Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Фиброма на матката: симптоми и третман

Фиброма на матката - главните симптоми:

Фиброма на матката е зрел, бенигнен тумор од типот кој се карактеризира со структура на сврзното ткиво и локација во регионот на ѕидовите на матката. Фиброма на матката, чии симптоми се директно поврзани со неговото зголемување на големината, се дијагностицира со помош на стандарден гинеколошки преглед, ултразвук, КТ и МРИ.

Општ опис

Тумори слични на фиброиди можат да се формираат во секој орган. Така, најчестите области на формирање на фиброиди се јајниците, млечните жлезди, кожата и матката. Кога се разгледува фиброма на матката, особено е забележана сингуларноста на печат во него или присуството на нодални кластери. Текот на болеста е асимптоматски, природата на таа е постепена.

Што се однесува до големината на образованието, може да биде дијаметар од неколку милиметри до неколку сантиметри. Вреди да се забележи дека фиброма на матката во исклучително ретки случаи е склона кон следен малигнитет.

Класификација на матката фиброида

Класификацијата се определува врз основа на специфичната локација во матката fibroids. Особено се разликуваат следниве видови концентрација:

 • Подмокусни фиброиди. Нивниот раст се јавува под школка на матката, додека процесот на раст предизвикува појава на карактеристична болка и спазми. Често постои крварење.
 • Субферални фиброиди. Формирана од надворешната страна на надворешната обвивка на матката. Тумори од овој тип се развиваат без никакви симптоми се додека не достигнат големината што ги попречува функционирањето на органите во непосредна близина до нив.
 • Интерстицијални фиброми. Тие се еден вид на тумор на матката кои се формираат директно во ѕидовите на овој орган. Најчестиот тип на фиброиди во гинекологија, поради растот на кој е зголемување на големината на матката.
 • Меѓусебно поврзани фиброиди. Локализацијата на овој тип на фиброиди е концентрирана во областа помеѓу потпорните матки лигаменти. Кога овој тип на тумор е отстранет, постои сериозен ризик од оштетување на друг вид на орган, како и на крвните садови.
 • Фиброми се слеваат. Овој тип на формирање се појавува поради формирањето на педофил кај субсериозните тумори. Растот на овој тип на фиброиди се јавува кога ногата е свиткана, што е придружено со појава на силна болка.
 • Фибромите се паразитски. Во овој случај, ние зборуваме за приклучување кон други органи на фиброиден тумор, кој во некои случаи предизвикува развој на цервикална фиброма.
Локацијата на матката fibroids во зависност од нивниот тип

Материја на матката: симптоми

Во повеќето случаи, жените со матката фиброма не доживуваат никакви симптоми предизвикани од ова образование, и воопшто не им е потребен третман. Во исто време, секој четврти пациент на раѓање на возраст има прилично изразени симптоми на постоење на фиброиди. Локацијата, бројот, големината и типот на фиброидите ги одредуваат специфичните симптоми во секој поединечен случај.

Меѓу најчестите симптоми се следните манифестации:

 • Пролонгирано и тешко крварење. Тие исто така можат да бидат придружени со болка во комбинација со згрутчување на крвта.
 • Анемија на теренот на тешко крварење, за која е потребна итна медицинска помош (обично се манифестира во различни варијанти на интензитет, во овој случај се изговара, придружено со симптоми како што се вртоглавица, низок крвен притисок, тешка слабост, замор, ракување со рацете).
 • Притисок, болка во карличниот регион. Овие манифестации се јавуваат поради притисокот врз карличниот регион на фибромата.
 • Болка која се јавува во задниот дел на нозете. Еве, повторно, болката се јавува поради притисокот врз карличниот регион и, соодветно, нозете.
 • Притисок во мочниот меур. Овој симптом предизвикува потреба од зголемено мокрење, уринарна ретенција или инконтиненција.
 • Цревен притисок. Поради овој симптом може да се појави запек, како и надуеност.
 • Болка во долниот дел на грбот.
 • Зголемување на абдоменот, често погрешно се припишува на бременоста или на телесната тежина.
 • Чувство на полнота, притисок во долниот дел на стомакот.
 • Болка при сексуален однос.

Покрај овие симптоми, матката фиброма, исто така, може да предизвика нарушување во репродуктивната функција, што доведува до неплодност или предвремено раѓање.

Третман на матката фиброма

Во некои случаи, потребно е отстранување на матката. За жените кои сакаат да го зачуваат, како и за понатамошното планирање на бременоста, се предвидува користење на методи на минимално инвазивен третман, како и третман со помош на конзервативна миомектомија. Лекови кои ги блокираат прогестеронските рецептори и агонистите на гонадотропин, вклучувајќи ги и лековите од различен тип, се широко применливи.

Меѓу главните методи фокусирани на третманот на матката fibroids се исто така такви постапки како операција за штедење на органи, конзервативна лапароскопија и миомектомија на лапаротомија, хистеросектоскопија, миомектомија и суправагинална ампутација на органот на матката.

За дијагнозата, како и назначувањето на соодветен третман треба да се набљудува кај гинекологот или гинекологот-ендокринолог.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате матката fibroids и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Утерни фиброиди (појавување на симптоми: 4 од 11)

Утерусните фиброиди се бенигна неоплазма која се јавува кај жени од раѓање (најчесто од 30 до 45 години). Во исто време, мускулните влакна на матката се зголемуваат по случаен избор, и се формира јазол кој е плетенка со густо модифицирани крвни садови. Особеноста на туморот е тоа што таа е хормон-зависна - нејзиниот развој и раст зависи од нивото на полови хормони во женското тело.

...
Ендометријален полип (појавување симптоми: 4 од 11)

Ендометријалниот полип е неоплазма која се развива од ендометријалните клетки што ја поставуваат матката. Болеста обично се јавува во фер секс на возраст од 35 години и постари, а бројот на полипи во матката може да биде и еден и повеќекратен. Ако се појават неколку полипи, жените имаат фер секс со ендометријална полипоза. Методот на третман на оваа патологија е главно хистероскопија со киретажа.

...
Цервицитис (појавување симптоми: 3 од 11)

Цервицитис е воспалителен процес кој е локализиран во вагиналниот сегмент на грлото на матката. Цервицитис, чии симптоми се карактеризираат со матни тип на исцедок, болка во долниот дел на стомакот (повлекување или досадна), болни односи и мокрење, во својата долготрајна хронична форма може да доведе до ерозија. Покрај тоа, таков курс може да предизвика задебелување (т.е. хипертрофија) или чистење на грлото на матката, како и да предизвика ширење на инфекцијата на горните генитални органи.

...
Ендометриоза (појавување симптоми: 3 од 11)

Ендометриозата е гинеколошка не-неопластична болест, придружена со раст на внатрешната постава на матката (ендометриум) надвор од границите на неговата празнина. Едноставно кажано, ткивата што се наоѓа во матката кај здрави жени со ендометриоза растат во други органи. Ендометриозата, симптомите на кои се соочуваат жените, се развива за неодредени причини, иако постојат некои основи за изолирање на имунолошкиот, хормоналниот, наследниот и некои други фактори.

...
Фиброиди на матката (појавување симптоми: 3 од 11)

Фиброидите на матката се бенигни тумор кој се формира во слојот на матката мускул. Формирањето се состои од мускулни структури и сврзно ткиво. Утерусните фиброиди имаат свои карактеристики на развој.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Chernyakhovsky, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .