Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хиперплазија на матката: симптоми и третман

Хиперплазија на матката - главните симптоми:

 • Гледајќи од вагината
 • Проширување на протокот на менструацијата
 • Обичен менструален циклус
 • Вагинално крварење за време на менопаузата

Хиперплазија на матката е болест која се карактеризира со прекумерен раст на епителиумот кој ја набљудува внатрешноста на матката. Лекарите често ја нарекуваат оваа болест на вродената хиперплазија на епителот, бидејќи се карактеризира со значително зголемување на жлездите во мукозната мембрана на матката мембрана.

Оваа болест може да влијае и на целата празнина на органот, и на нејзините поединечни делови (фокална хиперплазија на ендометриумот). Како резултат на поразот на матката епител, тој се зголемува во големина, во него се наоѓаат нови структури и неговата работа не успее.

Симптоми

Главните симптоми на болеста вклучуваат следново:

 • зголемување на бројот и времетраењето на крварење за време на менструацијата;
 • присуство на крварење за време на менопаузата ;
 • присуство на крварење кое не се јавува за време на менструацијата.

Жените кои немаат крварење за време на менструацијата треба веднаш да дојдат до лекар.

Овој симптом може да укаже на различни патологии, вклучувајќи хиперплазија или рак.

Ако исцедок се јавува за време на менопаузата или на возраст од 45-50 години по долг период на отсуство на менструацијата, ова е исто така симптом на болеста и не може да биде манифестација на менструацијата.

Во присуство на барем еден од горенаведените симптоми, веднаш треба да побарате помош од квалификуван специјалист!

Хиперплазија на матката на цистичниот или жлечниот тип често се смета за претходник на ракот кај лекарите. Во отсуство на навремено лекување, оваа епителска болест може да се развие во малигнен тумор. Според статистичките податоци, трансформацијата на хиперплазија во рак на матката е забележана кај околу 1% од случаите, а во 8% од клиничките случаи е придружена со појава на епителијална хиперплазија со атипија (клетки чија структура личи на структурата на клетките од типот на канцер). Болеста со атипија, пак, може да се трансформира во рак во една третина од случаите.

Оваа болест придонесува за зголемување на изобилството на секрети за време на менструацијата. Ова, пак, предизвикува анемија . Ако болеста се развива кај млади жени, тоа може да предизвика нивна неплодност . Важно е да не се игнорираат симптомите на болеста и веднаш да се побара помош од специјалист за да се избегне развој на можни компликации.

Дијагноза на болеста

Главните методи кои помагаат во идентификацијата на болеста се:

 1. Испитување од гинеколог. Се изведува со помош на најдобрите огледала кои му помагаат на лекарот детално да ја испита слузницата (епителот) на вагината, како и дел од грлото на матката. Ова ви овозможува да ги исклучите причините за крварење кои не се поврзани со болести на овие органи.
 2. Стругање. Исто така се нарекува чистење или киретажа. Оваа техника е најчеста во дијагностиката на цервикалната хиперплазија или неговата празнина.
 3. Хистероскопија . Овој метод ви овозможува да го испитате матката епител со користење на посветен оптички систем. Со цел да се осигура дека цервикалната хиперплазија не е малиген тумор, лекарот може да земе парче епител за биопсија.
 4. Ултразвук на матката. Овој метод му овозможува на лекарот да утврди каква е големината и структурата на матката, нејзините цевки и јајниците. Покрај тоа, за време на ултразвукот се проценува структурата и дебелината на ендометриумот.
Хистероскопија

Третман на болест

Третманот на матката хиперплазија е задолжителен, а изборот на метод зависи од таквите фактори:

 • возраста на пациентот;
 • желбата на пациентот во иднина да има деца;
 • видот и природата на текот на болеста;
 • присуството на заболувања што може да му се припишат на придружник.

Третманот на матката хиперплазија се врши со помош на:

 1. Преземање на лекови. Обично пациентот е пропишан третман со хормонска терапија за регулирање на хормоналниот метаболизам. За секој пациент, курсот е составен поединечно, имајќи ги предвид неговите физиолошки карактеристики. Времетраењето на курсот обично е од 3 до 6 месеци. Разновидноста и високиот квалитет на современи лекови Ви овозможува брзо да се справите со болеста, истовремено одржувајќи ја репродуктивната женска функција.
 2. Каутеризација на ендометриумот со ласер. Оваа постапка целосно ги елиминира лезиите од епителот, што обезбедува позитивен резултат во борбата против болеста. Овој метод на третман е еден од најефективните.
 3. Отстранување на матката. Овој метод е најрадикален во третманот и се спроведува само ако болеста е во тешка форма или се влошува.
 4. Третман на народни лекови. Оваа техника може да биде само помошна. Пред да ги спроведе сите процедури, пациентот мора да го информира лекарот што го посетува ова, кој ќе може да ја советува за препорачливоста за примена на овој или оној народен лек. Секогаш вреди да се запамети дека народните лекови кои не се признаваат од официјалната медицина, ако се користат сами, можат да направат повеќе штета отколку помош.

Ако жената има зголемена матка, тогаш посакуваната бременост за неа обично не се јавува, бидејќи одредени промени се случуваат во телото што не дозволуваат периодот на овулација да се појави. Меѓутоа, ако се консултирате со лекар навремено за да ги идентификувате причините за оваа состојба и понатамошниот третман на патологијата, може да бидете целосно излекувани и да забремените без никакви проблеми подоцна.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хиперплазија на матката и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ендометријална хиперплазија (појавување на симптоми: 4 од 4)

Ендометријалната хиперплазија е патолошки процес, како резултат на кој мускулното ткиво на матката расте и репродуктивниот систем не успее. Благодарение на овој патолошки процес, можноста за забременување и нормално носење на дете е значително намалена. Ендометријалната хиперплазија и бременоста се некомпатибилни концепти.

...
Рак на грлото на матката (појавување на симптоми: 2 од 4)

Ракот на грлото на матката, кој исто така се дијагностицира како карцином на грлото на матката, е една од најчестите болести на ракот релевантен за женскиот генитален тракт. Најраспространета возрасна категорија за оваа болест е жените од 35 до 50 години, додека оваа група на луѓе, без оглед на возраста, е надополнета со жени кои често ги менуваат своите сексуални партнери.

...
Ендометриоза (појавување симптоми: 2 од 4)

Ендометриозата е гинеколошко не-неопластично заболување, проследено со пролиферација на внатрешната постава на матката (ендометриум) надвор од границите на неговата празнина. Едноставно кажано, ткивата што се наоѓа во матката кај здрави жени со ендометриоза растат во други органи. Ендометриозата, симптомите на кои се соочуваат жените, се развива за неодредени причини, иако постојат некои основи за изолирање на имунолошкиот, хормоналниот, наследниот и некои други фактори.

...
Утерни фиброиди (појавување на симптоми: 2 од 4)

Фиброидите на матката се бенигни тумор кој се формира во слојот на матката мускул. Формирањето се состои од мускулни структури и сврзно ткиво. Утерусните фиброиди имаат свои карактеристики на развој.

...
Фибромиома (појавување симптоми: 2 од 4)

Фибромиом е формирање на бениген карактер, кој се состои од фиброзно ткиво и мускулни структури. Нејзините главни карактеристики - не одат во блиските ткива и прилично полека расте. Тежината на формираниот јазол може да биде од неколку десетици грама до неколку килограми. Фибромиомите може да се појават и кај мажите и кај жените. Но, вреди да се спомене фактот дека во прекрасната половина на човештвото се среќаваат почесто.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .