Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ендометријална хиперплазија: симптоми и третман

Ендометријалната хиперплазија е главната симптоми:

Ендометријалната хиперплазија е патолошки процес, како резултат на кој мускулното ткиво на матката расте и репродуктивниот систем не успее. Благодарение на овој патолошки процес, можноста за забременување и нормално носење на дете е значително намалена. Ендометријалната хиперплазија и бременоста се некомпатибилни концепти.

Таквата повреда не треба да се меша со рак на матката . Со навремено лекување на лекар може да ги отстраните ефектите од болеста со практично никакви проблеми. Точна дијагноза на болеста е можна само откако примероците од ткивото се собираат и испитуваат (хистолошка анализа).

Форми на повреда

Во официјалната медицина се разликуваат овие форми на ендометријална хиперплазија:

 • црни;
 • цистична;
 • атипична ендометријална хиперплазија.

Со атипична форма, доста често значи фокална хиперплазија на ендометриумот или дифузна форма. Сепак, ова не е сосема случај. Симптомите се нешто слични, но сепак тие се различни форми на патологија. Исто така може да се појави ендометријална аденоматозна хиперплазија (полипи). Вреди да се напомене дека ниедна форма на болеста не е рак, дури и ако сите симптоми го покажуваат тоа. Ендометријална хиперплазија е најчеста кај менопаузата.

Етиологија

Фактори кои можат да предизвикаат развој на болеста:

 • дисфункција на јајниците;
 • дебелина ;
 • метаболички нарушувања;
 • хормонски активни тумори на јајниците.

Исто така, прекршувањето може да биде предизвикано од долгорочна употреба на лекови кои содржат естроген. Затоа, не вреди да се третира само хормонални пореметувања.

Симптоматологија

Со ендометријална хиперплазија, следат следниве симптоми:

 • обилна менструација, која често е придружена со болка во стомакот;
 • матката крварење;
 • ненадејно крварење на матката во средината на циклусот, особено после менопаузата ;
 • општа слабост, абдоминална болка.

Атипична ендометријална хиперплазија

Атипичната хиперплазија на ендометриумот, како и фокалната хиперплазија на ендометриумот, е патолошки процес, поради што дебелината на мукозното ткиво на матката значително се зголемува. Фокална хиперплазија на ендометриумот се јавува дури и кај адолесцентите (10 до 15 години). Двете форми се сметаат за преканцерозна патологија.

Атипичната ендометријална хиперплазија може да се претвори во ендометријален карцином. Но, таквата компликација е доста ретка. Покрај тоа, оваа опција е исклучена ако започнете сеопфатен третман навремено.

Болеста може да влијае на функционалниот и базалниот слој на мукозното ткиво на матката. Ова исто така ја зголемува дебелината на ткаенината.

Фокална хиперплазија

Во оваа форма, хиперплазијата може да се развие во рак. Во овој случај, растот на ткивото се јавува само во една одредена област на слузницата на матката, но многу поинтензивна. Симптомите се исти како и во други форми.

Вродна хиперплазија

Оваа форма на патолошкиот процес е најчеста. Железа хиперплазија напредува кај жените после 40 години. Ако не го започнете лекувањето навремено, постои значителен ризик од транзиција на патолошката форма на болеста во онкологија, односно во рак. Но, ако третманот започне навреме, репродуктивната функција нема да биде значително засегната.

Цистична форма

Покрај пролиферацијата на ткивата, формирањето на бенигни тумори може да започне на јајниците. Во случај ваквото образование не е елиминирано навремено, туморот може да "прерасне" во малигни цисти. Симптомите се изговараат.

Ендометријална хиперплазија кај менопаузата

Ендометријалната хиперплазија кај менопаузата е најчеста појава, бидејќи после 45 години може да се формираат или да се влошат многу женски болести.

Ако во периодот на менопаузата дебелината на мукозното ткиво е повеќе од 5 милиметри, тогаш ова е јасен знак за патологија. Вреди да се напомене дека ова практично нема никаква врска со ракот. Меѓутоа, ако не започнете навремена терапија, може да има компликации во форма на други патолошки процеси кои подоцна може да предизвикаат прогресија на рак.

Најчеста причина за ендометријална хиперплазија кај менопаузата е зголемено ниво на естроген. Покрај тоа, можете да ги потенцирате таквите фактори кои можат да предизвикаат ендометријална хиперплазија:

 • дијабетес мелитус ;
 • промени во возраста;
 • прекумерна тежина;
 • генетска предиспозиција;
 • долгорочна употреба на хормонални лекови;
 • оштетена функција на црниот дроб;
 • хипертензија

Лекот може да пропише третман само по инструментални и лабораториски тестови.

Дијагностика

Првично, гинеколошки преглед на пациентот. Само тогаш може да се администрираат дополнителни тестови користејќи неколку техники. Како по правило, следните методи се вклучени во задолжителниот курс на дијагноза:

Аспирациона биопсија

Една студија со користење на ултразвук овозможува да се одреди дебелината на слузницата на матката.

Методот на хистероскопија, ако се сомневате дека е таква патологија, е едноставно задолжителен. Преку оваа инструментална анализа, може да се дознае во која фаза е патолошкиот процес и конечно да ја потврди дијагнозата. Овој дијагностички метод се смета за најсоодветен, бидејќи токму ова овозможува да се направи дијагнозата најпрецизно и брзо. Како дел од оваа инструментална студија, се врши дијагностичка киретажа. Стругањето со ендометријална хиперплазија овозможува точно да се утврди видот на гинеколошката болест.

Кај ендометријалната хиперплазија може да се искористи аспирациона биопсија - современ метод за земање ткиво од матката.

Третман

Третманот на ендометријална хиперплазија се пропишува само откако ќе се изврши целосна инструментална дијагноза. Гинеколошко испитување и симптоми за сомневање за таква болест не е доволно.

Во зависност од степенот на дијагностицирање на ендометријалната хиперплазија, степенот на оштетување на матката поставата и дали постои предиспозиција за рак, се пропишува третман. Како по правило, овие се следниве методи:

 • хормонска терапија;
 • хируршки третман (во подоцнежни фази);
 • комбиниран третман.

Третманот на ендометријална хиперплазија со народни лекови не е препорачлив, па дури и опасен.

Речиси секогаш, оваа патологија подразбира хируршка интервенција. Особено ако се открие по 45 години и постои предиспозиција за прогресија на рак (рак на матката). Хируршки третман на ендометријална хиперплазија вклучува следните манипулации:

 • киретажа на матката;
 • катеризација на фокуси на полипи или тумори (аблација);
 • целосно отстранување на матката (ако терапијата и претходните типови на операции не успеале).
Стружење на матката

Што се однесува до комбинираниот третман, пациентот првично поминува низ хормонален третман, а потоа се применува хируршка интервенција.

Третманот на ендометријална хиперплазија е најефективен ако внимавате на симптомите на време и побарајте квалификувана медицинска помош. Инаку, како што покажуваат статистиките, ракот е неизбежен. Особено, ако болеста се јавува на подоцнежна возраст - по 50 години.

Во раните фази на болеста може да се третира доста успешно и без операција. Тука сè зависи од самиот пациент - толку повеќе внимава таа да го третира женското здравје и да обрне внимание на дури и мали симптоми, толку се поголеми шансите за успех.

Превенција

За да не мора да ја третирате оваа патологија, подобро е да се грижите дека болеста воопшто не ви пречи. Секоја болест е подобро да се спречи отколку да се излекува, дури и во рана фаза. Следново може да придонесе за ова:

 • редовни прегледи од гинеколог;
 • терапија во кршење на менструалниот циклус;
 • спречување на стресни ситуации.

За сите неправилности во менструалниот циклус, треба да се консултирате со гинеколог. Се разбира, дефинитивно треба да го задржите женскиот календар, кој ќе обезбеди можност за откривање на неуспех на време.

Не е последното место во спречувањето на оваа болест е правилна исхрана. Дебелината може да доведе до хормонална инсуфициенција и формирање на хиперплазија. Затоа, многу е важно да се грижите за себе и за вашето здравје.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате ендометријална хиперплазија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Аденомиоза (појавување на симптоми: 4 од 10)

Аденомиозата (или внатрешната ендометриоза) е болест на матката, при што ендометриумот, дејствувајќи како внатрешна мукозна мембрана на нејзината обвивка, почнува да расте во други слоеви на органот. Во својата специфичност, аденомиоза, чии симптоми се состојат од пролиферација на ендометријалните клетки надвор од матката, е бенигна системска болест.

...
Хиперплазија на матката (појавување на симптоми: 4 од 10)

Хиперплазија на матката е болест која се карактеризира со прекумерен раст на епителиумот кој ја набљудува внатрешноста на матката. Лекарите често ја нарекуваат оваа болест на вродената хиперплазија на епителот, бидејќи се карактеризира со значително зголемување на жлездите во мукозната мембрана на матката мембрана.

...
Крварење на матката (појавување на симптоми: 4 од 10)

Крвавоста на матката е ослободување на крв од матката, која во скоро сите случаи укажува на појава на одреден патолошки процес во женското тело. Претставниците на послаб пол треба да се запаметат дека единствениот нормален случај на изразување на таков знак е менструацијата.

...
Материјален леомиом (појавување симптоми: 4 од 10)

Леудиомот на матката е од бениген карактер и се состои од фрагменти од мускулното ткиво и сврзното ткиво на ендометриумот на матката. Овој вид патолошки процес нема јасни ограничувања, меѓутоа најчесто се јавува кај жени на репродуктивна возраст - од 20 до 40 години. Оваа болест е доста честа и се дијагностицира кај околу 25% од жените.

...
Ендометриоза (појавување симптоми: 3 од 10)

Ендометриозата е гинеколошка не-неопластична болест, придружена со раст на внатрешната постава на матката (ендометриум) надвор од границите на неговата празнина. Едноставно кажано, ткивата што се наоѓа во матката кај здрави жени со ендометриоза растат во други органи. Ендометриозата, симптомите на кои се соочуваат жените, се развива за неодредени причини, иако постојат некои основи за изолирање на имунолошкиот, хормоналниот, наследниот и некои други фактори.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .