Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Фиброцистична мастопатија: симптоми и третман

Фиброцистична мастопатија - главни симптоми:

Фиброцистичната мастопатија е патологија која е фиброцистична по природа, која се карактеризира со брза пролиферација на клетките во ткивата на млечните жлезди, како и абнормален однос на компонентите на епителот и сврзното ткиво. Оваа болест во медицината спаѓа во групата на диспластични процеси на бениген тек кај болестите на млечната жлезда.

Цистичната влакнеста мастопатија се смета за бенигна болест, но секогаш треба да се земе во предвид фактот дека во некои од неговите форми, можно е дегенерација на бенигни тумори на малигни. Затоа, секоја жена треба внимателно да го следи нивното здравје, особено ако оваа дијагноза е веќе направена. Редовни лекарски прегледи, во кои мамулогот ќе ја процени формата и карактерот, како и локализацијата на патолошкиот процес, ќе помогне да се спречи дегенерацијата на бенигниот тумор во малигнен.

Знаците на фиброцистична мастопатија се откриени кај речиси половина од жените на репродуктивна возраст. Честопати самите жени наоѓаат печат во ткивото на дојката за време на палпацијата и брзаат веднаш да се консултираат со лекар. Некои, исто така, започнуваат третман со народни лекови, што не се препорачува без точна дијагноза.

Видови

Симптомите на цистично-фиброзна мастопатија во било кој од неговите типови се многу слични, но и покрај тоа постојат неколку форми на оваа болест во медицината:

 • локализирана фиброцистична мастопатија. Исто така се нарекува нодал. Патолошки знаци на оваа патологија се појавуваат на ограничена област на градите. На пример, печат се формира на еден од неговите квадранти;
 • масталгија. Во медицината, оваа форма се смета за почетна фаза на болеста. Една жена почнува да чувствува силна болка во една или две млечни жлезди одеднаш, но во исто време не се забележани пломби со ткиво. Во овој случај, болеста може да се третира дури и со народни лекови;
 • дифузна фиброцистична мастопатија. Симптомите на болеста се изговара. Цисти се формираат. Печатите може да се палпираат низ целата површина на вијалните жлезди.

Дифузната мастопатија исто така е поделена на неколку типови (важни за попрецизна дијагноза):

 • дифузна влакнеста мастопатија. На палпација на млечните жлезди означени области со висока густина. Во повеќето клинички случаи, овој патолошки процес продолжува со формирање на фиброаденои. Ова е бениген тумор. Симптомите може да се намалат со помош на народни лекови и исхрана;
 • дифузна цистична мастопатија. Во овој случај, меѓу сите патолошки формации кои се локализирани во ткивата на млечните жлезди, преовладуваат цистите. Овие формации се мали шуплини исполнети со течност внатре. Исто така, во градите постојат области на фиброза, но во многу помала количина;
 • мешана мастопатија. Во оваа форма на болеста не преовладува ниту еден тип на патолошки промени. Во градите тие се поставени во речиси еднакви количини. Најопасниот облик. Третирај треба да биде исклучиво во болница. Нема народни лекови во овој случај нема да помогнат.

Етиологија

Фиброцистична мастопатија

Главната улога во појавата на оваа болест кај жените на репродуктивна возраст припаѓа на зголемување на естрогенските нивоа и намалување на нивото на хормон прогестерон. Во повеќето клинички случаи, хиперострогенизмот преовладува. Наспроти позадината на овој процес, површините на сврзното ткиво постепено почнуваат да растат, алвеолите и млечните жлезди се компактираат. Исто така, развојот на мастопатијата придонесува за зголемување на производството на пролактин во телото на жената. Токму овој хормон е одговорен за функцијата на градите. Ако е произведена во вишок, чувствителноста на жлездите на ефектите на естрогенот ќе се зголеми неколку пати.

Причини за мастопатија:

 • бројни родови;
 • хормонална контрацепција во текот на долг временски период;
 • недостаток на породување до 30 години;
 • историја на абортуси или абортуси;
 • аномалии на структурата и работата на гениталиите;
 • во повеќето клинички случаи, мастопатијата се развива ако жената одбие да го дои бебето по породувањето (една од главните причини);
 • менструални нарушувања;
 • синдром на полицистични јајници.

Исто така, причините за развојот на мастопатијата може да бидат скриени кај некои болести на органите одговорни за производство на хормони. Често кај жени со заболувања на хипофизата, тироидната жлезда, надбубрежните жлезди, фиброцистичната мастопатија се наоѓаат. Главната улога во развојот на оваа болест е наследниот фактор.

Симптомите на болеста во некои случаи се јавуваат кај жени кои страдаат од патологии на бубрезите, панкреасот или црниот дроб.

Секундарни причини:

 • дефицит на витамин;
 • пушењето;
 • прекршување на балансот на вода и сол;
 • дебелина.

Кога станува збор за првите симптоми, важно е веднаш да се посети квалификуван специјалист за да се дијагностицира, потврди или побие дијагнозата. Навремениот пристап до лекар го намалува ризикот од можни компликации. Исто така, се препорачува да се обрне внимание на причините за развојот на патологијата со цел да се избегнат доколку е можно во иднина.

Симптоматологија

Симптомите на мастопатијата се доста разновидни. Постојат случаи кога симптомите се целосно отсутни, така што жената не се консултира со лекар за лекување на болеста. Таков курс е карактеристичен за нодуларна мастопатија, при што се формира еден фиброаденом, кој има мала големина. Но, во овој случај, нејзиниот третман може да се врши дури и од народни лекови. Како по правило, присуството на патолошки процес е откриено за време на рутински медицински преглед.

Симптомите на болеста се исто така отсутни во првата фаза на развој на дифузна мастопатија. Во оваа фаза се јавува формирање на микроцистични канали на млечните жлезди, така што жената не забележува влошување на нејзината општа состојба.

Најважен симптом за дијагнозата е откривање на фоки во ткивото на дојката. Може да преовладува повеќе или сингл. Во повеќето клинички случаи, местото на нивната локализација е горниот надворешен квадрант на дојката. Кога ќе ја допрете оваа област, жената чувствува болка, која има тенденција да се интензивира пред менструацијата.

Главните симптоми на мастопатија:

 • Млечната жлезда отекува и гради пред менструацијата. Ова се должи на венска конгестија и едем;
 • постои голема болка во градите, која има влечење, болка или лизгање карактер. Степенот на интензитет е различен. Може да се елиминира со помош на народни лекови;
 • регионалните лимфни јазли се зголемуваат, но нема знаци на воспаление. Палпација на болни јазли;
 • зголемената чувствителност на брадавиците;
 • болката во градите има тенденција да зрачи до рамото, аксиларниот регион или рамото. Овој симптом се јавува поради компресија на формациите на мали нервни корени;
 • исцедок од брадавиците. Тие можат да се појават за време на притискање на жлездата или да излегуваат слободно. Ова се случува наизменично. Како по правило, тие се бели, транспарентни или крвави кафеави. Може да се појави и крв. Во овој случај, веднаш треба да се обратите кај докторот! Оваа состојба е крајно опасна за здравјето на жените.

Компликации

Болеста во повеќето клинички случаи, заканата за животот на жената не е. Жените често се жалат дека тоа се симптоми на болеста кои предизвикуваат сериозни непријатности, бидејќи го намалуваат нивниот квалитет на живот, па дури и нивниот работен капацитет. Но, од неодамна, научниците спроведоа некои студии во кои беше откриено дека фиброцистичната мастопатија е преканцерозна болест. Не веднаш панично, бидејќи трансформацијата на болеста кај ракот не се случува во сите случаи. Но, сепак, беше откриено дека кај жени кои страдаат од мастопатија, ризикот од развој на рак на дојка се зголемува за 4-5 пати.

Хормоналните пореметувања во телото за време на мастопатијата создаваат поволна позадина за развој на рак на јајниците и грлото на матката . Ако ги ставите сите овие компоненти заедно, тогаш можеме да кажеме дека фиброцистичната мастопатија е сложена болест која треба веднаш да се третира, како и редовно да се спроведуваат превентивни испитувања за да се спречи развојот на компликации.

Мастопатија и бременост

Лекарите секогаш ги уверуваат жените кои се заинтересирани за тоа дали фиброцистичната мастопатија и бременоста се компатибилни. Во речиси 100% од случаите, болеста не влијае на текот на бременоста и развојот на фетусот. Напротив, спротивно. Зголеменото производство на хормон прогестерон помага да се намали производството на естроген и лек маститис. Ако долго време да се доилки мало дете, цистите и фиброаденомите се намалуваат. Затоа, дури и со мастопатија, жената може да стане мајка и да не биде целосно исплашена дека нешто ќе се случи со нејзиното бебе.

Дијагностика

Во дијагнозата на фиброцистична мастопатија доминираат следниве методи:

 • МНР на предок на жлезди. Оваа техника е многу информативна, но ретко се користи, бидејќи има висока цена;
 • Ултразвук . Ова е водечка дијагностичка техника која ви овозможува да го идентификувате присуството на јазли и цисти кај жените од репродуктивна возраст;
 • Мамографија. Како резултат на студијата, пациентот прима слики во две проекции, кои се многу информативни за правилна дијагноза;
 • Дектографија. Техника во која супстанцијата се внесува во каналите преку брадавицата, чиишто компоненти имаат својства за боење. Помага во утврдувањето на локацијата на патолошките формации;
 • Биопсија. Главниот метод на дијагностицирање на преканцерозни или канцерогени тумори.
Мамографија

Ако се открие мастопатија, жената често се испраќа за дополнителен преглед од страна на гинеколог, како и ендокринолог, за да има дополнителни тестови.

Третман

Пред назначувањето на кој било план за лекување на жени со нодална форма на болеста, задолжително е да се спроведе пункција на формациите користејќи аспирација со игла. Оваа техника им овозможува на лекарот да дијагностицира мастопатија за рак.

Во почетната фаза на дифузна мастопатија, употребата на лекови дава добар ефект. Често пропишани нехормонични билни препарати (нивните компоненти се безбедни за здравјето на жените и ефикасно помагаат во надминување на мастопатијата). Како резултат на тоа, болката се намалува, цистите се раствораат, млечните жлезди стануваат помеки. Следниве лекови се широко користени:

 • "Фитолон";
 • "Мастодинон";
 • "Мастофит";
 • Кламин.

Комбинацијата и дозата треба да се изберат само од доктор, во зависност од формата и тежината на болеста.

Третманот на фиброцистична мастопатија ќе биде поефективен ако исто така користите надворешни средства - креми, гелови, масти. Тие вклучуваат компоненти кои помагаат да се ублажат болките и другите непријатни симптоми. Често пропишани "Мастофит", "Масткел", "Прозешел" и така натаму.

Исто така, се користат витаминско-минерални комплекси во третманот на мастопатијата. Особено вредни и ефикасни се витамини А и Е, како и јод, кои придонесуваат за подобрување на хормоналниот метаболизам. За силна болка во градите, пациентите се препишуваат со СПБ. Оваа група лекови помага да се елиминира болката, како и да се ублажи воспалението, ако има.

Хербалниот лек е широко користен за лекување на било која форма на мастопатија. Билките имаат антиинфламаторно, аналгетско дејство и ресорбирање. Овие особини помагаат да се отстранат непријатните симптоми на болеста, па дури и да се излечи целосно. Третманот на фиброцистична мастопатија со билки е многу ефикасен, но се препорачува да не се користи поединечно, туку во комбинација со други техники. Исто така ја докажаа нивната ефикасност и народни лекови. Неодамна, жените многу често прибегнуваат кон нив. Причината - ефективноста и сите природни состојки (билки, бобинки).

Именувањето на хормоналните лекови се врши во тој случај, ако сите горенаведени техники не се ефикасни. Често, оралните контрацептиви од групата на прогестогени стануваат средства за избор. Добар ефект дава употреба на таблети гестагени. Во овој случај, текот на земањето на овие лекови се движи од три до шест месеци. Нивните компоненти се сосема безбедни за здравјето на жените.

Народна медицина

Хиперикум

Народни лекови треба да се користат само во комбинација со конзервативна терапија, како и со согласност на лекарот што посетува. Не е препорачливо да се лекува болеста само од нив, бидејќи тоа може да биде штетно за здравјето. Експертите препорачуваат да се земаат различни фитосбори врз основа на такви билки:

 • Кантарион;
 • коприва;
 • ловец;
 • валеријана (билка има седативен ефект);
 • calendula

Важно е да се биде во можност правилно да се подготват народни лекови од овие билки, бидејќи кршењето на формулацијата не само што може да помогне да се излечи болеста, туку и да му наштети на здравјето.

Исхрана

Исхрана за фиброцистична мастопатија - тоа е токму она што помага за брзо лекување на болеста. Природата на исхраната има огромно влијание врз производството на хормони. Жената не се препорачува да ги користи следните производи:

 • месо;
 • животински масти;
 • кафе;
 • црн чај;
 • какао;
 • алкохол;
 • сода;
 • пржена храна.

Зеленчук, овошје и леб од цели зрна треба да се додадат во исхраната, бидејќи овие храни содржат многу влакна. Ако не е можно целосно да одбиете да јадете животинска храна, тогаш можете да јадете посно месо, парен или варен во мала количина.

Фиброцистичната мастопатија е комплексна болест, но може успешно да се излечи ако специјалист се консултира веднаш за помош. Терапија со лекови, исхрана, народни лекови - сето ова ќе помогне да се отстранат непријатните симптоми, па дури и целосно да се излечи болеста. Главната работа е дека третманот треба да биде пропишан од надлежен лекар, земајќи ги во предвид особеностите на телото на жената.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате фиброцистична мастопатија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лек: мамолог , гинеколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Мастопатија (појавување симптоми: 4 од 7)

Мастопатијата е бенигна (во најголем дел од случаите) болест на дојка која се јавува на позадината на хормоналната нерамнотежа во женското тело. Мастопатија, симптоми кои се јавуваат кај жени од репродуктивната возрасна група (во период од 18-45 години), се карактеризира со развој на патолошки процеси во ткивата на жлездите во форма на раст.

...
Рак на дојка (појавување симптоми: 4 од 7)

Ракот на дојката е болест која е придружена со формирање на епителијална туморска маса во градите, во која нејзиниот раст се јавува од каналите на жлездата или од нејзините сегменти. Ракот на дојката, чии симптоми може да се засноваат на поразот на една или двете жлезди во исто време, е една од најчестите патологии на туморот (рак) кај жените.

...
Филаријаза (појавување на симптоми: 3 од 7)

Филаријаза - тропска болест, чиј развој е забележан како резултат на пенетрација на човечкото тело на паразитски црви, наречени филарии. Во медицинската литература, оваа патологија се нарекува и слонова болест. Филаријазата има можност да се зарази како од болен човек, така и од животно, а како резултат на убод од инсекти. По пенетрацијата во човечкото тело, црвите најпрво се населуваат во лимфните јазли и садови, па така болеста има и друго име - лимфатична филаријаза. Исто така, црви навлезат во шуплината на човечкото тело, гениталиите, очното јаболко и под кожата.

...
Полицистични јајници (појавување симптоми: 2 од 7)

Полицистичното оваријално заболување е хормонална болест што се јавува кога овулацијата не е во женското тело. Полицистични јајници, чии симптоми се манифестираат со значителен пораст кај нив и голем број други специфични манифестации, доведува до формирање на површината на јајниците со бројни цисти во форма на фоликули исполнети со течност со незрели јајца во нив. Како резултат на полицистична и специфична пролиферација на цисти кои го карактеризираат нејзиниот тек - неможноста на почетокот на бременоста кај жената и, соодветно, на неплодност.

...
Тонзилитис (појавување симптоми: 2 од 7)

Тонзилитис е воспалителен процес кој се јавува во областа на крајниците и се карактеризира со времетраење на сопствениот тек. Тонзилитис, чии симптоми се дефинирани како почесто име за болеста "ангина", е во патолошките промени на орофаринксот, слични едни на други, но се разликуваат во сопствената етиологија и се разбира.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

мамолог зема
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .