Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Кандида вулвовагинитис: симптоми и третман

Кандида вулвовагинитис - главните симптоми:

 • Болно мокрење
 • Болка за време на сексуалниот однос
 • Горење во гениталијата
 • Чешање во гениталијата
 • Појава на рани
 • Додаток на крв во исфрлањето
 • Црвенило на гениталиите
 • Бело вагинално празнење со непријатен мирис
 • Белата патина на гениталиите
 • Генитален едем

Кандида вулвовагинитис - воспалителен процес кој се развива во вагината и надворешниот дел на гениталните органи. Како по правило, се појавува кај постари жени или кај млади девојки. Што се однесува до децата, болеста се манифестира дури и кај новороденчињата. Причината за ова може да биде елементарен недостаток на хигиена.

Предизвикувачкиот агенс на болеста е габа од родот Кандида. За жал, неодамна бројот на жени кои се инфицирани постојано се зголемува. Особеноста на оваа габа е, исто така, дека во почетните фази понекогаш воопшто не се манифестира. Поразвиена клиничка слика е забележана во акутната фаза на вулвовагинална кандидијаза.

Причини за развој

Габата на овој вид живее во телото на здраво лице. Инфекцијата започнува да се развива веднаш откако ќе се појави поволна средина. Ова може да биде ништо - од неквалитетна синтетичка долна облека до непочитување на правилата за лична хигиена, употреба на несоодветни видови на контрацепција. Сепак, да се каже точно што е поволна почва за габа, а што не е, научниците се уште не можат. За оваа дискусија не престанува. Но, во исто време, лекарите велат дека за да се избегне прогресијата на болеста, треба редовно да се подложува на испитување од страна на специјалист, како и навремено лекување на болеста кога ќе се открие.

Постојат такви фази на развој на заразна болест:

 • акутен (до 1 месец);
 • субакут (до 3 месеци);
 • хроничен (повеќе од 3 месеци);
 • постојана;
 • рекурентен (ако, по третманот, инфекцијата повторно се манифестира).

Фази

Во развојот на вулвовагинална кандидијаза се разликуваат следните фази:

 • адхезија на габични организми на површината, човечкото тело;
 • надминување на епителната сфера, пенетрација во сврзното ткиво;
 • пенетрација во садови и оштетување на органи и ткива.

Клиничката слика на болеста

Во почетните фази, симптомите на воспалителниот процес воопшто не можат да се манифестираат. Затоа, еднаш месечно сеуште треба да посетувате гинеколог. Третманот ќе биде многу побрз и поефикасен ако болеста се открие во почетните фази. Особено, тоа се однесува на новороденчињата. На оваа возраст, репродуктивниот систем е формиран, па преносот на тешки заразни болести е многу непожелен.

Голиот око може да се забележи на црвенило на надворешните гениталии, евентуален мал оток, па дури и формирање на рани со бел слој. Исто така, девојче или возрасна жена страда од често чешање и горење. Може да има Белење со остар непријатен мирис, па дури и мешавина на крвни честички. Количината на испуштање може да се зголеми пред почетокот на менструалниот циклус или за време на бременоста. Кај девојчиња со основно образование, симптомите може да бидат помалку радикални.

Симптоми на вулвовагинална кандидијаза

Во хроничната форма на процесот, болка може да се појави при мокрење, симптомите може да станат поакутни. Кај децата, може да има страв од тоалет, а кај возрасни жени желбата за сексуален живот е значително намалена, бидејќи за време на сексуалниот однос постои остра болка што се пренесува на грбот и на долниот дел на грбот.

Во случај кога симптомите се предизвикани од присуство на дијабетес или хормонални пореметувања во телото, тогаш тоа е примарна болест што првично треба да се третира.

Фактори на болеста може да бидат:

 • употреба на орални контрацептиви;
 • честа употреба на сапун при перење (микрофлора е нарушена);
 • механичко влијание (носење тесна, непријатна долна облека);
 • процеси кои предизвикуваат метаболички нарушувања ( дијабетес , дебелина , тироидна жлезда);
 • алергиски симптоми при употреба на контрацептивни средства;
 • хиповитаминоза.

Антибиотскиот третман исто така може да предизвика вулвовагинална кандидијаза. Тука вреди да се напомене дека кандидалниот вулвовагинитис е способен да удира дете, дури и додека е во утробата. Затоа, третманот на бремени жени со антибиотици не се препорачува.

Третман

Третманот на кандидативното воспаление на гениталните органи кај девојките треба да се одвива со минимална количина на антибиотици, бидејќи ова е непотребно оптоварување на имунолошкиот систем на децата. Можно е да се пропише оптимален третман само по изведување на серија тестови. Само во овој случај, можете да ја најдете вистинската причина за болеста. Третманот треба да се спроведе веднаш по правилно направената дијагноза.

Ако вулвовагиналната кандидијаза не е можно веднаш да започне со терапија, докторот обично пропишува процедури кои ќе го олеснат воспалителниот процес. Најчесто, тоа е спрејови или бањи од билки - камилица, calendula, кантарион или мудрец. Треба да се земе во предвид дека ова е само почетната фаза на третманот. Симптомите кај малите девојчиња и жени по овие манипулации може да исчезнат, но самата болест допрва треба да се лекува. Невозможно е целосно да се излекува со самите уреди. Но, повторувањето на воспалителниот процес е веројатно да се повтори за кратко време и во многу полоша форма. Особено кога станува збор за деца. Забележете дека за време на менструацијата не е возможно употреба на бањи. За овој период се користи спреј за надворешни генитални органи.

Превенција на болести

Практично секоја болест од ваков вид може да се спречи ако се грижите за вашето здравје. Бидејќи овој тип на габична инфекција на гениталните органи е способен да ги напаѓа девојчињата од најмладата возраст, децата треба да се изучуваат од рана возраст на лична хигиена, да носат лен само од природна ткаенина и во големина. Тоа е чорап од премногу тесни гаќички изработени од синтетички ткаенини кои можат да предизвикаат појава на инфекција. Дури и ако симптомите само нејасно наликуваат на кандидијален вулвовагинитис, подобро е да се контактира педијатријален гинеколог. Тој ќе препише тестови и соодветен третман. За девојчиња кои веќе започнале менструација, важно е да се избере вистинскиот тип на влошки.

Што се однесува до новороденчињата, пелени и близок контакт со заразена мајка може да бидат причина за инфекција. Ако симптомите на болеста траат повеќе од 3-4 дена, треба да се консултирате со педијатар. Тој ќе ја процени состојбата на детето, ќе ги разјасни симптомите и ќе пропише соодветен третман.

За жените важно е да се носат вистинската долна облека - не тесна, ако е можно од природни ткаенини. Вреди да се посвети посебно внимание на контрацепција. Ако, по употреба на кондоми или орална контрацепција, се појавиле симптомите, тогаш треба да престанете да ги користите и да се консултирате со гинеколог. Неопходно е прецизно да ги наведете сите симптоми и да бидете сигурни дека ќе го известите типот, името на контрацепцијата. Исто така, не заборавајте за лична хигиена, општо здравје и имунолошкиот систем.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате вулвовагинална кандидијаза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: гинеколог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Вулвитис (појавување симптоми: 5 од 10)

Вулвитис кај жени е воспалителен процес кој го вклучува вулвата, наречена вулва. Оваа област ги вклучува клиторисот, малите (големи и мали), пуби, холистички химен (кај девојчиња). Покрај тоа, самата вулва припаѓа на вагината, жлездите содржани во него, и формирањето што го покрива уринарниот канал и се наоѓа во лабијата (сијалица).

...
Вулвовагинитис (појавување симптоми: 4 од 10)

Вулвовагинитис - воспалителни заболувања кои влијаат на школка од вагината, како и на малите и големите. Патолошкиот процес се развива поради пенетрацијата во гениталиите на разни микроорганизми, вклучувајќи ги и стафилококите, гонококите, габицата Кандида и други. Се карактеризира со симптоми како што се чешање, изобилство специфично испуштање и непријатни чувства. Оваа болест ги зафаќа жените од било која возрасна група, вклучувајќи и мали девојчиња, па дури и жени за време на бременоста.

...
Генитален херпес (појавување на симптоми: 4 од 10)

Гениталниот херпес е најчеста инфективна болест која влијае на мукозните мембрани или кожата на гениталиите со карактеристични осипувања. Осипот е како мала група везикули кои можат да мутираат во мали чирови.

...
Дрза за време на бременоста (појавување на симптоми: 4 од 10)

Често во рана бременост се јавува дрога, па дури и во 3-от триместар кај жените. Причинителот на болеста е габичен тип на габи од родот Кандида, и затоа болеста често се нарекува кандидијаза. Оваа габа живее во репродуктивниот систем, но популацијата на микроорганизми обично е многу мала и може да трае долги години. Тогаш кога популацијата на габата се зголемува дека едно лице се развива болест како што е дрозд.

...
Уретритис кај жени (појавување симптоми: 4 од 10)

Уретритисот кај жените е воспалителна болест која влијае на ѕидовите на уретрата. Во отсуство на навремено лекување, патолошкиот процес брзо од акутната форма станува хроничен, што доведува до развој на други болести.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
педијатар зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .