Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Вагинална дисбактериоза: симптоми и третман

Вагинална дисбактериоза - главните симптоми:

Вагина на жената содржи околу 40 видови на различни бактерии. Bifidumbus бактериите се сметаат за еден од најкорисните, зафаќајќи околу 95% од флората на органи. Вагиналната дисбактериоза е болест што се карактеризира со промена на нормалниот квантитативен состав на вагиналната микрофлора. Оваа болест е исто така позната како вагинална дисбактериоза.

Меѓу негативните последици кои можат да доведат до оваа болест, испуштаат:

 • ризик од спонтан абортус кај бремени жени;
 • висок ризик од пренесување на болеста кај новороденче чие тело станува инфицирано кога поминува низ канал за раѓање;
 • зголемен ризик од компликации кај жени по одредени процедури: инсталација на спирала во внатрешноста на матката, абортус.

Оваа болест ги зафаќа жените од различни возрасни групи. Затоа, секој претставник на фер секс треба да биде ангажиран во нејзината превенција, со цел да се спречи прогресијата на болеста.

Причини за болеста

Причините за вагинална дисбиоза може да бидат хронични болести и хормонални патологии. Постојат такви главни фактори кои придонесуваат за прогресија на таквата болест како вагинална дисбиоза:

 • болест на цревата. Тие вклучуваат интестинална дисбиоза , проблеми со столицата и многу други болести;
 • хипотермија Ова се однесува и на изолиран случај на хипотермија и систематски замрзнување;
 • нарушувања во хормоналната позадина. Тие вклучуваат бременост (вагинална дисбиоза за време на бременоста не е невообичаена), неправилен или промискуитетен сексуален живот, одложени абортуси, менопауза или пубертет, други проблеми;
 • дијабетес мелитус ;
 • проблеми во тироидната жлезда;
 • промена на времето;
 • сите видови на стрес - и еднократно и периодично;
 • сексуално преносливи болести;
 • слабеење на телото поради антибиотски третман;
 • неправилна употреба на тампони. Тие, за да се избегне појава на инфекции, треба да се променат по 2 часа на носење. Ако ова не се случи, се создава погодна микрофлора за репродукција на патогени бактерии;
 • употреба на несоодветни контрацептивни средства;
 • спроведување на придушување, по што се испираат корисни бактерии од вагината.

Вагиналната дисбиоза лесно може да се разликува од манифестации на дрозд . Знаците на вагиналната дисбиоза сугерираат дека изборот не е вулгарен и сиво-бел. Исто така, испуштањето има непријатен мирис "риба". Самолечението на оваа болест со народни лекови може да доведе до повторување на болеста или нејзини компликации, затоа, при првите симптоми, веднаш треба да се консултирате со лекар кој ќе препише антибиотици, супозитории и други лекови.

Симптоматологија

Вагиналната дисбактериоза често се јавува без изразени симптоми. Жената не може долго време да забележи дека се случиле промени во микрофлората на нејзините гениталии и дека таа разви вагинална дисбактериоза. Понекогаш видот на празнење може да се промени. Нормалната состојба на микрофлората подразбира отсуство на вагинален исцедок или присуство на мала количина на транспарентен излив без мирис.

Друг симптом е непријатността на сувоста, која се влошува за време на сексуалниот однос. Дисбиозата го зголемува количеството на секрети. Покрај тоа, тие се обоени во бела или жолта боја и се карактеризираат со непријатен мирис. Други симптоми на болеста обично се знак на компликација на моменталната болест. Ако се појават еден или повеќе симптоми, пациентот треба да ја анализира вагиналната дисбактериоза што е можно побрзо.

Симптоми на вагинална дисбиоза е чувство на сувост.

Третман

Третманот на вагиналната дисбиоза треба да се изведува во три фази:

 • запирање на репродукцијата и растот на штетните микроорганизми пронајдени во вагината;
 • преземање мерки за зголемување на корисни бактерии во вагиналната микрофлора;
 • да се зголеми имунитетот на жените за успешен отпор на мукозните мембрани до патогени микроорганизми.

Ако дисбиозата на вагината е последица на инфекција, тогаш за успешно да се лекувате, прво треба да го уништите фокусот на патогенот. Во таква ситуација, лекарот обично ќе препише антибиотици на пациентот, кој ќе ги уништи патогените бактерии. Лесно е да се излечи болеста, но неопходно е строго да се придржувате на рецептите на вашиот лекар.

Ако гениталните инфекции не се пронајдени кај жената, пациентот ќе треба да изврши вадење или употреба на локални антимикробни препарати. Употребата на соодветни лекови или народни лекови по земањето антибиотици ќе помогне да се спречи растот на микроорганизмите штетни за микрофлората на вагината, како и да се врати нормалниот сооднос на вагиналната средина кај жените.

За да се отстранат патогените, докторот обично пропишува хлорхексидин, мирамистин или други антисептици, антибиотици или супозитории со антимикробен ефект. Свеќи се применуваат вагинално. Овој метод на третман е многу ефикасен. Времетраењето на третманот со свеќи е од 1 до 2 недели. Свеќите се дизајнирани за обновување на микрофлората по текот на антибиотици.

Примени ги и народни лекови и свеќи може да се користат само кога се уништува патогената микрофлора и под тесна медицинска контрола.

Вагиналната дисбиоза кај жените може да почне да се лекува врз основа на анализата на пациентот. Пропишите курс на лекување може да биде само високо квалификуван специјалист.

По третманот (со назначување на антибиотици) за да се уништи патогенот, се препорачуваат ресторативни лекови и исхрана. Исхраната за вагинална дисбиоза вклучува земање млечни производи или други производи кои ја зголемуваат киселоста. Обично симптомите на вагинална дисбиоза може да се отстранат за 3 недели. По текот на третманот со антибиотици, на жената му се даваат повторени тестови.

Превенцијата на болеста вклучува воздржување од носење синтетичка долна облека, по одредена диета. Исто така е многу важно да се води нормален сексуален живот, да се избегнуваат неформални врски и секогаш да се заштитуваат. Впрочем, многу е полесно да се спречи развојот на патологијата отколку да се третира подоцна.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате вагинална дисбактериоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Бактериска вагиноза (појавување симптоми: 4 од 6)

Бактериската вагиноза е прекршување на природната микрофлора на вагината предизвикана од заразни болести. Со други зборови, жената има дисбиоза на вагината. Ако ја следите статистиката, тогаш оваа болест најчесто се забележува кај млади девојки (18-27 години) и кај жени за време на менопаузата.

...
Вагинална кандидијаза (појавување симптоми: 4 од 6)

Вагиналната кандидијаза е болест со која се соочуваат повеќето жени. Ова е габична инфекција предизвикана од прекумерно активен раст на габичната флора во вагината. Нормално, во вагината на жената, габичната флора се наоѓа во скудна количина, но под одредени услови, габите почнуваат да се размножуваат и ја принудуваат нормалната микрофлора, предизвикувајќи живи симптоми.

...
Атрофичен вагинитис (појавување симптоми: 4 од 6)

Атрофичниот вагинитис е болест на женскиот репродуктивен систем, кој се карактеризира со појава на сувост во вагината, предизвикани од разредување на ткивата, намалување на подмачкувањето, намалување на нивото на естроген и подготовка на женското тело за стареење. Таквите промени можат да бидат природни, предизвикани од прекин на менструацијата или формирани на позадината на вештачки фактори - на пример, за време на третманот со хемотерапија.

...
Цервицитис (појавување симптоми: 3 од 6)

Цервицитис е воспалителен процес кој е локализиран во вагиналниот сегмент на грлото на матката. Цервицитис, чии симптоми се карактеризираат со матни тип на исцедок, болка во долниот дел на стомакот (повлекување или досадна), болни односи и мокрење, во својата долготрајна хронична форма може да доведе до ерозија. Покрај тоа, таков курс може да предизвика задебелување (т.е. хипертрофија) или чистење на грлото на матката, како и да предизвика ширење на инфекцијата на горните генитални органи.

...
Гарнелелоза (појавување симптоми: 3 од 6)

Гарнелелоза, која исто така може да ви биде позната како бактериска вагиноза, е една од најчестите варијанти на заразни болести кои потекнуваат од гениталијата. Гарднелолоза, симптомите на кои главно се однесуваат на жените од раѓање и се манифестираат, пред сè, при појава на карактеристично празнење со "риби" мирис, сепак, може да се појават кај мажите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Нижняя Радищевская, д. 14/2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .