Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дисфункција на јајниците: симптоми и третман

Дисфункција на јајниците - главните симптоми:

Јариска дисфункција - повреда на хормоналната функција на репродуктивниот систем. Ова нарушување често се развива на позадината на нарушувањата во ендокриниот систем, како и воспаление кај внатрешните женски генитални органи. Најголема опасност е тоа што оваријската дисфункција може да предизвика рак на дојка, па дури и неплодност.

Етиологија

Причината за дисфункција на јајниците може да биде патологија која предизвикува неправилна менструација. Главните аспекти вклучуваат следново:

 • воспалителни процеси во телото;
 • болести на матката, јајниците;
 • ендокрини пореметувања;
 • хормонална нерамнотежа;
 • медицински абортус или спонтан абортус;
 • интраутерински уред;
 • надворешни стимули - лекови, несоодветна контрацепција, ненадејни климатски промени, изложеност.

Причините кои можат да предизвикаат ова нарушување, исто така е метаболичко нарушување, дебелина и дијабетес .

Од погоре, најопасниот може да се нарече медицински абортус за време на првата бременост. Статистичките податоци покажуваат дека најчесто резултатот од ова е неплодност .

Воспалителни процеси може да се појават поради такви фактори:

 • недостаток на лична хигиена;
 • хипотермија;
 • употреба на контрацепција, која предизвикува иритација.

Дистрибуцијата на јајниците исто така може да се развие поради продолжената нервна преоптовареност, осиромашување на телото и ирационална дистрибуција на време за работа и одмор.

Патогенеза

Кога јајниците дисфункција, како по правило, не постои фаза на корпус лутеум и нормален период на овулација. Поради овој процес, циклусот е нарушен, количината на прогестерон се намалува, а естрогенот се зголемува. Ова е главната причина за нарушување на нормалното функционирање на репродуктивниот систем на жените и развојот на ановулацијата (целосно отсуство на овулација).

Симптоматологија

 • повреда на менструалниот циклус;
 • болка во долниот дел на стомакот, која често се дава на долниот дел на грбот;
 • матката крварење;
 • изразен предменструален синдром - апатија, иритација, карактеристична абдоминална болка;
 • почеток на аменореа (отсуство на менструација повеќе од 5 месеци).
Дисфункција на јајниците

Покрај тоа, севкупната клиничка слика може да се надополни со такви симптоми:

 • истакнување на жолта или зелена боја;
 • горење и непријатност при мокрење (како кај циститис );
 • остар, непријатен мирис од вагината;
 • пенливи отпуштања.

Дури и со еден или повеќе од горенаведените симптоми, веднаш треба да контактирате со гинеколог. Одлагањето или самотретирањето може да доведе до најтажни последици, вклучувајќи и неплодност или рак. Вреди да се напомене дека гореспоменатите симптоми може да укажуваат на други гинеколошки заболувања. Третманот на народни лекови е речиси несоодветен. Факт е дека без целосна дијагноза невозможно е да се открие вистинската причина за болеста.

Дисфункција во различни возрасни периоди

Условно е можно да се подели дисфункцијата во подтипови според возрасна група:

 • адолесцентна дисфункција;
 • патологија на пременопаузалниот период;
 • дисфункција на репродуктивниот период.

Јариска дисфункција на репродуктивниот период

Во повеќето клинички ситуации, оваријалната дисфункција на репродуктивниот период се манифестира со значително зголемување на естрогенските нивоа. Како последица на тоа, може да се појават такви болести:

Исто така меѓу задолжителната листа на симптоми - отсуството на овулација и болка во долниот дел на стомакот.

Пременопаузална дисфункција

Крварењето на матката неопходно е додадено во општата листа на симптоми. Ваквото крварење е предизвикано од фактот дека како резултат на патологијата се јавуваат оштетувања во созревањето на матката фоликули. Исто така, со оваа патологија може да се дијагностицира тумор на овариум. Симптомите се изговараат.

Јародна дисфункција во адолесценцијата

Ова нарушување на оваа возраст може да биде предизвикано од следните причини:

 • нарушувања на мозокот;
 • заразни болести (најчесто менингитис );
 • воспалителни процеси;
 • вирусни болести.

Дури и ако за време на овој возрасен период не се забележат никакви компликации, тоа воопшто не значи дека во зрелоста болеста нема да потсетува на себе.

Бременост и дисфункција

Многу жени стравуваат дека дисфункцијата на јајниците и бременоста се некомпатибилни. И ова е вистина. Според статистичките податоци, ако болеста се развила кај жена во адолесценција, тогаш во иднина таа може да стане главна причина за неплодност или спонтан абортус. Затоа, важно е да се забележат првите знаци на прогресија на патологијата, со цел веднаш да се контактира со квалификуван лекар за помош.

Дијагностика

И покрај фактот дека симптомите на дисфункција на јајниците се добро изразени, лекарот ќе може да ја направи конечната дијагноза само по точна дијагноза. Бидете сигурни да одржите вакви настани:

Само по собирањето на сите тестови се пропишува курс на лекување. Исто така, за време на личен преглед треба да обрнете посебно внимание на менструалниот календар на пациентот, исклучете хируршка патологија - ектопична бременост и тумор. По гинеколошкото испитување се поставува дополнителна дијагностичка програма.

Третман

Немојте да се лекувате себеси во никој случај. Со цел да се препише точниот курс на третман, прво треба да дознаете што предизвика прогресија на оваа патологија. Само гинеколог може да го стори тоа правилно, откако го испитал пациентот и темелно ја проучил историјата на болеста.

Главниот тек на третманот е наменет за следново:

 • елиминирање на причината за патологија;
 • запирање на крварење (ако има);
 • реставрација на нормалниот хормонски процес.

Ако болеста се дијагностицира во рана фаза, тогаш, како по правило, се врши амбулантно лекување. Ако има други знаци, пациентот мора да биде хоспитализиран.

Ако не е можно да се прекине крварењето на медицински начин, тогаш ќе се изврши киретажа на лигавицата на матката празнина. Врз основа на резултатите од овој процес, дополнителна терапија е пропишана.

Изгреба на грлото на матката

Понатамошниот третман зависи од тоа што го предизвикал развојот на нарушувањето. Како по правило, лекарот може да го пропише следново:

 • хормонални лекови;
 • витамински комплекси;
 • хомеопатска медицина.

Особено се обрне внимание на начинот на живот. Прекумерниот внес на алкохол, промискуитетниот пол и пушењето, исто така, може да предизвикаат дисфункција на јајниците. Затоа третманот со лекови може да се надополни со следните методи:

 • физиотерапија;
 • рефлексологија;
 • психотерапевтска помош.

Треба да се забележи дека девојчињата или жените кои претрпеле оваа болест во иднина е контраиндицирана да ја спроведат инсталирањето на спиралата како метод на контрацепција.

Третман со народни методи

Треба да се напомене дека традиционалната медицина е релевантна само во врска со главниот тек на третман пропишан од докторот. Соодветно е да се подели националниот метод на третман на ова нарушување во два вида:

 • дауширање;
 • внатрешни приемни декорации и тинктури.

Билни препарати од мајчина душица, кантарион, коренот на Алтеја и треска трева се користат за подготовка на лекови за внатрешна употреба.

Инфузијата за сушење е направена од кората од дабови и бесмртни цветови.

Пред да извршите лекување преку традиционална медицина, треба да се консултирате со вашиот лекар и да бидете сигурни дека овие рецепти ќе носат само корист и нема да му наштетат на телото.

Ако ја откриете дисфункцијата на јајниците во рана фаза и ги утврдувате причините за нејзиниот развој, целосно ќе можете да го обновите нормалниот менструален циклус и да се избегнете сериозни компликации. Затоа, само-лекувањето и доцнењето во посета на лекар тука е неприфатливо.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате дисфункција на јајниците и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Трихомонијаза кај жени (појавување симптоми: 6 од 13)

Трихомонијаза кај жени или трихомонас вулвовагинитис е инфективно-воспалителна болест која се карактеризира со воспаление на уретрата. Стапката на инциденца е околу 40% - речиси секоја втора жена е заразена. Ако не се лекува, постои голема веројатност дека ќе се појават непоправливи последици, вклучувајќи и неплодност.

...
Уретритис кај жени (појавување симптоми: 6 од 13)

Уретритисот кај жените е воспалителна болест која влијае на ѕидовите на уретрата. Во отсуство на навремено лекување, патолошкиот процес брзо од акутната форма станува хроничен, што доведува до развој на други болести.

...
Рак на вагината (појавување симптоми: 5 од 13)

Рак на вагината е онколошка болест која влијае на мукозната мембрана и ѕидовите на вагиналната цевка. Треба да се забележи дека во повеќето случаи оваа болест е секундарна, но примарната лезија не е исклучена. Опасноста од оваа болест е дека во почетната фаза на развој болеста се развива без знаци. Во повеќето случаи рак на вагината се дијагностицира во напредна фаза, што значително ја влошува прогнозата.

...
Полицистични јајници (појавување симптоми: 4 од 13)

Полицистичното оваријално заболување е хормонална болест што се јавува кога овулацијата не е во женското тело. Полицистични јајници, чии симптоми се манифестираат со значителен пораст кај нив и голем број други специфични манифестации, доведува до формирање на површината на јајниците со бројни цисти во форма на фоликули исполнети со течност со незрели јајца во нив. Како резултат на полицистична и специфична пролиферација на цисти кои го карактеризираат нејзиниот тек - неможноста на почетокот на бременоста кај жената и, соодветно, на неплодност.

...
Циститис (појавување симптоми: 4 од 13)

Циститис е прилично честа болест како резултат на воспаление на мукозната мембрана на мочниот меур. Циститис, чии симптоми во најголем дел од случаите се искусни кај жени на возраст од 16 до 65 години, може да се дијагностицира кај мажи - во овој случај, болеста најчесто се развива кај луѓе на возраст од 40 години и постари.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Chernyakhovsky, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .