сензација во окото
 • Оток на очите
 • Фоликулација на мукозната мембрана на очите
 • Испуштање на слуз од очите
 • Појавата на филмот на мукозните очи

Аденовиралниот конјуктивитис е акутна инфекција на мукозната мембрана на окото која се развива како резултат на пенетрација на аденовирусите во неа. Оваа болест е многу заразна, така што лице од било која возрасна група, вклучувајќи ги и децата, може да се зарази.

Етиологија

Во повеќето клинички ситуации, инфекцијата за време на формирањето на аденовиралниот конјуктивитис влегува во визуелниот апарат од други органи во кои веќе се развива инфективен процес (грло, нос, итн.). Ова сугерира дека оваа болест обично се развива на позадината на воспаление на фарингеалната мукоза.

Патогените вируси можат да влезат во визуелниот апарат од фаринџалните крајници и другите делови на респираторниот тракт, доколку имаат воспаление. Главниот пат на инфекција со аденовирусите е воздушен. Но, маршрутата на контакт на инфекцијата не е исклучена.

Главните фактори кои придонесуваат за прогресија на патологијата:

 • повреда на очите;
 • редовен контакт со заразено лице;
 • оперативна интервенција во визуелниот апарат;
 • постојана хипотермија.

Патогенеза

Првите симптоми на прогресија на патологијата се појавуваат приближно една недела по инфекцијата со аденовирусите. Првите знаци се оток и тежок кинење. Во почетокот, воспалителниот процес влијае само на едното око, но по неколку дена се "преместува" на второто око. Во аденовиралниот конјуктивитис, понекогаш може да се забележи лезија на рожницата.

Времетраењето на аденовиралниот конјуктивитис не е подолг од еден месец. Најчесто ваквата болест се развива кај деца, па дури и кај доенчиња, додека понекогаш се зема на карактерот на епидемијата. Но возрасните исто така можат да се заразат, особено ако не ги следат правилата за хигиена и грижа за болните деца (ако има во куќата).

Симптоматологија

По пенетрацијата на аденовирусната инфекција во мукозната мембрана на назофаринксот, за 3-5 дена се пренесува на органите на оптичкиот апарат. Раниот период на развој на патологијата е акутен.

Симптоми на аденовирален конјуктивитис

Главните симптоми на аденовиралниот конјуктивитис:

 • оток и хиперемија на конјуктивата;
 • пациентот чувствува сензација во очите;
 • мукозниот ексудат излегува од очите;
 • појава на специфични филмови на мукозната мембрана. Овој симптом е почест кај децата;
 • фоликулите од различни големини се формираат на мукозната мембрана;
 • тешка главоболка;
 • пациентот се жали на чувството на туѓо тело во окото.

Важно е кога ќе се појават првите симптоми на патологија, веднаш консултирајте се со лекар за дијагностицирање, потврда или побивање на дијагнозата.

Децата најчесто развиваат аденовирусен кератоконјуктивитис. Епидемии на патологија се јавуваат во есен или зимски период. Инфекцијата може да се појави во училиштата или во детските градинки, како и во други места каде што се акумулираат многу деца. Болеста се случува спорадично и може да ја достигне големината на епидемијата. Ако се сомневате дека го развивате, вреди веднаш да ги земете децата во медицинска установа за испитување и да доделите точен курс на лекување. Аденовиралниот кератоконјуктивитис влијае на предниот сегмент на окото. Тешко е да се излекува болеста, бидејќи сè уште не постои многу специфичен лек за борба против аденовирусите. Терапијата кај деца и возрасни треба да биде сеопфатна.

Форми

Клиничарите идентификуваат 3 форми на аденовирусниот конјуктивитис:

 • catarrhal Во овој случај, воспалителниот процес не е акутен. Симптомите на патологија се изразени прилично лошо. Незначајната хиперемија е забележана, ексудат се распределува во мала количина. За лесно и без компликации. Времетраењето на прогресијата на болеста е 7 дена;
 • фоликуларен. Се карактеризира со формирање на меур лезии на површината на мукозната болест. Нивната големина може да биде различна;
 • филмска форма. Во овој случај, на површината на мукозата се формираат тенки филмови. Тие може лесно да се отстранат со стерилен памук. Со оваа форма, добросостојбата на лицето може да се влоши во голема мера. Температурата на телото се зголемува, главоболката, слабоста на целото тело се чувствува.

Дијагностика

Дијагнозата на аденовиралниот конјуктивитис се изведува само од офталмолог. За дијагноза се врши визуелна инспекција на засегнатото око, а потоа пациентот се испраќа за тестирање. Најинформирачки се коњуктивален тест и ПЦР стругање.

Третманот на болеста може да започне само откако ќе се добијат резултатите од студијата. Патолошката терапија треба да биде сеопфатна.

Третман

Треба веднаш да се забележи дека третманот на болеста може да биде тежок, бидејќи сега сè уште нема лек што би ги насочил аденовирусите. Пристапи кон конзервативен комплексен третман. Антивирусни лекови се пропишани.

Исто така, важно е да се спроведе локален третман со антибактериски капки и масти, кои ќе бидат насочени кон елиминирање на пристапувањето на секундарна инфекција. Исто така е индицирано да земаат антихистамински лекови.

Сложениот третман, исто така, вклучува лекови, чија главна цел е да се елиминира развојот на компликации како синдром на суво око и така натаму. Широко се користат замени за сопирање.

За третман на аденовирален конјуктивитис, следниве лекови се ефективни:

 • флоренален;
 • албуцид. Неопходно е да се вклучи во планот за лекување, бидејќи ефикасно се бори против патогени микроорганизми (антимикробен лек со широк спектар);
 • флоксал;
 • полудан;
 • Tobrex;
 • интерферон;
 • теробен

Ако правилно го третирате ова заболување, тогаш неговата прогноза е позитивна. Се завршува со целосно обновување на пациентот за еден месец.

Превенција

За да не се третира таква патологија, неопходно е навремено да се започне со превенција. Ефективни начини се чисти раце, влажно чистење и редовно проветрување на просторијата и одмор во кревет.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате аденовирусен конјунктивитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот окулист може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Бактериски конјунктивитис (појавување симптоми: 5 од 8)

Бактерискиот конјунктивитис е прилично честа воспалителна болест на конјунктивата, која најчесто ги зафаќа децата. Повеќе патогени бактерии го предизвикуваат неговиот развој. Кога ќе паднат во конјуктивалната кесичка, се појавуваат симптоми кои се карактеристични за болеста - ексудат исчезнува од очите, конјунктивата е хиперична и се забележува кинење. Често, бактерискиот конјунктивитис е комбиниран со синдром на "суво око", што може значително да ја влоши постоечката клиничка слика.

...

Кламидијалниот конјунктивитис се нарекува инфекција на мукозната мембрана на окото со хламидија, која е придружена со воспаление на конјунктивата. Поради прогресијата на оваа болест, преодните набори и конјунктивата се развиваат и стануваат воспалени, а гноен издутува истекување од очите. Еден од најкарактеристичните симптоми на болеста е појавата на осип, локализиран на долниот очен капак.

...
Кератоконјуктивитис (појавување симптоми: 5 од 8)

Кератоконјуктивитис е болест на воспалителна природа, која влијае на рожницата и конјунктивата на окото. Оваа болест е една од најчестите кај сите болести на очите. Ова се објаснува со фактот дека конјунктивата е високо реактивна - брзо и лесно реагира на егзогените и ендогените фактори. Некои видови на кератоконјуктивитис се многу заразни. Акутен и хроничен кератоконјуктивит се разликува по природата на патолошкиот процес.

...
Вирусен конјунктивитис (појавување симптоми: 5 од 8)

Вирусен конјунктивитис е најчеста болест предизвикана од инфекција на конјуктивата на окото. Оваа болест може да се појави во епидемија или епизодна форма. Најчесто овој тип на конјуктивитис се развива во позадина на ослабен имунолошки систем. Тоа влијае на луѓето од различни возрасни групи, вклучувајќи ги и малите деца.

...
Склеритис (појавување симптоми: 4 од 8)

Склеритис е тешка болест на визуелниот апарат, во кој воспалителниот процес влијае на протеинскиот школка на окото (склера). Болеста може да се изрази како мали црвеникави нодули и да ја окупира целата склера. Речиси секогаш е зафатено само едно око, но во зависност од видот, може да се прошири на две одеднаш, или да се појавува наизменично во двете очи. Таа се јавува кај жени неколку пати почесто отколку кај мажите. Во детството, ретко се јавува, најчесто поради друг воспалителен процес во телото. Комплицирано од фактот дека е многу болно и може да доведе до влошување на видот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .