Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Кандида вулвитис: симптоми и третман

Кандида вулвитис - главните симптоми:

Кандида вулвитис е воспалителен процес кој влијае на надворешните гениталии на една девојка или жена. Причината за инфекција е Кандида габа, која живее во вагиналната микрофлора. Противпожарниот процес се активира само кога постои поволна средина за тоа - наспроти позадината на заразни болести, и ако не се почитува личната хигиена. Тоа влијае на луѓето од различни возрасни групи.

Габичната инфекција влијае само на надворешните гениталии. Сепак, ова не значи дека не продира понатаму, и нема потреба да се третира болеста.

Етиологија

Причината за развојот на воспалителниот процес може да биде елементарна неусогласеност со личната хигиена или редовно носење на тесен синтетички лен. Младите девојки и жени во периодот на менопауза се најмногу подложни на кандидијален вулвитис. Во првиот случај, инфекцијата е лесно да се развие поради фактот што телото сеуште не е добро заштитено.

Најчестите причини кои придонесуваат за развојот на болеста се:

 • недостаток на лична хигиена, особено за време на менструацијата;
 • повреда на мукозната мембрана на надворешните генитални органи (за време на секс, додека носи тесна, непријатна долна облека);
 • болести кои предизвикуваат хормонално нарушување ( дијабетес , дебелина );
 • употреба на некомпатибилни контрацептиви;
 • долгорочна употреба на антибиотици или хормонски лекови.

Ако не започнете да го лекувате кандидалниот вулвитис навремено, болката може да стане хронична.

Симптоматологија

Во официјалната медицина, вообичаено е да се разликуваат две форми на болест - акутна и хронична. Недостатокот од третман или погрешен тек доведува до фактот дека првичната форма (акутна) оди во напредната фаза, односно постои хроничен воспалителен процес.

Во акутната фаза на развој на болеста, забележани се следниве симптоми:

Отекување на лабиите
 • оток на вулварните усни;
 • формирање на мали чирови кои можат да одат на внатрешната страна на бутовите и областите на препоните;
 • болка за време на секс;
 • чешање и горење;
 • празнење со сирен вид со остар, непријатен мирис.

Во оваа фаза, треска и несоница може да се додадат на општите симптоми.

Во хроничната фаза на болеста, симптомите повеќе не се толку изразени, исфрлањето може да стане помалку значајно. Но, болката и понатаму останува. Во некои случаи, лимфните јазли во областа на препоните може малку да се зголемат.

Во секој случај, дури и со неколку симптоми, веднаш треба да контактирате со гинеколог за да ја разјасните дијагнозата и да го доделите точниот курс на лекување. Особено ако симптомите се забележани за време на бременоста.

Третман

Порано започна третманот, толку е поголема веројатноста дека болеста може да биде речиси целосно елиминирана без сериозни здравствени последици. Само третман на народни лекови е несоодветен тука. Тие се користат само како што е пропишано од лекар.

Лекарот го пропишува текот на лекувањето само откако ќе се завршат потребните лабораториски тестови и дијагнозата е точно направена. Симптомите сами по себе не се доволни за прецизно дијагностицирање на болеста.

Главниот курс за лекови е насочен кон запирање на развојот на габична инфекција. За намалување на чешање и горење се препишуваат антихистаминици. Препаратите се препишуваат индивидуално од страна на лекарот. Меѓутоа, по правило, следнава е задолжителна програма за лекување:

 • маст;
 • антибиотици;
 • спрејови;
 • лосион.

Во бременоста, земањето антибиотици и други лекови треба да се минимизира. Третманот со вулвовагинитис треба да биде строго само како што е предвидено од гинеколог. Во спротивно, можно е да се развијат разни компликации.

Со хроничната форма на болеста, надворешните препарати сами по себе не се доволни. Гинеколог може да препише курс на инјекции. Во зависност од општата состојба на пациентот, таквата терапија може да трае од 7 до 14 дена. Таквиот третман, со правилен пристап, дава позитивни резултати.

Третман на бременост

Симптомите на кандидијален вулвитис за време на бременоста практично целосно одговараат на оние опишани погоре. Бидејќи земањето лекови за време на бременоста треба да се минимизира, според рецептот на доктор, можете да употребите традиционални методи. Мошне ефикасни се лосиони од такви билки:

 • камилица;
 • calendula;
 • едноподруго;
 • мајчина душица

Но, да се користат такви методи на лекување е можно само по точна дијагноза и по препорака на лекар.

Ако не поминете низ правилниот тек на третманот за време на бременоста, последиците од воспалителниот процес може да влијаат врз здравјето на детето. За време на преминувањето на фетусот преку инфекција со раѓање на канал може да се појави. Затоа, за лекување на кандидијалниот вулвитис за време на бременоста треба да биде веднаш.

Можни компликации

Овој патолошки процес на рана возраст мора правилно да се третира. Последиците од болеста може да се манифестираат во зрелоста во форма на неплодност .

Во зрелоста, хроничната форма може да остави траги од чирови на надворешните генитални органи, што може да доведе до генитални деформитети и проблеми во интимниот живот.

Превенција

Бидејќи кандидалниот вулвитис е воспалителен процес, може да се спречи. За да го направите ова, следете ги следниве едноставни правила:

 • Вие не треба да носите синтетичка долна облека, тесни и стегајќи;
 • личната хигиена треба да се почитува, особено за време на бременоста и за време на менструацијата.

Исто така вреди да се избере вистинската контрацепција и да се следи вашето здравје.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Кандида вулвитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Вулвитис (појавување симптоми: 8 од 11)

Вулвитис кај жени е воспалителен процес кој го вклучува вулвата, наречена вулва. Оваа област ги вклучува клиторисот, малите (големи и мали), пуби, холистички химен (кај девојчиња). Покрај тоа, самата вулва припаѓа на вагината, жлездите содржани во него, и формирањето што го покрива уринарниот канал и се наоѓа во лабијата (сијалица).

...
Дисбактериоза во бременоста (појавување симптоми: 6 од 11)

Дисбактериозата за време на бременоста е доста непријатна појава со која жените често се соочуваат при носењето на детето. Претежно, жените развиваат вагинална дисбиоза кога односот на лактобацили и опортунистички микроорганизми се нарушува поради намалувањето на целокупниот имунитет. Но, и цревната дисбактериоза за време на бременоста е исто така честа, што исто така се јавува поради смртта на нормалната микрофлора и зголемената репродукција на патогени микроорганизми во организмот.

...
Генитален херпес (појавување симптоми: 5 од 11)

Гениталниот херпес е најчеста инфективна болест која влијае на мукозните мембрани или на кожата на гениталиите со карактеристични осипувања. Осипот е како мала група везикули кои можат да мутираат во мали чирови.

...
Вагинална кандидијаза (појавување симптоми: 5 од 11)

Вагиналната кандидијаза е болест со која се соочуваат повеќето жени. Ова е габична инфекција предизвикана од прекумерно активен раст на габичната флора во вагината. Нормално, во вагината на жената, габичната флора се наоѓа во скудна количина, но под одредени услови, габите почнуваат да се размножуваат и ја принудуваат нормалната микрофлора, предизвикувајќи живи симптоми.

...
Кандидијаза (појавување симптоми: 4 од 11)

Што е кандидијаза? Ова е болест што ја зафаќа мукозната мембрана, органите, кожата. Нејзиното формирање се јавува како резултат на инфекција на телото со габички како габи од родот Кандида. Таквите габи можат да бидат присутни во почвата, зеленчукот, овошјето, па дури и предметите за домаќинството.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .