Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Офоритис: Симптоми и третман

Оофоритис - главните симптоми:

Офоритисот е воспалителен процес кој се јавува во областа на фалопиевите цевки. Како резултат на развојот на оваа болест, фалопиевите цевки се споени со јајниците. Како резултат на тоа, може да се појави неплодност. Да се ​​каже точно што е причина за појава на воспалителна болест, тоа е невозможно. Патологијата ги напаѓа девојчињата на возраст од 25-35 години и жените од менопаузата.

Етиологија

Салпингитис и офоритис се малку меѓусебно поврзани. Како по правило, оваа патолошка болест не може да се појави самостојно. Воспалителниот процес започнува поради салпингитис, односно воспаление на фалопиевите туби. Следните фактори можат да придонесат за развој на салпингитис:

 • заразни болести;
 • болести кои се сексуално преносливи.

Главните причини кои придонесуваат за прогресија на воспалителниот процес се:

 • пушењето;
 • патологија на генитоуринарниот систем;
 • патологии кои водат до значително слабеење на човечкиот имунолошки систем;
 • болести кои предизвикуваат метаболички нарушувања;
 • хипотермија;
 • непостојани сексуални партнери.

Салпингитис и офоритис се два меѓусебно поврзани процеси. Првиот многу често повлекува второто.

Симптоматологија

Болеста може да се појави во две форми - акутна и хронична.

Во акутен офоритис, може да се забележат следниве симптоми:

 • зголемена нестабилна температура;
 • празнење побели со луто мирис;
 • крварење во отсуство на менструација;
 • пониска абдоминална болка;
 • систематска остра болка при мокрење.

Хроничниот офоритис ги има следните симптоми:

 • акутна болка, главно во долниот абдомен (карактеристичен симптом);
 • непријатна сензација за време на секс;
 • нестабилност на менструалниот циклус;
Симптоми на офоритис

Во зависност од состојбата на пациентот, со хроничен офоритис, такви дополнителни симптоми се можни:

 • зголемен замор;
 • депресија , иритација;
 • недостаток на оргазам.

Присуството на дополнителни симптоми зависи од причината, што предизвика прогресија на патологијата. Вреди да се напомене дека погоре опишаните дополнителни симптоми може да се забележат кај акутен офоритис. Да се ​​прави разлика помеѓу хроничниот оофоритис и акутниот оофоритис е можно само со помош на инструментални анализи.

Знаците на офоритис, како по правило, секогаш се јасно изразени. Пациентот забележува влошување на нејзината состојба, има болка во долниот дел на стомакот. Во присуство на овие знаци на офоритис веднаш треба да контактирате со медицинска установа.

Подтипови

Во современата медицина постојат такви подвидови на болеста:

 • билатерален офоритис;
 • десниот офоритис;
 • лево офоритис.

Билатерален офоритис

Билатералниот офоритис е воспаление кај двата јајника. Симптомите на офоритис со овој подтип на болеста одговараат на горенаведените точки.

На палпација, може да има болка во долниот дел на стомакот и значително затегнување во областа на јајниците. За точна дијагноза треба да се спроведат неколку инструментални и лабораториски студии. Симптомите на билатералниот офоритис се слични на апендицитис и салпингитис.

Левиот оофоритис

Лево-страниот офоритис е формирање на воспалителен патолошки процес во левата фалопиева туба и јајчник. Симптомите се исти како што е опишано погоре. Единствената разлика е во тоа што кај лево-страниот офоритис, болката е локализирана на левата, долниот дел на стомакот.

Десен офоритис

Речиси истите симптоми се дијагностицирани со остеофит од десно. Болката е локализирана на десната страна, исто така и во долниот дел на стомакот. Дијагнозата е иста како кај другите форми на болест.

Можни компликации

Како по правило, компликациите се можни само со хронична форма на овариотски оваритис и може да се манифестираат како:

 • гноен тумор на матката;
 • почетокот на адхезии, што може да доведе до неплодност .

Меѓутоа, ако го започнеме процесот на отстранување на оваа болест навремено, тогаш хроничниот салпингитис и офоритис продолжува без значајни компликации.

Дијагностика

Дијагнозата на болеста е доста тешко. За точна дијагноза, треба да направите серија инструментални, лабораториски тестови. Исто така е многу важно да се знаат можните причини за почетокот на болеста.

Дијагностичката програма ги вклучува следните:

Во случај кога за време на испитувањето се пронајдени заразни болести кои се пренесуваат сексуално, се поставуваат дополнителни тестови.

Во прилог на горенаведените дијагностички методи се користи лапароскопија . Тоа е овој метод на инструментална дијагностика што овозможува во рана фаза да се дијагностицира воспаление на јајниците и целосно да се испита матката.

Лапароскопија

Овој метод на истражување се користи во случај кога пациентот се жали на системска болка во стомакот, а пропишаниот третман не дава резултати.

Бременост

За жал, оваа болест практично ја елиминира можноста за забременување. Меѓутоа, ако ги имате овие симптоми, тоа не значи дека имате офоритис. Затоа, веднаш треба да се консултирате со лекар.

Во процесот на развивање на оваа патологија, фалопиевите туби и јајниците менуваат неповратно, што го прави процесот на гестација многу проблематичен. Освен, се разбира, дури и може да забремени.

Сè уште е можно да забремените со хронична форма или со остеофит со десното стебло, ако треба да поминете специјален курс на лекување од страна на специјалист пред зачнување.

Вреди да се запамети дека со оваа болест компликациите се можни за време на бременоста:

 • фетална инфекција;
 • закана од спонтан абортус.

Затоа, пред да забремените, треба да добиете совет од доктор. Третманот на офоритис треба да се врши само од високо квалификуван специјалист.

Третман

Текот на третманот зависи од причините што ја предизвикале прогресијата на болеста во јајниците и фалопиевите туби.

Третманот на офоритис се изведува само во стационарен режим.

Текот на третманот се пропишува откако ќе се открие точната причина за развојот на болеста и дијагнозата. Бидете сигурни да препишете лек за анестезија и антибиотици. Во почетната фаза, ако не постојат контраиндикации, мразот може да се примени на долниот дел на стомакот за да се намали болката.

Доколку се дијагностицира акутната фаза на болеста, покрај медицинските лекови, се пропишува и курс на физиотерапија. Во случај кога процесот на лепење сеуште не започна, се препишуваат лекови кои се апсорбираат и се пропишани следниве постапки:

 • гинеколошка масажа;
 • кал терапија
Гинеколошка масажа

Доколку земањето антибиотици и други лекови не дава резултати, тогаш е можна хируршка интервенција - целосно отстранување на јајниците (овој третман е радикален).

Самолечението во овој случај е неприфатливо, бидејќи болеста не може да оди само во хронична фаза, туку и да предизвика развој на сериозна компликација - неплодност. Народни лекови може да се користат само во тандем со синтетички лекови и само со дозвола на лекарот што посетува.

Превенција

Офоритисот може да биде делумно спречен. Бидејќи болеста може да се формира поради сексуално преносливи инфекции, потребно е внимателно да се третираат интимната страна од вашиот живот, да се изберат вистинските контрацептиви.

Покрај тоа, неопходно е да се придржуваат кон таквите правила:

 • избегнувајте хипотермија;
 • следете ги хигиената на гениталиите;
 • јаде право;
 • најмалку 2 пати годишно за да ги испита гинекологот.

Ако имате еден или два симптоми треба веднаш да контактирате со гинеколог. Во почетната фаза, оофоритисот може да се излечи.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате оофоритис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Рак на матката (појавување симптоми: 5 од 11)

Рак на матката е малигна неоплазма на ендометријални клетки, односно ткивата што го поставува органот. Се смета за една од најчестите облици на онкологија. Често се дијагностицира кај жени над 60 години, во млада возраст се јавува во изолирани случаи.

...
Уретритис кај жени (појавување симптоми: 5 од 11)

Уретритисот кај жените е воспалителна болест која влијае на ѕидовите на уретрата. Во отсуство на навремено лекување, патолошкиот процес брзо од акутната форма станува хроничен, што доведува до развој на други болести.

...
Карцином на грлото на матката (појавување на симптоми: 5 од 11)

Карциномот на грлото на матката е сериозна болест која се карактеризира со брза пролиферација на матката клетки која не е контролирана од човечкото тело. Во моментов, на лекарите е тешко да се утврдат причините за туморот, но онколозите идентификуваат голем број на најверојатно предиспонирачки фактори: оптоварена наследност, промискуитетен сексуален живот и зависност од лоши навики.

...
Аднекситис (појавување симптоми: 4 од 11)

Аднекситис е еднострано или билатерално воспаление на додатоците, вклучувајќи ја фалопиевите туби и јајниците. Воспалението на овој тип се формира поради ефектите на разни микроорганизми кои можат да се пренесат во акутна или хронична форма. Треба да се напомене дека аднекситисот, чиишто симптоми се доста чести кај жените, идентификување на болеста како една од најчестите во областа на гинеколошки заболувања, се карактеризира со појава на чести рецидиви. Покрај тоа, ова воспаление, по правило, ги зафаќа двата органа одеднаш, а неговата опасност лежи во формирањето на последователна неплодност за секоја петта заразена жена.

...
Салпингитис (појавување симптоми: 4 од 11)

Салпингитис е инфективна болест, придружена со унилатерално или билатерално воспаление на фалопиевите туби (oviducts). Во овој случај, прво, влијае само на мукозната мембрана на фалопиевите туби, но како што напредува болеста, исто така се засегнати и други слоеви со нарушување на нивната подвижност.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .