Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Алфабетски рубрикатор на човечки болести и услови
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Визија

Затворањето на очите во состојба на будење за некое време, станува страшно од мислата дека многу луѓе го гледаат светот на овој начин за време на нивните животи. Несомнено, никој од нас не би сакал да се доживее ваков вид на лишување, а всушност, под услови на постојан и неверојатен напор дека искуството на нашите очи, очните болести во една или друга форма се првиот чекор на патот во оваа насока. Поради оваа причина, со кои се соочуваат дури и најмалите промени на полошо, важно е да не ги игнорираме, туку да преземеме конкретни мерки. Кои се симптомите на болеста на очите? Што се смета за прва негативна манифестација? Овој дел ќе ги идентификува главните важни точки во овие и многу други релевантни прашања.

Аденовиралниот конјуктивитис е акутна инфекција на мукозната мембрана на окото која се развива како резултат на пенетрација на аденовирусите во неа. Оваа болест е многу заразна, така што лице од било која возрасна група, вклучувајќи ги и децата, може да се зарази.

...

Алергискиот конјуктивитис е акутно воспаление на конјуктивата, која е предизвикана од имунолошкиот одговор на телото на алерген. Според официјалните статистички податоци, болеста е дијагностицирана кај 15% од жителите на планетата. Најчесто, болеста влијае врз децата и младите луѓе. Но, за постарите луѓе болест не е исклучок.

...

Во медицината, амблиопија или мрзлив очен синдром во медицината се однесува на намалување на визијата на еден или двата очи, што нема никаква врска со неточната работа на оптичкиот нерв. Обично за време на дијагностичкиот преглед на окото, лекарот не ги идентификува причините за појава на таква болест. Со прогресијата на патологијата, острината на видот во една од очите се намалува поради нарушување на целосното и правилно функционирање на мозокот и визуелниот апарат.

...

Аметропија - повреда на прекршувањето на окото, кое се карактеризира со неуспеси во фокусот на светлосни зраци на мрежницата. Нормално, светлосните зраци се фокусирани на мрежницата, кога фокусот е изгубен, тогаш овој процес се јавува зад мрежницата или пред него. Како резултат на тоа, човек го гледа светот околу нас со изобличување, заматен и нејасен.

...

Ангиопатија на ретиналните садови е патолошка состојба, која се манифестира со кршење на тонот на крвните садови и малите капилари на фундусот на окото. Како резултат на прогресијата на оваа патологија, тие може да се стесни, прошират или да станат повредени. Наспроти позадината на сите промени, постои кршење на протокот на крв во погодените крвни садови, како и повреда на нервната регулација.

...

Анисокоријата е патолошки процес на офталмолошка природа, во која еден ученик станува поголем од другиот. Таквиот феномен, ако постои мала разлика помеѓу големината на учениците, е бениген по природа и доста често е конгенитален. Во сите други случаи, анизокоријата е последица на одредени етиолошки фактори.

...

Аниридија е офталмолошка болест, која се карактеризира со целосно или делумно отсуство на ирисот. Оваа болест често е генетски детерминирана, може да се пренесе во автозомно доминантно, и на автосомно рецесивен начин. Во некои случаи, болеста е резултат на спонтано манифестираната мутација.

...

Анофталмосот - се однесува на офталмолошките заболувања, кои се карактеризираат со отсуство на очното око во орбитата. Патологијата се смета за ретка: децата со анофталмологија се наоѓаат кај 2 на 10 илјади бебиња родени, а кај возрасните преваленцата на болеста е 21-22 на 10 илјади од населението.

...

Астенопија е состојба или оштетување на видот во која сликите или буквите се замаглуваат и стануваат нејасни, што е предизвикано од силен вирус на очите. Промените може да бидат краткотрајни, да исчезнат по одмор, но тие можат да бидат постојани, а подоцна и да се развијат во очни болести.

...

Астигматизмот е прекршување на рефракцијата поврзана со неправилноста на обликот на рожницата или леќата на окото. Астигматизмот, чиишто симптоми лежат во закривената визија на линии и предмети, е најчестата причина за слабиот вид и може да биде кратковидо, долгоочекувана или дури и комбинирана. Во вториот случај, хиперпија е забележана долж една оска на перцепција, и миопија долж другиот.

...

Атрофија на оптичкиот нерв е развој на таквата патологија во која оптичкиот нерв делумно или целосно е предмет на уништување во рамките на сопствените влакна, по што овие влакна треба да се заменат со сврзно ткиво. Атрофија на оптичкиот нерв, чии симптоми се состојат во намалување на визуелните функции во комбинација со општото бланширање на нервниот диск, може да бидат вродени или стекнати според природата на нејзиниот настан.

...

Апакија е вродена или стекната болест која се карактеризира со отсуство на леќа во органите на видот. Најчесто, патологијата е секундарна по природа и се развива претежно кај лица постари од 40 години. Недостатокот на терапија води до целосно губење на видот.

...

Achromatopsia е наследна болест поврзана со мутациони промени во неколку гени кои кодираат ретинални фоторецепторни протеини. Патологијата се карактеризира со целосно или делумно губење на перцепцијата на боите. Со оваа аномалија се зачува црно-бело видување, дневно слепило и страбизам, а визуелната острина се намалува.

...

Бактерискиот конјунктивитис е прилично честа воспалителна болест на конјунктивата, која најчесто ги зафаќа децата. Повеќе патогени бактерии го предизвикуваат неговиот развој. Кога ќе паднат во конјуктивалната кесичка, се појавуваат симптоми кои се карактеристични за болеста - ексудат исчезнува од очите, конјунктивата е хиперична и се забележува кинење. Често, бактерискиот конјунктивитис е комбиниран со синдром на "суво око", што може значително да ја влоши постоечката клиничка слика.

...

Што е блеферитис? Ова е патолошки процес, придружен со воспаление на различни рабови на очните капаци. Презентираната болест се смета за најчеста кај сите постоечки патологии на окото. Покрај тоа, блеферитисот е многу тежок за лекување.

...

Блефароконјуктивитис (регионален блефаритис) е вид на конјуктивитис кој се развива истовремено со блефаритис (воспаление на очните капаци). Денес таа е една од најчестите офталмолошки заболувања. Според статистичките податоци, се дијагностицира кај 70% од вкупниот број на пациенти.

...

Блефароспазма е состојба во која се јавува рефлексна (несакана) контракција на очните капаци. Долго време, патолошкиот процес се припишува на психијатриски нарушувања. Кога пациентот е болен, тешко е да се отворат очните капаци поради грчеви, има изразена фотофобија.

...

Миопија е патолошка состојба, со прогресија на која болниот почнува слабо да ги разликува предметите лоцирани далеку од него. Тој едвај може да ги прочита знаците, да види бројка на автомобили, дури и да не го запознава својот пријател со растојание од неколку метри. Медицинската статистика е таква што миопијата е најчеста нарушување на визуелната функција која се јавува кај возрасни и деца (детската миопија не е невообичаена). Оваа болест може да напредува и да има различни степени на сериозност.

...

Вирусен конјунктивитис е најчеста болест предизвикана од инфекција на конјуктивата на окото. Оваа болест може да се појави во епидемија или епизодна форма. Најчесто овој тип на конјуктивитис се развива во позадина на ослабен имунолошки систем. Тоа влијае на луѓето од различни возрасни групи, вклучувајќи ги и малите деца.

...

Хемианopsia е патологија, против која едно лице развива делумно слепило (некои полиња на видот се откажат). Болеста не се однесува на офталмолошки заболувања, туку на невролошки нарушувања - фокусот на нарушувањата е локализиран во мозокот.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .