Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Вулвитис: Симптоми и третман

Вулвитис - главни симптоми:

Вулвитис кај жени е воспалителен процес кој го вклучува вулвата, наречена вулва. Оваа област ги вклучува клиторисот, малите (големи и мали), пуби, холистички химен (кај девојчиња). Покрај тоа, самата вулва припаѓа на вагината, жлездите содржани во него, и формирањето што го покрива уринарниот канал и се наоѓа во лабијата (сијалица).

Оваа болест има акутен и хроничен тек. Ако жената почнува да ги почувствува првите симптоми на акутен вулвитис, тогаш веднаш треба да почне да се третира така што тој не оди во хронична фаза.

Причините за болеста

Фактори кои предизвикуваат вулвитис се природни причини како што е присуството на постојана висока влажност во комбинација со високата температура во која гениталиите живеат надвор. Покрај тоа, развојот на болеста доведува до присуство на набори на вулвата и зголемена чувствителност на ткивата.

Главните причини за вулвитис се:

 • инфекции ( стафилококи , стрептококи, разни габи, како и гонококи, кламидија и разни вируси);
 • орален секс;
 • долгорочна употреба на антибиотици, лекови кои содржат хормони, како и агенси кои ја потиснуваат функцијата на имуниот систем (имунитетот ќе се намали и може да се развие воспаление на гениталните органи). Горенаведените лекови ја убиваат нормалната микрофлора и предизвикуваат дисбиоза. Може да се манифестира како сексуална кандидијаза ;
 • други болести, кои вклучуваат дијабетес , како и леукемија;
 • малигни тумори кои се јавуваат кај женските генитални органи;
 • други воспалителни болести - пиозалпинкс, ендометритис или вагинитис ;
 • воспалителни процеси во уретрата;
 • формирање на фистула помеѓу вагината и мочниот меур;
 • присуство на црви (црви);
 • алергични на различни супстанции кои се дел од парфем или козметика, тоалетна хартија, сапун, дезодоранси;
 • сиромашна лична хигиена (особено за жени кои се со прекумерна тежина и се склони кон пелена осип). Со недоволна грижа на надворешните гениталии, се случува воспаление, кое исто така може да оди кај внатрешните генитални органи;
 • механички фактори, хемиски тип (мастурбација, задушување со агресивни материи);
 • долг престој во влажни услови (пливање).

Вагинитис, вулвитис имаат тенденција да се развиваат во време кога голема количина на хормон естроген е содржана во женското тело - во детството, во преодната возраст или во постменопаузалниот период. Исто така, вулвитисот често се развива за време на бременоста, што бара поголемо внимание на специјалист и посебен третман. Само добар специјалист треба да го третира, и сите лекови што ќе ги пропише не треба да му наштетат на здравјето на нероденото дете.

Симптоматологија

Акутниот вулвитис се карактеризира со следниве симптоми:

 • присуство на црвенило во вулвата;
 • отекување на лабиите (големи или мали);
 • болни сензации кои стануваат посилни за време на одење, мокрење или сексуален однос;
 • чешање и чувство на печење во гениталијата;
 • присуството на меурчиња кои содржат течност. По некое време тие се отвораат, а потоа се покриваат со кора;
 • присуство на плака, чиреви, плаки (овие симптоми се карактеристични за хроничен тек);
 • во некои случаи, треска и генерална слабост.
Акутниот вулвитис се карактеризира со чешање во гениталната област.

Хроничниот вулвитис има тенденција да се манифестира во форма на чешање во гениталиите. Често оваа болест се развива кај жени со дијабетес. Ако пациентот најде таков симптом како чешање, не треба да ја влоши состојбата и да ги чешате гениталиите, бидејќи може да предизвика ткивна инфекција.

Пред да стапите во контакт со специјалист, треба да земете топла бања, во која можете да истурете лушпа од цвеќиња од камилица, calendula или стринг. Исто така вреди да се знае дека треба внимателно да ја избришете вулвата, правејќи движења од напред до назад, но не и обратно. Генителите секогаш треба да бидат чисти и суви. Првите симптоми на болеста треба да бидат сигнал да одат кај гинеколог, бидејќи лекувањето на акутниот вулвитис, кој во иднина може да се прошири на вагината и внатрешните гениталии, ќе биде потешко.

Видови болести

Причините за развој на болеста ја делат патологијата на два вида:

 • примарен тип на вулвитис - манифестиран во детството или адолесценцијата во однос на позадината на тенденциите кон други болести;
 • секундарен тип на вулвитис - се манифестира кога жената е во репродуктивна возраст и има други болести.

Според клиничкиот тек на болеста, може да се подели на:

 • акутен вулвитис. Оваа болест има поизразени симптоми;
 • хроничен вулвитис. Симптомите се помалку изразени. Ако болеста не се лекува, компликациите во форма на улцерација ќе почнат да се развиваат (улцеративен вулвитис).

Дијагноза на болеста

Вулвитис е лесно да се дијагностицира, но главната работа е да почне да се третира правилно. Обично еден или повеќе симптоми на болеста се причина за посета на лекар. На пример, чешање или горење. Лекарот, разгледувајќи ја историјата на животот и болеста, ќе донесе заклучок за присуството на други болести кои можат да предизвикаат воспаление на надворешните генитални органи. Гинекологот, кој треба да се упати на жена во вакви случаи, ќе спроведе бројни неопходни дијагностички постапки за да започне лекување на воспаление врз основа на добиените податоци.

Манипулации извршени од гинеколог:

 • проверете ги органите со лупа. Ова ќе му овозможи да ги идентификува областите на воспаление и да ги идентификува меурчињата со течност;
 • спроведе студија (вагинален, ректален или бимануален);
 • земи тест за цитологија. Тој е способен да открие дали постојат малигни клетки на надворешните генитални органи. Исто така, анализата ќе го идентификува предизвикувачкиот агенс на болеста;
 • ако е потребно, спроведе вулвоскопија;
 • пропишува анализа на столицата, идентификувајќи ги црвите.

Третман на болест

Третманот за вулвитис е да се елиминира причината која предизвикува симптоми на болеста. Ако жената има акутна фаза на болеста, гинекологот ќе препорача таа да се воздржи од секс и да врши третман во кревет. Можно е да се третира болеста со специјални лекови кои ја обновуваат микрофлората на гениталните органи. Покрај тоа, лекарот го пропишува клиничкото капење, кое содржи одделенија на билки, како и раствори на хлорхексидин, калиум перманганат и други лекови.

Третманот е дополнет со бања со лушпа лушпа.

Третманот на вулвитис бара употреба на лекови од антибактериски тип (креми, мази) кои се применуваат во регионот на надворешните генитални органи, а исто така се инјектираат во внатрешните органи (вагината). Целосно да се излекува болеста е да се спаси пациентот од манифестацијата на сите непријатни симптоми. Фактот дека една жена е потполно здрава, можно е да се зборува само по повторно земање тест, во кој нема да бидат откриени никакви патогени.

Често, жените по менопаузата развиваат атрофичен вулвитис. Оваа болест обично се дијагностицира со назначување на гинеколог. Во некои случаи, жената дури и не поднесува жалби. Третманот на оваа болест треба да биде само комплексен - земајќи витамини, бањи со лековити билки, како и третман на надворешните генитални органи со креми и мази.

Третманот на вулвитисот исто така се изведува со помош на витамини (групи Е, Ц, А). Алергискиот вулвитис се третира со употреба на специјални антиалергични лекови. Исто така, за правилно лекување на болеста, треба да ги отстраните алергените. На пример, заменете го производот за интимна хигиена, сапун и други козметички додатоци. Ако жената е дијагностицирана со алергиски вулвитис, тогаш треба да избере хипоалергиски производи за хигиена. За да се излечи оваа болест конечно е реална и во адолесценцијата и во постменопаузалната возраст.

Превенција на болести

Алергиски вулвитис или друг вид на болест може да се спречи ако ги следите правилата за лична хигиена, како и да водите безбеден сексуален живот. Исто така, треба да ги избегнувате оние фактори кои се од фундаментално значење за оваа болест. Ако жената забележи симптоми на вулвитис или вагинитис, тогаш таа веднаш треба да контактира со квалификуван лекар и да помине соодветно лекување.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Вулвитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кандида вулвитис (појавување симптоми: 8 од 14)

Кандида вулвитис е воспалителен процес кој влијае на надворешните гениталии на една девојка или жена. Причината за инфекција е Кандида габа, која живее во вагиналната микрофлора. Противпожарниот процес се активира само кога постои поволна средина за тоа - наспроти позадината на заразни болести, и ако не се почитува личната хигиена. Тоа влијае на луѓето од различни возрасни групи.

...
Генитален херпес (појавување симптоми: 8 од 14)

Гениталниот херпес е најчеста инфективна болест која влијае на мукозните мембрани или на кожата на гениталиите со карактеристични осипувања. Осипот е како мала група везикули кои можат да мутираат во мали чирови.

...
Дисбактериоза за време на бременоста (појавување симптоми: 6 од 14)

Дисбактериозата за време на бременоста е доста непријатна појава со која жените често се соочуваат при носењето на детето. Претежно, жените развиваат вагинална дисбиоза кога односот на лактобацили и опортунистички микроорганизми се нарушува поради намалувањето на целокупниот имунитет. Но, и цревната дисбактериоза за време на бременоста е исто така честа, што исто така се јавува поради смртта на нормалната микрофлора и зголемената репродукција на патогени микроорганизми во организмот.

...
Уретритис кај жени (појавување симптоми: 6 од 14)

Уретритисот кај жените е воспалителна болест која влијае на ѕидовите на уретрата. Во отсуство на навремено лекување, патолошкиот процес брзо од акутната форма станува хроничен, што доведува до развој на други болести.

...
Кандида вулвовагинитис (појавување симптоми: 5 од 14)

Кандида вулвовагинитис - воспалителен процес кој се развива во вагината и надворешниот дел на гениталните органи. Како по правило, се појавува кај постари жени или кај млади девојки. Што се однесува до децата, болеста се манифестира дури и кај новороденчињата. Причината за ова може да биде елементарен недостаток на хигиена.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Нижняя Радищевская, д. 14/2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .