Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Pelvioperitonitis: Симптоми и третман

Pelvioperitonitis - главните симптоми:

Воспалението на пелвичниот перитонеум во женското тело се нарекува пелвиоперитонит. Оваа болест е предизвикана од патогени, како што се стафилококи, Escherichia coli, гонококи, кламидија и разни вируси. Во ретки случаи, комплексна провокација на болеста е својствена, што го комплицира не само текот на болеста, туку и борба против неа.

Причината за појава на болеста pelvioperitonit може да биде банално избавување од ембрионот, односно последиците од абортусот. Случаите на инфекција на телото со вирусни бактерии и после породување не се исклучуваат, особено ако тие се долготрајни и предизвикуваат компликации. За да може да се борите против оваа болест, важно е да ги проучите неговите причини и, што е најважно, симптомите со кои можете брзо да го идентификувате pelvioperitonitis.

Повеќе за pelvioperitonite

Pelvioperitonitis е комплексна болест која е предизвикана само од појавата во женското тело и доведува до сериозни последици, дури и до смрт на пациентот. Воспалителниот процес во карлицата е проследен со нарушувања на микроциркулацијата, зголемување на пропустливоста на васкуларниот систем на гениталните органи, отстранување на фибриноген, леукоцити и формирање на гнојни воспалителни или серозни ефузии.

Класификација

Пелвиоперитонитис во гинекологија е поделен на два вида:

 • основно;
 • средно.

Примарна поради манифестацијата кога директно се инфицира во областа на абдоминалната празнина.

Секундарната се карактеризира со поголема сложеност на текот на болеста и е предизвикана од појава на воспалителни болести.

Според местото на манифестација на болеста, pelvioperitonitis се разликува помеѓу делумно и дифузно. Делумно се појавува во ограничени области на перитонеумот, а дифузниот го опфаќа париеталниот дел од перитонеумот, односно, низ целата празнина.

Според видовите на манифестации на промени, пелвиоротонитисот е ексудативен и лепилен. Од природата на воспалението се разликуваат серо-влакнести, хеморагични и акутни пелвиоперитонитис (гноен).

Акутниот пелвиоперитонитис зазема посебно место во медицината. Тоа е комплексна форма и се манифестира со појава на гнојни јадра, како и остар активација на инфекцијата низ абдоминалната карлична празнина.

Причини

Анатомија на Pelvioperitonitis

Причини за пелвиоперитонитис, кои можат да предизвикаат појава на воспалителни процеси во областа на перитонеумот и неговата празнина:

 1. Инфекција на шуплината со бактериски карактер со пенетрација на инфекција преку долните гениталии (вагината, матката и фалопиевите туби).
 2. Транзиција на воспаление од помошни области на образование до карличната празнина. Глутените процеси во додатоците се карактеризираат со тешка манифестација на болеста и често даваат компликации на други органи.
 3. Пенетрацијата на бактерии и вирусни паразити долж хематогените, лимфогените и контакните патишта (т.е. апендицитис, пункција на матката за време на абортус, испитување на труп и вештачки труд) не е исклучена.

Симптоми

Симптомите на акутната фаза на пелвиоперитонитис во извесна смисла се слични на почетните фази на дифузниот перитонитис. Првите знаци на болеста се јавуваат како општа слабост на женското тело, придружено со зголемување на болката во стомакот и препоните. Постои остриот пораст на телесната температура до 38 степени, а во некои случаи и до 39.

Тоа е важно! Кога температурата се зголемува над 38 степени, веднаш морате да ја контактирате болницата за помош или да телефонирате во итна медицинска нега.

Зголемувањето на температурата е често придружено со манифестации на гадење и гадење. Ако спроведете објективен преглед, тој го зголемува срцевиот ритам и пулсот, соодветно. Зголемен пулс се јавува пред почетокот на болката и треската.

Често постои влага и појава на бела плоча на јазикот, што се гледа во форма на горчина кога ја голтнува плунката. Стомакот е наборен во долниот дел и неговата напнатост се почитува. Кога ќе се притисне, пациентот има остра болка, која се протега до абдоминалната празнина.

Бремените контракции на цревните мускули се намалуваат, со што се потценува процесот на движење на неговата содржина. Но, во исто време абдоминалниот ѕид постојано зема активно учество во чинот на дишење. Речиси е невозможно да се спроведат истражувања на вагинален начин, бидејќи сите обиди се придружени со зголемена болка во долниот дел на стомакот. Со поместување на грлото на матката, постојат силни симптоми на болка кои директно укажуваат на присуство на воспалителен процес во перитонеалната празнина.

Секоја форма на оваа болест се однесува на прекумерно тешка форма на патологии, кои во крајна линија се манифестираат во форма на ендогена интоксикација. Ова значи дека пациентите развиваат васкуларни нарушувања. Несоодветното снабдување со крв до органите и ткивата на телото доведува до хипоксија, метаболички нарушувања, влошување на бубрезите, панкреасот, црниот дроб и тенкото црево. Во случај на повреда на заштитната функција, се јавува понатамошна интоксикација на телото.

Симптоми кои го одредуваат присуството на пелвиоперитонитис во болницата

Pelvioperitonit

За да се идентификуваат симптомите на болеста во болницата, пред се, тие земаат тест за крв, и се изведуваат многу пати во текот на денот. Анализата ќе покаже присуство на болеста кај пациентот:

 1. Зголемен ESR;
 2. Намален број на лимфоцити;
 3. Умерена леукоцитоза.

Ако не е можно да се дознае точната дијагноза, тогаш се донесува одлука за изведување на лапароскопска операција. Оваа акција вклучува испитување на телото и третман. Лапароскопијата ја вклучува дијагнозата на местата за болка за да се утврдат причините и нивната елиминација.

Постојат три фази во текот на болеста, кои беа предложени од К. Симонијан во 1971 година. Овие фази се нарекуваат:

 1. Реактивен.
 2. Токсичен.
 3. Терминал

Како се манифестира секоја од наведените фази?

Реактивната фаза подразбира задоволителна состојба на пациентот. Во оваа фаза, пулсот на срцето почнува да се зголемува и пулсот се забрзува, се јавува извесна состојба на еуфорија и возбуда. Во цревата почнува да ја намалува перисталсата и ја означува неговата пареза. Откриена состојба на тахикардија, предвремено зголемување на температурата.

Токсичната фаза вклучува развој на интоксикација. Состојбата на пациентот се намалува: се појавува летаргија на телото, промената на кожата во бела боја, има икање и гадење со повраќање. Повлажна контракција на цревните застанувања, абдоменот отекува, а леукоцитозата се зголемува со промена на формулата налево.

Лимфогена инфекција со пелвиоперитонитис

Во завршната фаза на терминалот, сите симптоми на болка се интензивираат и стануваат подлабоки. Симптомите на лезијата на ЦНС на жената почнуваат да се манифестираат. Во оваа фаза, состојбата на пациентот се смета за исклучително тешка, што бара итна хоспитализација. Почетокот на здив започнува и крвниот притисок се намалува. Цревото речиси целосно не функционира. Постои многу краток временски интервал помеѓу втората и третата фаза (48-72 часа), па затоа е исклучително важно да се утврди болеста во првата фаза.

Значи, вреди да се забележат најчестите симптоми на таква болест како пелвиоперитонитис:

 • треска насекаде;
 • зголемено дишење и пулс;
 • повраќање, гадење и немир;
 • тахикардија и ладна пот.

Дијагностицирање

На болеста се дијагностицира исклучиво од страна на гинеколог по спроведување на соодветни испитувања и крвни тестови. Кога чувствував стомакот забележана неговата напнатост и надуеност. При спроведување на вагинален преглед, има болка во матката и неговите додатоци. Поради феноменот на ефузија, се забележува вагинална испакнатост и поместување на матката напред.

Ефузија со пелвиоперитонитис

Ултразвук процедурата со помош на сензорот преку вагината ви овозможува да се утврди локацијата на ширењето на болеста и да се открие присуство на излив. За да се елиминираат акутните знаци на болест, се врши дополнителна радиографија на карлицата.

Да се ​​идентификуваат микробиолошки организми, дополнително испитување на вагината и на грлото на матката. Во некои случаи, вагината не покажува такви процеси, па лапароскопија или пункција се изведува преку задниот вагинален форникс.

Третман

Во третманот на pelvioperitonitis на етапата пред хоспитализација и одредување на точната дијагноза, администрацијата на различни инјекции е контраиндицирана. Единственото нешто што е дозволено е ставање на студ на стомакот и тропање на температурата со парацетамол пред доаѓањето на докторот. Третманот на пелвиоперитонитис се изведува исклучиво на медицински начин и по точна дијагноза.

Во акутна болест, се препорачува да се набљудува одмор во кревет и да се лежи на креветот со подигната глава. Ако предизвикувачкиот агенс на болеста е идентификуван, лекарот може да препише групи на антибиотици: пеницилини, цефалоспорини, тетрациклини и многу други. Но само на лекарска рецепт, следејќи ја дозата.

Терапијата со лекови вклучува употреба на лекови против болки, антихистаминици и антиинфламаторни лекови, внесот на витамини ќе биде позитивен. Реставрацијата на вагиналната биоценоза се изведува со употреба на лактобактерин.

Значајни ефекти за лекување на болеста имаат ултравиолетово крваво зрачење. По намалување на болните симптоми, се врши физиотерапија: ултразвучна гимнастика, електрофореза, ласерска терапија, терапија за вежбање, микробранова печка и нужно масажа.

За да се заштити себеси од факторите и причините кои придонесуваат за развојот на оваа болест, неопходно е месечно да се проверува од страна на гинекологот, особено по породување, абортус и сл. Навремено вршат третман на вирусни болести и користат контрацептивни средства за нестабилен секс.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Pelvioperitonitis и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Иворијална апоплексија (појавување на симптоми: 8 од 14)

Овариејална апоплексија е ненадејна руптура (т.е. нарушување на интегритетот) која се формира во ткивото на оварите. Јајчни апоплекси, чии симптоми се состојат од крварење, кое поминува во абдоминалната празнина, исто така е придружено со силен болен синдром.

...
Салпингитис (појавување симптоми: 8 од 14)

Салпингитис е инфективна болест, придружена со унилатерално или билатерално воспаление на фалопиевите туби (oviducts). Во овој случај, прво, влијае само на мукозната мембрана на фалопиевите туби, но како што напредува болеста, исто така се засегнати и други слоеви со нарушување на нивната подвижност.

...
Туберкулозен плеврит (појавување симптоми: 7 од 14)

Болеста, која се карактеризира со појава на акутно, хронично и рекурентно воспаление на плеврата, се нарекува туберкулозен плеврит. Оваа болест има карактеристика на манифестација преку инфекција на телото со вируси на туберкулоза. Често плевритот се јавува кога едно лице има тенденција да пулмонална туберкулоза.

...
Исхемичен колитис (појавување симптоми: 7 од 14)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Билијарна дискинезија (појавување симптоми: 7 од 14)

Билијарна дискинезија е болест на гастроинтестиналниот тракт, поради прогресијата на која се нарушува функционирањето на жолчните канали. Како резултат на тоа, жолчката погрешно влегува во дуоденумот, предизвикувајќи работата на дигестивниот тракт да ја дебалансира. Во човечкото тело, болеста обично напредува секундарно, наспроти позадината на поразот на другите воспалителни процеси на жолчното кесе. Извонреден е фактот што може да се манифестира од нестабилната ментална состојба на една личност.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д.8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .