Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Вулвовагинитис: Симптоми и третман

Вулвовагинитис - главните симптоми:

 • Вагинален исцедок со непријатен мирис
 • Чешање во гениталијата
 • Црвенило на гениталиите
 • Серозен гноен исцедок од вагината
 • Исип на гениталиите
 • Белата патина на гениталиите
 • Генитален едем

Вулвовагинитис - воспалителни заболувања кои влијаат на школка од вагината, како и на малите и големите. Патолошкиот процес се развива поради пенетрацијата во гениталиите на разни микроорганизми, вклучувајќи ги и стафилококите, гонококите, габицата Кандида и други. Се карактеризира со симптоми како што се чешање, изобилство специфично испуштање и непријатни чувства. Оваа болест ги зафаќа жените од било која возрасна група, вклучувајќи и мали девојчиња, па дури и жени за време на бременоста.

Причини за болеста

Причините за болеста се доста разновидни. Често вулвовагинитисот и нивните симптоми се резултат на други болести кои влијаат на ендокриниот систем, како и псоријаза , хемороиди . Радијационата терапија исто така може да биде причина за болеста.

Вулвовагинитис кај деца е чест феномен, и често тоа е предизвикано не само со игнорирање на правилата за хигиена, туку и со инфицирање на бебето при раѓање поради пенетрација на болеста од гениталните органи на мајката за време на преминувањето на детето преку рачниот канал.

Вулвовагинитис кај девојчиња и постари жени се јавува поради ослабен имунитет, особено слаба заштита на вагината од пенетрација на разни микроорганизми. Покрај тоа, причините за појавата на болеста ја вклучуваат тенка кожа на вулвата, прекумерната функција на лојните или потните жлезди. Во вулвовагинитис, надворешната мукозна мембрана на гениталните органи може да атрофира.

Факторите на ризик за појава на симптоми на вулвовагинитис кај возрасна жена или дете вклучуваат:

 • неконтролирана употреба на антибиотици (честа причина за развој на болеста);
 • долготрајна употреба на хормонални лекови;
 • нарушување на вентилацијата на надворешните генитални органи;
 • употреба на тампони кои се вметнуваат во вагината (создаваат средина за размножување за штетни микроорганизми и го ограничуваат пристапот на кислородот);
 • оваријална болест;
 • премногу внимателно се грижите за гениталиите (нивно често задушување и перење).

Симптоми на болеста

Вулвовагинитис кај дете

Постојат такви видови на болести:

 • остар
 • хроничен.

Акутниот вулвовагинитис може да биде субакутен и избришан. Тоа вклучува напади врз гениталиите, како и зачувување на траги од гребење на погодените ткива.

Трихомонас вулвовагинитис, кој е вид на болест, може да биде сексуално пренослив.

Бактерискиот вулвовагинитис може да ја загрози сексуалната дисфункција и инфекцијата на гениталниот тракт со бактерии. Може да се јави и инфекција на матката и јајниците.

Симптомите на вулвовагинитис вклучуваат хиперемија на надворешната обвивка на вулвата. Исто така, болеста се карактеризира со испуштање на серозен-гноен тип. Пациентите се жалат на сериозно чешање во областа на надворешните генитални органи. Покрај тоа, болеста може да предизвика исип, па дури и задушеност. Чувството на чешање кај жената се зголемува за време на патувањето во тоалетот и сексот. Исто така, симптомите на вулвовагинитис вклучуваат зголемување на волуменот и промена во природата на вагиналниот исцедок.

Често причината за болеста е влегувањето на туѓо тело во вагиналната област. Во овој случај, испуштањето има непријатен мирис и е претставен во големи количини.

Ремисија на вулвовагинитис за време на бременоста вклучува ослободување од сите видови симптоми, кои по крајот на враќањето на ремисијата. Хронична форма на болеста може да сугерира симптоми како што се формирање на полипи или лузни, кои можат да се отстранат само со козметичка хирургија.

Дијагноза на болест

Докторот може да открие атрофичен вулвовагинитис или друг вид за време на гинеколошки преглед и за време на испитувањето на пациентот. Обично, жените ги забележуваат главните симптоми (чешање, испуштање), кои, пак, се забележани со вулвовагинитис.

За да се дијагностицира, особено, за време на бременоста, девојката треба да се испита и од гинеколог, кој може да открие присуство на плака, гнојни празнења и болка кои можат да се појават со воведувањето на огледала. Каузативниот агенс на вулвовагинитис кај пациенти може да се идентификува со користење на лабораториски тестови. За ова, гинекологот мора да зема брис од вагинален исцедок. Со испитување на нив, можете да дознаете што предизвикува болеста и дали патогенот е чувствителен на дејството на антибиотиците.

Тестот за крв обично не покажува ништо во дијагнозата, меѓутоа, во уринарен тест , на пациентот може да се дијагностицира леукоцитурија.

Заеднички методи кои вклучуваат употреба на алатки и опрема вклучуваат ултразвук.

Атрофичниот вулвовагинитис е важен за да се разликува од патологиите на ракот. Доколку специјалист за време на студијата има сомнежи, најдобриот начин за излез од ситуацијата е да го упати пациентот за консултација со други специјалисти (онколог, имунолог).

Ако постои сомневање за алергиски вулвовагинитис, пациентот треба да биде упатен до алергија кој може да го одреди предизвикувачкиот агенс. Ако треба да се исклучат болести како што се сифилис или туберкулоза, тогаш пациентот треба да биде испратен на испитување на дерматовенеролог.

Дијагноза на вулвовагинитис

Третман на болести

Многу современи жени се прашуваат како да го лекуваат вулвовагинитисот и да го спречат развојот на компликации. Третманот на вулвовагинитис вклучува употреба на антибиотици, кои се неопходни за уништување на патогени микрофлора во гениталиите. Во прилог на антибиотиците, важно е да се преземат средства за елиминирање на габата, заштита на црниот дроб (хепатопротектори), како и имуните препарати и комплекс од витамини (особено важни за време на бременоста). За детето, со цел да се избегне појава на такви коморбидитети како дисбактериоза, лекарите препорачуваат да пијат курс на пробиотици.

Третманот на вулвовагинитис кај децата, како и во текот на бременоста, се изведува на следниов начин: за неколку дена (обично до 10), вагината и надворешните гениталии се третираат со 3% раствор на водород пероксид. Покрај тоа, надворешниот третман со антифунгални средства се користи за лекување на вулвовагинитис за време на бременоста.

Забрането е третман на вулвовагинитис со метод на лекување на вагината за време на менструацијата. Наместо тоа, користете го методот на воведување свеќи за една недела. После тоа, треба да ја обновиш микрофлората на надворешните и внатрешните генитални органи кај дете и возрасна жена. Кога се обновува микрофлората, фонофорезата е релевантна, како и терапија со помош на ласер. Овие методи помагаат во обновувањето на имунитетот и елиминирање на сите видови симптоми на болеста.

Вулвовагинитис кај деца може да се излечи со помош на народни лекови. Традиционалните методи на третман вклучуваат допирање на билни тинктури и decoctions на камилица, липад од лисја, celandine, кој, особено, може да се користи за време на бременоста. Неспецифичниот вулвовагинитис, исто така, може да се излечи со народни лекови. Најефективната е да вметнете тампони со мед или морско млеко во вагината.

Превентивни мерки

Најдобар третман за вулвовагинитис, сепак, како и секоја друга болест - превенција. Со цел да се спречи развојот на женското тело на оваа патологија, особено за време на бременоста, треба да:

 • елиминирање на нерамнотежата на хормоните;
 • земаат антибиотици под строг медицински надзор;
 • време за лекување на други болести поврзани со функционирањето на генитоуринарните и ендокрините системи;
 • следете ги правилата за лична хигиена;
 • носат памучна долна облека.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Вулвовагинитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: гинеколог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кандида вулвовагинитис (појавување симптоми: 4 од 7)

Кандида вулвовагинитис - воспалителен процес кој се развива во вагината и надворешниот дел на гениталните органи. Како по правило, се појавува кај постари жени или кај млади девојки. Што се однесува до децата, болеста се манифестира дури и кај новороденчињата. Причината за ова може да биде елементарен недостаток на хигиена.

...
Синехија (појавување симптоми: 4 од 7)

Синехија е формирање на адхезии помеѓу соседните површини. Оваа аномалија е најчеста кај девојчињата и се манифестира во фузија на малурата на малите и момчињата имаат специфични адхезии на гениталниот орган, но во повеќето случаи тие исчезнуваат додека детето расте. Покрај тоа, абнормалната фузија може да се забележи во носот.

...
Генитален херпес (појавување симптоми: 3 од 7)

Гениталниот херпес е најчеста инфективна болест која влијае на мукозните мембрани или на кожата на гениталиите со карактеристични осипувања. Осипот е како мала група везикули кои можат да мутираат во мали чирови.

...
Вулвитис кај деца (појавување симптоми: 3 од 7)

Вулвитис кај деца е акутен воспалителен процес кај девојчињата што влијае на надворешната генитална област. Меѓу гинеколошките патологии кај девојчиња со помлади предучилишни возраст (од година до пет години) се рангираат први. Вулвитис кај девојчињата може да предизвика развој на патологии на урогениталниот систем и репродуктивните нарушувања. Со навремено започнување третманот не предизвикува значителни компликации.

...
Vulvodynia (појавување симптоми: 3 од 7)

Vulvodynia (син синдром "горење" на вулвата) - е хронична болка или непријатност кај женските надворешни гениталии. Болката може да има поинаква природа и времетраење. Најчесто погодени се жени на возраст меѓу 20 и 60 години.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .