Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Салпингитис: Симптоми и третман

Салпингитис - главни симптоми:

Салпингитис е инфективна болест, придружена со унилатерално или билатерално воспаление на фалопиевите туби (oviducts). Во овој случај, прво, влијае само на мукозната мембрана на фалопиевите туби, но како што напредува болеста, исто така се засегнати и други слоеви со нарушување на нивната подвижност.

Етиологија

Постојат многу причини кои можат да предизвикаат воспаление на oviducts. Клиничарите идентификуваат три значајни причини за развој на салпингитис - СПИ, механичко оштетување на епителот на јајцеводот и матката, воспаление на соседните органи.

СПИ

Цитомегаловирусната инфекција , хламидија , херпес симплекс вирус (тип 2), трихомонијаза и гонореја најчесто се сексуално преносливи. Сите овие инфекции можат да предизвикаат воспаление не само на гениталните органи, туку и на уринарниот тракт. Нивната особеност е дека тие можат да бидат целосно асимптоматски. Поради оваа причина, жените не бараат медицинска помош за многу долго време. Без соодветен третман, болеста станува хронична.

Ако бактериите или вирусите долго време се наоѓаат во мукозната мембрана на вагината, тогаш ова ќе доведе до слабеење на имунитетот (локално). Под влијание на негативни фактори (стрес), таа се крева и влијае на грлото на матката, матката и, како резултат на тоа, фалопиевите туби.

Механичко оштетување на епителот

Ширењето на патогени микроорганизми е попречено од сосема здрава и неоштетена мукозна мембрана на матката и oviducts. Ако е оштетена, таа ќе се претвори во порта за патогени.

Медицински манипулации кои доведуваат до нарушување на интегритетот на епителот:

 • салпингоскопија;
 • абортуси;
 • инсталација на спирали.

Воспаление на органи кои се наоѓаат во близина на oviducts

Во прогресијата на салпингитис, воспалителни процеси кои можат да се развијат во соседните органи играат голема улога. Поради анатомски блиската локација, инфекцијата од нив може да влезе во oviducts.

Салпингитис

Видови

Според местото на локализација емитуваат

 • билатерален салпингитис;
 • лева страна;
 • десно едностран.

Според природата на протокот:

 • субакутен салпингитис;
 • остар
 • хроничен.

Зачинет салпингитис

Акутен салпингитис се јавува и напредува поради инфекција во oviducts. Начинот на влегување во цевките се зголемува или од огништето што е веќе во телото на жената ( апендицитис , оофоритис). Во повеќето клинички случаи, акутниот салпингитис се развива на позадината на ектопичната бременост . Симптомите на оваа болест се многу изразени.

Болеста започнува со пораст на температурата на големи броеви, како и општа слабост. Палпитации се зголемуваат.

Симптоми:

 • повраќање;
 • гадење;
 • тешка главоболка;
 • болката во препоните е важен дијагностички симптом. Нејзината локализација зависи од тоа во која насока се развил воспалителниот процес;
 • распределба на патолошка природа. Кога гонококниот салпингитис се појавува гноен исцедок, со Trichomonas - пенливи и изобилни. Ако акутниот салпингитис е многу тежок, тогаш појавата на крвавиот исцедок. Вреди да се напомене дека испуштањето во оваа болест е секогаш изобилно, и тие се придружени со горење и чешање.

Хроничен салпингитис

Хроничниот салпингитис има многу сиромашни и неискористени симптоми. Состојбата на пациентот е обично задоволителна. Температурата на телото се зголемува во исклучително ретки случаи. Единствениот симптом важен за дијагнозата е болката во стомакот, досаден или болен лик. Болеста продолжува во бранови. Периодично, може да се влоши (поради стрес или хипотермија) или да се намали.

Карактеристичен симптом за хроничен салпингитис е NMC . Менструацијата обично е богата и многу болна. И покрај фактот дека сите клинички симптоми на хроничен салпингитис се многу слаби и не предизвикуваат значајно непријатност кај жената, прогнозата ќе биде неповолна - се развива неплодност .

Лево-страничен салпингитис

Левениот салпингитис се развива поради воспаление на дебелото црево (дел од него кој се наоѓа на левата страна). Воспалителниот процес прво ја напаѓа мукозната мембрана на oviduct, а потоа се шири во мускулното ткиво. Поради ова, мукозната мембрана станува црвена, отечена, а нејзиниот епител е покриен со чирови.

Ако процесот напредува понатаму, некротичните ткива ќе почнат да се држат заедно меѓу себе и да формираат шуплини од различни големини во кои ќе се концентрираат крвта, гној или слуз. Симптомите на лево-страна салпингитис може да бидат или тешки или нејасни. Прогнозата на болеста ќе биде позитивна ако жената, веднаш штом ќе најде знаци на салпингитис, веднаш да посети квалификуван лекар.

Десен-страна салпингитис

Десен-страниот салпингитис се карактеризира со појава на воспалителен процес во десната цевка. Прогресијата на патологијата може да биде предизвикана од хламидија и други патогени.

Причини за инфекција во вагината:

 • сексуален однос без заштита;
 • неусогласеност со личната хигиена;
 • механички оштетувања при гинеколошки операции.

Ако инфекцијата се навлезе во јајцеводот, таа веднаш отекува и протокот на крв во него е нарушен. Во почетокот, воспалението ги зафаќа мускулните ткива и поради тоа, додатоците се згуснуваат во значителен степен. По некое време, згуснувањата се држат заедно со перитонеумот и формираат патолошка комеса.

Ако е време да се дијагностицира и да се пропише лекување на десно-салпингитис, прогнозата ќе биде позитивна. Сите симптоми ќе исчезнат за 3 недели, а жената целосно ќе закрепне.

Пулпунтниот салпингитис

Народен салпингитис најчесто се јавува и напредува заради гонореална инфекција. Причината за развој на оваа болест, исто така, може да биде спонтан абортус, криминален абортус, поставување на спирали на матката со истечен датум.

Со оваа болест, голема количина на гној се акумулира во празнината на цевката. Ако продира во абдоминалната празнина, тогаш текот на болеста ќе биде комплицирано со перитонитис.

Симптомите на пурулентен салпингитис се многу изразени. Пациентот треска, болка во долниот дел на стомакот. Вагинален исцедок гноен. Единствениот вистински метод на третман на гноен салпингитис е хирургија. Конзервативните методи не се користат, бидејќи тие се неефикасни.

Симптом на гноен салпингитис - абдоминална болка

Салпингитис и офоритис

Салпингитис и оофоритис - истовремено воспаление на oviducts и јајниците. Оваа форма на болеста се јавува најчесто. Поразот е обично унилатерален, ретко билатерален. Хроничен салпингитис и оофоритис се јавува по изложување на микроорганизми во мукозната мембрана на oviduct. Воспалението прво влијае на мукозната мембрана и мускулното ткиво, а потоа оди во епителот на јајниците. Како резултат на ова, јајниците и oviduct се комбинираат во еден патолошки елемент - конгломерат. Третманот на салпингитисот треба да се спроведе веднаш за да се избегне развој на компликации и целосно да се обнови репродуктивната функција.

Многумина веруваат дека салпингитисот и бременоста се некомпатибилни и дека ако се развие болест, жената веќе нема да може да забремени. Ова е заблуда. Неплодноста се јавува само ако дијагнозата и третманот на салпингитисот не се изврши веднаш.

Дијагностика

 • инспекција;
 • лапароскопија ;
 • Ултразвук;
 • Х-зраци со употреба на контрастни агенси;
 • БАЦ студија тест земен од грлото на матката.

Третман

Третманот со салпингитис е насочен кон елиминирање на инфекции, воспаление, а исто така и подобрување на имунитетот. За таа цел се пропишани следните групи на лекови:

 • антибактериски;
 • антифунгални;
 • пробиотици;
 • SPE;
 • витамини;
 • антиоксиданти;
 • имуномодулатори.

Третманот со салпингитис со хирургија се изведува во следниве случаи:

 • присуство на гнојни формации;
 • конзервативниот третман беше неефикасен;
 • неплодност;
 • тумори.

Операцијата не се изведува во присуство на акутни инфективни заболувања, лоша згрутчување на крвта. Суштината на тоа е да се врати на јачината на фалопиевата цевка и да се исчисти од гноен содржина. Ако ова не е можно, дел од цевката е отстранет. Сега оваа операција се изведува со лапароскопски метод.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Salpingitis и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Параметритис (појавување симптоми: 9 од 17)

Паратитисот е воспалителен процес на циркулаторното ткиво во кое се наоѓа голем број на венски и лимфни садови. Во повеќето случаи, болеста се развива во позадината на сложениот абортус или на трудот, воспоставувањето на интраутерински помагала со оштетување на ткивата на матката. Секоја хируршка интервенција само го предизвикува ширењето и развојот на инфекцијата.

...
Pelvioperitonitis (појавување симптоми: 8 од 17)

Воспалението на пелвичниот перитонеум во женското тело се нарекува пелвиоперитонит. Оваа болест е предизвикана од патогени, како што се стафилококи, Escherichia coli, гонококи, кламидија и разни вируси. Во ретки случаи, комплексна провокација на болеста е својствена, што го комплицира не само текот на болеста, туку и борба против неа.

...
Ехинококоза (појавување симптоми: 8 од 17)

Ехинококозата е паразитарна болест која е честа кај луѓето. Нерамномерно е дистрибуиран низ целиот свет. Честите случаи на морбидитет се забележани во оние земји каде преовладува земјоделската активност. Echinococcus може да го нападне секој орган во човечкото тело. Ехинококозата се развива кај деца, како и кај возрасни од различни возрасни групи.

...
Радијациона болест (појавување симптоми: 8 од 17)

Зрачената болест е патолошка состојба на лицето, што е предизвикано од систематското изложување на телото на радиоактивно зрачење. Клиничката слика се манифестира ако дозата на зрачење надминува 100 rad (1 Gy). Ако дозата е помала од ова, тогаш можеме да зборуваме за асимптоматскиот тек на зрачната болест.

...
Хемолитичен стрептокок (симптоми на појавување: 8 од 17)

Хемолитичен стрептокок е грам-позитивна бактерија со специфична форма. Припаѓа на семејството на лактобацили. Често, истовремено коегзистира со Staphylococcus aureus. Бактеријата може да го зарази телото на секое лице - и возрасно и мало дете.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д.8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .