Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Постменопауза: Симптоми и третман

Постменопауза - главни симптоми:

По прекинот на менструацијата во животот на жената, почнува периодот кој лекарите го нарекуваат постменопауза. Им претходи менопауза. Во модерните времиња, просечната возраст за менопауза кај жените е 51 година. Развојот на постменопаузалната болест може да се процени ако нема менструации за 12 месеци. Околу 30% од женската популација од целиот свет е во постменопаузален период. Во текот на овој период, некои инволуциони процеси се случуваат во телото.

По почетокот на постменопаузата, значително се зголемува ризикот од развој на болести поврзани со стареење, како и разни патологии, чиј развој е поврзан со намалување на нивото на естроген во телото (ендометријална хиперплазија, цистата на јајниците и сл.). Исто така, во овој момент падот на онколошки гениталниот морбидитет паѓа.

Причини

Хормоналната функција на јајниците подложува значителни промени дури и пред жената да ги започне последните менструации. Нивната циклична функција застанува во времето на менопаузата. Ова се должи на развојот на отпорноста на фоликулите на ФСХ. Како резултат на тоа, инхибинската секреција е намалена.

Ако започне периодот на постменопаузата, производството на прогестерон во телото ќе престане, а секрецијата на естрогенот постепено се намалува. Главната станува најслабата од сите постоечки естроген-естрон. Неговата концентрација во крвта станува четири пати повисока од концентрацијата на естрадиол.

Дефицитот на естроген е дел од инволуционерниот процес. Од една страна, овој процес може да се смета за сосема нормален, но, од друга страна, тој игра одредена патогенетска улога за развој на разни нарушувања, особено менопауза. Наспроти ова, жената може да развие цистата на јајниците, постменопаузална остеопороза, цервикална хиперплазија, постменопаузална ендометриоза и други патологии.

Симптоматологија

Како што споменавме погоре, постменопаузата се карактеризира со општи инволуциски процеси, како и промени во репродуктивниот систем. Во овој период, жените треба почесто да се следат со специјалист. Можеби ќе треба да се лекувате или да пиете курс на витамини. Постои и ризик за развој на јајчни цисти, постменопаузален ендометритис, хиперплазија и други патологии. Затоа, редовните посети на специјалист ќе помогнат да се идентификуваат овие болести во раните фази и да се спроведе соодветен третман.

Главните симптоми на постменопаузата вклучуваат следново:

 • недостаток на месечно за една година или повеќе;
 • Склоност да се развие постменопаузална остеопороза;
 • бојата и конзистентноста на вагиналниот исцедок варира. Овој симптом се јавува поради фактот дека во телото во доволни количини естрогени не се произведуваат;
 • промени во кожата. Овој симптом се развива во апсолутно сите жени. Во постменопаузалниот период, тие изреагираат птоза, кожата ја менува својата структура и боја, брчките се појавуваат поактивно;
 • појавата на сива коса. Овој процес може да започне на возраст од 45 години или малку порано.
Манифестации на постменопауза

Дијагностика

Репродуктивниот систем на жените е исклучително тежок. Дури и самата жена, која ги знае сите карактеристики на нејзиното тело, пријде на соодветен пресврт, не може секогаш да разбере што се случува со неа. Покрај тоа, вреди да се напомене дека периодот во кој функцијата на јајниците почнува постепено да исчезнува и првите симптоми на постменопаузални симптоми се појавуваат доста долго. Затоа, неопходно е да се спроведе навремена дијагностика, која ќе овозможи да се разликуваат природните процеси во телото од патолошките. Некои знаци на постменопауза се слични на симптоми на болести како цистата на јајниците, цервикална хиперплазија и така натаму. Откако ќе завршат сите потребни студии, гинекологот ќе може да пропише соодветен третман.

Ако жената нема месечни периоди за една година, тогаш таа треба да се консултира со доктор и да помине такви испитувања:

 • Ултразвук на карличните органи . Методот ќе овозможи да се одреди отсуството на фоликули, како и да ви овозможи да забележите цистата на јајниците или ендометријалната хиперплазија, ако се појават такви болести;
 • крвен тест за машки хормони. Ако жената влезе во постменопаузалниот период, нивото на крвта ќе се зголеми;
 • анализа за FSH (висока содржина);
 • естрадиол анализа (вредности ќе бидат минимални).

Сите овие техники овозможуваат да се утврди дали постменопауза или сеуште не е. Но, со цел точно да ја утврди штетата што може да ја нанесе врз женското тело, треба дополнително да се подложат на такви тестови:

 • хистероскопија;
 • Oak ;
 • Ултразвук на абдоминалните органи (може да детектира цистата на јајниците);
 • мамографија;
 • цитолошки преглед на мукозната мембрана на грлото на матката на матката (овозможува да се детектира присуството на хиперплазија);
 • остеодензитометрија. Техниката со која може детално да се испита состојбата на коскеното ткиво. Тоа е исклучително важен истражувачки метод, бидејќи жените често развиваат постменопаузална остеопороза.

Сите овие методи се многу информативни, бидејќи тие даваат можност да се процени состојбата на женското тело, како и да се открие присуството на цистата на јајниците, ендометријална хиперплазија, тумори и други патологии. Врз основа на добиените податоци, лекарот ќе направи најоптимален план за лекување. Нејзини главни цели се намалување на појавата на постменопаузални симптоми, лекување на истовремена болест и спречување на компликации од развој.

Постменопаузални ефекти

Урогениталните нарушувања кај повеќето клинички случаи се јавуваат кај жени на 2-5 години по почетокот на постменопаузалните жени. Нивниот развој се должи на фактот што во структурите чувствителни на естроген на урогениталниот систем, дистрофичните и атрофичните промени се развиваат на позадината на намалување на сексуалните хормони. Како резултат на тоа, симптомите на следните болести постепено почнуваат да се зголемуваат:

 • уринарна инконтиненција;
 • атрофичен вагинитис;
 • диспареунија;
 • pollakiuria;
 • цистоуретритис;
 • намалување на лаксативната функција;
 • во некои случаи, е возможен развој на генитален пролапс.

Недостатокот на естроген може да доведе до зголемување на инциденцата на кардиоваскуларни патологии кај жените.

Во 40% од случаите недостатокот на естроген во телото на жената води кон развој на постменопаузална остеопороза . Болеста се развива постепено и често асимптоматски, што го отежнува точното дијагностицирање. Почетокот на симптомите сугерира дека се случила значајна загуба на коските.

Симптоми на постменопаузална остеопороза:

 • спинална кривина;
 • намален раст;
 • силна болка;
 • појавата на микро и макро фрактури дури и со мали повреди.

Кај жените во постменопауза, најчеста компликација е формирањето на епителниот тумор, но исто така може да се развијат и други хистолошки варијанти - ендометриома, техника, фиброма , итн. Нивниот постменопаузален развој може да предизвика крварење. Хормоналните оваријални тумори често се комбинираат со ендометријални патологии. Во повеќето клинички ситуации, полипи и постменопаузално мешање се комбинираат со тумори. Сето ова се должи на ендометријална атрофија (хиперплазија).

Туморите, исто така, се развиваат заедно со вродена хиперплазија на ендометриумот и ракот. Важно е навремено да се дијагностицира развојот на овие состојби, бидејќи тие се опасни за здравјето и животот на жената. Колку побрзо се препишува правилниот третман, толку е поповолна неговата прогноза.

Третман

Многу лекови се развиени за да помогнат во намалувањето на симптомите на жените во постменопауза Но, може да ги земете само на рецепт. Само тој ќе може да го избере оптималниот лек, земајќи ги предвид карактеристиките на телото и специфичноста на текот на постменопаузата кај жената. Невозможно е да се изберат средства сама по себе, бидејќи погрешниот избор може само да ја влоши состојбата и да доведе до формирање на тумори, ендометријална хиперплазија, цисти на јајниците и така натаму.

Во некои случаи, ќе биде неопходно да се третираат веќе постоечките болести на женскиот репродуктивен систем, кои се развиле како резултат на дефицит на естроген. Во овој случај, прво треба да ги положите сите потребни тестови и само тогаш, врз основа на нивните податоци, лекарот ќе ви препише третман. Често се јавува циста или хиперплазија на позадината на недостаток. Овие болести може да се третираат и конзервативно и оперативно. Операцијата е индицирана само во напредни фази, кога големината на цистата е веќе доста голема или постои голема лезија на ендометриумот.

Третман на постменопаузални хормони е најефикасен.

Повеќето лекари веруваат дека ако постменопаузата се развие поради недостаток на активни супстанции, тогаш е потребно да се земаат лекови кои го пополнуваат дефицитот. Но, не сите пациенти бараат постојано да земаат хормони. Покрај тоа, како третман има некои контраиндикации:

 • системски автоимуни болести;
 • тумори на мукозната мембрана на матката или млечните жлезди;
 • проблеми со црниот дроб.

Но, тоа е хормонскиот третман кој е најефикасен. Недостатокот на естроген може да ги надополни следните синтетички лекови:

 • Climara;
 • Прогинова;
 • Divina;
 • Климонорм;
 • Femoston;
 • Divisek.

Исто така, за третман на постменопауза и користете некои народни лекови:

 • инфузија на Тасев биле. Ги зајакнува коските и ја стимулира естрогената активност;
 • инфузија на хиперикум. Потребно е да се нормализира снабдувањето со крв. Исто така помага да се ослободите од топли бранови;
 • мудрена лушпа;
 • женшен лушпа.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате постменопауза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Менопаузален синдром (појавување симптоми: 6 од 12)

Климактеричниот синдром е симптоматски комплекс кој се развива на позадината на намалувањето на активноста на репродуктивниот систем, што се карактеризира со цел комплекс на нарушувања на ендокрините и невролошките нарушувања. Клиниката за оваа состојба трае околу 2-5 години, но медицината има познати случаи на пролонгиран менопаузален синдром - до 10 години. Симптоматологијата ќе зависи од сериозноста на развојот на овој патолошки процес - може да има нарушувања од страна на не само ендокриниот, туку и адаптогенскиот, психо-емоционалниот, кардиоваскуларниот систем. Не се исклучени и вазовегетативните манифестации.

...
Менопауза (појавување симптоми: 5 од 12)

Менопаузата (менопауза), буквална дефиниција која значи завршување на менструацијата, се јавува кај жени како резултат на прекин на функциите што ги вршат јајниците кога одредена возраст е достигнато. Менопауза, симптоми од кои се доста комплексни и изразени во сопствени манифестации, се јавува ако поминала најмалку една година од последното менструација кај жената.

...
Пременопауза (појавување симптоми: 5 од 12)

Пременопаузата е посебен период во животот на жената, чиј поим е различен за секоја жена. Ова е вид на јаз помеѓу ослабнат и нејасен менструален циклус и последните менструации кои се јавуваат за време на менопаузата.

...
Хипомагнемија (појавување симптоми: 4 од 12)

Хипомагнесемијата е патолошка состојба која се карактеризира со намалување на нивото на магнезиум во телото под влијание на разни етиолошки фактори. Ова, пак, води до прогресија на тешки патологии, вклучувајќи невролошки и кардиоваскуларни.

...
Кахексија (појавување симптоми: 4 од 12)

Кахексијата е патолошка состојба која се карактеризира со брзо губење на тежината на границите, намалување на виталноста и забавување на физиолошките процеси во организмот. Според МКБ 10, оваа патологија припаѓа на категориите Р50 - Р69 од XVIII класата. Во болничките листови, според ICD 10, при утврдување на дијагнозата, оваа патолошка состојба е кодирана како R64.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Нижняя Радищевская, д. 14/2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Chernyakhovsky, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .