Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Метроендометритис: симптоми и третман

Метроендометрит - главни симптоми:

Метроендометритис е женска болест која се карактеризира со воспалителен процес кој ја зафаќа мукозната мембрана (ендометриум) и мускулниот слој (миометриум) на матката. Воспалението е најчесто инфективно во природата (стрептококната, стафилококната, туберкулозата или цревните бацили може да влезат во матката), но понекогаш тоа може да се случи по породувањето, бременоста која завршува со спонтан абортус, абортус или воспоставување на спирала која го попречува зачнувањето.

Етиологија и видови на болест

Како што веќе рековме, се појавува метроендометритис во однос на позадината на инфекцијата на матката со патогени микроорганизми, кои предизвикуваат развој на инфективни процеси на мукозата (ендометриум). Лекарите разликуваат две групи на патогени бактерии кои можат да предизвикаат развој на болеста:

  • специфични (кламидија, гонококни стапчиња, инфекција со херпес);
  • неспецифични (цревни или стрептококни стапчиња, Клебибел).

Според оваа класификација, метроендометритисот може да се подели на специфични и, според тоа, неспецифични, разликата помеѓу двата подтипови на оваа болест лежи во симптомите и пристапите кон третманот (ефективноста на антибиотската терапија директно зависи од правилно утврдениот патоген). Треба да се сфати дека воспалението започнува да се развива не само на позадината на инфективното оштетување на телото со патогени бактерии или вируси, туку и поради намалување на активноста (или целосно отсуство) на одбранбените механизми на матката, што се јавува како резултат на "пилинг" на епителните ткива на фалопиевите туби за време на менструацијата, нерамнотежа на вагиналната микрофлора, појава на специфични имуноглобулини во гениталниот тракт и така натаму.

Начинот на кој микроорганизмите можат да влезат во матката исто така може да бидат различни. Според статистичките податоци, најчеста причина за акутен метроендометритис е инфекција во матката празнина со асцендентност (од долниот генитален орган) или хематоген (преку крвта) и хроничен - лимфоген.

Фактори на ризик

Предиспозитивните фактори за развој на болеста вклучуваат присуство на интраутерински помагала, бременост (за време на породувањето, намалена е активноста на имунолошкиот систем), честа сензација и дијагностичка киретажа на утерусната шуплина, абортус. Постпарталниот метроендометритис често се јавува поради несогласување со правилата за лична хигиена на гениталните органи или раниот почеток на сексуалната активност, што е забрането додека матката на слузницата целосно не се излечи (1-3 месеци, зависно од тоа како се случи бременоста и породувањето).

Главните симптоми на болеста

Хроничен метроендометритис

Клиничките манифестации на болеста зависат од природата на воспалителниот процес и од причините за нејзиниот развој. На почетокот на болеста, жените со сомнеж за метроендометритис (без оглед на природата на нејзиниот тек) се жалат на досадна, болка во болка која е локализирана во долниот дел на стомакот, апатична состојба (недостаток на апетит, поспаност), неуспеси во менструалниот циклус (премногу богата или, пак, кратки периоди, "крваво" крварење во средината на менструалниот циклус), симптоми на заразно интоксикација на телото (повраќање, гадење). Потоа, за време на гинеколошко испитување на вагината, докторот забележува зголемување на матката, промена на неговата форма (во отсуство на соодветен третман станува сферична форма) и болка при палпација.

Акутен метроендометритис, како по правило, се развива 3-4 дена по интраутерини процедури (абортус, породување, поставување спирала). Се карактеризира со нагло зголемување на температурата на телото, болка во пубичниот регион, што може да му даде на сакрумот и појавата на гноен крвав вагинален исцедок со мрзлив мирис.

Што се однесува до симптомите кои го придружуваат хроничниот метроендометритис, тие вклучуваат крварење на матката, значително зголемување на матката и изразен синдром на болка при притискање на оваа област. Освен тоа, зборувајќи за хроничен метроендометритис, лекарите велат дека индиректниот симптом на нејзината манифестација е нарушување на репродуктивниот систем на жената (неуспех во бременоста во различни периоди, сомневање за неплодност), па затоа третманот на оваа болест се препорачува при првите знаци на појава.

Дијагностички методи

Дијагностика метроендометрита

Пред да започне третманот на болеста, лекарите ја спроведуваат својата дијагноза, што во основа не е тешко. Дијагнозата се врши врз основа на гинеколошки преглед на матката и вагината, ултразвук и клинички тестови за да се утврди инфективниот агенс. Во случаи кога симптомите на метроендометритис не се јасни и докторот е сомнителен за развојот на друга болест, придружена со слични симптоми, на жената му се дијагностицира матка и биопсија на ендометриумот.

Како да се третира?

Пациентите со сомневање за метроендометритис се предмет на итна хоспитализација (особено ако воспалението е акутно и се јавува после бременоста), бидејќи недостатокот на соодветен третман за еден од симптомите на болеста, како што е крварење на матката, е фатален. Лекарите препишуваат пациенти за одмор во кревет, применувајќи ладни облоги на долниот дел на стомакот и исхраната. Доколку воспалителниот процес се јави по бременоста, завршувајќи со спонтан абортус, лекарите мора да препишат интраутерина лаважа кај жената - да ја измијат матката празнина со раствор на антисептички агенси со цел да се отстранат крвните згрутчувања кои предизвикуваат воспаление, да ја запрат репродукцијата на патогени микроорганизми и да ја стимулираат контрактилната активност на миометриумот.

Основни принципи на терапија со лекови

Сметајќи дека метроендометритисот е инфективна болест, нејзиниот третман започнува со внес на антимикробни лекови - антибиотици со широк спектар и сулфонамиди и ослободувачи на болка (за оваа цел лекарите ја пропишуваат употребата на вагинални супозитории, кои вклучуваат анестетички компоненти). Кога се појавува матката крварење, се препорачува аскорбинска киселина или се зема Викасол.

Третманот на метроендометритис на хронична природа се состои од физиотерапевтски процедури: светлосна терапија, кал терапија, електрофореза, посети на санаториуми од медицински тип.

Дали терапија со народни лекови е можна?

Самиот третман на оваа болест е исклучително опасен, бидејќи отсуството на антибактериски и хемостатични (со матката крварење) терапија може да доведе до сериозни компликации, но понекогаш (за време на периоди на ремисија на воспалителниот процес), лекарите препорачуваат пациентите да ги премачкуваат растворите од камилица, коприва, вар или мудрец имаат бактериостатски, антиинфламаторно и хемостатички ефект).

Во повеќето случаи, прогнозата за третманот на болеста е поволна, меѓутоа, потребно е да се започне терапијата што е можно порано, бидејќи во спротивно воспалителниот процес може да оди во околните органи, што се заканува да развие сепса или сериозно ја наруши контрацептивната активност на матката.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Метро-ендометритис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Салпингитис (појавување симптоми: 6 од 10)

Салпингитис е инфективна болест, придружена со унилатерално или билатерално воспаление на фалопиевите туби (oviducts). Во овој случај, прво, влијае само на мукозната мембрана на фалопиевите туби, но како што напредува болеста, други слоеви со нарушување на нивната подвижност се засегнати.

...
Склерозен холангитис (појавување симптоми: 6 од 10)

Склерозниот холангитис е ретка патологија на црниот дроб, која се состои од воспаление и блокада на хепаталните канали и внатре и надвор од органот. Обично, кога луѓето зборуваат за оваа болест, тие значат примарен склерозантен холангитис, причините за кои не се целосно разбрани. Оваа патологија се одредува случајно при изведување на хируршки операции на органот. Покрај тоа, болеста може да биде асимптоматска за долго време, па затоа, дури и ако се открие воспаление на каналите и нивната склероза со ткиво на лузни, симптомите на болеста кај некоја личност можеби сеуште не се појават. Во исто време, без навремена терапија, луѓето многу брзо се соочуваат со сериозна состојба - откажување на црниот дроб.

...
Воспаление на матката (појавување симптоми: 6 од 10)

Воспаление на матката е патологија која се формира поради влегувањето на патогените во органската празнина. Доста често, воспалението влијае и фалопиевите туби и јајниците. Затоа, во медицината, овие болести се обединети во една група "воспалителни болести на карличните органи". Лекарите во оваа група на болести вклучуваат патолошки процеси на воспалителна природа во матката и додатоците, карличниот перитонеум и масното ткиво на карлицата.

...
Аднекситис (појавување на симптоми: 5 од 10)

Аднекситис е еднострано или билатерално воспаление на додатоците, вклучувајќи ја фалопиевите туби и јајниците. Воспалението на овој тип се формира поради ефектите на разни микроорганизми кои можат да се пренесат во акутна или хронична форма. Треба да се напомене дека аднекситисот, чиишто симптоми се доста чести кај жените, идентификување на болеста како една од најчестите во областа на гинеколошки заболувања, се карактеризира со појава на чести рецидиви. Покрај тоа, ова воспаление, по правило, ги зафаќа двата органа одеднаш, а неговата опасност лежи во формирањето на последователна неплодност за секоја петта заразена жена.

...
Ротавирус (појавување на симптоми: 5 од 10)

Ротавирусната инфекција е заразна болест предизвикана од ротавирусот. Ротавирус, чии симптоми се манифестираат со умерени симптоми на ентеритис или гастроентеритис, често се комбинира со респираторни и интестинални синдроми за време на првичната манифестација на болеста. Луѓето од било која возраст се подложни на ротавирусна инфекција, пак, најчесто се забележува инциденцата кај децата од шест месеци до две години.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .