Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Анекситис: Симптоми и третман

Аднекситис - главни симптоми:

Аднекситис е еднострано или билатерално воспаление на додатоците, вклучувајќи ја фалопиевите туби и јајниците. Воспалението на овој тип се формира поради ефектите на разни микроорганизми кои можат да се пренесат во акутна или хронична форма. Треба да се напомене дека аднекситисот, чиишто симптоми се доста чести кај жените, идентификување на болеста како една од најчестите во областа на гинеколошки заболувања, се карактеризира со појава на чести рецидиви. Покрај тоа, ова воспаление, по правило, ги зафаќа двата органа одеднаш, а неговата опасност лежи во формирањето на последователна неплодност за секоја петта заразена жена.

Етиологија на аднекситис

Запирање на оваа болест подетално, забележуваме дека сериозноста на манифестациите карактеристични за аднекситисот се заснова на одреден степен на преваленца на воспаление. Не последната улога во ова се игра директно од патогенот и општата состојба на телото во однос на позадината на неговиот имунитет. Особено предизвикувачките агенси се најразновидните видови на микроби и бактерии, кои вклучуваат хламидија, Escherichia coli , гонококи, туберкулозни микроорганизми и други.

Со болеста епителиумот на фалопиевите туби е уништен, поради што ѕидовите се натопени со метаболички производи на инфективни микроорганизми, што како резултат на тоа води кон воспаление.

Форми и симптоми на болеста

Како што веќе беше забележано, аднекситисот се карактеризира со симптоми базирани на специфичен патоген кој ја погодува областа. Во овој случај, симптомите посетени со акутен анекситис, се карактеризираат со општа слабост, што му дава сличност со обичната настинка. Особено, меѓу нив постои висока температура и главоболки, треска и болки во телото, гадење, па дури и повраќање.

Заедно со ова, постојат и специфични типови на симптоми кои делуваат како болка и периодична (често трајна) долна абдоминална болка, и може да ги дадат овие болки во бутот или долниот дел на грбот, како и во ректумот. Дополнително, забележуваме такви карактеристични симптоми на аднекситис како раздразливост и нервоза, несоница и депресија. Како таква форма како субакутен анекситис, симптомите течат од претходниот, но во овој случај има намалување на болката и температурата, што е карактеристично за него воопшто.

Друга форма на болеста е хроничен аднекситис. Таа главно се развива од акутната форма во својата претпоставена фаза. Периодите на егзацербација, кои се карактеризираат со хроничен анекситис, ги имаат следните симптоми: влошување на здравјето воопшто, слабост, треска (до 38 ° C). Вреди да се забележи дека околу 40% од вкупниот број на жени дијагностицирани со хроничен анекситис, се соочуваат со нарушување во сексуалната функција, а исто така имаат недостаток на сексуална желба. Често, исто така, постојат нарушувања во функциите на органите на дигестивниот систем (на пример, колитис ), уринарниот систем ( циститис , пиелонефритис , итн.).

Во хронична форма, аднекситисот предизвикува вознемиреност во форма на "досадна болка", која е постојана. Во исто време, таквата болка може да се зголеми во случај на физички напор, за време на сексуален однос или за време на менструацијата, под влијание на стрес и при хипотермија. Повторно, ако зборуваме за хронична форма, аднекситисот во овој случај предизвикува симптоми во форма на менструални нарушувања. Нивната сериозност лежи во недостиг на секрети или во нивното изобилство, додека во двата случаи менструацијата, како по правило, е крајно исцрпувачка.

Треба да се напомене дека со продолжен аднекситис постои ризик од неплодност, кој е формиран од целули за лемење со нивно долгорочно воспаление, што во крајна линија води до нивна опструкција. Патем, се случува, исто така, дека неплодноста е единствениот знак што укажува на аднекситис.

Како што веќе напоменавме, аднекситисот е често билатерален, но не е невообичаен и текот на болеста е еднострано. Во случај на едностран анекситис, симптомите на болна природа се локализирани во сензорите на болка од одредена страна, сепак, со силна сензација на болка, не е секогаш можно да се утврди ова.

Дијагноза на аднекситис

Можно е да се дијагностицира аднекситисот, симптомите на кои пациентот доживува, не само врз основа на нив, туку и врз резултатите од специјалните дијагностички студии. Тие вклучуваат дворучен гинеколошки преглед, како и студија базирана на брисеви земени од уретрата, грлото на матката и вагината. Исто така, можно е да се детектира аднекситис кога се пропишува микробиолошка студија со цел испитување на содржината на фалопиевите туби и, конечно, со користење на ултразвук за оваа намена.

За да се утврди присуството на гнојни лекови, како и да се спроведе детален преглед на фалопиевите туби, се користи лапароскопија во прилог на интракавритален третман во случај на воспаление на додатоците, што делува како најефикасен метод за дијагностицирање на акутен анекситис. Но, за да се одреди целокупната просперитет, заедно со степенот на патологија на фалопиевите туби, им овозможува на рентгенски преглед на матката, за кој се инјектира контрастно средство, самиот процес на истражување се нарекува хистеросалпинографија.

Во случај на сомневање за анекситис, се вршат специјални функционални тестови, при што се мери ректалната температура, се утврдува симптомот на зеницата, како и тензијата на слузницата на грлото на матката. Исто така е можно да се утврди аднекситис во проучувањето на крвта, во која се зема предвид леукоцитозата, индикаторите за зголемување на вкупната количина на протеини, бактериурија и леукоцитурија, асоцирани со процесите на мочниот меур и оштетувањето на уретрата.

Третман на аднекситис

Субакутната фаза на болеста бара постепена транзиција кон постапките на физиотерапија, исто така пропишани во случај на хроничен аднекситис. Ова особено вклучува ултразвучна и кал терапија, како и голем број други методи. Имајте на ум дека колку порано се јавува аднекситис, чии симптоми се земаат предвид од страна на лекар, и колку побрзо започнува третманот, толку помалку шанси постојат дека додатоците на матката ќе бидат подложени на лезии во форма на цикатрични промени, што, пак, , неплодноста ќе се дефинира како постабилна дијагноза.

Најчесто, третманот се заснова на антибактериска терапија, во која се пропишани антибиотици, што одговара на цефалоспоринската или пеницилинската група. Времетраењето на курсот е околу 14 дена, по што аднекситисот и симптомите исчезнуваат.

Исто така задолжително до дестинацијата се лековите кои придонесуваат за инхибиција на растот на анаеробните бактерии. За да се елиминираат симптомите кои се карактеристични за општа интоксикација, се користат интравенски витамини и раствори. Со развојот на перитонитис, како и со формирање на гнојни мешунки, третманот се изведува оперативно.

Карактеристики на ремисија

Што се однесува до времето на ремисија, ресорпциона терапија, која користи магнетна терапија и кал тампони, свеќи и ултразвук, физиотерапија и електрофореза, е релевантна овде. Спа третманот, исто така, има корисен ефект. Со оглед на хроничната форма на аднекситис, нејзините симптоми и третман ја одредуваат, соодветно, потребата да се зголеми периодот на ремисија, за кој се користат хормоналните контрацептиви. Времетраењето на нивниот прием може да биде околу 6-8 месеци, исто така се случува дека овој период е подолг.

Ако имате сомневање за анекситис, или симптомите наведени погоре, на еден или друг начин укажуваат на присуство на проблеми, треба да се јавите кај вашиот гинеколог. Само тој може да направи конечна дијагноза на аднекситис, земајќи ги во предвид симптомите, како и податоците добиени врз основа на бројни тестови и студии насочени кон идентификување на проблемот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате анекситис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Салпингитис (појавување симптоми: 7 од 13)

Салпингитис е инфективна болест, придружена со унилатерално или билатерално воспаление на фалопиевите туби (oviducts). Во овој случај, прво, влијае само на мукозната мембрана на фалопиевите туби, но како што напредува болеста, исто така се засегнати и други слоеви со нарушување на нивната подвижност.

...
Воспаление на јајниците (појавување симптоми: 7 од 13)

Воспаление на јајниците е акутен или хроничен патолошки процес кој ги зафаќа женските сексуални жлезди и предизвикува нарушување во нивното нормално функционирање. Доста често, патологијата е придружена со оштетување на фалопиевите туби - во такви ситуации, болеста се нарекува салпинго-офоритис или аднекситис.

...
Борелиоза (појавување симптоми: 6 од 13)

Боррелиозата, која е исто така дефинирана како Лајмска болест, Лајмска борелиоза, борелиоза која се пренесува преку крлежи и на друг начин, е природна фокална болест на преносливиот тип. Борелиозата, чии симптоми се состојат од оштетување на зглобовите, кожата, срцето и нервниот систем, често се карактеризира со хронична, како и со повторувачка само-струја.

...
Салмонелоза (појавување симптоми: 6 од 13)

Салмонелозата е акутна инфективна болест предизвикана од изложеност на салмонела бактерии, што, всушност, го одредува нејзиното име. Салмонелозата, чии симптоми кај носителите на оваа инфекција се отсутни, и покрај активната репродукција, главно се пренесува преку храна контаминирана со салмонела, како и преку загадена вода. Главните манифестации на болеста во активна форма се манифестации на интоксикација и дехидрација.

...
Цревни инфекции (појавување симптоми: 6 од 13)

Цревната инфекција е опасна болест која порано или подоцна влијае на секоја личност. Пренесената болест вклучува голем број на патолошки процеси кои негативно влијаат на гастроинтестиналниот тракт. Болеста често се јавува поради присуството на вируси, токсини и бактерии во телото. Симптомите на болеста значително се разликуваат, со оглед на степенот на неговата сериозност.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Нижняя Радищевская, д. 14/2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Chernyakhovsky, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .