Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Вродна хиперплазија на ендометриумот: симптоми и третман

Вродна хиперплазија на ендометриумот - главните симптоми:

Вродената хиперплазија на ендометриумот е патолошка пролиферација на ендометријалното ткиво. Како што напредува болеста, тие се згуснуваат и згуснуваат. Како резултат на тоа, може да се развие рак. Оваа патолошка состојба предизвикува нарушување во работата на целиот репродуктивен систем на една жена. Жените од репродуктивна возраст и менопауза се најмногу подложни на болест.

Етиологија

Во повеќето случаи, таквите патолошки промени се случуваат за време на реструктуирањето на хормоналната позадина на женското тело - пубертетот, бременоста, менопаузата . Фактори кои можат да предизвикаат развој на болеста, може да бидат:

 • полицистични јајници ;
 • абортус;
 • гинеколошки операции на киретажа;
 • болести кои се предизвикани од метаболички нарушувања;
 • заболување на бубрезите и црниот дроб;
 • хипертензија .

Покрај тоа, жените кои земале хормонални контрацептиви, но ги напуштиле остро, може да бидат изложени на ризик. Исто така, болеста подложна на фер секс, кој вештачки ја прекина бременоста.

Симптоматологија

Првиот и највисок знак на болест е профузно крварење за време на менструацијата и надвор од циклусот. Покрај тоа, жената може да биде присутна и такви симптоми:

 • слабост;
 • влошување (поради чести крварења);
 • губење на тежината (со премногу слаб имунитет или други болести);
 • ослободување на згрутчување на крвта;
 • вртоглавица;
 • неправилен менструален циклус.

Крварењето е тогаш циклично, и често во форма на згрутчување.

Класификација на форми на болест

Вродената хиперплазија на ендометриумот се класифицира како:

 • фокусна;
 • атипичен;
 • вроден цистичен;
 • црни (едноставни).

Вреди да се напомене дека во било која форма на оваа болест е многу тешко да забремените. Истото важи и за вештачко осеменување - ако има знаци на вродена хиперплазија, процедурата на ИВФ не се изведува.

Фокална форма

Фокалната форма на болеста е една од најтешките, бидејќи е преканцерозна состојба. Во отсуство на навремен, правилен третман, ракот се дијагностицира кај 10% од случаите.

Како по правило, фокалната хиперплазија е последица на други задни болести:

 • ендокрин;
 • онкологија;
 • васкуларна.

Исто така се изложени на ризик и жени кои имале заболувања на урогениталниот систем и сексуално преносливи инфекции. Вреди да се забележи дека во почетните фази на самата болест практично не се манифестира. Фокалната форма најчесто се дијагностицира кога една девојка не може да забремени веќе долго време. Вреди да се напомене дека ако пациентот има сомневање за фокална форма на болеста, постапката на вештачко осеменување не се изведува.

За третман на овој патолошки процес, комплексната терапија е пропишана со употреба на лекови од таков спектар на дејство:

 • орални хормонални агенси;
 • лекови за инјектирање за зајакнување на имунолошкиот систем;
 • интраутерински помагала.

Како по правило, во почетната фаза на развој на фокална форма, се пропишува само терапијата со лекови. Меѓутоа, ако третманот не го донесе посакуваниот резултат, хирургијата е можна - отстранета е погодената област на ендометриумот. Во хронична форма, матката може целосно да се отстрани.

Атипична форма

Атипичната вродна хиперплазија на ендометриумот е една од најкомплексните, бидејќи е преканцерозна состојба. Како што напредува болеста, може да се појават сериозни нарушувања во репродуктивниот систем, што речиси секогаш води кон неплодност.

Транзицијата на патолошкиот процес на рак се јавува најчесто кај жените по 45 години. Ова се должи на фактот дека телото станува многу послаба и заштитните функции повеќе не функционираат на ниво кое во 25 години. Исто така вреди да се напомене дека терапијата со лекови не донесува правилен резултат и затоа хируршката интервенција се применува многу почесто.

Вродна цистична форма

Главната причина за развојот на оваа форма на болеста се промените во хормоналната позадина. Вродената цистична хиперплазија на ендометриумот има повеќе оптимистички предвидувања, бидејќи транзицијата кон канцерогената состојба е скоро целосно исклучена.

Етиологија на вроден-цистична хиперплазија на ендометриумот:

 • абортуси во млада возраст;
 • доцна бременост;
 • ендокрини нарушувања;
 • болести кои предизвикуваат нарушен метаболизам.

Навремениот третман на ендометријалната герлинска-цистична хиперплазија дава добри резултати и не доведува до неплодност. Хируршката интервенција ретко се изведува во оваа форма на патологија.

Едноставна вродена форма

Најмногу "поволна" форма на болеста и во исто време, најчеста. Процесот на атипичен развој на клетки и преканцерозна состојба е скоро целосно исклучен.

Едноставна хиперплазија на ендометријална герминација реагира добро на лекови. Во случај на контраиндикации, хируршка интервенција е можна. Потребно е да се обрне посебно внимание на тоа дека хормонските препарати, нивната доза, ги пропишува само лекар. Независна потрошувачка на лекови од таков спектар на дејства не само што не може да донесе позитивен резултат, туку и значително ја влошува ситуацијата. До развој на други болести и неплодност .

Само-лекувањето може да доведе до неплодност

Вродна хиперплазија на ендометриумот и бременоста

Овие два процеси не можат да постојат во ист организам во исто време. Со каква било форма на таква болест забременувањето е многу тешко. Дури и ако тоа се случи, речиси е невозможно да се носи плодот.

Според статистичките податоци, оваа патологија најчесто предизвикува неплодност. Но, ако го започнете лекувањето навремено, тогаш ова може да се избегне.

Ако болеста почна да се развива за време на бременоста, ова може да доведе до фактот дека процесот ќе се развие во преканцерозна состојба многу побрзо.

Дијагностика

По појаснување на анамнезата, гинекологот доделува инструментални и лабораториски тестови. Лабораториски истражувачки методи подразбираат следново:

Основните информации врз основа на кои е направена дијагноза се добиваат со инструментални методи:

Врз основа на добиените информации, се прави дијагноза и се пропишува третман. Доста често, третманот на вроден хиперплазија на ендометриумот се врши заедно со третман на неплодност или нејзина превенција.

Третман

Главниот тек на терапијата е насочен кон елиминирање на нарушувањата во работата на хормоналната позадина. Во просек, времетраењето на терапевтскиот курс трае од 4 до 6 месеци.

Најчесто се користи хирургија ако третманот со лекови не дава позитивни резултати или тоа нема да биде доволно. Во овој случај, се врши стружење - отстранети се погодените области на ендометриумот. Отстранет биолошки материјал е испратен до студијата. Ова е потребно за да го пронајдете вистинскиот хормонален лек.

Стружење на цервикалниот канал

Покрај лековите, за да се елиминира патолошкиот процес, лекарот може да препише лекови за лекување на анемија. Бидејќи во периодот на болеста една жена може да изгуби многу крв, потребни се такви мерки за да се исклучи анемијата.

Прогноза

Прогнозата може да се направи врз основа на дијагностицираната форма. Атипичната ендометријална хиперплазија се смета за најголема опасна по живот, бидејќи може да се трансформира во канцероген процес.

Ако не ги отстраните малигните полипи навремено, тоа може да предизвика развој на малигнен тумор.

За да се избегнат погоре опишаните компликации, неопходно е да се почне третманот навремено, строго да се следат сите упатства на гинекологот. Затоа, со почетни симптоми, треба да се јавите кај вашиот лекар што е можно поскоро и да не се само-лекувате.

Превенција

Спречувањето на овој патолошки процес е прилично едноставно. За да се спречи болеста, во пракса треба да се применат следниве правила:

 • посета на гинеколог најмалку 2 пати годишно;
 • абортусот треба да се избегнува;
 • умерено вежбање;
 • избегнувајте стресни ситуации.

Таквите едноставни препораки ќе помогнат, ако не и целосно се избегне, а потоа го минимизираат ризикот од формирање на овој патолошки процес.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате ганглиска хиперплазија на ендометриумот и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Карцином на грлото на матката (појавување на симптоми: 7 од 12)

Карциномот на грлото на матката е сериозна болест која се карактеризира со брза пролиферација на матката клетки која не е контролирана од човечкото тело. Во моментов, на лекарите е тешко да се утврдат причините за туморот, но онколозите идентификуваат голем број на најверојатно предиспонирачки фактори: оптоварена наследност, промискуитетен сексуален живот и зависност од лоши навики.

...
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 5 од 12)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести "детство" поради неговата подложност на претежно пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Леукоцитоза (појавување симптоми: 5 од 12)

Леукоцитоза е промена во апсолутното ниво на леукоцити во крвотокот на една личност. Оваа состојба се карактеризира со поместување лево од леукоцитната формула. Според ICD-10, леукоцитозата не е болест, туку е чудна реакција на телото како целина на негативното влијание на одредени фактори (може да се појави во текот на болеста, со внес на храна, за време на бременост, кај жени по породување и сл.). Брзиот раст на леукоцитите во крвта или урината е еден од значајните дијагностички знаци.

...

Фиброидите на матката се бенигни тумор кој се формира во слојот на матката мускул. Формирањето се состои од мускулни структури и сврзно ткиво. Утерусните фиброиди имаат свои карактеристики на развој.

...
Ендометријален карцином (појавување на симптоми: 5 од 12)

Ендометријалниот канцер, или преканцерот на матката, зазема едно од првите места во однос на преваленцата кај туморите на ракот. Гинеколозите забележуваат дека оваа состојба се јавува кај жени на возраст над педесет години, што значи дека главната причина за болеста може да се смета за таков процес во телото како менопауза.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Селиверстов, ул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .