Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Цервицитис: Симптоми и третман

Цервицитис - главни симптоми:

Цервицитис е воспалителен процес кој е локализиран во вагиналниот сегмент на грлото на матката. Цервицитис, чии симптоми се карактеризираат со матни тип на исцедок, болка во долниот дел на стомакот (повлекување или досадна), болни односи и мокрење, во својата долготрајна хронична форма може да доведе до ерозија. Покрај тоа, таков курс може да предизвика задебелување (т.е. хипертрофија) или чистење на грлото на матката, како и да предизвика ширење на инфекцијата на горните генитални органи.

Општ опис

Самиот грло на матката делува како бариера, што е пречка за продирање во матката, како и во горниот генитален тракт (во форма на заштитни секрети, приклучок на мукусот и цервикалниот канал) на инфекција. Влијанието на одредени фактори предизвикува кршење на неговите заштитни функции, што доведува до ингестија на странски микроорганизми во оваа област, а со тоа придонесува за развој на воспалителниот процес. Токму овој процес е цервицитис, кој исто така вклучува егзоцервицитис (воспаление на егзоцервикс или вагинален сегмент во матката) и ендоцервитис (воспаление на ендоцервикс или воспаление во внатрешната обвивка на цервикалниот канал на грлото на матката).

Вагинален дел од грлото на матката: како се гледа кога го испитува лекар

Цервицитисот може да се појави како резултат на изложеност на неспецифична инфекција која се јавува поради опортунистичката микрофлора. Особено, тие вклучуваат стафилококи и стрептококи, E. coli и габи. Покрај тоа, болеста, исто така, се јавува поради изложеност на специфични вируси: кламидија, гонококи, трихомонаси, итн. Ефектот на протозоалните и паразитарните инфекции не е исклучен.

Оваа условно патогена микрофлора, која предизвикува цервицитис, е во матката преку контакт преку лимфата и крвта, како и преку ректумот. Што се однесува до специфичните вируси, тие влегуваат во матката сексуално.

Треба да се забележи дека цервицитот може да се развие под влијание на одредени фактори, кои вклучуваат повреди на раѓања поврзани со грлото на матката, дијагностичка киретажа и прекинување на бременоста, како и употреба на контрацептивни средства (особено, инсталација и отстранување на интраутериниот уред). Како фактори кои предизвикуваат цервицитис, се идентификуваат различни типови на цикатрични деформитети, како и форми на бениген тип во грлото на матката. Намалувањето на имунитетот исто така не е исклучено кога се разгледуваат актуелните фактори што доведуваат до развој на цервицитис.

Карактеристиките на развојот на цервицитис укажуваат дека болеста е исклучително ретко се јавува во изолација - главно неговите "сателити" се оние или други болести поврзани со репродуктивниот систем: вагинитис , вулвитис, псевдоерозија или инверзија на грлото на матката, вартолинитис.

Што се однесува до возрасната категорија, болеста најчесто се смета кај нас кај жени од репродуктивна возраст (околу 70% од случаите на морбидитет), поретко се јавува цервицитис за време на менопаузата . Вреди да се спомене дека цервицитот е една од најчестите причини поради кои бременоста станува невозможна, и покрај тоа, цервицитисот во повеќето случаи предизвикува предвремено раѓање. Како последица на оваа болест, се формираат полипи, како и ерозија во областа на грлото на матката и воспаление во горниот генитален тракт. Цервицитот се јавува во акутна или хронична форма, покрај неговите други сорти, кои исто така ќе ги разгледаме подолу.

Акутен цервицитис

Акутниот цервицит е, соодветно, акутна воспаление што се јавува во грлото на матката. Во овој случај, главно воспаление се однесува само на ендоцервикалните жлезди, а во ретки случаи може да се забележи и лезија на сквамозниот епител. Некои од истражувачите се на мислење дека природата на воспалението (т.е. неговата постојаност, локализација, патека) е директно определена врз основа на специфичниот тип на патоген. Гонококи, на пример, влијаат само на епителните клетки кои припаѓаат на ендоцервикалните жлезди, но се шират по површината на мукозата. Ако зборуваме за воспаление предизвикано од стафилококи или стрептококи, нивната локализација е концентрирана директно во ендоцервикалните жлезди, кои влијаат на стромата на грлото на матката. Тековната лимфата осигурува дека патогените микроорганизми влегуваат во други органи во карлицата, што, соодветно, доведува до нивна инфекција.

Запирање специфично за симптомите, треба да се забележи дека првиот од нив во почетната фаза на болеста се манифестира во форма на испуштање, а природата на овие секрети може да биде различна. Во меѓувреме, содржината на примеси во нив на гној често се забележува со нивната истовремена обилна природа, што е особено релевантно во случајот на релевантноста на таквата болест како гонореа.

Споредба на нормален и заболен грлото на матката

Покрај тоа, акутниот тек на болеста често е проследен со мало зголемување на температурата, појава на досадна болка во долниот дел на стомакот. Често се јавуваат сензации на плимата и осеката, концентрирани во карличните органи. Покрај тоа, пациентите често имаат болки во долниот дел на грбот, нарушувања поврзани со мокрење (полиурија или дизурија, зголемување на излезот на урина или намалување на излезот на урина, соодветно) и болка во надворешните генитални и карлични органи за време на сексуалниот однос.

При дијагностицирање на акутен цервицитис, покрај гинеколошкото испитување, се користи и микроскопско испитување на брисеви, како и инокулација на секрециите на цервикалниот канал директно на хранлив медиум.

Ако зборуваме за дијагноза на гонореален цервицитис во акутна форма, тогаш тука, како по правило, тоа е исклучително ретко поради упатувањето на пациентот до лекар само во оние случаи во кои воспалителниот процес веќе оди во матката додатоци. Со оглед на тоа, во присуство на болка во параназалниот регион, во акутната форма на текот на гонореалниот цервицитис, неопходно е да се примени малку поинаков третман отколку кај обичниот акутен цервицитис, бидејќи во овој случај воспалителниот процес е прилично специфичен.

Хроничен цервицитис

Хроничен цервицитис се формира кога се засегнати разни бактерии на гениталните органи, како и кога тие се погодени од габи и вируси. Почетокот на процесот на инфекција во овој случај може да се случи кога грлото на матката или вагината е намалено, како и кога хормоналните и контрацептивните лекови се користат неправилно. Покрај тоа, истовремените фактори во развојот на хроничен цервицитис се промискуитетни сексуален живот, хигиена и воспалителни болести во карличните органи.

Клиничките манифестации на оваа форма на цервицитис се одредени од специфичниот тип на патоген, како и од општата реактивност во секој конкретен случај на телото на пациентот. Меѓу главните симптоми постојат слаби мукозни секреции на матна конзистентност, во некои случаи може да има примеса на гној. Исто така означена црвенило на слузницата на матката, нејзиниот оток. Акутната форма на манифестацијата на хроничната форма на патологијата се манифестира, соодветно, во поголема манифестација на симптоми. Повторно, постои досадна болка која се јавува во долниот абдомен, чешање, болка и горење при мокрење, крварење кое се јавува по сексуален однос.

Болеста е повеќе од сериозна за жената, бидејќи одложениот третман доведува до задебелување на ѕидовите на грлото на матката со последователна хипертрофија, што придонесува за формирање на друг вид патологија. Поради ова, ризикот од можен рак, неплодност и дисплазија во опсегот на гениталијата, исто така, се зголемува.

За да се направи дијагноза, матката се испитува со помош на колпоскоп и огледало. Крвта и урината се испитуваат за присуство на сексуално преносливи инфекции. Исто така се врши и ултразвучно скенирање, проследено со студија за состојбата на карличните органи.

Бурен цервицитис

Мускулниот мускулен гноен циркулис обезбедува присуство во цилиндричниот слој на епителните клетки на воспалителниот процес, како и релепеноста на субепителијалното оштетување на областа на грлото на матката. Покрај тоа, оштетувањето може да се случи и во сите делови на цилиндричниот епител во исто време, што е ектопично концентрирано на надворешноста на грлото на матката (т.е. постои неприродна епителија поместување).

Неверојатно, ако жената има гноен цервицитис, речиси сигурно може да се каже за присуството на уретритис кај нејзиниот партнер, предизвикани од слични типови на патогени, но со голема тешкотија да се дијагностицира. Пулмоналниот цервицит е една од најчестите сексуално преносливи болести, како и служи како најчеста причина за воспалителните процеси локализирани во карличните органи. Во присуство на симптоми на гноен цервицитис кај бремени мајки, ризикот од нарушување на нормалниот тек на целата бременост, како и последователната испорака, значително се зголемува.

Како по правило, причината за формирањето на патологијата лежи во стапката на гонококи или трахома. Неофицијалните статистички податоци покажуваат дека еден од трите случаи е појавата на болеста поради влијанието на уреаплазмите. Симптоматологијата во овој случај е слична на болестите предизвикани од вирусот на херпес и Trichomonas. Општо земено, грозниот цервицитис е формиран во позадина на текот на гонорејата.

Вирусен цервицитис

Вирусен цервицитис со карактеристичен воспалителен процес се јавува при сексуално пренослива инфекција. Локализацијата на инфламаторниот инфективен процес ги одредува таквите форми на болеста како егзоцервицитис и ендоцервицитис, со оштетување на надворешните ткива на грлото на матката и оштетување на нејзиниот внатрешен дел, соодветно.

Општоприфатената класификација ја одредува одвојувањето на воспалителниот процес во специфична форма на својот тек и неспецифично. Специфична форма е придружна манифестација на вирусниот цервицитис, односно, станува збор за вирусна етиологија со вистински пренос на вирусот при сексуален однос ( генитален херпес , ХПВ).

Како по правило, жените од групата на возраст за раѓање се засегнати. Главните симптоми вклучуваат болка која се јавува во долниот дел на стомакот, општа непријатност и тежок чешање од надворешната страна на гениталиите. Покрај тоа, постојат обележани испуштања со нечистотии во форма на гној или слуз. Во акутната фаза на вирусен цервицитис, екскрецијата се карактеризира со изобилство, во хроничната фаза - со недостиг.

Бактериски цервицитис

Бактериски цервицитис е исто така доста чест во случаите на упатување на пациентот кај гинеколог. Болеста е заразна, додека нејзината локализација е концентрирана во цервикалниот канал или во вагината во областа на областа која се граничи со грлото на матката. Придружувањето на курсот е кршење на вагиналната микрофлора, силна воспалителна реакција е отсутен.

Cervicitis продолжува егзогено, додека неговиот развој се јавува во позадината на мукозните мембрани инфицирани со вируси како што се херпес, папиломавирус, трихомонијаза или сифилис , но во овој случај нема врска со самите сексуално преносливи инфекции. Во прилог на наведените причини кои предизвикуваат бактериски цервицитис, исто така е изолирана урогенитална туберкулоза. Бактериската вагиноза е најчестата причина за формирање на неспецифичен хроничен цервицитис.

Најчестите симптоми на оваа форма на болеста се дизурија (т.е. нарушувања на мокрењето), досадни болки што се појавуваат во долниот дел на стомакот, како и болни чувства кои го придружуваат сексуалниот однос. Покрај тоа, пациентите се појавуваат со испуштање од вагината со различна конзистентност, додека нивното изобилство или, обратно, недостаток. Исто така е забележано присуство на нечистотија во облик на слуз или гној.

Атрофичен цервицитис

Атрофичниот цервицитис има голем број на карактеристики, но неговиот развој продолжува во согласност со општите принципи кои се релевантни за цервицитис. Причините кои предизвикуваат појава на оваа форма на цервицитис можат да бидат разни видови на болести кои се јавуваат во урогениталниот систем (цервикална ерозија, циститис , ендометритис , воспаление на додатоците). Покрај тоа, развојот на атрофична форма на цервицитис е исто така можен со незаштитен сексуален контакт, особено ако патогените на овој или оној тип на болести кои се сексуално преносливи влегуваат во телото. Гонореја , трихомонијаза , хламидија , микоплазмоза и вирусни заболувања делуваат како инфективни агенси. Покрај тоа, изолирани и неспецифични инфекции (стафилококус, стрептококи).

Развојот на атрофичен цервицитис, исто така, се јавува во областа на оштетената област. Причината за повреда во овој случај може да биде киретажа, абортус, руптура на матката во процесот на неговата генеричка активност. Атрофичниот цервицитис е придружен со карактеристично разредување кое се јавува во ткивата на грлото на матката. Во тешки форми на атрофија, постојат неправилности во мокрењето. Како по правило, оваа форма на болеста е резултат на хроничен тек на цервицитис.

Цистичен цервицитис

Во овој случај, како причина за болеста се разликува комбинација на инфекции (кламидија, гонокок, стрептокок, габи, стафилококи, гардерела, трихомона и др.), Што доведува до пролиферација на цилиндричен епител на површината на матката. Ова, пак, доведува до постепено и континуирано прераснување на цисти. Често, цистите се комбинираат со манифестации во форма на ерозија.

Дијагностицирање на цервицитис

Доста често, како што веќе кажавме, цервицитот продолжува без никакви симптоми, што, соодветно, води кон ненавремена жалба до специјалист. Како по правило, откривањето на болеста се случува случајно за време на рутински физички преглед или кога докторот посетува лекар со сомневање за друга болест.

Дијагнозата на цервицитис се базира на податоци како што се:

  • испитување на грлото на матката со употреба на огледала за ова;
  • при добивање на резултати од колпоскопија, што овозможува спецификација на патолошки промени во епителот во случај на цервицитис;
  • врз основа на резултатите од лабораториските студии (тест микроскопија, култура на микрофлора, ПЦР).

Третман на цервицитис

Во современи услови, гинекологијата има многу различни методолошки можности за третман на цервицитис. Во меѓувреме, првото нешто што треба да се направи во овој третман е да се елиминираат факторите кои предиспонираат за развојот на оваа болест.

Во третманот на цервицити се користат антивирусни, антибактериски и други средства, што се определува врз основа на специфично идентификуваниот патоген и неговата карактеристична чувствителност во однос на избраниот лек. Фазата во која останува воспалителниот процес исто така е земена во предвид. Локалните препарати од комбинираниот тип, како и крем и супозитории се користат во третманот на цервицитис.

Специфичните инфекции бараат паралелен третман на партнерот.

Хроничната фаза на болеста се карактеризира со помал успех на конзервативен третман, што, соодветно, ја одредува потребата за употреба на хируршки методи (криотерапија, дијатермокоагулација, ласерска терапија) со претходно ослободување од инфекции.

Во случај на сомневање за цервицитис, како и присуство на симптоми кои одговараат на болеста во една или друга форма на нивната манифестација, треба да се јавите кај вашиот гинеколог. Дополнително, можеби ќе треба да го испитате уролог.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате цервицитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: гинеколог , уролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Гарнелелоза (појавување симптоми: 4 од 13)

Гарнелелоза, која исто така може да ви биде позната како бактериска вагиноза, е една од најчестите варијанти на заразни болести кои потекнуваат од гениталијата. Гарднелолоза, симптомите на кои главно се однесуваат на жените од раѓање и се манифестираат, пред сè, при појава на карактеристично празнење со "риби" мирис, сепак, може да се појават кај мажите.

...
Трихомонијаза (појавување симптоми: 4 од 13)

Трихомонијазата (трихомонијаза) е воспалителна болест во која влијае на урогениталниот систем на мажи и жени. Тоа предизвикува појава на вагината Трихомонас, дејствувајќи како наједноставна - тоа не е микроба, туку едноклеточно суштество. Трихомонијазата, чија симптоми се предизвикани од ова суштество, за разлика од микробите, е повеќе прилагодена на условите на животната средина на телото, како и на обиди да се влијае врз него со антимикробните лекови.

...
Кламидија (појавување симптоми: 4 од 13)

Кламидија е исклучително честа болест кај оние кои се сексуално преносливи, односно од голем број на СПБ. Chlamydia, симптоми кои во околу половина од случаите се отсутни кај пациентите, како и клинички манифестации или карактеристични поплаки, се дијагностицира годишно кај повеќе од 90 милиони луѓе.

...
Ендометриоза (појавување симптоми: 4 од 13)

Ендометриозата е гинеколошка не-неопластична болест, придружена со раст на внатрешната постава на матката (ендометриум) надвор од границите на неговата празнина. Едноставно кажано, ткивата што се наоѓа во матката кај здрави жени со ендометриоза растат во други органи. Ендометриозата, симптомите на кои се соочуваат жените, се развива за неодредени причини, иако постојат некои основи за изолирање на имунолошкиот, хормоналниот, наследниот и некои други фактори.

...
Колпитс (појавување симптоми: 4 од 13)

Колпитс е болест која предизвикува воспалителен процес во вагиналната мукоза. Симптомите на колтитис се придружени со отекување на мукозните мембрани и појава на тежок исцедок (безбоен или гноен). Болеста може да се појави поради присуство на други болести како што се гонореа, кандидијаза, трихомонијаза, бактериска вагиноза, микоплазмоза, кламидија, уреаплазмоза, генитален херпес и други заразни болести.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
уролог зема
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .